Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει λίγες μέρες που το η μπαταρία πέφτει σε πολύ γρήγορους ρυθμούς , για παράδειγμα όταν φτάσει στο 15% το τηλέφωνο ακόμη και χωρίς χρήση απενεργοποιείται σε 2-3 λεπτά.

Συνέβη μετά από μερικές μέρες συνεχών επανεκκινήσεων και αφού μετά από κάποια επανεκκίνηση "έχασε" ήχους και άλλαξε την αποθήκευση της κάμερας στην εσωτερική μνήμη.

Με πολύ χαλαρή χρήση φτάνει στις 10 ώρες, και πέφτει πάρα πολύ όταν είναι ανοιχτό το wi-fi.

Ακόμη και όταν δεν τρέχει κάποια εφαρμογή από πίσω.

Έχω κάνει βαθμονόμηση της μπαταρίας αλλά τίποτα.

Κάθε φορά εμφανίζει διαφορετικές εφαρμογές ότι κάνουν την μεγαλύτερη κατανάλωση, παράδειγμα

Google Backup transport 28,1

Αποθηκευτικός χώρος ημερολογίου 17,5%.

Έχω την 1536 multilight την τελευταία έκδοση, να την ξαναπεράσω?

Βάλε το wakelock detector και δες ποιες εφαρμογές "ξύπνανε"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά πριν μερικές μέρες αγόρασα το lenovo a806. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι μου εμφανίζει συνεχώς μηνύματα για να κατεβάσω εφαρμογές τις οποίες δεν έχω στο κινητό όπως το hola ή το apus! Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να σταματήσω αυτές τις "ειδοποιήσεις";; Edited by Newbie_Sophie
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το συγκεκριμένο τηλέφωνο το έχει πάρει ο αδερφός μου και όπως το είχε μέσα στην τσέπη του, του έσπασε η οθόνη.. Ξέρει κανένας αν υπάρχει κάποιο μαγαζί να απευθυνθώ στην Πάτρα ή η μόνη λύση είναι αγορά οθόνης από ebay και να την βάλω μόνος μου? Για την 2η λύση υπάρχει κανένας που να έχει κάνει αντίστοιχη διαδικασία να δώσει καμία βοήθεια γιατί ψάχνοντας στο youtube δεν βρήκα κάτι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει τρομερη βλακια και χρειαζομαι αμεση βοηθεια. πηγα να κανω install ρομ και απετυχε επητα νομιζα οτι ειχα κανει buck-up αλλα τελικα δν υπηρχε και επειτα τοσο εξυπνη π ειμαι εκανα reboot με αποτελεσμα να κολαει στο σημα Lenovo και να μν ανιγει το κινητο... σας παρακαλω βοηθηστεμαι.. τι μπορω να κανω τωρα? επισης οταν συνδεω το κινητο με usb στον υπολογιστη δεν το βρισκει Edited by Maraki96
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει τρομερη βλακια και χρειαζομαι αμεση βοηθεια. πηγα να κανω install ρομ και απετυχε επητα νομιζα οτι ειχα κανει buck-up αλλα τελικα δν υπηρχε και επειτα τοσο εξυπνη π ειμαι εκανα reboot με αποτελεσμα να κολαει στο σημα Lenovo και να μν ανιγει το κινητο... σας παρακαλω βοηθηστεμαι.. τι μπορω να κανω τωρα? επισης οταν συνδεω το κινητο με usb στον υπολογιστη δεν το βρισκει

Τώρα έχεις TWRP? Διαβασε στο post με τις οδηγίες της1536 πως μπαίνεις σε TWRP όταν είναι κλειστό το τηλέφωνο. Βάλε σε μια microsd την rom και μετά κάνε την install.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το συγκεκριμένο τηλέφωνο το έχει πάρει ο αδερφός μου και όπως το είχε μέσα στην τσέπη του, του έσπασε η οθόνη.. Ξέρει κανένας αν υπάρχει κάποιο μαγαζί να απευθυνθώ στην Πάτρα ή η μόνη λύση είναι αγορά οθόνης από ebay και να την βάλω μόνος μου? Για την 2η λύση υπάρχει κανένας που να έχει κάνει αντίστοιχη διαδικασία να δώσει καμία βοήθεια γιατί ψάχνοντας στο youtube δεν βρήκα κάτι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δες εδώ οδηγίες:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δοκιμαζα διαφορες ρομ ειχα περασει στο πσ τα αρχεια μου απο το κινητο οπως φοτο κτλ και τωρα που εβαλα ξανα την 1536 και περασα τις φοτο μεσα ξανα μου τις βγαζει οπως ναναι μεσα στη συλογη.Υπαρχει τροπος να τις ταξινομησω με τη σειρα που τραβηχτηκαν?
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το QuickPic από το playstore άνοιξε το φάκελο με τις φωτογραφίες και μετά πάτα τις 3 τελιτσες πάνω δεξιά και επέλεξε "Διόρθωση ημερομηνίας"
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το QuickPic από το playstore άνοιξε το φάκελο με τις φωτογραφίες και μετά πάτα τις 3 τελιτσες πάνω δεξιά και επέλεξε "Διόρθωση ημερομηνίας"

