Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδια εχει προσπαθησει κανεις να παιξει pokemon go στην συγκεκριμενη συσκευη γιατι εμενα μ βγαζει gps singal not found και δεν μ εμφανιζει χαρτες απλα μια μπλε οθονη σαν θαλασσα ...εχω ανοιξει το gps και εχω δωσει δικαιωμα τοποθεσιας και στην εφαρμογη υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανουμε στο κιν για να εντοπιζει την τοποθεσια?
Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει update για το Superuser το κάνω κανονικά ? Είμαι με την 1536....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχει προσπαθησει κανεις να παιξει pokemon go στην συγκεκριμενη συσκευη γιατι εμενα μ βγαζει gps singal not found και δεν μ εμφανιζει χαρτες απλα μια μπλε οθονη σαν θαλασσα ...εχω ανοιξει το gps και εχω δωσει δικαιωμα τοποθεσιας και στην εφαρμογη υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανουμε στο κιν για να εντοπιζει την τοποθεσια?

καλησπέρα φίλε μου.εμένα λειτουργεί κανονικά δοκίμασε να κάνεις επανεγκατάσταση την εφαρμογή έγινε αναβάθμιση νομίζω σήμερα.

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου.εμένα λειτουργεί κανονικά δοκίμασε να κάνεις επανεγκατάσταση την εφαρμογή έγινε αναβάθμιση νομίζω σήμερα.

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

 

απ οτι παρατηρησα ουτε στο google maps βρικει την τοποθεσια μου οποτε η κατι εχει buggarei σχετικα με το gps η υπαρχει καποια ρυθμιση που δεν μπορω να βρω

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει update για το Superuser το κάνω κανονικά ? Είμαι με την 1536....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6795448#post6795448

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα... Αλλά προς τι η αγωνία; δε γίνονται και σπουδαίες αλλαγές υπέρ μας..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή μπαταρίας αδελφέ.

 

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο αν σας έχει τύχει.

 

Αγόρασα μπαταρία από ebay για το κινητό της γυναίκας μου πριν από περίπου δύο μήνες και τώρα που πήγα να την φορτίσω για να αντικαταστήσω την παλιά δεν φορτίζει με τίποτα. Την έχω αφήσει σε πρίζα να φορτίσει μία μέρα σερί αλλά τίποτα. Επίσης όταν βάζω το καλώδιο για να το φορτίσω με την "νέα" μπαταρία κάνει μια ελαφριά δόνηση και μετά τίποτα.

 

Καμία ιδέα ???

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φίλε kantilak... Βοήθεια αα..

Έχω περάσει εδώ και κανένα μήνα την ρομ σου αλλά διαπίστωσα ένα σοβαρό πρόβλημα που έχω με το ίντερνετ δεν δουλεύει το 3g ούτε το 4g... Και να το ενεργοποιώ δεν κάνει τίποτα απόλυτος... Βοηθά γιατί είναι σκούρα τα πράγματα χαχαχαχα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φίλε kantilak... Βοήθεια αα..

Έχω περάσει εδώ και κανένα μήνα την ρομ σου αλλά διαπίστωσα ένα σοβαρό πρόβλημα που έχω με το ίντερνετ δεν δουλεύει το 3g ούτε το 4g... Και να το ενεργοποιώ δεν κάνει τίποτα απόλυτος... Βοηθά γιατί είναι σκούρα τα πράγματα χαχαχαχα...

Πριν βάλεις την rom είχες internet σε 3g? Τώρα μετα έναν μήνα που έχεις περάσει την rom γίνανε σκούρα τα πράγματα με το 3g?

Το πρόβλημα σίγουρα δςν ειναι η rom.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου είχα κανονικά είχε γυρίσει και σε 4g πριν κάνω την ρομ... Μόλις πέρασα την ρομ και μετά δεν είχα με τίποτα... Πίστευα ότι θα στροση... Βασικά στέλνω και στην κοσμοτε να μ έρθουνε οι ρυθμίσεις για το 3g αλλά τίποτα.. Έχεις καμιά γνώμη μήπως
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ στα χέρια μου χτες το κινητό μετά από παραγγελία από Κίνα, 14 μέρες ακριβώς έκανε, και φοφούσε την έκδοση 1501 πάνω. Πριν το χρησιμοποιήσω ήθελα να το έχω στα ελληνικά, μιας και τα κινέζικα μου έχουν σκουριάσει. Ακολουθώντας τις οδηγίες, κατέβασα το 1536, ρούταρα το κινητό, πιστεύω να ακολούθησα τις οδηγίες του σπεσιαλίστα kandilak. Το πρόβλημα μου είναι, πως δεν μου εμφανίζει στο κινητό το εικονίδιο dualsim όταν κάνω το reset με πατημένα όλα τα πλήκτρα (δεν είναι και πολλά) δλδ ένταση πάνω κάτω και power για να μου κάνει την εγκατάσταση της 1536 από την εσωτερική μνήμη. Τα φώτα σας Edited by panagaras
Link to comment
Share on other sites

Απο το ποστ των οδηγιών για την εγκατάσταση της 1536 διαβάζω

- Για να μπείτε σε TWRP recovery όταν το τηλέφωνο είναι κλείστο , πατάτε μαζί τα κουμπιά Vol UP+ Vol Down και κρατόντας τα πατημένα, πατάτε ταυτόχρονα και το Power. Τα κρατάτε και τα τρία πατημένα μέχρι να εμφανιστεί το λογότυπο "dual sim"

Άρα δεν τα πατάς ολα μαζί εξαρχής αλλά σε δύο φάσεις

 

 

Edit : τα παραπάνω τα κάνεις αφού έχεις φλασαρει TWRP. Το έχεις κάνει αυτό?

