Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας

Το τελευταιο καιρό έχω ενα πρόβλημα με την γραμματοσειρά στις εφαρμογές!

Οτι εφαρμογή έχω στο κινητό μου και γίνεται ενημέρωση μέσω του playstore δεν μου αναγνωρίσει τα ελληνικά και μου βγαζει τους χαρακτήρες κομμένους τις λέξεις με τετραγωνάκια κτλ

Στο κινητό έχω την 1501dev και έχω κανει και την αλλαγή των fonts

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παλια και πειραγμενη γιατι η κανονικη ειναι η 1447 και οχι 3447 .

Εχω τρελαθει, καμια βοηθεια? (VIBEUI V2 1447 7 48 ST A806 baralajbi).

Γιατι δεν περνας την επισημη 1447 που υπαρχει στο πρωτο ποστ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μολις εγινα κατοχος και εγω. Αμεσως μ εβγαλε να κανω update απο 1447 σε 1508 αλλα εχω προδπαθησει ηδη δυο φορες και κατα την εγκατασταση μ βγαζει ακυρο στα μισα περιπου.επισης προσπαθω εδω κ ωρες να φτιαξω αυτο το προβλημα με το font που δειχνει τις ειδοποιησεις με τα μισα γραμματα να λειπουν αλλα δε τα καταφερνω..

Βρηκα και εβαλα καποιες αλλες γραματοσειρες αλλα ολες ειναι αθλιες εχουν ενα στρεμα κενο απο γραμμα σε γραμμα.

Να παρακαλάς που δεν έκανε update γιατί θα έχανες root και multiangage. Στο πρόβλημα για τα fonts έχουμε λύση στην 1ο post με βιντεο για το τι πρέπει να κάνεις. Διάβασε και την περιγραφή του βίντεο στο YouTube.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας

Το τελευταιο καιρό έχω ενα πρόβλημα με την γραμματοσειρά στις εφαρμογές!

Οτι εφαρμογή έχω στο κινητό μου και γίνεται ενημέρωση μέσω του playstore δεν μου αναγνωρίσει τα ελληνικά και μου βγαζει τους χαρακτήρες κομμένους τις λέξεις με τετραγωνάκια κτλ

Στο κινητό έχω την 1501dev και έχω κανει και την αλλαγή των fonts

έχεις πειράξει κάποια στιγμή τα fonts του συστήματος μέσω άλλης εφαρμογής? Επίσης επειδή κυκλοφορούν πολλές version από κάθε "νούμερο" rom καλό είναι να δίνεται και το link της rom που έχετε περάσει στο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας , μηπως ειναι ευκολο να μου πει καλοιος πως μπορω να επαναφερω το κουμπι συντομευσης του μενου στην πρωτη σελιδα , γιατι την διεγραψα και τωρα δεν μπορω να μπω στο μενου
Link to comment
Share on other sites

Θα το προσθεσεις σαν widget κανονικα. Το κουμπι με τις γραμμες αρριστερα> add και μενου settings

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

οκ ενταξει αργησα αλλα το καταλαβα ειχα βαλει το nova launcer του εκανα απεγκατασταση και εγκαταστηση ξανα και ολα καλα , ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Σύνελθε λιγάκι και ξαναδιάβασε το post και την παραθεσή του:p

 

Ι know... Μην τρελαινεσαι προσπαθησα να το διαγραψω οταν το ποσταρα, αλλα δεν τα καταφερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα στους φιλους!!Ενα φιλος μου ειχε ενα θεμα με την παλια του συσκευη και μου ανεθεσε να του βρω την καλυτερη επιλογη στα 200 ευρω..ΕΙδα κ το lenovo s860 αλλα δεν παιρνει καρτα μνημης που ζηταει ο φιλος μου..Επειδη επειγει η αγορα μπρορειτε να μου πειτε σε γενικες γραμμες θετικα κ αρνητικα της συσκευης??ΑΝ παρουσιαζονται lag στο ui της lenovo και να μου πειτε κ για την καμερα..