 

Δεν πετυχε ιδιαιτερα :p μονο καποιες μπηκαν σωστα

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το wakelock detector και δες ποιες εφαρμογές "ξυπνάνε"

Κλασικά το fb αλλά δεύτερο, πρώτο και με διαφορά με 671 ξυπνήματα το αποθηκευτικός χώρος ημερολογίου!!!, θα ξαναπεράσω Ρομ και αν δεν θα πάω σε αλλαγή μπαταρίας, τελειώνει σαν νερό, 6ώρο και δύσκολα.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά το fb αλλά δεύτερο, πρώτο και με διαφορά με 671 ξυπνήματα το αποθηκευτικός χώρος ημερολογίου!!!, θα ξαναπεράσω Ρομ και αν δεν θα πάω σε αλλαγή μπαταρίας, τελειώνει σαν νερό, 6ώρο και δύσκολα.

Είχα και εγώ το ίδιο με το Facebook εκεί που είχα 5ωρεσ χρήση άρχισε έσβηνε χωρίς να το χρησιμοποιώ. Δν είναι θέμα μπαταρίας πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

έχεις κανει ταξινομηση κατά ημερομηνία λήψης?

 

Εκανα σκετο ταξινομηση κατα ημερομηνια και εγινε.Βεβαια θα προτιμουσα να υπηρχε τροπος για να γινει και στη συλλογη η αλλαγη αλλα δεν το κοβω να γινεται

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό μου παρουσιάζονται ορισμένα προβλήματα:

1) Μου πετάει συχνά το μήνυμα πως η εφαρμογή Launcher δεν ανταποκρίνεται με επιλογές "Αναμονή ή Κλείσιμο".

2) Τα γνωστά μηνύματα με gaps και ότι η εφαρμογή Googleplay σταμάτησε να λειτουργεί. Δοκίμασα ότι διάβασα στα posts αλλά πετάγονται πάλι.

3) Ορισμένες εφαρμογές, συνήθως games, κολλάνε και πατώντας παρατεταμένα το home, ενώ δονείται το κινητό δε με πάει στην οθόνη που κάνεις kill. Λύση - βγάζω και βάζω μπαταρία για να πάρει μπρος το κινητό.

4) Το σημαντικότερο πρόβλημα είναι ότι ορισμένες φορές χτυπάει το τηλ. και η οθόνη παραμένει μαύρη, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να δω ποιος με καλεί αλλά ούτε και να το σηκώσω. Το χειρότερο όμως συμβαίνει όταν κάνω κλήση σε κάποιον και το πιάνουν τα κολλήματα (ή μαυρίσει πάλι η οθόνη ή δεν πατιέται τίποτα στην οθόνη, όπως το τερματισμός κλήσης), τότε αν ο καλλιτέχνης που πήρα δε το σηκώσει αναγκαστικά του αφήνω μήνυμα στον τηλεφωνητή :O . Μία λύση που λέγατε στα προηγούμενα posts με την εφαρμογή Mobileuncle να αλλάξουμε τις τιμές του threshold, μου βγάζει error όταν πατάω το set.

 

Το δικό μου λάθος είναι πως είχα παραφορτώσει το κινητό με εφαρμογές. Επίσης γράφω - δοκιμάζω - σβήνω... συχνά.

Αλλά και που έκανα uninstall τις περισσότερες εφαρμογές τα προβλήματα παραμένουν.

 

Τι μου προτείνετε να κάνω; Ευχαριστώ.

 

Έκδοση VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 Rootαρισμένο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στους φιλους του φορουμ.

Προσφατα αγορασα απο ελληνικο καταστημα το LENOVO A806 golden varior μεχρι στιγμης ειμαι πολλυ ευχαριστημενος για την χρηση που του κανω αρκετα γρηγορο καλη φωτογραφικη και εγγραφη βιντεο αξιζει για τα λεφτα που εδωσα 167 ευρω.

