Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1.Αν βλέπεις καλά, δεν είναι ανάγκη να τη βγάλεις, δε χρειάζεται να στο πω εγώ. Εμένα όταν ήρθε, η εργοστασιακή ήταν σατέν (γυαλιστερή+ματ) και έχανε σε ανάλυση. Είχε και άλλη μία μέσα, δεν την έχω βάλει, μάλλον θα είναι καλή.

2. Δεν έκανες τπτ λάθος. Έγινε backup όλο το σύστημα μαζί, Ρομ +εφαρμογές +ρυθμίσεις, ακριβώς όπως είναι όλα τη δεδομένη στιγμή.

3.Ρυθμίσεις >σχετικά με το τηλέφωνο > πληροφορίες συσκευής

1. Το γράφω αυτό σε σχέση με αυτό το ποστ --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5880900#post5880900 που απάντησες έπειτα στον φίλο!

2. Ναι το έκανα στο full για αυτό άργησε κιόλας επειδή ήταν μεγάλο! Δεν πειράζει καλύτερα κιόλας...

3. Δεν ξεχωρίζω σε ποια αναφέρεται, αυτό που μου γράφει είναι VIBEUI_v2.0_1147_7.39.1_DEV_A806. Ποια είναι αυτή, η ST ή η multilanguage;

Link to comment
Share on other sites

3. Δεν ξεχωρίζω σε ποια αναφέρεται, αυτό που μου γράφει είναι VIBEUI_v2.0_1147_7.39.1_DEV_A806. Ποια είναι αυτή, η ST ή η multilanguage;

Αν το κεντρικό μενού ρυθμίσεων είναι στα ελληνικά (με επιλεγμένη γλώσσα τα ελληνικά) τότε έχεις την multi language.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κεντρικό μενού ρυθμίσεων είναι στα ελληνικά (με επιλεγμένη γλώσσα τα ελληνικά) τότε έχεις την multi language.
Ελληνικά είναι οπότε ευτυχώς την multilanguage έχω!

Και μια απορία... Έχω παρατηρήσει πως σε μερικές εφαρμογές της rom έχει update δικό τους. Προχωράμε σε update αυτών ή δεν "επιτρέπεται" όπως το System Update ή το Theme Center για τυχόν αλλαγές/επιπλοκές που δεν επιθυμούμε... π.χ. το DU Speed Booster έχει επιλογή update, το κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να επιστρατευσεις και λίγο την κρίση σου, κανε και δοκιμες στο κάτω κάτω. Το DU speed booster δεν ειναι σημαντική εφαρμογή συστήματος, μπορείς να το κανεις οτι θελεις, update, σβήσιμο, δε θα αλλάξει τπτ.

 

Για τη μεμβράνη, εγω δεν παρατήρησα αλλαγη στην αφή πανω δεξια που λέει ο φίλος. Απλα δεν εχω καλη ευαισθησία, το οποίο δεν ξερω αν οφειλεται στην tempered glass μεμβράνη ή στην ίδια την οθόνη, γιατί δεν το εχω δουλεψει χωρις.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρεπει να συμβαίνει και με fb και τα άλλα messenger. Πήγαινε security, speed up, και βάλε όλες αυτές τις εφαρμογές στην ignore list. Πάλι από το security, βάλτες να ανοίγουν με το bootαρισμα της συσκευής. Θα έχεις κάποια παραπάνω κατανάλωση μπαταρίας, αλλά αφου τις χρησιμοποιείς δεν έχεις άλλη λύση.

Εξάλλου αν τα έχουμε όλα κλειστά, τι το πήραμε το smartphone :lol::lol:

 

