Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Εδώ και δυο ημέρες όταν ανοίγω το κινητό μου κάνεις συνεχώς επανεκκινήσεις.

Σε σημείο που δεν μένει καθόλου ανοιχτό. Παρα μόνο συνεχείς επανεκκινήσεις.

 

Τι φταίει?

Κανα δίωρο οι επανεκκίνησεις σταματήσαν γιατί το έιχα στη φόρτιση και μετά το ίδιο πάλι.

 

Μπορώ να το κάνω format και να βάλω rom πάλι τη 1536??

 

Ευχαριστώ

 

(Κάποιος φίλος είπε φταίει η μπαταρία πριν λίγο καιρό αλλά άλλαξα και πάλι τα ίδια)

Πριν αρχισουν τα προβλήματα πόσο συχνά συνέβαινε να φορτίζει το τηλέφωνο και να παίζεις ταυτόχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχισουν τα προβλήματα πόσο συχνά συνέβαινε να φορτίζει το τηλέφωνο και να παίζεις ταυτόχρονα?

 

Αρκετά συχνά το φόρτιζα και έπαιζα...

Κανά δίωρο τα βράδια...

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά συχνά το φόρτιζα και έπαιζα...

Κανά δίωρο τα βράδια...

 

Αυτό είναι το λάθος που κάνετε οι περισσότεροι που έχετε τέτοιο πρόβλημα. Δεν φταίνε οι μπαταρίες αλλά εσύ. Άλλαξε λοιπόν ακόμα μια φορά μπαταρία και μαζί μ'αυτή άλλαξε κι αυτή την λάθος πρακτική χρήσης του τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το λάθος που κάνετε οι περισσότεροι που έχετε τέτοιο πρόβλημα. Δεν φταίνε οι μπαταρίες αλλά εσύ. Άλλαξε λοιπόν ακόμα μια φορά μπαταρία και μαζί μ'αυτή άλλαξε κι αυτή την λάθος πρακτική χρήσης του τηλεφώνου

 

Άλλαξα και έβαλα του αδερφού μου αλλά συμβαίνει το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Τότε βγαλε την sim και δοκίμασε να το ανοίξεις.

 

Τώρα κάνει συνέχεια.

Ενώ με Sim έβαζα το κωδικό και μετά έκανε επανεκκίνηση.

Τώρα συνέχεια την εικόνα του lenovo και επανεκκίνηση.

 

kandilak -> Αν κάνω εγκατάσταση με το τρίτο τρόπο που λες τη rom (γιατί έχω τη παλιότερη έκδοση) λες να φτιάξει?

Edited by tase
ερώτηση
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάνει συνέχεια.

Ενώ με Sim έβαζα το κωδικό και μετά έκανε επανεκκίνηση.

Τώρα συνέχεια την εικόνα του lenovo και επανεκκίνηση.

 

Αν το βάλεις στην φόρτιση ανοίγει κανονικά? Αν ανοίγει επιμενω ότι ειναι πρόβλημα μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλεις στην φόρτιση ανοίγει κανονικά? Αν ανοίγει επιμενω ότι ειναι πρόβλημα μπαταρίας.

 

Όχι πια.Δεν ανοίγει ούτε έτσι...

Βάζω κωδικό και μόλις πάει να μπει στην αρχική σελίδα κάνει επανεκκίνηση.

Μπορώ να κάτσω όσο θέλω στη σελίδα του κωδικού.

 

Αν ήταν πρόβλημα μπαταρίας και πατούσα Volume Up+Down με το On/off και έμπαινα στο twrp θα ήταν φυσιολογικό να κάθομαι όση ώρα θέλω εκει χωρίς να κλείσει?

(Πήρα back up...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο αν σας έχει τύχει.

 

Αγόρασα μπαταρία από ebay για το κινητό της γυναίκας μου πριν από περίπου δύο μήνες και τώρα που πήγα να την φορτίσω για να αντικαταστήσω την παλιά δεν φορτίζει με τίποτα. Την έχω αφήσει σε πρίζα να φορτίσει μία μέρα σερί αλλά τίποτα. Επίσης όταν βάζω το καλώδιο για να το φορτίσω με την "νέα" μπαταρία κάνει μια ελαφριά δόνηση και μετά τίποτα.

 

Καμία ιδέα ???

 

Κανένας ???

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καιρο ειχα να γραψω στο myphone οποτε γεια σας. Πηρα το συγκεκριμενο τηλεφωνο και το εκανα root με το kingroot. Εβγαλα το bloatware μαζι με το security και μετα αρχισε να γραφει security problem οποτε περασα apk απο το ιντερνετ αλλα ειναι κινεζικο τωρα. Υπαρχει καποια rom επισημη χωρις κινεζικες εφαρμογες; Μπορει καποιος να δωσει το TWRP γιατι επεσαν τα λινκ; Αυτο μπορω να το βαλω με το rashr;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος οδηγός πως να περάσουμε την TWRP recovery? για να flasharoume μετά την 1536 με τους τρόπους που έχουν αναφερθεί?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος οδηγός πως να περάσουμε την TWRP recovery? για να flasharoume μετά την 1536 με τους τρόπους που έχουν αναφερθεί?

Θα κοιτάξεις το link ακριβώς πριν το post σου. Στις οδηγίες για την εγκατάσταση της 1536 εκτός των άλλων υπάρχει και μια παράγραφος με παραπομπή για το πως μπαίνει το TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πια.Δεν ανοίγει ούτε έτσι...

Βάζω κωδικό και μόλις πάει να μπει στην αρχική σελίδα κάνει επανεκκίνηση.

Μπορώ να κάτσω όσο θέλω στη σελίδα του κωδικού.

