Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,

 

Μόλις αγορασα το a806 και ενω στις εγκατεστημένες εφαρμογες φαινεται να εχει το ραδιοφωνο δεν υπάρχει πουθενα σαν εφαρμογη και δεν μπορω να το χρησιμοποιήσω. καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

Μόλις αγορασα το a806 και ενω στις εγκατεστημένες εφαρμογες φαινεται να εχει το ραδιοφωνο δεν υπάρχει πουθενα σαν εφαρμογη και δεν μπορω να το χρησιμοποιήσω. καμμια ιδεα?

Αν αυτό είναι μόνο το πρόβλημα σου , ορίστε --> https://www.dropbox.com/s/ju92gowwiardrlb/LenovoFMRadio.apk?dl=0

 

Αν θες να κάνεις ένα δώρο στο τηλέφωνο σου, κάνε το κόπο να αλλάξεις την rom και να βάλεις την http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι μπορώ να κάνω για να λειτουργήσει ?

την βοήθειά σας παιδιά

Θα χρειαστεί να φλασάρεις ξανά rom με το sp flash tool.

 

Αν έχεις υπολογιστή με Win 7 (για win 8 - 10 δεν ξέρω ακριβώς τι διαδικασία θέλει για τους drivers) τα link για να μπεις στην διαδικασία φλασαρίσματος με sp flash tool είναι

1. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5871493#post5871493

 

2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833 (δεν κάνεις πάλι εγκατάσταση τους lenovo drivers γιατί θα το έχεις κάνει στο 1. Επίσης αντί της έκδοσης του sp flash tool που κατεβαίνει από το link θα χρησιμοποιήσεις την έκδοση 5.1352.01 του sp flash tool http://androidxda.com/smart-phone-flash-tool)

 

Αφού ολοκληρώσεις και έχεις και πάλι λειτουργικό το τηλέφωνο προτείνω να κάνεις και συ τον κόπο να περάσεις την http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

Σε recovery mode μπαίνεις;

Σε βλέπω για flashαρισμα εκ νέου της rom. Λογικά αν την βάλεις σε μνήμη και το τρέξεις μέσα απο το recovery.

 

1.Πως μπαίνω σε recovery mode ?

2.Που βρίσκω την νέα rom για να την γράψω στην εξωτερική μνήμη?

3. πως το τρέχω μέσα από recoery ?

4. Μετά?

 

οκ τώρα μελετάω το #7897 μύνημα και θα σας πώ τα αποτελέσματα

Edited by dgrig
Link to comment
Share on other sites

kandilac είσαι φανταστικός.

Φλάσαρα την 1447 με sp flash tool όπως περιγράφεις παραπάνω και το κινητό λειτούργησε ξανά (πρέπει να γίνουν οι ενημερώσεις και οι ρυθμίσεις μου ξανά γιατί χάθηκαν αλλά δεν πειράζει).

Τώρα μένει να περάσω την MULTILANGUAGE VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806 ROM όπως λες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206 .

Kandilac και πάλι σε ευχαριστώ.

Edited by dgrig
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα το fb messenger δεν δουλεύει σωστά. Ενώ είμαι κανονικά συνδεδεμένος στο ίντερνετ, όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές δουλεύουν κανονικά (viber,chrome), η συγκεκριμένη δεκη λαμβάνει τα μηνύματα που μου έρχονται, δεν μου δείχνει ποιοι είναι ενεργοι ή πριν πόση ώρα ηταν κ βγάζει πάνω 'αναμονη για δίκτυο.Γενικα συμπεριφέρεται σαν να μην είναι συνδεδεμένη με το ίντερνετ. Κάποιες φορές διορθώνεται μόνο του κ μετά από λίγο ξανά τα ίδια. Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάποια ρύθμιση που έκανα Εγώ χωρίς να το πάρω χαμπάρι;;
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα το fb messenger δεν δουλεύει σωστά. Ενώ είμαι κανονικά συνδεδεμένος στο ίντερνετ, όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές δουλεύουν κανονικά (viber,chrome), η συγκεκριμένη δεκη λαμβάνει τα μηνύματα που μου έρχονται, δεν μου δείχνει ποιοι είναι ενεργοι ή πριν πόση ώρα ηταν κ βγάζει πάνω 'αναμονη για δίκτυο.Γενικα συμπεριφέρεται σαν να μην είναι συνδεδεμένη με το ίντερνετ. Κάποιες φορές διορθώνεται μόνο του κ μετά από λίγο ξανά τα ίδια. Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάποια ρύθμιση που έκανα Εγώ χωρίς να το πάρω χαμπάρι;;

