Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η λειτουργία τσέπης είναι για άλλη δουλεία. Μήπως έχεις βάλει καμιά ζελατίνα που καλύπτει τον αισθητήρα εγγύτητας? Εσύ χρειάζεσαι το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5765998#post5765998

 

Έχω βάλει το Τζαμακι αλλά το μονο θέμα που έχω με το τζάμι είναι οτι δεν πατιουντε κάποια πλήκτρα στην οθόνη όταν γράφω!

Link to comment
Share on other sites

Το gps δεν δουλεύει ούτε τώρα, νομίζω το ίδιο zip το έχω φλασάρει και παλιότερα. Δεν πειράζει γιατί έχω πολλή σαβούρα στο κινητό και σκεφτόμουν να κάνω ένα clean install της ρομ από την αρχή εντός των ημερών. Ελπίζω μετά να στρώσει.

Στη 1516 όταν συνδέσω ακουστικά, πετάει ένα μήνυμα headset inserted, το οποίο μένει και στα notifications μετα, και έχει να πατήσω να ακούσω ραδιόφωνο ή να κανω ηχογράφηση, αλλά εμένα δε μου χρειάζεται. Γίνεται να το αφαιρέσω;

Πάτα συνεχόμενα πάνω στην ειδοποίηση στο συρτάρι ειδοποιήσεων και θα σου βγάλει το κουμπί "πληροφορίες εφαρμογής". Πάτα το και θα πάς στην καρτέλα της εφαρμογής όπου θα ξετσεκάρεις το "Show notifications"

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δοκιμάσει αυτό, αλλά όταν το πατάω με πάει στις πληροφορίες της εφαρμογής notification center της οποίας δεν γίνεται να απενεργοποιηθεί το show notifications
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δοκιμάσει αυτό, αλλά όταν το πατάω με πάει στις πληροφορίες της εφαρμογής notification center της οποίας δεν γίνεται να απενεργοποιηθεί το show notifications

Το βρήκα, φταίει η έκδοση του notification center που έχει αυτή η rom. Φλασαρε από το TWRP το

https://www.dropbox.com/s/6mblj03iaia8hf3/NotificationCenter1516DEV.zip?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω ισχύει στην Pro έκδοση του SuperSU. Στην κανονική δεν ξέρω αν γίνεται.

Εγω εχω μεινει με την εφαρμογη Superuser. Ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μεινει με την εφαρμογη Superuser. Ευχαριστω για την απαντηση!
Φλασαρε από TWRP το update του SuperSU από το link που σου έδωσα πριν και μετά ακολουθείς αυτά που σου είπα στο προηγούμενο post.
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα, φταίει η έκδοση του notification center που έχει αυτή η rom. Φλασαρε από το TWRP το

https://www.dropbox.com/s/6mblj03iaia8hf3/NotificationCenter1516DEV.zip?dl=0

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις κλήσεις εξακολουθεί και υπάρχει αλλά παρατήρησα τώρα πως όταν το τηλέφωνο δέχεται τις κλήσεις στο Μobile network type γράφει UMTS και όταν τις απορρίπτει γράφει unknown όπως είναι στο screenshot...

To ζήτημα είναι πως επιλέγω να είναι μόνιμο σε UMTS;

Edited by a806
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις κλήσεις εξακολουθεί και υπάρχει αλλά παρατήρησα τώρα πως όταν το τηλέφωνο δέχεται τις κλήσεις στο Μobile network type γράφει UMTS και όταν τις απορρίπτει γράφει unknown όπως είναι στο screenshot...

To ζήτημα είναι πως επιλέγω να είναι μόνιμο σε UMTS;

Με άλλη SIM υπάρχει ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Με άλλη SIM υπάρχει ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

Θα δοκιμάσω σε λίγο,αν και χθες με άλλη SIM δεν υπήρχε πρόβλημα αλλά ούτε αυτή που έχω στην συσκευή είχε πρόβλημα σε άλλο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω σε λίγο,αν και χθες με άλλη SIM δεν υπήρχε πρόβλημα αλλά ούτε αυτή που έχω στην συσκευή είχε πρόβλημα σε άλλο κινητό.

Το ότι η άλλη SIM λειτουργεί σε άλλο τηλέφωνο δεν σημαίνει ότι δεν είναι προβληματική.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η άλλη SIM λειτουργεί σε άλλο τηλέφωνο δεν σημαίνει ότι δεν είναι προβληματική.

Με άλλη SIM και όχι αυτή που έχω στο lenovo το mobile network type είναι σταθερό σε UMTS και δεν αλλάζει σε unknown οπότε το πρόβλημα θέλω να πιστεύω είναι της SIM.