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

τα πατάω και τα τρία ταυτόχρονα, το δοκίμασα ξανά και ξανά, από χτες τυρώντας επακριβώς τις οδηγίες. Μου βγάζει Lenovo recovery με δυνατότητα επιλογής γλώσσας κινέζικα ή αγγλικά, main menu

- rebbot

- install update package

- wipe user data

- poweroff

 

ΥΓ να έχω φλασάρει twrp???

edit: το κινητό δεν το έχω χρησιμοποιήσει, δεν λειτούργησε στην ουσία, αρχεία, προγράμματα κτλ δεν υπάρχουν πάνω για να πω ότι θα χάσω κάτι, οπότε ότι θέλει ας γίνει

Edited by panagaras
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχεις κάνει. Αυτό που ξέρω είναι ότι απο τα λεγόμενα σου δεν έχεις φλασαρει το TWRP recovery. Αν τι είχες φλασαρει δεν θα σε έβαζε στο lenovo recovery. Το TWRP το φλασαρεις μέσω του mobileuncle tool σε τηλέφωνο που είναι root. Οπότε σιγουρεψου ότι έχεις root, ότι έχεις δώσει δικαιώματα root στο mobileuncle tool, ότι έχεις το κατάλληλο img του TWRP recovery ώστε να προχωρήσεις το φλασαρισμα του TWRP. Αφού το φλασαρεις κάνε κατευθείαν reboot σε recovery όταν βγει το μυνημά στο mobileuncle tool.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχεις κάνει. Αυτό που ξέρω είναι ότι απο τα λεγόμενα σου δεν έχεις φλασαρει το TWRP recovery. Αν τι είχες φλασαρει δεν θα σε έβαζε στο lenovo recovery. Το TWRP το φλασαρεις μέσω του mobileuncle tool σε τηλέφωνο που είναι root. Οπότε σιγουρεψου ότι έχεις root, ότι έχεις δώσει δικαιώματα root στο mobileuncle tool, ότι έχεις το κατάλληλο img του TWRP recovery ώστε να προχωρήσεις το φλασαρισμα του TWRP. Αφού το φλασαρεις κάνε κατευθείαν reboot σε recovery όταν βγει το μυνημά στο mobileuncle tool.

Τελικά το πρόβλημα ήταν στο ότι δεν είχα το κατάλληλο img του TWRP recovery. Το έβαλα και όλα δούλεψαν μια χαρά.

Είσαι μέγας kandilak

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά παίζω και εγώ το pokemon go και όταν ανοίγει η κάμερα του κινητου γράφει ότι δεν υποστηρίζει το κινητό γύροσκόπιο.

Ξέρει κανένας αν μπορούμε να το περάσουμε στο κινητό ή αν υπάρχει πως το ενεργοποιουμε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας....

 

Έχω ενα Lenovo a806 και επεχείρησα να του αλλάξω το digitizer επειδή μού είχε πέσει κάτω και είχε *γρατζουνιές* χωρίς ρογμές και δούλευε παντού το touch.... Μετά την αλλαγή φαίνονταν οτι υπήρχαν ρογμές μέσα μέσα στην οθόνη και στο digitizer (καμία/ή οταν είναι το κινητό κλειστό.

 

Επίσης έχει μαυρίλες χωρίς σήμα σε μερικά σημεία και φαίνεται σάν μια αναλογική τηλεόραση χωρίς σήμα..

 

(Δηλαδή: http://postimg.cc/image/8kecmnsrr/

 

Ερωτήσεις:

 

Πόσο θα κοστίσει σε ένα καταστημα/service να το φτιάξει?

 

Πάνω απο 20?

 

Γίνεται απλά να έγινε κάποιο λάθος στην αποσυναρμολόγηση/συναρμολόγηση και απλά να το φτιάξουν φθηνά?

 

Το κινητο (Α806) κάνει τώρα 100Ε στο ebay οπότε αν κάνει πολλά η επισκευή να πάρω και καινούργιο που λέμε :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Ειμαι νεος στο forum.Εχω απο εχθες προβλημα με τα sms του κινητου.Δεν παραλαμβανω μυνηματα και οταν αποστελλω στελνονται 2 φορες.Στις ρυθμισεις μου γραφει οτι "Το μυνημα απενεργοποιηθηκε".Φαινετε η εφαρμογη σαν να ειναι απενεργοποιημενη.Ελπιζω σε βοηθεια σας.Ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Οι rom που βάζουν τα κινεζομαγαζα στο A806 περιέχουν εφαρμογές επικίνδυνες για ιούς. Μην μένετε καθόλου σε αυτές. Βάλτε την 1536 - - http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6789610#post6789610
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Εδώ και δυο ημέρες όταν ανοίγω το κινητό μου κάνεις συνεχώς επανεκκινήσεις.

Σε σημείο που δεν μένει καθόλου ανοιχτό. Παρα μόνο συνεχείς επανεκκινήσεις.

 

Τι φταίει?

Κανα δίωρο οι επανεκκίνησεις σταματήσαν γιατί το έιχα στη φόρτιση και μετά το ίδιο πάλι.

 

Μπορώ να το κάνω format και να βάλω rom πάλι τη 1536??

 

Ευχαριστώ

 

(Κάποιος φίλος είπε φταίει η μπαταρία πριν λίγο καιρό αλλά άλλαξα και πάλι τα ίδια)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...