Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι πάτησε κανονική. Βασικά απλά διορθώσεις την γραμματοσειρά στο toolbar. Τεσπα δεν είναι τεράστιο πρόβλημα, όλα τα άλλα βήματα τα έκανες;
Link to comment
Share on other sites

Nαι όλα κομπλέ! Στην αρχή σοκαρίστηκα λίγο αλλά τελικά ήταν πολύ καθοδηγητικές οι οδηγίες οπότε μια χαρά!

Τώρα από δω και περα θα το ανακαλύψω!

Κάτι τελευταίο, μόλις κατέβασα κλασικές εφαρμογες viber, messenger κλπ , κάποια στιγμή μου πέταξε στις ειδοποιήσεις κάτι κινέζικα.. με κάτι εικονίδια σαν παιχνιδιών, αν και επεγκατεστησα το game store.. τι να είναι; Εχεις ιδέα?

Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! Με έχεις υπερβοηθήσει! :P :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από ποια εφαρμογή μπορεί να είναι , έβαλες το ad-free? Πάντως όταν θα σου πετάει διαφήμιση στο toolbar εσύ θα την διαγραφεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους

 

έχω ακολουθεί τους οδηγους του kandilak για root, twrp, flash. Έχω περάσει την VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk.

όμως έχω παρατηρήσει το εξής προβλημα:

τα βίντεο δεν παίζουν στο speaker, παρα μόνο απο το ακουστικό κλήσης. Τυχαία έκανα battery calibration και διορθώθηκε το θέμα. Όμως μετά από λίγες ώρες παρουσιάστηκε πάλι.

Το έχει συναντήση κανείς και έχει καταφέρει να το λύσει? Κάνει κάτι εμπλοκή?

 

Επίσης νομίζω πως ανοίγει το GPS μόνο του.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από ποια εφαρμογή μπορεί να είναι , έβαλες το ad-free? Πάντως όταν θα σου πετάει διαφήμιση στο toolbar εσύ θα την διαγραφεις

 

Ναι το έβαλα, βέβαια - δε θα σου πω ψέματα- δεν κατάλαβα πως λειτουργεί.. ούτε θυμάμαι τι έκανα εν τέλει :( :worry: :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα αφού έχεις κάνει όλα σχεδόν τα βήματα το κινητό πρέπει να είναι οκ. Καλορίζικο και καλές selfie! :p
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!! Και ακόμα πιο πολύ για τη βοήθεια!!

Όσο για τις σέλφι δεν είμαι πολύ φαν αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

16/09 παραγγειλα το κινητο απο vick και σημερα 23/09 βρισκεται στην Λαρισα..

8 ημερες μαζι με Σαββατ/κο μεσα.

Τεσπα..

Να ευχαριστησω και δημοσιος τον φιλο Teo010 για την βοηθεια του.

Ο μικρος εχει στησει καρτερει τον ταχυδρομο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά! Καλό φθινόπωρο!

Πίστευα ότι δε θα σας ξανα-ενοχλήσω σύντομα με τις ερωτήσεις μου αλλά έχω θεματάκι..

Παρατηρώ ότι οι εφαρμογές (Instagram, messenger μεχρι τωρα σιγουρα), λειτουργούν με άλλη ώρα... και τι εννοώ με αυτό..

Μου λένε ας πούμε "η φωτογραφία σας άρεσε στον ..ταδε.. -5 ωρες πριν"..

Ενώ έχει γίνει πριν λίγο λεπτά. Από οτι καταλαβαίνω βλέπει την ώρα που έχω στο κινητό και κάπως πρέπει να την συσχετίζει με την ώρα της κίνας.

Έχετε ιδέα πώς μπορώ να το διορθώσω αυτό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

16/09 παραγγειλα το κινητο απο vick και σημερα 23/09 βρισκεται στην Λαρισα..

8 ημερες μαζι με Σαββατ/κο μεσα.

Λογικα δεν θα εχεις προβληματα γιατι απο vickmall το κινητο της Βασιλικης ηρθε με την 1447 και με root. Καλοριζικο και σε σενα!

