Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Κατ'αρχήν να ευχαριστήσω όλους όσους έχουν ασχοληθεί με τους οδηγούς και μας δίνουν τα φώτα τους κι εμάς που δεν έχουμε ιδέα! Ήθελα να ρωτήσω αν δουλεύει κάποιος τις aosp εκδόσεις του android από το needrom και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ρωτάω γιατί είπα να την περάσω στο κινητό, επειδή μου τη δίνουν όλα αυτά τα άχρηστα προγράμματα της lenovo στη vibeui, κι έχω πρόβλημα με το μήνυμα "unfortunately the process com.android.systemui has stopped". Μου το εμφανίζει ασταμάτητα και στην v2 και στην v3 έκδοση της ρομ. Στην v3 από την πρώτη μέρα μου το έβγαλε ενώ στην v2 άντεξε 3 μέρες χωρίς θέμα και το πέταξε σήμερα. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα τι συμβαίνει θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

έχω περάσει aosp πριν καιρό από needrom όλα τέλεια με καλή μπαταρία χωρίς ελληνικά με χρήση morelocale2

επίσης περάστε hibernation manager για εξοικονόμηση μπαταρίας.

υπάρχει aosp με ελληνικά λειτουργική? έχω καιρό να δω γιατί θα παραγγείλω ένα lenovo σήμερα για να ξέρω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε recovery μπαίνει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

την μπαταρία την έλεγξες μήπως τα έφτησε?

 

Το κινητό δεν μπαίνει σε recovery και κάνει συνέχεια bootloop(εμφανίζεται το logo της Lenovo και μετά από λίγο κάνει επανεκκίνηση)Δεν έχει custom recovery,δεν εμφανίζεται ούτε το stock recovery κι όταν το συνδέεις με το pc ακούγεται προσωρινά ο ήχος της σύνδεσης και δεν φαίνεται μόνιμα συνδεδεμένο.Υπάρχει τρόπος να του περάσω recovery απτην στιγμή που δεν είναι ούτε root;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Κατ'αρχήν να ευχαριστήσω όλους όσους έχουν ασχοληθεί με τους οδηγούς και μας δίνουν τα φώτα τους κι εμάς που δεν έχουμε ιδέα! =

 

Εγώ ούτε για αυτά που λες εσύ δεν έχω ιδέα! χαχα :)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν μπαίνει σε recovery και κάνει συνέχεια bootloop(εμφανίζεται το logo της Lenovo και μετά από λίγο κάνει επανεκκίνηση)Δεν έχει custom recovery,δεν εμφανίζεται ούτε το stock recovery κι όταν το συνδέεις με το pc ακούγεται προσωρινά ο ήχος της σύνδεσης και δεν φαίνεται μόνιμα συνδεδεμένο.Υπάρχει τρόπος να του περάσω recovery απτην στιγμή που δεν είναι ούτε root;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ξέρεις με ποιο τρόπο να κάνεις boot σε recovery? είδες προηγούμενη απάντηση μου για το πως γίνεται αυτό με κλειστό τηλέφωνο?

 

επίσης όταν το συνδέσεις κλειστό στον φορτιστή , τι κάνει? δείχνει να φορτίζει?

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις με ποιο τρόπο να κάνεις boot σε recovery? είδες προηγούμενη απάντηση μου για το πως γίνεται αυτό με κλειστό τηλέφωνο?

 

επίσης όταν το συνδέσεις κλειστό στον φορτιστή , τι κάνει? δείχνει να φορτίζει?