 

Αγορασε το με κλειστα ματια... Μην σου πω επρεπε να το ειχες παραγγειλει ΧΤΕΣ...

 

Γνωμη μου ειναι οτι το τηλεφωνο ειναι αψογο για τα λεφτα του...

Edited by TonimanakHTC

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Να παρακαλάς που δεν έκανε update γιατί θα έχανες root και multiangage. Στο πρόβλημα για τα fonts έχουμε λύση στην 1ο post με βιντεο για το τι πρέπει να κάνεις. Διάβασε και την περιγραφή του βίντεο στο YouTube.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχεις πειράξει κάποια στιγμή τα fonts του συστήματος μέσω άλλης εφαρμογής? Επίσης επειδή κυκλοφορούν πολλές version από κάθε "νούμερο" rom καλό είναι να δίνεται και το link της rom που έχετε περάσει στο τηλέφωνο.

 

Όχι τπτ δεν έχω πειράξει!!!μονο την αλλαγη ειχα κανει οπως δειχνει το βιντεακι στο youtube γιατι τα fonts!!τπτ αλλο!!είναι η 1501 του τούρκου στο needrom

Link to comment
Share on other sites

Όχι τπτ δεν έχω πειράξει!!!μονο την αλλαγη ειχα κανει οπως δειχνει το βιντεακι στο youtube γιατι τα fonts!!τπτ αλλο!!είναι η 1501 του τούρκου στο needrom

Δηλαδή έχεις την εφαρμογή και δείχνει τα fonts σωστά, και οταν την κάνεις update τα δείχνει όπως τα λες? Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί μπορεί να γίνεται αυτό. Κάνε διαγραφή δεδομένων στο theme center και αν έχεις κάνει κάποιo update κάνε κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων. Μετά κατέβασε και φλάσαρε από το TWRP το https://www.dropbox.com/s/9rur8ykkthitcro/VibeUI.fonts.gr.fix.zip?dl=0 (πατας Install , βρίσκεις και επιλέγεις το zip και μετά κάνεις Swipe to confirm flash) και μετά δες αν διορθώθηκε τίποτα. Δεν χρειάζεται να κάνεις αυτό που δείχνει το βιντεάκι στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα το βιντεο αλλα εχει καποιες διαφορες με το πως ειναι το κινητο μ για καποιο λογο δε μ βγαζει καν επιλογη να κανω update την εφαρμογη.βρηκα καποιες γραμματοσειρες που ηταν free μεσα στην εφαρμογη για τα θεματα , τις εβαλα αλλα ειναι ελεινες το ενα γραμμα απο το αλλο απεχει πολλα εκατοστα κ τα εμφανιζει πολυ περιεργα ολα κ μαλιστα οχι μονο στο μενου τ κινητου αλλα κ σε ολες τις εφαρμογες. Edited by panos_saxo
ξεχασα να προσθεσω κατι
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις την εφαρμογή και δείχνει τα fonts σωστά, και οταν την κάνεις update τα δείχνει όπως τα λες? Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί μπορεί να γίνεται αυτό. Κάνε διαγραφή δεδομένων στο theme center και αν έχεις κάνει κάποιo update κάνε κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων. Μετά κατέβασε και φλάσαρε από το TWRP το https://www.dropbox.com/s/9rur8ykkthitcro/VibeUI.fonts.gr.fix.zip?dl=0 (πατας Install , βρίσκεις και επιλέγεις το zip και μετά κάνεις Swipe to confirm flash) και μετά δες αν διορθώθηκε τίποτα. Δεν χρειάζεται να κάνεις αυτό που δείχνει το βιντεάκι στο youtube.

 

Ναι το εκανα και έφτιαξε!!!!! Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα το βιντεο αλλα εχει καποιες διαφορες με το πως ειναι το κινητο μ για καποιο λογο δε μ βγαζει καν επιλογη να κανω update την εφαρμογη.βρηκα καποιες γραμματοσειρες που ηταν free μεσα στην εφαρμογη για τα θεματα , τις εβαλα αλλα ειναι ελεινες το ενα γραμμα απο το αλλο απεχει πολλα εκατοστα κ τα εμφανιζει πολυ περιεργα ολα κ μαλιστα οχι μονο στο μενου τ κινητου αλλα κ σε ολες τις εφαρμογες.