 

Αν ήταν πρόβλημα μπαταρίας και πατούσα Volume Up+Down με το On/off και έμπαινα στο twrp θα ήταν φυσιολογικό να κάθομαι όση ώρα θέλω εκει χωρίς να κλείσει?

(Πήρα back up...)

 

Καμιά βοήθεια κ εδω?

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξεις το link ακριβώς πριν το post σου. Στις οδηγίες για την εγκατάσταση της 1536 εκτός των άλλων υπάρχει και μια παράγραφος με παραπομπή για το πως μπαίνει το TWRP.

 

Στραβομάρα, :hypno:

Thnks kandilak! :up:

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια κ εδω?

 

Ξαναφλασαρε την rom. Αν συνεχίσει τα ίδια τότε πηγαινε το σε κάποιον που εμπιστεύεσαι να σου ελέγξει την μπαταρία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καμια λύση για το δικό μου θέμα ? :D

Αν δεν χρειάζεται ανταλλακτικό πιστεύω ότι θα στο φτιάξουνε με 20€. Αλλά αν χρειάζεται αλλαγή οθόνης δεν συμφέρει κατα την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφλασαρε την rom. Αν συνεχίσει τα ίδια τότε πηγαινε το σε κάποιον που εμπιστεύεσαι να σου ελέγξει την μπαταρία.

 

Πως γίνεται αυτό?

Όπως το κάνεις για πρώτη φορά?

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, οταν το κινητο ειναι κατω απο 15% μου βγαζει το μυνημα "η ερφαρμοφη ui συστηματος εχει στατησει" μου το πεταει συνεχεια με αποτελεσμα να μη μπορω να χρησιμοποιησω το κινητο καθολου.υπαρχει καποια λυση σε αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι/ες, έχω πρόβλημα με το GPS του τηλεφώνου του γιου μου (Lenovo A806 Golden warrior).Ο μικρός ξεκίνησε να παίζει Pokemon Go πρόσφατα και ενώ το κινητό το παίζει μια χαρά σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ,το gps έχει απόκλιση από την κανονική θέση που βρίσκεται το τηλέφωνο 10-20 μέτρα και επιπλέον δεν μπορεί να φτάσει καθόλου σε συγκεκριμένα σημεία με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παίξει με τους φίλους του(των οποίων τα gps είναι εντάξει) και να στενοχωριέται. Το πρόβλημα υπάρχει και στα google maps.Δοκίμασα διάφορες εφαρμογές faster GPS,GPS locker,MTK engineer module(τις οποίες πρότειναν σε video στο youtube) αλλά επειδή τα video ηταν παλιά δεν είχαν τις ίδιες εκδόσεις με αποτέλεσμα να μην μπορω να ακολουθήσω τα βήματα. Για παράδειγμα δεν μπόρεσα να κατεβάσω κάποια αρχεία EPO που έλεγαν ότι χρειάζονται. Γνωριζετε κάποια εφαρμογή που να μπορώ να χρησιμοποιήσω ή κάποιο προσφατο video που μπορώ να δω, ή γενικά οτιδήποτε που να μπορώ να κάνω για να το φτιάξω?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα .Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις microSD 64GB?Αν ναι λειτουργεί στο κινητό κανονικά;

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι/ες, έχω πρόβλημα με το GPS του τηλεφώνου του γιου μου (Lenovo A806 Golden warrior).Ο μικρός ξεκίνησε να παίζει Pokemon Go πρόσφατα και ενώ το κινητό το παίζει μια χαρά σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ,το gps έχει απόκλιση από την κανονική θέση που βρίσκεται το τηλέφωνο 10-20 μέτρα και επιπλέον δεν μπορεί να φτάσει καθόλου σε συγκεκριμένα σημεία με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παίξει με τους φίλους του(των οποίων τα gps είναι εντάξει) και να στενοχωριέται. Το πρόβλημα υπάρχει και στα google maps.Δοκίμασα διάφορες εφαρμογές faster GPS,GPS locker,MTK engineer module(τις οποίες πρότειναν σε video στο youtube) αλλά επειδή τα video ηταν παλιά δεν είχαν τις ίδιες εκδόσεις με αποτέλεσμα να μην μπορω να ακολουθήσω τα βήματα. Για παράδειγμα δεν μπόρεσα να κατεβάσω κάποια αρχεία EPO που έλεγαν ότι χρειάζονται. Γνωριζετε κάποια εφαρμογή που να μπορώ να χρησιμοποιήσω ή κάποιο προσφατο video που μπορώ να δω, ή γενικά οτιδήποτε που να μπορώ να κάνω για να το φτιάξω?

 

Ευχαριστώ.

Ποια rom έχει το τηλέφωνο. Είναι όπως το πήρες. Έχεις TWRP?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα .Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις microSD 64GB?Αν ναι λειτουργεί στο κινητό κανονικά;

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις 64gb κάρτα αλλά μπορεί να μην στην αναγνωρίζει όπως είναι και να χρειάζεται repartition και format σε fat32.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα, οταν το κινητο ειναι κατω απο 15% μου βγαζει το μυνημα "η ερφαρμοφη ui συστηματος εχει στατησει" μου το πεταει συνεχεια με αποτελεσμα να μη μπορω να χρησιμοποιησω το κινητο καθολου.υπαρχει καποια λυση σε αυτο?

Κάποια ρύθμιση σε εξοικονόμηση ενέργειας ίσως. Έχεις παγώσει ή απεγκταστήσει καμιά εφαρμογή συστήματος?

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις 64gb κάρτα αλλά μπορεί να μην στην αναγνωρίζει όπως είναι και να χρειάζεται repartition και format σε fat32.

 

 

σκέφτομαι να πάρω και να την κάνω partition ώστε να βάζω όλες τις εφαρμογές εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...