 

Βεβαίως,την είδα την απάντησή σου κι ευχαριστώ όλους εσάς που βοηθάτε.Δεν έχω TWRP περασμένο και στο recovery μπαίνει με vol+ και pwr πατημένο.Το δοκίμασα σε κινητό φίλου που αγοράστηκε από το ίδιο e-shop γιατί στο δικό μου κάνει bootloops.Bootloops επίσης κάνει όταν το συνδέσω στον φορτιστή,δεν δείχνει δηλ.να φορτίζει.Την μπαταρία την φορτίζω σε άλλο κινητό φίλου.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως,την είδα την απάντησή σου κι ευχαριστώ όλους εσάς που βοηθάτε.Δεν έχω TWRP περασμένο και στο recovery μπαίνει με vol+ και pwr πατημένο.Το δοκίμασα σε κινητό φίλου που αγοράστηκε από το ίδιο e-shop γιατί στο δικό μου κάνει bootloops.Bootloops επίσης κάνει όταν το συνδέσω στον φορτιστή,δεν δείχνει δηλ.να φορτίζει.Την μπαταρία την φορτίζω σε άλλο κινητό φίλου.

 

Είσαι σίγουρος για το vol+ και pwr πατημένο?

Στο recovery μπαίνω με Vol+ Vol- και Pwr και περιμένω να εμφανιστεί Logo ή να γράφει κάτι στην οθόνη. Δεν τα αφήνω στη δόνηση, περιμένω και λίγο ακόμα.

Αν ρίξεις το TWRP από τον οδηγό της πρώτης σελίδας σε SDCard λογικά θα το ανοίξει με τα ίδια πλήκτρα.

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Στο καλό κινητό όταν πατάω vol+ και pwr γράφει λίγο μετά την δόνηση 'Have been in factory mode' και μετά από λίγο δείχνει της εντολές του recovery σε κινέζικα.Στο δικό μου γράφει λίγο μετά την δόνηση 'Have been in factory mode' και ύστερα ξεκινάει τα bootloop.Επίσης όταν πατάω vol- και pwr γράφει λίγο μετά την δόνηση 'Have been in meta mode'και ύστερα ξεκινάει τα bootloop.Υπ'όψιν το κινητό δεν ήταν root και απλά είχε κάποια multilanguage rom vibe ui 2.0,αλλά δεν ξέρω ποια ήταν.Όταν πατάω Vol+ Vol- και Pwr εμφανίζεται μετά την δόνηση το logo της Lenovo και μετά ........μάντεψε........ bootloops:cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

Στο καλό κινητό όταν πατάω vol+ και pwr γράφει λίγο μετά την δόνηση 'Have been in factory mode' και μετά από λίγο δείχνει της εντολές του recovery σε κινέζικα.Στο δικό μου γράφει λίγο μετά την δόνηση 'Have been in factory mode' και ύστερα ξεκινάει τα bootloop.Επίσης όταν πατάω vol- και pwr γράφει λίγο μετά την δόνηση 'Have been in meta mode'και ύστερα ξεκινάει τα bootloop.Υπ'όψιν το κινητό δεν ήταν root και απλά είχε κάποια multilanguage rom vibe ui 2.0,αλλά δεν ξέρω ποια ήταν.Όταν πατάω Vol+ Vol- και Pwr εμφανίζεται μετά την δόνηση το logo της Lenovo και μετά ........μάντεψε........ bootloops:cry::cry:

1. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5871493#post5871493

2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6223112#post6223112

 

και δες και το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833 για βοήθεια , αλλά μην χρησιμοποιήσεις την έκδοση του SP flash tool που δείχνει στο βίντεο.

 

Αν φλασαρεις με αυτό τον τρόπο επιτυχώς το τηλέφωνο αλλά κάνει πάλι τα ίδια, τότε κάνε πάλι το φλασαρισμα αλλά αντί να επιλέξεις Download only στο SP flash tool, επέλεξε Format all+Download.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς,ενώ φλασάρεται επιτυχώς το τηλέφωνο και με τις δυο περιπτώσεις εξακολουθεί να κάνει bootloops:(
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς,ενώ φλασάρεται επιτυχώς το τηλέφωνο και με τις δυο περιπτώσεις εξακολουθεί να κάνει bootloops:(

 

Λυπάμαι....δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Φαίνεται ότι δεν απέφυγες την ζήμια από το θαλλασινό νερό. :(

 

Αν είναι κάτι που μπορεί να δει κάποιος ηλεκτρονικός στο τηλέφωνο όσον αφορά την πλακέτα και τα στοιχεία της και να το διορθώσει έχει καλώς αλλιώς......