 

Αδερφέ........ στην προηγούμενη απάντησή μου γράφω ή δεν γράφω να διαβάσεις και την περιγραφή του βίντεο στο youtube.

Εγκατέστησε αυτό που θα κατεβάσεις από το link στο youtube και πες που έχεις πρόβλημα.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα.κολλαω στο σημειο που αφου αντιγραψω τη γραματοσειρα στο φακελο tou es μετα ανοιγω το theme παω fonts και δεν υοαρχει πουθενα επιλογη να κανω copy τη γραμματοσειρα απο local resourses στο φακελο με τα fonts ωστε μετα να το ενεργοποιησω. Δλδ συγκεκριμενα κολλαω στο 2:39 σημειο του βιντεο.δεν υπαρχει ματι τετοιο να κανω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγνωμη αν κουρασα αλλα βρηκα αλλιως τη λυση. πηγα διαχειρηση εφαρμογων αοεγκατεστησα τις ενημερωσεις στο theme "ξαναβγηξε" η παλια εφαρμογη να το πω ετσι κ εκει υπηρχε η γραμματοσειρα π κατεβασα και την εβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά...

 

Δεν ξέρω αν θυμάστε το πρόβλημα που σας έλεγα ότι αντιμετώπιζα ότι το τηλέφωνο ειδικά στο viber είχε θέμα ότι αλλού πατούσα και αλλού δίνονταν οι εντολές και πάθαινε μπλακ άουτ το τηλέφωνο...

 

Τελικά παρατήρησα ότι το πρόβλημα αυτό συμβαίνει όταν το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ ξάπλα (εξού και το έβλεπα στο viber το πρόβλημα γιατί έγραφα πάντα με το τηλέφωνο ξάπλα)...

Δηλαδή όταν το τηλέφωνο το έχω στο χέρι κάθετα ή ας πούμε 45 μοίρες περίπου κλίση, μια χαρά μου δουλεύει χωρίς να κάνει τα παλαβά του...

Τι μπορεί να φταίει; Δεν κάνει καλή επαφή η μπαταρία αλλά και πάλι δεν νομίζω να έχει περιθώριο να "κουνιέται"...

Καμιά γνώμη κανείς;

ξαναρωτάω γιατί μάλλον πέρασε απαρατήρητο...
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις προς kandilak και όποιο άλλο παιδί μπορει να βοηθησει..

 

1.έχοντας την 1447 dev παρατηρώ πολλές φορές τα δεδομένα να ανοίγουν μόνα τους...καμιά βοήθεια?

2.πολλές σελίδες πίσω κάποιο παιδί ανέφερε την dslr camera ως μια εφαρμογή που θα μπορούσε να βοηθήσει στην καλυτερευση των φωτο..πράγματι η φωτογραφία με την dslr δεν πιξελιαζει τοσο πολύ...υπάρχει καμία άλλη εφαρμογή που να είναι καλύτερη της μαμάς για βίντεο να έχει δει κάποιος διαφορά ειδικά το βράδυ?το φλας του με την μαμά δεν μου φαίνεται και τόσο δυνατό σαν να χάνει λίγο...

'

αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να αλλαζει κατι στο φλας και προσωπικα ειναι το πιο δυνατο φλας που εχω δει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις προς kandilak και όποιο άλλο παιδί μπορει να βοηθησει..

 

1.έχοντας την 1447 dev παρατηρώ πολλές φορές τα δεδομένα να ανοίγουν μόνα τους...καμιά βοήθεια?