Σε όλα τα προηγούμενα κινητά που είχα ακόμα και αν τα έκλεινες τα προγράμματα απ'το App Manager (Αυτό που βγαίνει όταν πατάς παρατεταμένα το Home) σου έστελναν ειδοποιήσεις όταν είχες κάποιο μήνυμα. (Μιλάω κυρίως για Whatsapp Viber Facebook Messenger Skype και Steam. Το θεωρώ λίγο ενοχλητικό που γίνεται αυτό άλλα άμα δεν βρεθεί λύση θα το ανεχτώ δηλαδή να ανοίγω τα apps και να τα αφήνω να τρέχουν. Ευχαριστώ για την λύση πάντως δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εσεις που το εχετε ψαξει τοσο πολυ μπορειτε να μου πειτε: Εχω παρει αυτο το τηλεφωνο απο Minideal με την 9432 και για την απλη χρηση που το κανω ειμαι ευχαριστημενος και θελω να παρω και ενα για την γυναικα μου. Πιστευετε οτι αυτο με την Newest ROM:VIBEUI_V2.0_1447 Version που το δεινει το Vickmall ειναι καλυτερο; Ποιο απροβληματιστο και πιο εξελιγμενο; :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κανείς πως μπορώ να ρυθμίσω την οθόνη να ανοίγει και να κλείνει μόνο με το καπάκι (flip cover); Η θήκη είναι η Mofi. Έψαξα στις ρυθμίσεις, αλλά δεν βρίσκω κάτι, μήπως πρέπει να κατεβάσω κάποια εφαρμογή;
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα πολύ κακή εντύπωση απ'την μπαταρία με vibe 1447 και ψαχουλέυοντας λίγο στο Power Manager είδα στα ποσοστά το smart rotation να καίει με ποσοστό 95.7% απ'τα άλλα apps προφανώς το έκλεισα μιας που δεν μου χρησιμεύει και ιδιαίτερα και περιμένω να δω αλλαγές. Δεν είναι λίγο χαζό να καίει τόσο πολύ μπαταρία ένα τέτοιο app? Εντωμεταξύ έπεφτα για ύπνο με πχ 40% και ξύπναγα και είχε 10 χωρίς καθόλου χρήση. Τι να πω; Είναι το μόνο αρνητικό στο κινητό μέχρι στιγμής.

 

Σε όλα τα προηγούμενα κινητά που είχα ακόμα και αν τα έκλεινες τα προγράμματα απ'το App Manager (Αυτό που βγαίνει όταν πατάς παρατεταμένα το Home) σου έστελναν ειδοποιήσεις όταν είχες κάποιο μήνυμα. (Μιλάω κυρίως για Whatsapp Viber Facebook Messenger Skype και Steam. Το θεωρώ λίγο ενοχλητικό που γίνεται αυτό άλλα άμα δεν βρεθεί λύση θα το ανεχτώ δηλαδή να ανοίγω τα apps και να τα αφήνω να τρέχουν. Ευχαριστώ για την λύση πάντως δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό.
Ζητάς να είναι κλείστό το messenger και να έρχονται ειδοποιήσεις από το messenger? Στα άλλα κινητά που είχες και έκλεινες το messenger, έρχοταν ειδοποιήσεις? Απ' αυτά που περιγράφεις προφανώς ναι. Άρα το messenger δεν έκλεινε ή το messenger ξανάνοιγε όποτε ήταν ρυθμισμένο ν'ανοίγει. Εδώ όταν κάτι το κλέινεις αυτό δυστηχώς ή ευτυχώς κλείνει. Αν δεν θες να μην κλείνει μην το κλείνεις. Όταν πατάς ένα task killer ή ram cleaner θα πρέπει να έχεις ορίσει ποιες εφαρμογές θες να μην πειράζονται.

 

Ελπίζω το smart rotation να το έκλεισες απο τα quick settings της notification bar γυριζοντας το σε Auto rotation και όχι από πουθενά αλλού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κανείς πως μπορώ να ρυθμίσω την οθόνη να ανοίγει και να κλείνει μόνο με το καπάκι (flip cover); Η θήκη είναι η Mofi. Έψαξα στις ρυθμίσεις, αλλά δεν βρίσκω κάτι, μήπως πρέπει να κατεβάσω κάποια εφαρμογή;

Δεν γίνεται λόγω hardware.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα εσεις που το εχετε ψαξει τοσο πολυ μπορειτε να μου πειτε: Εχω παρει αυτο το τηλεφωνο απο Minideal με την 9432 και για την απλη χρηση που το κανω ειμαι ευχαριστημενος και θελω να παρω και ενα για την γυναικα μου. Πιστευετε οτι αυτο με την Newest ROM:VIBEUI_V2.0_1447 Version που το δεινει το Vickmall ειναι καλυτερο; Ποιο απροβληματιστο και πιο εξελιγμενο; :rolleyes:

Αν πάρεις δύο ίδια αμάξια και στο Α αμάξι βάλεις οδηγό τον Χαμιλτον και στο Β οδηγό εσένα, ποιο αμάξι είναι πιο εξελιγμένο.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εσεις που το εχετε ψαξει τοσο πολυ μπορειτε να μου πειτε: Εχω παρει αυτο το τηλεφωνο απο Minideal με την 9432 και για την απλη χρηση που το κανω ειμαι ευχαριστημενος και θελω να παρω και ενα για την γυναικα μου. Πιστευετε οτι αυτο με την Newest ROM:VIBEUI_V2.0_1447 Version που το δεινει το Vickmall ειναι καλυτερο; Ποιο απροβληματιστο και πιο εξελιγμενο; :rolleyes:

 

Καλησπέρα. Εγώ το πήρα από το Vickmall με την 9432 και έβαλα την 1447 του Vickmall που από όσο διάβασα και μου είπαν τα παιδιά εδώ στο site την χρησιμοποιούν όλοι. Καμία σχέση με την 9432, σαφώς καλύτερη και πιο ελαφριά. Η γνώμη μου είναι, αν δεν το έχεις να παίζεις με ROM κλπ. καλύτερα να το πάρεις με την 1447 multilanguage εγκατεστημένη είτε από Vickmall είτε από αλλού.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Ζητάς να είναι κλείστό το messenger και να έρχονται ειδοποιήσεις από το messenger? Στα άλλα κινητά που είχες και έκλεινες το messenger, έρχοταν ειδοποιήσεις? Απ' αυτά που περιγράφεις προφανώς ναι. Άρα το messenger δεν έκλεινε ή το messenger ξανάνοιγε όποτε ήταν ρυθμισμένο ν'ανοίγει. Εδώ όταν κάτι το κλέινεις αυτό δυστηχώς ή ευτυχώς κλείνει. Αν δεν θες να μην κλείνει μην το κλείνεις. Όταν πατάς ένα task killer ή ram cleaner θα πρέπει να έχεις ορίσει ποιες εφαρμογές θες να μην πειράζονται.

 

Ζητάω να δουλεύουν τα Push Notifications που κανονικά τρέχουν σαν Service χωρίς να είναι απαραίτητο να τρέχει και το Application ταυτόχρονα.

 

Ελπίζω το smart rotation να το έκλεισες απο τα quick settings της notification bar γυριζοντας το σε Auto rotation και όχι από πουθενά αλλού.

 

Ναι φίλε μου προφανώς :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται λόγω hardware.

 

Καλησπέρα Kandilak. Χωρίς να θέλω να σε ζαλίζω... Αφού όταν πλησιάζεις το τηλέφωνο στο αυτί ή αν όταν κάνεις κλήση πλησιάσεις κι απομακρύνεις το χέρι, αναβοσβήνει η οθόνη, δεν γίνεται η δουλειά με τον ίδιο αισθητήρα;

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Αν πάρεις δύο ίδια αμάξια και στο Α αμάξι βάλεις οδηγό τον Χαμιλτον και στο Β οδηγό εσένα, ποιο αμάξι είναι πιο εξελιγμένο.:wacko:

 

Φιλε Καντιλακ Σπαταλισες που σπαταλισες χρονο να μου απαντησεις αν με βοηθουσες κιολα.!! Εγω ειμαι ασχετος, δεν θελω, δεν ξερω να ασχολουμε με αναβαθμησεις και πειραγματα. Επελεξα αυτο το κινητο για την τιμη του και τα χαρακτηρηστικα του σε σχεση με ενα Βονταφον που ειχα και κανω μια απλη χρηση τηλεφωνου + Ιντερνετ +κοινωνικα δυκτια μεχρι εκει. Και θελω εκεινο ακριβως που μην χρειαστει να ασχοληθω. Εκτος και αν σε ειχα γειτονα και το εφερνα σε σενα να το φτιαχνεις.:p

