Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει στο Α806 κάρτα microSD 64 Gb. Τη "βλέπει"; Ποια θα μου προτείνατε; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Tη βλεπει. Η recovery δεν τη βλεπει..

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mg64da-eu-64gb-micro-sdxc-pro-class-10-adapter-p-PER.576919 52 απο 80..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει στο Α806 κάρτα microSD 64 Gb. Τη "βλέπει"; Ποια θα μου προτείνατε; Ευχαριστώ.

 

Εγώ 8GBs έχω από τον Κινέζο! Κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Tη βλεπει. Η recovery δεν τη βλεπει..

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mg64da-eu-64gb-micro-sdxc-pro-class-10-adapter-p-PER.576919 52 απο 80..

Εννοείς πως όταν π.χ μπω με το TWRP να φλασάρω ή να κάνω επαναφορά δεν θα τη βλέπει; Καλά κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Tη βλεπει. Η recovery δεν τη βλεπει..

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mg64da-eu-64gb-micro-sdxc-pro-class-10-adapter-p-PER.576919 52 απο 80..

Την http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mp64d-eu-evo-64gb-micro-sdxc-class-10-p-PER.576941 την βλέπει και στο recovery και στην rom κανονικά. Αν θυμάμαι καλά όταν την πρωτοέβαλα στο τηλέφωνο μπούταρα πρώτα στο TWRP για να δω αν την βλέπει, και δεν υπήρχε πρόβλημα. Στο 1ο boot όμως στην rom μου έβγαλε πρόβλημα και ότι η κάρτα πρέπει να γίνει format. Την έκανα format από το τηλέφωνο και μετά δούλεψε κανονικά. Μετά ξαναμπούταρα στο TWRP για να τσεκάρω και πάλι δουλευε κανονικά. Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει καποιες ROM για δοκιμες... και παρατηρω οτι συνεχως ο ελευθερος χωρος μειωνεται...

Βλεπω παλια μου αρχεια να βρισκονται μεσα σε εναν φακελο "0" στην εσωτερικη μνημη , η οποια προφανως δεν σβηνεται εντελως μετα τα Wipe data-cache-dalvic.

 

Ειναι ασφαλες να επιλεξω και τις αλλες επιλογες του TWRP, wipe internal storage και system για να καθαρισει πληρως ο χωρος?

υποθετω οτι το wipe internal storage θα κανει αυτο που θελω. το wipe system τι ειναι?

 

Διαβασα οτι ειναι bug του TWRP αλλα νομιζω η 2.8 ειναι η τελευταια εκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει καποιες ROM για δοκιμες... και παρατηρω οτι συνεχως ο ελευθερος χωρος μειωνεται...

Βλεπω παλια μου αρχεια να βρισκονται μεσα σε εναν φακελο "0" στην εσωτερικη μνημη , η οποια προφανως δεν σβηνεται εντελως μετα τα Wipe data-cache-dalvic.

 

Ειναι ασφαλες να επιλεξω και τις αλλες επιλογες του TWRP, wipe internal storage και system για να καθαρισει πληρως ο χωρος?

υποθετω οτι το wipe internal storage θα κανει αυτο που θελω. το wipe system τι ειναι?

 

Διαβασα οτι ειναι bug του TWRP αλλα νομιζω η 2.8 ειναι η τελευταια εκδοση...

Ασφαλώς δεν διαγράφονται τα πάντα απο την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. Αν θες να κάνεις wipe στην internal storage μπορείς να το κάνεις, εφ' όσον δεν έχεις αρχεία που πιθανών χρειάζεσαι (πχ φωτογραφίες, βιντεο, TWRP backups κλπ).

 

Το system είναι αυτό που όταν το κάνεις wipe το τηλέφωνο απλά δεν έχει rom για να μπουτάρει.

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν εχω αρχεια μεσα..

 

αρα και το wipe system ειναι ασφαλες με την προυποθεση να γινει Install μια ROM απευθειας?

 

Γι αυτο σε μια φαση μου εκανα wipe data-cache-dalvik το τηλεφωνο παλι μπουταρε με την προηγουμενη ROM αλλα εντελως αδεια...

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν εχω αρχεια μεσα..

 

αρα και το wipe system ειναι ασφαλες με την προυποθεση να γινει Install μια ROM απευθειας?

 

Γι αυτο σε μια φαση μου εκανα wipe data-cache-dalvik το τηλεφωνο παλι μπουταρε με την προηγουμενη ROM αλλα εντελως αδεια...

μαθαίνεις γρήγορα.....:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .Η υπηρεσια otetv on the go δεν παιζει σε root συσκευες .Μηπως γνωριζει κανεις τπτ δοκιμασμενο στο A806 οσον αφορα το root cloak?Αν δλδ ισχυει για το κινητο μας?Χρειαζεται το xposed installer πρωτα να γινει εγκατασταση αλλα καπου διαβασα οτι μολις κανουμε update το framework δεν ανοιγει το τηλεφωνο:(

 

Ενεργοποίησα την υπηρεσία στο δικό μου OTE TV , και περιμένω να μου στείλουν κωδικούς. Ακούω βέβαια για μεγάλες καθυστερήσεις στην αποστολή κωδικών. Μετά θα μπορέσω να δοκιμάσω αν μπορεί να ξεγελαστεί το πρόγραμμα με κάποιο module του xposed.