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Κατ'αρχήν να ευχαριστήσω όλους όσους έχουν ασχοληθεί με τους οδηγούς και μας δίνουν τα φώτα τους κι εμάς που δεν έχουμε ιδέα! Ήθελα να ρωτήσω αν δουλεύει κάποιος τις aosp εκδόσεις του android από το needrom και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ρωτάω γιατί είπα να την περάσω στο κινητό, επειδή μου τη δίνουν όλα αυτά τα άχρηστα προγράμματα της lenovo στη vibeui, κι έχω πρόβλημα με το μήνυμα "unfortunately the process com.android.systemui has stopped". Μου το εμφανίζει ασταμάτητα και στην v2 και στην v3 έκδοση της ρομ. Στην v3 από την πρώτη μέρα μου το έβγαλε ενώ στην v2 άντεξε 3 μέρες χωρίς θέμα και το πέταξε σήμερα. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα τι συμβαίνει θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δουλεύω την AOSP v3 χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια έκανα κάποιες παρεμβάσεις, π.χ έβαλα τον CM launcher και XZ locker και έκανα μετάφραση με το locale more pro. Το μόνο που με εκνευρίζει είναι το μπέρδεμα με την SD που γράφει και εγκαθιστά σε αυτήν κι όχι στη μνήμη του τηλ. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλή rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

αρχικά γράφω εδώ γιατί το νήμα του Κ3 (5.0) είναι νεκρό και πιστεύω πως λίγο πολύ θα είναι ίδια τα μενού. Φίλος στη Μυτιλήνη έχει το συγκεκριμένο κινητό και θέλει να βάλει την επιλογή του δικτύου χειροκίνητα γιατί πιάνει μερικές φορές Τουρκία και τρώει την κάρτα. Όπως βλέπετε επιλογή δεν έχει. Το πατάω και μου λέει "Registered on network". Καμιά ιδέα?

https://www.dropbox.com/s/p1hyevkjjeic731/1.jpg?dl=0

Edited by christoforas

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

αρχικά γράφω εδώ γιατί το νήμα του Κ3 (5.0) είναι νεκρό και πιστεύω πως λίγο πολύ θα είναι ίδια τα μενού. Φίλος στη Μυτιλήνη έχει το συγκεκριμένο κινητό και θέλει να βάλει την επιλογή του δικτύου χειροκίνητα γιατί πιάνει μερικές φορές Τουρκία και τρώει την κάρτα. Όπως βλέπετε επιλογή δεν έχει. Το πατάω και μου λέει "Registered on network". Καμιά ιδέα?

https://www.dropbox.com/s/p1hyevkjjeic731/1.jpg?dl=0

Το Search Network πρέπει να πατήσεις και μετά να επιλέξεις αυτό που θες.....νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο θα ηταν να το παρεις απο vickmall γιατι ερχεται με την εκδοση 1447 οπου ειναι σταθερη, το κανουν ρουτ και μπορει να παρεις με παζαρια διαφορα δωρακια.

Ομως οντως δεν μπορουμε να κανουμε αγορες τωρα απο Κινα, μονο απο banggood γινεται (εχω παραγγειλει μια θηκη και την περιμενω).

Αν εχεις ορεξη να διαβασεις εδω μεσα τους οδηγους και αν οντως απο banggood φερνουν το αυθεντικο Α806 και οχι κανενα μαιμου, τοτε και κινεζικο λογισμικο να εχει χωρις play store μπορεις να το κανεις root ,να του περασεις την εκδοση 1447 και να ειναι ενταξει μετα.