Το ερωτημα μου ειναι οτι μου ζηταει να κανω αναβαθμιση μεσω της εφαρμογης που εχει ,ειναι ρουταρισμενο εχει το super su και εχει εγκαταταστημενη την VIBEUI-V2 0-1447-7.48.1-ST-A806-baralajbi και μου ζηταει να κανω σε VIBEUI-V2.0-1536 ,στο καταστημα που το αγορασα μου ειπαν οτι δεν εχουν καποια επισημη ανακοινωση απο την λενοβο για αναβαθμιση ,ξερετε μηπως εαν αυτη η εκδοση που μου ζηταει να κανω αναβαθμισει υποστιριζει ελληνικα και εαν ναι πως μπορω να την κανω ετσι απλα που μου τοζηταει κατεβαζοντας το αρχειο η υπαρχει καποια αλλη διαδικασια μετα απο αυτο γιατι ειμαι και λιγο ασχετος με τα κινητα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

και εαν ζηταω κατι το οποιο εχει ξαναερωτηθη συνχωρεστε με γιατι ειμαι καινουργιος στο φορουμ:D

Link to comment
Share on other sites

1.Μην κανεις (ποτέ) αναβάθμιση.

2.Χρησιμοποίησε το κουμπί της αναζήτησης και ψαχνε τις προηγούμενες σελίδες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ειναι λογικο το viber να βρίσκεται τοσο ψηλα στην κατανάλωση ενέργειας ακομη και αν δε το χρησιμοποιώ τόσο πολυ?

 

[ATTACH]64989[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγες μέρες που το η μπαταρία πέφτει σε πολύ γρήγορους ρυθμούς , για παράδειγμα όταν φτάσει στο 15% το τηλέφωνο ακόμη και χωρίς χρήση απενεργοποιείται σε 2-3 λεπτά.

Συνέβη μετά από μερικές μέρες συνεχών επανεκκινήσεων και αφού μετά από κάποια επανεκκίνηση "έχασε" ήχους και άλλαξε την αποθήκευση της κάμερας στην εσωτερική μνήμη.

Με πολύ χαλαρή χρήση φτάνει στις 10 ώρες, και πέφτει πάρα πολύ όταν είναι ανοιχτό το wi-fi.

Ακόμη και όταν δεν τρέχει κάποια εφαρμογή από πίσω.

Έχω κάνει βαθμονόμηση της μπαταρίας αλλά τίποτα.

Κάθε φορά εμφανίζει διαφορετικές εφαρμογές ότι κάνουν την μεγαλύτερη κατανάλωση, παράδειγμα

Google Backup transport 28,1

Αποθηκευτικός χώρος ημερολογίου 17,5%.

Έχω την 1536 multilight την τελευταία έκδοση, να την ξαναπεράσω?

 

Για κάποιο λόγο που ακόμα δεν έχω εντοπίσει χάνει τη βαθμονόμηση. Μετράει λάθος το υπόλοιπο της μπαταρίας. Το δικό μου το κάνει από την 1η ημέρα που το πήρα. Το έλυσα για κάποιους μήνες με την MiUi Rom και εκεί που έλεγα όλα εντάξει, έβαλα τη 1536 να τη δοκιμάσω (τι το ήθελα) και πάλι τα ίδια. Τώρα έχω τη MiUi V7 και προσπαθώ πάλι μήπως και "στρώσει". Πάντως στο δικό μου οι Vibe rom κάνουν αυτό το πρόβλημα. Όσο για τη βαθμονόμηση που έκανες, δεν λύνει κανένα πρόβλημα.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχει και ένας φίλος και δυστυχώς ακόμη δεν ξέρουμε τι φταίει.

Επίσης να πω πως σε καμμία περίπτωση δεν φταίει η μπαταρία, αφού το κάνει και με τη δεύτερη που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο που ακόμα δεν έχω εντοπίσει χάνει τη βαθμονόμηση. Μετράει λάθος το υπόλοιπο της μπαταρίας. Το δικό μου το κάνει από την 1η ημέρα που το πήρα. Το έλυσα για κάποιους μήνες με την MiUi Rom και εκεί που έλεγα όλα εντάξει, έβαλα τη 1536 να τη δοκιμάσω (τι το ήθελα) και πάλι τα ίδια. Τώρα έχω τη MiUi V7 και προσπαθώ πάλι μήπως και "στρώσει". Πάντως στο δικό μου οι Vibe rom κάνουν αυτό το πρόβλημα. Όσο για τη βαθμονόμηση που έκανες, δεν λύνει κανένα πρόβλημα.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχει και ένας φίλος και δυστυχώς ακόμη δεν ξέρουμε τι φταίει.

Επίσης να πω πως σε καμμία περίπτωση δεν φταίει η μπαταρία, αφού το κάνει και με τη δεύτερη που έχω.

 

Επειδή είσαι απ' αυτούς που δοκιμάζεις πολλές και διαφορετικές rom, εγώ στην θέση σου αν ακόμα και με φλασάρισμα με την 3η μέθοδο της 1536 αντιμετώπιζα παρόμοιο πρόβλημα θα φλάσαρα με sp flash tool την αντίστοιχη έκδοση της 1447 και μετά θα φλάσαρα την 1536 ή οποιαδήποτε άλλη vibeui rom.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι απ' αυτούς που δοκιμάζεις πολλές και διαφορετικές rom, εγώ στην θέση σου αν ακόμα και με φλασάρισμα με την 3η μέθοδο της 1536 αντιμετώπιζα παρόμοιο πρόβλημα θα φλάσαρα με sp flash tool την αντίστοιχη έκδοση της 1447 και μετά θα φλάσαρα την 1536 ή οποιαδήποτε άλλη vibeui rom.