2.πολλές σελίδες πίσω κάποιο παιδί ανέφερε την dslr camera ως μια εφαρμογή που θα μπορούσε να βοηθήσει στην καλυτερευση των φωτο..πράγματι η φωτογραφία με την dslr δεν πιξελιαζει τοσο πολύ...υπάρχει καμία άλλη εφαρμογή που να είναι καλύτερη της μαμάς για βίντεο να έχει δει κάποιος διαφορά ειδικά το βράδυ?το φλας του με την μαμά δεν μου φαίνεται και τόσο δυνατό σαν να χάνει λίγο...

'

αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..

1. --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6061543#post6061543

 

2. Είμαι ικανοποιημένος με τις μαμά εφαρμογές και δεν με απασχολεί η αντικατάστασή τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παρέλαβα χτες το κινητό από vickmall και όλα ήταν άψογα. Χάρη στην πολύτιμη βοήθεια του forum διόρθωσα τα ελληνικά στις ειδποιήσεις και στο lenovo weather. Θα ήθελα να ρωτήσω τώρα που το έχω φέρει εκεί που το θέλω μπορώ με κάποιο τρόπο να πάρω backup στην κάρτα SD; Ηρθε με την vibeui_v2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ρουταρισμενο, φλασαρεις TWRP και παιρνεις backup ολόκληρο το συστημα οπως ειναι αυτη τη στιγμή

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παρέλαβα χτες το κινητό από vickmall και όλα ήταν άψογα. Χάρη στην πολύτιμη βοήθεια του forum διόρθωσα τα ελληνικά στις ειδποιήσεις και στο lenovo weather. Θα ήθελα να ρωτήσω τώρα που το έχω φέρει εκεί που το θέλω μπορώ με κάποιο τρόπο να πάρω backup στην κάρτα SD; Ηρθε με την vibeui_v2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

Αν είναι rooted η συσκευή κάνεις τα βήματα 1,2,6,7 από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να έχεις το τηλέφωνο σε drive mode. Έχει ή είχε κάποια σχετική εφαρμογή το τηλέφωνο σου?

 

Ευχαριστω φιλε kandilak αυτο ηταν τελικα. Και παλι ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Τον Φεβρουάριο αγόρασα από Minideal το A806 Lenovo και μέχρι μέσα Μαίου όλα ήταν μια χαρά.

Τότε άρχισα να έχω το εξής πρόβλημα ενώ η συσκευή μου είναι σε λειτουργία με καλούν και το τηλέφωνο μου φαίνεται κλειστό ενώ εγώ μπορώ και καλώ κανονικά .το παρουσίασε για λίγες ημέρες και μετά όλα ρολόι . Τώρα μετά από 1 μήνα εμφανίστηκε πάλι και σε χειρότερη κατάσταση αφού το τηλ δείχνει μόνιμα κλειστό σε αυτούς που με καλούν. Κάνω επανεκκίνηση και λειτουργεί για λίγο και μετά τα ίδια. Επίσης κάποιες φορές δεν το κάνει για λίγες ώρες και μετά τα ίδια .

Επίσης όταν προσπαθώ να κάνω system update μου εμφανίζει μήνυμα ''Δυστυχώς η εφαρμογή ρυθμίσεις έχει σταματήσει.''

Σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει τι συμβαίνει και μπορεί να βοηθήσει ας με ενημερώσει .

Ευχαριστώ.

Χαρακτηριστικά : LENOVO A806

Έκδοση υλικού VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

ANDROID 4.4.2 ROOTED

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ εχεις?
Την 1501 multi έχω αυτήν την στιγμή.

 

Δοκίμασα και την 1447 multi που είχα πριν από την τωρινή και την έκανα recovery για να διαπιστώσω πως δεν ήταν θέμα rom. Και με αυτήν έκανα πάλι τα ίδια έκανε.

 

Μετά από αυτό αλλά και την διαπίστωση που έκανα στο ποστ που με παρέθεσες, νομίζω πως δεν πρέπει να είναι θέμα software αλλά hardware, δηλαδή κάτι εκεί με την επαφή της μπαταρίας ή κάτι τέτοιο. Απλά θα ήθελα κάποιος ειδικός ή παθών να μου έλεγε τι μπορεί να φταίει και ποια είναι η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...