 

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα και τ'αποτελέσματα είναι ότι το OTE TV GO δουλεύει όπως είναι ροοταρισμένο αλλά μόνο στα replay tv κομμάτια. Για να δουλέψει στα live πρέπει το τηλέφωνο να γίνει unroot. Με το kingo root με συνδεδεμένο το τηλέφωνο στο PC του έκανα επιτυχώς unroot το δοκίμασα και δούλεψε και στα live.

Πριν το ξανακάνω root μπήκα στο TWRP και πήρα backup μόνο το system.

Μετά το ξαναέκανα root φλασάροντας από το TWRP το τελευταίο update του SuperSU.

 

Τώρα όταν θέλω να δω live του OTE TV GO μπαίνω στο TWRP κάνω restore το backup του system που πήρα όταν το τηλέφωνο ήταν unrooted. Το ξέρω πως δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο αυτό θα δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα και τ'αποτελέσματα είναι ότι το OTE TV GO δουλεύει όπως είναι ροοταρισμένο αλλά μόνο στα replay tv κομμάτια. Για να δουλέψει στα live πρέπει το τηλέφωνο να γίνει unroot...

 

Να υποθέσω ότι το ίδιο ισχύει και για το nova go ?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το ίδιο ισχύει και για το nova go ?

Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο σίγουρα θα δουλέψει. Όμως μπορεί να δουλέψει και με κάποια προγράμματα που κρύβουν το root (τα οποία όμως με το OTE TV Go δεν δούλεψαν) μεμονωμένα σε κάποιες εφαρμογές για να μην κάνεις συνέχεια αυτήν την διαδικασία. Αυτό όμως χωρίς να το δοκιμάσω δεν μπορώ να το πω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο σίγουρα θα δουλέψει. Όμως μπορεί να δουλέψει και με κάποια προγράμματα που κρύβουν το root (τα οποία όμως με το OTE TV Go δεν δούλεψαν) μεμονωμένα σε κάποιες εφαρμογές για να μην κάνεις συνέχεια αυτήν την διαδικασία. Αυτό όμως χωρίς να το δοκιμάσω δεν μπορώ να το πω.

 

Σε ευχαριστώ @kandilak !

Link to comment
Share on other sites

:pΠαιδια πηρα μια θηκη αυτες που απο μπροστα εχουν το κενο και μπορεις να σηκωσεις το τηλεφωνο οταν σε περνουν.Ομως οταν περνουν γραφει "μην καλυπτετε το μπροστινο μερος " ..τι να το κανω; :p
Link to comment
Share on other sites

:pΠαιδια πηρα μια θηκη αυτες που απο μπροστα εχουν το κενο και μπορεις να σηκωσεις το τηλεφωνο οταν σε περνουν.Ομως οταν περνουν γραφει "μην καλυπτετε το μπροστινο μερος " ..τι να το κανω; :p

settings-security-lock screen και δες ξετσεκαρισε το pocket-dial prevention mode

αν εχεις Ελληνικο menu κανε την μεταφραση :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:pΠαιδια πηρα μια θηκη αυτες που απο μπροστα εχουν το κενο και μπορεις να σηκωσεις το τηλεφωνο οταν σε περνουν.Ομως οταν περνουν γραφει "μην καλυπτετε το μπροστινο μερος " ..τι να το κανω; :p
Αυτό γίνεται γιατί το μπροστά μέρος της θήκης καλύπτει τον proximity sensor. Αν κεντραρεις λιγάκι το κάλυμμα δεν θα το δείχνει. Μπορείς να κάνεις και αυτό που λέει ο photoboy.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια θα το δω...και κατι ακομα..εχω την 1501 rom αυτην που μου προτεινες προσφατα kandilak... Μερικες φορες στο playstore οταν ειμαι για λιγη ωρα και ψαχνω με πεταει και λεει "δυστυχως η εφαρμογη σταματησε να λειτουργει" Εχετε κατι να προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

Να κανεις γρήγορα γρήγορα τη δουλεια σου.. :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Την http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mp64d-eu-evo-64gb-micro-sdxc-class-10-p-PER.576941 την βλέπει και στο recovery και στην rom κανονικά. Αν θυμάμαι καλά όταν την πρωτοέβαλα στο τηλέφωνο μπούταρα πρώτα στο TWRP για να δω αν την βλέπει, και δεν υπήρχε πρόβλημα. Στο 1ο boot όμως στην rom μου έβγαλε πρόβλημα και ότι η κάρτα πρέπει να γίνει format. Την έκανα format από το τηλέφωνο και μετά δούλεψε κανονικά. Μετά ξαναμπούταρα στο TWRP για να τσεκάρω και πάλι δουλευε κανονικά. Αυτά :)

 

Επιβεβαιωνω και δινω ακομα πιο φθηνη 64αρα sta 27,50 ευρω. Τη βλεπει κανονικα στο recovery, δεν μου εβγαλε προβλημα και δεν μου ζητησε φορματ, ισως επειδη την ειχα κανει φορματ πριν τη βαλω στο τηλεφωνο.

http://www.e-shop.gr/kingston-sdcx10-64gb-64gb-micro-sdxc-class-10-with-adapter-p-PER.345390

Link to comment
Share on other sites

Ελα, υπάρχουν καποια στάνταρ βηματα, δοκιμασες αρχικα εκκαθάριση δεδομενων εφαρμογης; Μετα απεγκατασταση /εγκατάσταση. Μετά διαγραφη/ εισοδος λογαριασμου google..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...