 

Τελικά βρήκα τρόπο και το παρήγγειλα.. να 'ναι καλά ένας φίλος που δουλεύει σουηδία και βοήθησε! :)

Σε άκουσα και το πήρα από το vickmall... τώρα περιμένω να έρθει (ελπίζω να μη βγάλω ασπρα μαλλια ως τότε!) :p

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου και την καλή σου διάθεση!

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω την AOSP v3 χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια έκανα κάποιες παρεμβάσεις, π.χ έβαλα τον CM launcher και XZ locker και έκανα μετάφραση με το locale more pro. Το μόνο που με εκνευρίζει είναι το μπέρδεμα με την SD που γράφει και εγκαθιστά σε αυτήν κι όχι στη μνήμη του τηλ. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλή rom.

 

Ήταν ένα μεγάλο μείον αυτό για τη ρομ, αλλά επειδή πήρα 16αρα κάρτα δεν με προβλημάτιζε τόσο. Αυτό το μήνυμα που άρχισε να μου πετάει με ξενέρωσε. Στην v2 το σταμάτησε μετά απο 2-3 επαννεκινήσεις τελικά και είναι από χθες εντάξει. Προσπαθώ να το συνδέσω με κάτι που κάνω εγώ στο κινητό, γι'αυτό σταμάτησα να περνάω εφαρμογές σαν τρελός. Θα βάζω 1-2 την ημέρα και θα βλέπω αντιδράσεις :p Παρατήρησα πως αφού σταμάτησε το μήνυμα λάθους είχε χαθεί το ρουτ απο το kingoroot, αλλά ξαναμπήκε χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

έχοντας την 1516 του kandilac για πάρα πολύ καιρό και χωρίς να μου έχει δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα σήμερα μου έβγαλε ειδοποίηση για update στην 1536 την οποία και κατεβάζω. Μήπως την έχει βάλει κανείς πριν από μένα;

 

EDIT: μετά το update που το έκανα μέσω TWRP αντιμετοπίζω πολλά κολλήματα (εκτός απο τις γεμάτες κινέζικες εφαρμογές). Συγκεκριμένα η απόκριση είναι πολύ αργή και γενικά φένεται να δυσκολεύεται το κινητό να λειτουργήσει. Μάλλον θα επιστρέψω στην στην 1516 που είναι και όλα έτοιμα και δούλευε απροβλημάτιστα το κινητό.

Αν δοκιμάσει και άλλος την έκδοση αυτή ας πει εντυπώσεις

Edited by alehi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε για αυτά που λες εσύ δεν έχω ιδέα! χαχα :)

 

Σιγά σιγά όλα θα τα μάθεις, μην αγχώνεσαι :lol: Μην το παρατραβήξεις με το πείραγμα του κινητού και να κάνεις ακριβώς ότι γράφουν στις οδηγίες. Μεγιές!

Link to comment
Share on other sites

έχοντας την 1516 του kandilac για πάρα πολύ καιρό και χωρίς να μου έχει δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα σήμερα μου έβγαλε ειδοποίηση για update στην 1536 την οποία και κατεβάζω. Μήπως την έχει βάλει κανείς πριν από μένα;

 

EDIT: μετά το update που το έκανα μέσω TWRP αντιμετοπίζω πολλά κολλήματα (εκτός απο τις γεμάτες κινέζικες εφαρμογές). Συγκεκριμένα η απόκριση είναι πολύ αργή και γενικά φένεται να δυσκολεύεται το κινητό να λειτουργήσει. Μάλλον θα επιστρέψω στην στην 1516 που είναι και όλα έτοιμα και δούλευε απροβλημάτιστα το κινητό.

Αν δοκιμάσει και άλλος την έκδοση αυτή ας πει εντυπώσεις

Το πέρασες απευθείας ή μετά από factory reset; Σε μένα βγάζει σφάλμα στο update, ενώ δοκίμασα να περάσω απευθείας και το zip της rom (/lenovoota) μέσω twrp χωρίς αποτέλεσμα. Θα δοκιμάσω να το ξανακατεβάσω.