Θα πάω να την ελέγξουν και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά μετά από 4 μήνες χρήσης, μπορώ να πω πως με αυτή τη συσκευή ποτέ δεν πλήττεις. Και το εννοώ, αν μάλιστα είσαι από τους τύπους που σ΄αρέσει να "σκαλίζεις". Κάνεις ό,τι θέλεις με τις rom που κυκλοφορούν. Βαρέθηκες τη VibeUi, πας σε AOSP ή MiUI. Ποτέ δε θα αγοράσω smartphone κλειδωμένο. Νάναι καλά οι Κινέζοι.

Λοιπόν αγαπημένη rom η 1447, αλλά πέρασα για δοκιμή την ΑΟSP V3 και από ότι φαίνεται θα την κρατήσω. Πολύ αξιόλογη και από τη λίγη χρήση που έκανα, μου φαίνεται πως κάνει καλύτερη διαχείρηση στη μπαταρία και όλα όσα δοκίμασα (μα όλα) δουλεύουν μια χαρά. Το μόνο που παρατήρησα και δεν μου άρεσε, είναι πως κάνει εγκατάσταση κάποια και στην SD και στη συσκευή (μάλλον), και όχι στην sdcard του τηλ όπως οι άλλες rom. Εδώ έχουμε sdcard1 τη μνήμη του τηλ. και sdcard0 την εξωτερική. Τρελά πράγματα. Ωστόσο δουλεύει μια χαρά. Οψόμεθα...

Edited by stevelo61
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας εχω ενα προβλημα με την οθονη παταει μονη της μερικες φορες χωρις να κανω κατι.εχω παρατηρηση οτι το κανει αυτο οταν εχει μεγαλη θερμοκρασια εξω ενο οταν ειμαι μες το δωματιο με το air codition δουλευει μια χαρα μιλησα με το vickmall που το πηρα και μου ειπε να ξανα περασω την rom 1447 που ειχα το εκανα και παλι μου κανει το ιδιο μηπως φταιει η rom εκανα και το τεστ με την οθονη και δεν μου εβγαλε προβλημα.τι αλλο μπορω να κανω αν ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω βρει τ κινητο σε γνωστο κινεζομαγαζο 110.αξιζει??σαν κινητο απο οτι βλεπω αξιζει αλλα απο κινα να τ παρω??θα εχω καποιο προβλημα??
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να το πάρεις. Περίμενε μέχρι αρχές '16 τουλάχιστον. Όπου θα έχει και καλύτερα κινητά

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει κανενας τροπος ο music player να δεχνει τα lyrics στα αγγλικα και οχι στα κινεζικα;

Σε αγγλικό τραγούδι σου δείχνει κινέζικα? Εμένα τα δείχνει αγγλικά.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=63473&stc=1&d=1438810786

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα δειχνει κινεζικα σε αγγλικα τραγουδια και μαλιστα προχωρα και τους στιχους. εχω την 1447. λες καμια ρυθμιση στο prop?
Link to comment
Share on other sites

Μια εφαρμογή με το όνομα common data service m.eroe.store.aptoide.com/app/market/com.mediatek.connectivity/1/4283323/Common+Data+Service τι ακριβώς κάνει; Γιατί σήμερα την πρόσεξα στο κινητό μου.
Link to comment
Share on other sites

Μια εφαρμογή με το όνομα common data service m.eroe.store.aptoide.com/app/market/com.mediatek.connectivity/1/4283323/Common+Data+Service τι ακριβώς κάνει; Γιατί σήμερα την πρόσεξα στο κινητό μου.

 

μάλλον με το aptoide έχει σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση.τι παιζει με την επιλογη που εχει στο wifi που λεει "σαρωση παντα διαθεσιμη" ? Την απενεργοποιω και ξαφνικα βλεπω οτι ξαναενεργοποιειτε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό έχει πυξίδα?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν εχει πυξιδα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Βρήκα το εν λόγω κινητό (http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html) και ενδιαφέρομαι να το αγοράσω. Διάβασα στις προηγούμενες σελίδες πως για όποιον δεν μπορεί/δεν ενδιαφέρεται να το πειράξει, δεν αξίζει. Αν το παραλάβω όπως είναι, με τις αλλαγές που λέει το κλασικό ποιηματάκι, θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω στην Ελλάδα χωρίς πρόβλημα; Αν δεν γίνεται, μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο της ίδιας ή άλλης εταιρίας με παρόμοια τιμή, που να λειτουργεί χωρίς "πειράγματα" είτε από Κίνα ή όπου αλλού είτε από Ελλάδα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...