Αυτό μου το έκανε και εμένα και κυρίως με mb. Τρώει σκαλωματα η εφαρμογή. 1-2 φορές μου το έκανε βέβαια και ύστερα όλα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι θα σε ενδιεφερε αν μενεις αθηνα να φτιαξεις το λενοβο μ α806μ ..γτ δεν κατεχω! Edited by stas2021
Λαθος τελειος αλλο ηθελα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εχει η αδερφη μου το κινητο απο το μαρτιο του 15.οταν πας στο system update να δεις αν υπαρχει αναβαθμιση σου βγαζει το μηνυμα "οι ρυθμισεις εχουν σταματησει".μηπως ξερει καποιος τι ειναι αυτο?απο ρομ και αλλαγες ρομ ειμαι τελειως ασχετος.ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

"Δυστυχώς η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play έχει σταματήσει", έχω αυτό το μήνυμα κάθε φορά που ανοίγω το gps και επαναλαμβάνεται μετά συνέχεια κάθε λεπτό σχεδόν.

Δοκίμασα καθαρισμό της cache, η έκδοση που έχω είναι η τελευταία 8.3.01,

Τι να δοκιμάσω διαφορετικό?

rom έχω την 1536 st

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

"Δυστυχώς η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play έχει σταματήσει", έχω αυτό το μήνυμα κάθε φορά που ανοίγω το gps και επαναλαμβάνεται μετά συνέχεια κάθε λεπτό σχεδόν.

Δοκίμασα καθαρισμό της cache, η έκδοση που έχω είναι η τελευταία 8.3.01,

Τι να δοκιμάσω διαφορετικό?

rom έχω την 1536 st

 

διαβασε σελιδα ισως κανεις κατι 525:)

βλεπω ομως οτι το προβλημα αυτο αυξανετε ραγδαια σε πολλους

Link to comment
Share on other sites

διαβασε σελιδα ισως κανεις κατι 525:)

βλεπω ομως οτι το προβλημα αυτο αυξανετε ραγδαια σε πολλους

 

Ήδη είχα κάνει όλα τα βήματα, επανέλαβα και τώρα, αλλά τα ίδια

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

"Δυστυχώς η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play έχει σταματήσει", έχω αυτό το μήνυμα κάθε φορά που ανοίγω το gps και επαναλαμβάνεται μετά συνέχεια κάθε λεπτό σχεδόν.

Δοκίμασα καθαρισμό της cache, η έκδοση που έχω είναι η τελευταία 8.3.01,

Τι να δοκιμάσω διαφορετικό?

rom έχω την 1536 st

Έχεις την πρώτη 1536 που είχα φτιάξει ή την multilanguage? Αν έχεις την πρώτη , έχεις φλασαρει το fix για το network location?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την πρώτη 1536 που είχα φτιάξει ή την multilanguage? Αν έχεις την πρώτη , έχεις φλασαρει το fix για το network location?

 

Την τελευταία έχω, αυτήν που έχεις στην υπογραφή σου, αν θυμάμαι ναι στην προηγούμενη έχω βάλει το fix

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει καποιος τι ειναι αυτο?

Αν κανεις τις αναβαθμισεις απο το κινητο θα χασεις τα Ελληνικα, play store και root αρα οι κινεζοι το εχουν μπλοκαρει για να μην τα χασεις ολα αυτα και δεν ξερεις μετα πως να τα ξαναβαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες παιδες, μπορει καποιος να μου πει (η να με παραπεμψει εφοσον εχει ειπωθει) πως μπορω να ενεργοποιησω το 4g ? Εχω την 1536 του kandilak , και δεν ξερω αν σχετιζεται αλλα εχω μια αρκετα αρχαια sim
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία έχω, αυτήν που έχεις στην υπογραφή σου, αν θυμάμαι ναι στην προηγούμενη έχω βάλει το fix

 

Σιγουρέψου ότι το τηλέφωνο είναι κανονική λειτουργία στο power manager και όχι σε κάποια εξοικονόμηση ενέργειας. Μετά κάνε επανεκκίνηση στο τηλέφωνο σε ασφαλή λειτουργία (πατάς παρατεταμένα το "Απενεργοποίηση") και δες αν συνεχίζει. Αν δεν συνεχίζει τότε κάποια από τις εφαρμογές σου πειράζει της Υπηρεσίες google.

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερες παιδες, μπορει καποιος να μου πει (η να με παραπεμψει εφοσον εχει ειπωθει) πως μπορω να ενεργοποιησω το 4g ? Εχω την 1536 του kandilak , και δεν ξερω αν σχετιζεται αλλα εχω μια αρκετα αρχαια sim

 

Χρειάζεσαι SIM που να υποστηρίζει 4g, και να έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία στον παροχο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

μετα απο root σε lenovo A806 εσβησα το security app που ειχε εγκατεστημενο

απο τοτε κ στο εξης εχω ενα υδατογραφημμα κατω αριστερα στην οθονη που γραφει secirity problem

εκανα ακομα κ επαναφορα ης συσκευης κ ξανα ροοτ

δεν φευγει με τπτ

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου ότι το τηλέφωνο είναι κανονική λειτουργία στο power manager και όχι σε κάποια εξοικονόμηση ενέργειας. Μετά κάνε επανεκκίνηση στο τηλέφωνο σε ασφαλή λειτουργία (πατάς παρατεταμένα το "Απενεργοποίηση") και δες αν συνεχίζει. Αν δεν συνεχίζει τότε κάποια από τις εφαρμογές σου πειράζει της Υπηρεσίες google.