Edited by stefg
Link to comment
Share on other sites

Το πέρασες απευθείας ή μετά από factory reset; Σε μένα βγάζει σφάλμα στο update, ενώ δοκίμασα να περάσω απευθείας και το zip της rom (/lenovoota) μέσω twrp χωρίς αποτέλεσμα. Θα δοκιμάσω να το ξανακατεβάσω.

 

δεν έκανα factory reset μονο τα cache έκανα wipe. κατά τα άλλα και γω μέσω από το leovoota το πέρασα αφού πρώτα το αντέγραψα στην sd.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω 2 προβλήματα με 2 Lenovo A806. Και τα 2 από Vickmall με 1447 root gapps κλπ. Στο ένα εμφανίζονται κάτι κινεζικές ειδοποιήσεις στο notifications center και μόλις πατήσεις σε πάει σε κάτι εφαρμογές να κατεβάσεις. Έχω παγώσει κάτι κινεζικές που είχε με titanium. Το δεύτερο κινητό και με το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι ότι έκλεινε μόνο του από την αρχή ,και για να ξανανοίξει έπρεπε να βγει η μπαταρία και να ξαναμπεί. Μέχρι που μια ημέρα έσβησε και δεν ξανάνοιξε. Επικοινώνησα με την Selina και μου είπε να ξαναπεράσω την rom. Αυτό όμως δεν νιώθει τίποτα. Να δοκιμάσω να το συνδέσω χωρίς μπαταρία; έτσι με την μπαταρία πάντως δεν ένιωσε. Εγώ το κόβω για hardware.
Link to comment
Share on other sites

δεν φαίνεται καθόλου? δυσκολεύεσαι για να δεις?

ναι το γνωρίζω για την ρομ ότι δεν επηρεάζει την οθόνη δεν το έγραψα ολοκληρωμένα.

Εγώ Πάντος στον ήλιο δεν έχω πρόβλημα η οθόνη είναι φωτεινή

Και γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα το έχω απο αρχές Δεκεμβρίου και δεν το αφήνω σε ησυχία

Link to comment
Share on other sites

έχοντας την 1516 του kandilac για πάρα πολύ καιρό και χωρίς να μου έχει δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα σήμερα μου έβγαλε ειδοποίηση για update στην 1536 την οποία και κατεβάζω. Μήπως την έχει βάλει κανείς πριν από μένα;

 

EDIT: μετά το update που το έκανα μέσω TWRP αντιμετοπίζω πολλά κολλήματα (εκτός απο τις γεμάτες κινέζικες εφαρμογές). Συγκεκριμένα η απόκριση είναι πολύ αργή και γενικά φένεται να δυσκολεύεται το κινητό να λειτουργήσει. Μάλλον θα επιστρέψω στην στην 1516 που είναι και όλα έτοιμα και δούλευε απροβλημάτιστα το κινητό.

Αν δοκιμάσει και άλλος την έκδοση αυτή ας πει εντυπώσεις

 

Τώρα την κατεβάζω και εγώ. Για όσους είναι ανυπόμονοι και θέλουν να την δοκιμάσουν ακολουθείτε η διαδικασία του οδηγού όπως για κάθε επίσημη rom. Όταν θα έχω ετοιμάσει κάτι που να έχει τα γνωστά fixes έτοιμα θα το ποστάρω εδώ. Αλλά μην περιμένετε αυτό να γίνει αύριο ή μεθαύριο γιατί έχουμε και άλλες δουλειές.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ παρήγγειλα από vickmall να ρωτήσω επέλεξα multi root γιαυτή την rom λέτε?

σε έναν φίλο μου είχα πέράσει aosp αλλά δεν έχει ελληνικά... κρίμας

από μπαταρία τι λέει η ρομ του vickmall?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Μολις το πηρα και δεν εχω ιδεα... Πως μπορω να ξερω ποια rom εχω? (εχω το θεμα με τη τοποθεσια, δεν ξερω αν βοηθαει καπου αυτη η πληροφορια) Ευχαριστω!! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...