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Καντιλακ Σπαταλισες που σπαταλισες χρονο να μου απαντησεις αν με βοηθουσες κιολα.!! Εγω ειμαι ασχετος, δεν θελω, δεν ξερω να ασχολουμε με αναβαθμησεις και πειραγματα. Επελεξα αυτο το κινητο για την τιμη του και τα χαρακτηρηστικα του σε σχεση με ενα Βονταφον που ειχα και κανω μια απλη χρηση τηλεφωνου + Ιντερνετ +κοινωνικα δυκτια μεχρι εκει. Και θελω εκεινο ακριβως που μην χρειαστει να ασχοληθω. Εκτος και αν σε ειχα γειτονα και το εφερνα σε σενα να το φτιαχνεις.:p

Έχω ξαναπεί παλιότερα ότι με αυτές τις απαιτήσεις δεν πρέπει να ψωνίζεις από Κίνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα Kandilak. Χωρίς να θέλω να σε ζαλίζω... Αφού όταν πλησιάζεις το τηλέφωνο στο αυτί ή αν όταν κάνεις κλήση πλησιάσεις κι απομακρύνεις το χέρι, αναβοσβήνει η οθόνη, δεν γίνεται η δουλειά με τον ίδιο αισθητήρα;

Το ένα χρησιμοποιεί proximity sensor, (το A806 διαθέτει), το άλλο magnetic field sensor (το A806 δεν διαθέτει)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Kandilak. Χωρίς να θέλω να σε ζαλίζω... Αφού όταν πλησιάζεις το τηλέφωνο στο αυτί ή αν όταν κάνεις κλήση πλησιάσεις κι απομακρύνεις το χέρι, αναβοσβήνει η οθόνη, δεν γίνεται η δουλειά με τον ίδιο αισθητήρα;

Υπάρχουν apps που μπορούν να κάνουν αυτό που λες π.χ. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.danielkao.autoscreenonoff

κρατουν όμως συνεχώς σε λειτουργία τον αισθητήρα εγγύτητας, με ότι συνεπάγεται αυτό σε κατανάλωση μπαταρίας.

 

Και θελω εκεινο ακριβως που μην χρειαστει να ασχοληθω. Εκτος και αν σε ειχα γειτονα και το εφερνα σε σενα να το φτιαχνεις.:p

Τότε πάρε το από vickmall να γλυτώσεις το φλασάρισμα της 1447 ρομ και μετά τα fix της γραμματοσειράς και αναγνώρισης κλήσης, η συσκευή είναι άψογη.

Edited by kikos7
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν apps που μπορούν να κάνουν αυτό που λες π.χ. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.danielkao.autoscreenonoff

 

:thanks: :thanks:

 

:respect:

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά....Έχω ένα πρόβλημα με τον ήχο του κινητού.....Ενώ το βάζω στο αθόρυβο μετά από 10 sec αρχίζει να χτυπάει με ήχο....Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει???Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!
Αν και δεν το δοκίμασα.....

Ρυθμίσεις--->Ρυθμίσεις κλήσης--->Flip mute ,μήπως είναι τσεκαρισμένο.

Αν ναι,σβήστο και κάνε μια δοκιμή.

Στο ξαναλέω πως δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με textra μου στέλνει 160.

Δε χρειάζεται να τους ζητήσεις τπτ από αυτά, θα τα κάνουν έτσι κιαλλιως. Ίσως μόνο το ρουτ για να είσαι σίγουρος γιατί είναι σημαντικό.

Το smart rotation είναι γνωστό, αν έκανες αναζήτηση θα το έβρισκες σίγουρα

 

 

Χωρις textra δηλαδη με τη stock εφαρμογη μηνυματων σου δινει μονο 70 ε;; Μεγαλο μειον για μενα αυτο...πιστευα οτι με τη 1447 θα το ειχαν διορθωσει..

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το δοκίμασα.....

Ρυθμίσεις--->Ρυθμίσεις κλήσης--->Flip mute ,μήπως είναι τσεκαρισμένο.

Αν ναι,σβήστο και κάνε μια δοκιμή.

Στο ξαναλέω πως δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό.

 

Φίλε μου το έκανα αλλά παραμένει το ίδιο.....Καμία άλλη βοήθεια?????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έκανα αλλά παραμένει το ίδιο.....Καμία άλλη βοήθεια?????

