Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα, έχω στην κατοχή μου το κινητό εδώ και ένα μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το τελευταίο διάστημα όμως αντιμετωπίζω ένα θεματακι. Σε ακυρες στιγμές όταν είναι ξεκλείδωτη η οθόνη, μου πετάει σαν pop-up κάποιες εφαρμογές για να τις εγκαταστήσω. Προφανώς χωρίς την άδεια μου. Στην αρχή μου έβγαζε 2-3 αλλά μέρα με τη μέρα πληθαίνουν και τώρα είναι 6-7.

αυτό γίνεται και όταν δεν υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ. Έχει γίνει πλέον πολύ ενοχλητικό. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

 

Παρεπιπτόντως τη στιγμή που έγραφα αυτό το κείμενο πάλι μου πέταξε αυτά τα pop-ups για εγκατάσταση

Edited by kostaks3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έχω στην κατοχή μου το κινητό εδώ και ένα μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το τελευταίο διάστημα όμως αντιμετωπίζω ένα θεματακι. Σε ακυρες στιγμές όταν είναι ξεκλείδωτη η οθόνη, μου πετάει σαν pop-up κάποιες εφαρμογές για να τις εγκαταστήσω. Προφανώς χωρίς την άδεια μου. Στην αρχή μου έβγαζε 2-3 αλλά μέρα με τη μέρα πληθαίνουν και τώρα είναι 6-7.

αυτό γίνεται και όταν δεν υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ. Έχει γίνει πλέον πολύ ενοχλητικό. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

 

Παρεπιπτόντως τη στιγμή που έγραφα αυτό το κείμενο πάλι μου πέταξε αυτά τα pop-ups για εγκατάσταση

Παραθέτω και μια εικόνα παρακάτω

 

Τα pop up είναι από εφαρμογή/ές που πρόσφατα εγκατέστησες. Είχα πολλά όταν είχα βάλει το Link2sd. Πήγαινε στο Security > Ad Blocker και δες τι θα σου βγάλει.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Τα pop up είναι από εφαρμογή/ές που πρόσφατα εγκατέστησες. Είχα πολλά όταν είχα βάλει το Link2sd. Πήγαινε στο Security > Ad Blocker και δες τι θα σου βγάλει.

 

Μου βγαζει 2 in -app ads αλλα τα εχω forbidden.

Βεβαια ετσι οπως το εγραψα δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.

Με κανει prompt να εγκαταστησω εφαρμογες,σε εκεινο το μενου δηλαδη του security που πατας Install ή Cancel.

Με το που πατησω cancel σε μια εφαρμογη που θα μου βγαλει,στα καπακια μου πεταει αλλο για αλλη εφαρμογη.

Αυτο γινεται 6-7 φορες σε ακυρα τακτα διαστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Με το που πατησω cancel σε μια εφαρμογη που θα μου βγαλει,στα καπακια μου πεταει αλλο για αλλη εφαρμογη.

Εαν οι εφαρμογες που σου ζηταει να κανεις εγκατασταση ειναι οι DU Battery saver και DU Speed Booster καντες εγκατασταση και μετα με το Link2SD https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD&hl=el θα τις παγώσεις (πάνω στην εφαρμογή/ επιλογές/ πάγωμα) .

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε αυτές είναι το du booster, το 360 security και κάτι αλλά όπως παιχνίδια. Σου έχει συμβεί και σένα? Ευθύνεται η lenovo γιαυτό? Δεν θα ήθελα να τις εγκαταστήσω και να τις παγωσω ακόμα και αν ήταν χρήσιμες λόγω του τρόπου που με κάνει force να τις εγκαταστήσω. Επίσης μέρα με τη μέρα πληθαίνουν οι εφαρμογές που με "βάζει" να κάνω install. Για το λόγο αυτό δεν είμαι σίγουρος ότι και να τις εγκαταστήσω δεν θα βγάλει κι άλλες
Link to comment
Share on other sites

Με την 1536 δεν μου έχει βγάλει ποτε popup για εγκατάσταση εφαρμογής. Πρεπει να προσέχετε βρε παιδιά τι εγκαθιστατε στο κινητό σας και απο που....
Link to comment
Share on other sites

Σου έχει συμβεί και σένα? Ευθύνεται η lenovo γιαυτό?

Στην 1447 που εχω ειχα διαγραψει οτιι κινεζικες ειχε μεσα μαζι και τις DU Battery saver και DU Speed Booster ομως μετα μου ερχοταν μηνυματα να τις κανω παλι εγκατασταση μονο αυτες τις 2. Για να ησυχασω τις εκανα εγκατασταση και μετα τις παγωσα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά... εχω στη κατοχή μου το κινητό και χρησιμοποιώ τα ακουστικά από iPhone αλλά λόγω διαφορετικού προτύπου παίζουν μόνο τα ακουστικά και δεν δουλεύει το μικρόφωνο (τα εχω δοκιμάσει σε iPhone και xperia sp και δουλεύουν κομπλέ) . έχω παραγγείλει αυτά http://www.skroutz.gr/s/4833545/Roccat-Syva.html . αυτά θα δουλεύουν σωστά ή πάλι δεν θα δουλεύει το μικρόφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο λαο του myphone.Eνδιαφερομαι για το κινητο,βγαινει στα 120 ευρω περιπου απο vickmall,το προτεινετε ανεπιφυλακτα,γνωριζω απο φλασαρισματα κτλπ.Δηλαδη με μικροδιορθωσεις ειναι λειτουργικο ?Δεν το θελω για βαρια χρηση !!!Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σου κανει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια απο χθες ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου κινητου (απο minideal και τους ειχα πει να κανουν ολα τα γνωστα με ροοτ διαγραφη κινεζικων apps κτλ) και εχω παρατηρησει τα εξης 8εματα οταν παταω στις υπηρεσιες cloud η στην ενημερωση συστηματος η οταν παω να σβισω ενα αρχειο με το file explorer μ βγαζει δυστιχως η εφαρμογη σταματισε να λειτουργει...απ οτι διαβασα ο ελενχος για ενημερωσεις εχει σκοπιμα αποκλειστει για να μην χαθει το multilanguage ( η δεν καταλαβα καλα ?ο αρι8μος εκδοσης ειναι vibeui_v2.0_3447 ) και τελος οταν πηγα να εγκαταστησω κατι που ηθελε το κινητο να ειναι rootarismeno μ εβγαλε οτι δεν ειναι και ακομα και με το ροοτ checker μ λεει sorry root access is not properly installed on this device . τι μου προτεινετε?διορ8ωνονται ολα αυτα η να περασω καινουργια ρομ στο κιν?
Link to comment
Share on other sites