Έχετε ιδέα πώς μπορώ να το διορθώσω αυτό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Στο ρυθμισεις/Ημερομηνια και ωρα/ Επιλογη ζωνη ωρας/ ειναι στο "GMT+03:00, θερινη ωρα Ανατολικης Ευρωπης" (ή σκετο Αθηνα μπορει να το βρεις) ?

Επισης εχω επιλεγμενο το "Αυτοματη ημερομηνια και ωρα".

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θα εχεις προβληματα γιατι απο vickmall το κινητο της Βασιλικης ηρθε με την 1447 και με root. Καλοριζικο και σε σενα!

 

Στο ρυθμισεις/Ημερομηνια και ωρα/ Επιλογη ζωνη ωρας/ ειναι στο "GMT+03:00, θερινη ωρα Ανατολικης Ευρωπης" (ή σκετο Αθηνα μπορει να το βρεις) ?

Επισης εχω επιλεγμενο το "Αυτοματη ημερομηνια και ωρα".

 

Εχεις δίκιο... Είχα καταλάθος επιλέξει άλλη ζώνη ώρας! :ooch: :ooch: :sorry:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

 

Έφτασε και σ'εμένα σε χρόνο ρεκόρ το τηλέφωνο απο minideal. Όλα καλά, φλασάρισα την 1536 του Kandilak (τον οποίο ευχαριστώ που μου έκανε ευκολότερη τη ζωή :up: ). Το φλασάρισμα έγινε με dirty flash μιας και η ρομ που ήταν προεγκαταστημένη πληρούσε τις προδιαγραφές. Υπάρχει όμως ένα ζήτημα που δεν διορθώθηκε ούτε με reflash, ούτε με επιστροφή στην παλιά ρομ, ούτε με φλασάρισμα της 1447. Δεν αναγνωρίζονται τα usb sticks που βάζω επάνω, ούτε καν ένα Kingston που είναι OTG με mini usb. Τί αντάπτορες αλλάζω, τι φορμάρω σε FAT32, NTFS, NFS, EXT3 - τίποτα.

Έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα, ή καμμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:love:

 

 

EDIT

Άκυρο, μόλις είδα πως δεν υποστηρίζει OTG. Με παράσυρε ένα από τα πρώτα μυνήματα στο θέμα που έλεγε πως υποστηρίζει. Κρίμα... :(

Edited by Bernie
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk (με dirty flash). Όλα καλά για κάποιες εβδομάδες, το πρόβλημα που εμφανίστηκε είναι ότι πολύ συχνά μου χάνει το call ringtone (audio profiles/general) , όπως και τα ringtones σε όσες επαφές τα έχω αλλάξει. Είναι πολύ ενοχλητικό, γιατί ακούω το "αλλαγμενο" ringtone και δεν καταλαβαίνω ότι κτυπά το δικό μου τηλέφωνο....:confused:
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk (με dirty flash). Όλα καλά για κάποιες εβδομάδες, το πρόβλημα που εμφανίστηκε είναι ότι πολύ συχνά μου χάνει το call ringtone (audio profiles/general) , όπως και τα ringtones σε όσες επαφές τα έχω αλλάξει. Είναι πολύ ενοχλητικό, γιατί ακούω το "αλλαγμενο" ringtone και δεν καταλαβαίνω ότι κτυπά το δικό μου τηλέφωνο....:confused:

Αν χρησιμοποιείς σαν προεπιλεγμένο δίσκο αποθήκευσης την εξωτερική sdcard, αλλάξέ το στην εσωτερική μνήμη.

Αν έχεις τα ringtones αποθηκευμένα στην εξωτερική μνήμη μετάφερε τα στην εσωτερική και μετά επέλεξε τα για τις επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Παρέλαβα από minideal σήμερα και φοράει το τηλ την έκδοση 3447 developer η οποία έχει το superuser app το οποίο όμως δεν δουλεύει και το root checker λέει δεν είναι properly root!μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να εγκαταστήσω μια stable rom με Google play,ελληνικά και να είναι rooted γιατί είναι δώρο και θέλω να το παραδώσώ απόψε και να είναι λειτουργικό! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Παρέλαβα από minideal σήμερα και φοράει το τηλ την έκδοση 3447 developer η οποία έχει το superuser app το οποίο όμως δεν δουλεύει και το root checker λέει δεν είναι properly root!μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να εγκαταστήσω μια stable rom με Google play,ελληνικά και να είναι rooted γιατί είναι δώρο και θέλω να το παραδώσώ απόψε και να είναι λειτουργικό! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6276498#post6276498

 

Λείπουν μόνο τα ελληνικά από το κεντρικό menu ρυθμίσεων και την εφαρμογή επαφών και μηνυμάτων αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα να γράφεις μηνύματα στα ελληνικά.