Αν δεν εχεις την εκδοση 1447 καλυτερα να την φλασαρεις, στην 1447 δεν υπαρχει τοο προβλημα με τα 10δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κανείς πως μπορώ να ρυθμίσω την οθόνη να ανοίγει και να κλείνει μόνο με το καπάκι (flip cover); Η θήκη είναι η Mofi. Έψαξα στις ρυθμίσεις, αλλά δεν βρίσκω κάτι, μήπως πρέπει να κατεβάσω κάποια εφαρμογή;

 

Πάντως το δικό μου με 1447multiroot και θήκη nillkin μου το κάνει χωρίς να έχω ρυθμίσει κάτι

Link to comment
Share on other sites

 

Για τη μεμβράνη, εγω δεν παρατήρησα αλλαγη στην αφή πανω δεξια που λέει ο φίλος. Απλα δεν εχω καλη ευαισθησία, το οποίο δεν ξερω αν οφειλεται στην tempered glass μεμβράνη ή στην ίδια την οθόνη, γιατί δεν το εχω δουλεψει χωρις.

 

Με την προστατευτικη μεμβρανη θα ειχα ηδη τελειωση το μυν που γραφω τωρα εχοντας το tempered glass :lol:

Χανει πολυ με αποτελεσμα να χρειαζετε πολαπλα πατηματα πολλες φορες στο ιδιο γραμμα η επιστροφη διοτι ενω πατησα δεν το εβγαλε :)

Σιγουρα θα ειταν καλυτερα με απλη μεμβρανη ,αλλα τωρα την πληρωσαμε

Υγ.τυχερη αυτοι που το περνουν με την νεα ρομ.

Που θα παει,μολις το χορτασω θα τολμησω σαν ντιπ για ντιπ ασχετος με αυτα να βαλω την τελευταια ρομ

Edited by jiannis50
Link to comment
Share on other sites

ενω πατησα δεν το εβγαλε :)

Σιγουρα θα ειταν καλυτερα με απλη μεμβρανη ,αλλα τωρα την πληρωσαμε

 

Αυτο ακριβως..

Αν και στο αλλο κινητο που εχω tempered glass, δεν το κανει αυτο, αλλα παλι εχει προβλημα με συρσιμο απο πενακι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή χρονιά σε όλους! Επιτέλους κατάφερα και διάβασα 200 σελίδες (μου πήρε λίγες μέρες) και έχω μείνει έκπληκτη από την όρεξη και τη διάθεση για προσφορά που δείχνετε πολλοί εδώ! Να'στε καλά! Το παρήγγειλα κι εγώ απο Vickmall στις 9/1 (με φτιάξατε απο τις πρώτες σελίδες και το πήρα πριν τελειώσω όλο το διάβασμα!) και έχω λάβει φωτο και tracking number. Έχω ψιλοανησυχήσει με κάτι posts που αναφέρουν πιο σοβαρά προβλήματα αλλά γενικά... μου αρέσει η περιπέτεια. Δεν προσφέρει σε κάτι το post μου, απλά να εκφράσω τη χαρά μου που θα είμαι κι εγώ σύντομα κάτοχος του Α806. Ευχαριστώ, συνεχίστε έτσι!
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επανεκκίνηση και μην ξαναπατήσεις την εκκαθάριση της ram. Δες αν σου έρχονται ειδοποιήσεις.

Το δοκιμασα,το απεγκατεστησα κιολα,ξανα εγκατασταση αλλα τα ιδια ... Εβαλα κ εξαιρεση που εγραψε ο Κικος ..

 

Το ίδιο πρεπει να συμβαίνει και με fb και τα άλλα messenger. Πήγαινε security, speed up, και βάλε όλες αυτές τις εφαρμογές στην ignore list. Πάλι από το security, βάλτες να ανοίγουν με το bootαρισμα της συσκευής. Θα έχεις κάποια παραπάνω κατανάλωση μπαταρίας, αλλά αφου τις χρησιμοποιείς δεν έχεις άλλη λύση.

Εξάλλου αν τα έχουμε όλα κλειστά, τι το πήραμε το smartphone :lol::lol:

Το κανα ... την ειχε ηδη επιλεγμενη ν ανοιγει στο boot ...

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...