 

Κατ αρχάς να σε ευχαριστώ kandilak για την παρέμβασή σου. Όντως, δοκιμάζω rom και πάντα τις φλασάρω με την 3η μέθοδο. Ωστόσο το πρόβλημα παραμένει...

Θα δοκιμάσω να φλασάρω με sp flash και μακάρι να λυθεί το θέμα γιατί είναι πολύ σπαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό μου παρουσιάζονται ορισμένα προβλήματα:

1) Μου πετάει συχνά το μήνυμα πως η εφαρμογή Launcher δεν ανταποκρίνεται με επιλογές "Αναμονή ή Κλείσιμο".

2) Τα γνωστά μηνύματα με gaps και ότι η εφαρμογή Googleplay σταμάτησε να λειτουργεί. Δοκίμασα ότι διάβασα στα posts αλλά πετάγονται πάλι.

3) Ορισμένες εφαρμογές, συνήθως games, κολλάνε και πατώντας παρατεταμένα το home, ενώ δονείται το κινητό δε με πάει στην οθόνη που κάνεις kill. Λύση - βγάζω και βάζω μπαταρία για να πάρει μπρος το κινητό.

4) Το σημαντικότερο πρόβλημα είναι ότι ορισμένες φορές χτυπάει το τηλ. και η οθόνη παραμένει μαύρη, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να δω ποιος με καλεί αλλά ούτε και να το σηκώσω. Το χειρότερο όμως συμβαίνει όταν κάνω κλήση σε κάποιον και το πιάνουν τα κολλήματα (ή μαυρίσει πάλι η οθόνη ή δεν πατιέται τίποτα στην οθόνη, όπως το τερματισμός κλήσης), τότε αν ο καλλιτέχνης που πήρα δε το σηκώσει αναγκαστικά του αφήνω μήνυμα στον τηλεφωνητή :O . Μία λύση που λέγατε στα προηγούμενα posts με την εφαρμογή Mobileuncle να αλλάξουμε τις τιμές του threshold, μου βγάζει error όταν πατάω το set.

 

Το δικό μου λάθος είναι πως είχα παραφορτώσει το κινητό με εφαρμογές. Επίσης γράφω - δοκιμάζω - σβήνω... συχνά.

Αλλά και που έκανα uninstall τις περισσότερες εφαρμογές τα προβλήματα παραμένουν.

 

Τι μου προτείνετε να κάνω; Ευχαριστώ.

 

Έκδοση VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 Rootαρισμένο

 

Σήμερα το κινητό μετά από επανεκκίνηση, κόλλησε στο αρχικό σήμα της LENOVO πριν ακουστεί ο ήχος της εισαγωγής και δεν άνοιγε. Αφού έβγαλα την μπαταρία αρκετές φορές και το άνοιξα δεν λύθηκε το πρόβλημα, μέχρι που το άφησα έτσι κολλημένο για 10 με 15 λεπτά, τότε το κινητό άνοιξε αλλά κολλάει σχεδόν σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Έχει αγοράσει κάνεις καμία θήκη για το κινητό ή κάποιο armband αν ναι από που
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μου εμφανιζονται συχνα ειδοποιησεις που γραφουν:

Boot check

The application may exist boot auto-start application or service

Allow the application install?

και απο κατω μου δινει δυο επιλογες

ακυρωση και οκ

Μπορει κανεις να με βοηθησει σχετικα με αυτες τις "ειδοποιησεις"; Πως μπορω να σταματήσω την εμφανιση τους;; Κάθε φορα μου προτείνει να κατεβάσω και μια διαφορετικη εφαρμογη....και αυτο γίνεται ακομη και οταν δεν υπαρχει συνδεση στο διαδίκτυο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σας παιδιά. Έχει αγοράσει κάνεις καμία θήκη για το κινητό ή κάποιο armband αν ναι από που

Αν πατησεις το μοντελο του κινητου στο skroutz θα σου βγαλει διαφορα καταστηματα που μπορεις να αγορασεις θηκη για το συγκεκριμενο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδοποιήσεις αυτές που εμφανίζονται? Στο συρτάρι ειδοποιήσεων ή είναι toast μήνυμα στο κέντρο της οθόνης?

Ποια rom έχεις? όπως σου ήρθε από το κινεζομάγαζο? Γιατί δεν έχεις βάλει την 1536 multilanguage?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...