Έχω σχεδόν έτοιμη την μετατροπή της με multilanguage rom αλλά δεν είναι κάτι που μπορώ να στο δώσω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη rom από το minideal έχω κανονικά ελληνικά στο μενού ρυθμισεων και έκανα τελικά root με το kingroot!να βάλω τώρα μέσω mobileuncletools twrp και supersu μετά μέσω twrp?αν θέλω rom με Έλληνικα ποια προτείνεις και α είναι και root?συγγνώμη για την ζαλάδα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη rom από το minideal έχω κανονικά ελληνικά στο μενού ρυθμισεων και έκανα τελικά root με το kingroot!να βάλω τώρα μέσω mobileuncletools twrp και supersu μετά μέσω twrp?αν θέλω rom με Έλληνικα ποια προτείνεις και α είναι και root?συγγνώμη για την ζαλάδα!

 

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/

 

Έχει όμως κάποια πραγματάκια που χρειάζονται φιξάρισμα. Μην με ρωτήσεις ποια. Δεν θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια SOS το τηλ το εχω ουτε ενα χρονο απο to2c αρχισα να διαπιστωνω νεκρα σημεια στην οθονη κατω δεξια π.χ οταν ανοιγεια το πληκτρολογιο το Λ δεν πατιεται τη μπορω να κανω ? μηπως να αλλαξω την ρομ και διορθωθει?

Έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς. Έχει βρει κανείς καμιά λύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση σε αυτους που έχουν παραλάβει τελευταία το κινητό . πως κανατε την πληρωμή ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση σε αυτους που έχουν παραλάβει τελευταία το κινητό . πως κανατε την πληρωμή ;

Εγώ πάντως μέσω φίλου, που ζει εξωτερικό.. :/

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια χαρά! Έχω παρατηρήσει ότι το κινητό (το οποίο παρέλαβα από vickmall πριν 4 μερες) υπερθερμαίνεται εύκολα. Να σας δώσω να καταλαβετε, με μισή ώρα χρήσης του messenger + fb η θερμοκρασία μπαταρίας είναι στο 36 (μετρημένη με CPU-Z). Φταίει η μπαταρία?

Επισης σήμερα είδα ότι από τη στιγμή που αρχισα να χρησιμοποιώ το κινητό, καμιά ώρα τώρα (που λίγο πριν το είχα βγαλει απο τη φόρτιση χωρίς να το αγγίξω καν) η μπαταρία επεσε στο 83%. φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μέσω φίλου, που ζει εξωτερικό.. :/

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια χαρά! Έχω παρατηρήσει ότι το κινητό (το οποίο παρέλαβα από vickmall πριν 4 μερες) υπερθερμαίνεται εύκολα. Να σας δώσω να καταλαβετε, με μισή ώρα χρήσης του messenger + fb η θερμοκρασία μπαταρίας είναι στο 36 (μετρημένη με CPU-Z). Φταίει η μπαταρία?

Επισης σήμερα είδα ότι από τη στιγμή που αρχισα να χρησιμοποιώ το κινητό, καμιά ώρα τώρα (που λίγο πριν το είχα βγαλει απο τη φόρτιση χωρίς να το αγγίξω καν) η μπαταρία επεσε στο 83%. φυσιολογικό;

Έχεις ενεργοποιημένο το smart rotation? Αν ναι απενεργοποιησε το.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που συνέβαινε στην αρχή, να πέφτει το ποσοστό από το 100 στο 90 αμέσως αμέσως, δε συμβαίνει τώρα. Δεν ξέρω αν είναι η ρομ (1516, 1536) ή τα stats της μπαταρίας που βελτιώνονται, αλλά είχα ξεχάσει κάτι τέτοιο...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...