 

Τελικά λύθηκε, με αλλαγή της Διαχείρησης ενέργειας σε κανονική από Εξοικονόμηση.

Thanks

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Kandilak σε παρακαλω απαντα μου και εμενα δεν κατεχω γενικα και το κιν κανει λιγο απο ολα δεν εχω πειραξει ουτε ρομ ουτε τιποτα εγω.γενικα υπαρχει καποιοσς να με στειλετε να μου το φτιαξει??? SOS
Link to comment
Share on other sites

Kandilak σε παρακαλω απαντα μου και εμενα δεν κατεχω γενικα και το κιν κανει λιγο απο ολα δεν εχω πειραξει ουτε ρομ ουτε τιποτα εγω.γενικα υπαρχει καποιοσς να με στειλετε να μου το φτιαξει??? SOS

Εγώ από Κρήτη είναι λιγουλάκι δύσκολο. Αν κάποιο παιδί από τα μέρη σου μπορεί και έχει την διάθεση να σ' εξυπηρετήσει τότε την έβγαλες.

Όμως σκέψου καλά αν χρειάζεσαι τέτοια βοήθεια. Οι οδηγοί και η βοήθεια που μπορείς να πάρεις από το forum αν κολλήσεις κάπου είναι αρκετή για τον καθένα με την διάθεση να το κάνει. Μόνο διάθεση χρειάζεται και να δουλέψει λιγάκι το μυαλό στο να καταλάβει αυτό που διαβάζει στους οδηγούς και όχι άλλα να διαβάζει, άλλα να καταλαβαίνει κι άλλα να κάνει.

 

Φιλικά πάντα.....:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

μετα απο root σε lenovo A806 εσβησα το security app που ειχε εγκατεστημενο

απο τοτε κ στο εξης εχω ενα υδατογραφημμα κατω αριστερα στην οθονη που γραφει secirity problem

εκανα ακομα κ επαναφορα ης συσκευης κ ξανα ροοτ

δεν φευγει με τπτ

Πρώτα απ' όλα άλλαξε την rom που έχεις με αυτήν http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

Το security είναι βασικό εργαλείο στις VibeUI rom και δεν προτείνεται η αφαίρεση του. Αν πάλι δεν το θές μπορείς να το αφαιρέσεις φλασάροντας μέσo TWRP το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/NO_SAVECENTER_1503_V2.zip

Link to comment
Share on other sites

Ωραια kandilak μπορεις να μου πεις; Η στειλε μου λινκ για το τι να κανω βημα βημα ...αλλα επειδη δουλευω πολυ δεν ξερω αν θα προλαβω οποτε αν καποιος κατοχος η γνωστης που να μενει αθηνα και το διαβασει και μπορει να εξυπηρετησει (επι πληρωμη βεβαιως) ας μου στειλει!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια περαστε android 6 που μολις βγηκαν και τρελανετε μας ολους!!

 

Γράψε ένα γράμμα στον Αι Βασίλη, να προλάβει να βάλει τα ξωτικά να προγραμματίζουν μέχρι την Πρωτοχρονιά

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από Κρήτη είναι λιγουλάκι δύσκολο. Αν κάποιο παιδί από τα μέρη σου μπορεί και έχει την διάθεση να σ' εξυπηρετήσει τότε την έβγαλες.

Όμως σκέψου καλά αν χρειάζεσαι τέτοια βοήθεια. Οι οδηγοί και η βοήθεια που μπορείς να πάρεις από το forum αν κολλήσεις κάπου είναι αρκετή για τον καθένα με την διάθεση να το κάνει. Μόνο διάθεση χρειάζεται και να δουλέψει λιγάκι το μυαλό στο να καταλάβει αυτό που διαβάζει στους οδηγούς και όχι άλλα να διαβάζει, άλλα να καταλαβαίνει κι άλλα να κάνει.

 

Φιλικά πάντα.....:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρώτα απ' όλα άλλαξε την rom που έχεις με αυτήν http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

Το security είναι βασικό εργαλείο στις VibeUI rom και δεν προτείνεται η αφαίρεση του. Αν πάλι δεν το θές μπορείς να το αφαιρέσεις φλασάροντας μέσo TWRP το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/NO_SAVECENTER_1503_V2.zip

Δε λειτουργεί το λινκ νομίζω του Dropbox.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...