Όλα διορθώνονται.........και αυτά που λες και άλλα που θα συναντήσεις μετά.

Πέρνα όμως την rom του link στην υπογραφή μου για να διορθώσεις με μια κίνηση τα περισσότερα απ' αυτά (χρησιμοποίησε την 3η μέθοδο). Για το πως θα κάνεις root και θα βάλεις TWRP για να προχωρήσεις μετά , έχω link προς το τέλος των οδηγιών.

Για να δεις την υπογραφή μου από το τηλέφωνο πρέπει να βλέπεις την desktop έκδοση του forum και όχι την mobile.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάνεις απάντηση για τα ακουστικά; έχετε να προτείνετε κάποια που κάνουν σίγουρα;

 

το μονο σιγουρο ειναι αυτα απο τα κινεζομαγαζα

Link to comment
Share on other sites

Δε φορτωνε θεματα το theme center και απεγκατεστησα την εφαρμογη. Δε τη βρισκω ομως στο play store. Καποια βοηθεια που θα την βρω;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, θελω την βοηθεια σας. εδω και αρκετες μερες μου βγαζει συνεχεια μνμ για καποιες προτεινομενες εφαρμογες οι οποιες ελεγθηκαν απο το security και αν θελω να τις εγκαταστησω. πως μπορω να κανω να μην εμφανιστει ξανα αυτο το μνμ. το εκανε και πιο παλια αλλα ειχε σταματησει απο μονο του. απο οτι καταλαβαινω ειναι καποια ρυθμιση στο security .

 

vibeui V2.0 1447_7.39.1 αυτη ειναι και η rom που εχει το τηλ.

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ και μια βδομάδα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Κάθε φορά που πάει η συσκευή να συνδεθεί στο δίκτυο της τηλεφωνίας, αμέσως κάνει επανεκκίνηση, bootάρει κανονικά και όταν πάει να ξαναβρεί σήμα, κάνει το ίδιο και πάει λέγοντας. Μετά από πολλές δοκιμές, διαπίστωσα ότι λειτουργεί κανονικά μόνο όταν φορτίζει ή όταν είναι σε airplane mode. Δοκίμασα και να αλλάξω κάρτα sim, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Επίσης δοκίμασα factory reset. Τίποτα. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει; Σκέφτομαι μήπως είναι η μπαταρία το πρόβλημα, αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να την αντικαταστήσω. Οι σκέψεις σας;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, θελω την βοηθεια σας. εδω και αρκετες μερες μου βγαζει συνεχεια μνμ για καποιες προτεινομενες εφαρμογες

Προσπαθησε να κανεις αυτα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6410485&highlight=caller+ID#post6410485 και αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6416676#post6416676

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..εχω το κινητο περιπου 6 μηνες...το πηρα απο κινα φυσικα και ειμαι ικανοποιημενος για τα χρηματα που εχω δωσει...το μονο προβλημα που εμφανισε προσφατα ειναι εξης:ανοιγω το gps και μολις ενεργοποιω την τοποθεσια μου εμφανιζει μηνυμα οτι το google play σταματησε να λειτουργει...ξερει καποιος κατι για αυτο το θεμα???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..εχω το κινητο περιπου 6 μηνες...το πηρα απο κινα φυσικα και ειμαι ικανοποιημενος για τα χρηματα που εχω δωσει...το μονο προβλημα που εμφανισε προσφατα ειναι εξης:ανοιγω το gps και μολις ενεργοποιω την τοποθεσια μου εμφανιζει μηνυμα οτι το google play σταματησε να λειτουργει...ξερει καποιος κατι για αυτο το θεμα???

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6398982#post6398982

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6398982#post6398982[/QUO

 

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση βοηθεια...πολυ καλη δουλεια στο forum...μπραβο παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Τον τελευταιο καιρο οταν κανω κληση(και ενω περασουν 1-2 λεπτα καθως μιλαω) οταν βγαζω το κινητο απο το αυτι μου κρασαρει η εφαρμογη του τηλεφωνου και δε μπορω να σταματησω την κληση! Τι μπορω να κανω γι'αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Τον τελευταιο καιρο οταν κανω κληση(και ενω περασουν 1-2 λεπτα καθως μιλαω) οταν βγαζω το κινητο απο το αυτι μου κρασαρει η εφαρμογη του τηλεφωνου και δε μπορω να σταματησω την κληση! Τι μπορω να κανω γι'αυτο?

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=51675245

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...