Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια ρύθμιση η κάμερα να αποθηκεύει τα βίντεο όχι σε αρχεία .3gp αλλά σε άλλο τύπο αρχείου π.χ mp4;
Link to comment
Share on other sites

Απο Vickmall η αγορα, εχει την εκδοση: VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

Να την αφησω λετε, ειναι καλη ή να βαλω καποια αλλη?

Καλη ειναι, αστην.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ρύθμιση η κάμερα να αποθηκεύει τα βίντεο όχι σε αρχεία .3gp αλλά σε άλλο τύπο αρχείου π.χ mp4;

Χρειάζεσαι xposed framework και το vibexpert module. Στην δίκη μου 1516 είναι προεγκατεστημενα. Για να βάλεις xposed framework σε άλλη rom χρειάζεται να γίνει κάποια προεργασια , διαφορετικά θα έχεις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατάσταση (dirty flash) και μου παρουσίασε λίγο αργότερα, 2 φορές το πρόβλημα : μετά από εκκίνηση του τηλ. να μην έχω ήχο (για όλες τις λειτουργίες του τηλ. απ' το ηχείο) Σαν να είναι στο αθόρυβο με δόνηση όμως. Μετά από επανεκίνηση όλα καλά, αλλά έχοντας χάσει όλες τις ρυθμίσεις του Audio profile !!!!

Ένα άλλο πρόβλημα είναι, ότι πολύ συχνά μου βγάζει κάποιες ειδοποιήσεις από κινέζικες εφαρμογές και δεν ξέρω τι να κάνω!! Να τις απεγκαταστήσω ?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατάσταση (dirty flash) και μου παρουσίασε λίγο αργότερα, 2 φορές το πρόβλημα : μετά από εκκίνηση του τηλ. να μην έχω ήχο (για όλες τις λειτουργίες του τηλ. απ' το ηχείο) Σαν να είναι στο αθόρυβο με δόνηση όμως. Μετά από επανεκίνηση όλα καλά, αλλά έχοντας χάσει όλες τις ρυθμίσεις του Audio profile !!!!

Ένα άλλο πρόβλημα είναι, ότι πολύ συχνά μου βγάζει κάποιες ειδοποιήσεις από κινέζικες εφαρμογές και δεν ξέρω τι να κάνω!! Να τις απεγκαταστήσω ?

Το λέω και στο post της 1516 rom. Αν το φλασάρισμα της rom δεν κάτσει καλά θα πρέπει να κάνετε κανονικό φλασάρισμα με διαγραφή δεδομένων χρήστη.

Για τις ειδοποιήσεις από κινέζικες εφαρμογές, θα πρέπει να κάνεις πρώτα (αν δεν το έχεις κάνει) το κομμάτι με το xposed http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6085396#post6085396 ώστε το κινέζικο menu κάποιων εφαρμογών να αλλάξει σε αγλλικό. Τώρα εκτός απ' αυτό πάλι αραιά και που μπορεί να έρχονται ειδοποιήσεις από το Lenovo store ή το Theme center στα κινέζικα για εγκατάσταση κινέζικων παιχνιδιών κ.α. Απλά κάνε swipe την ειδοποίηση για να την διαγράψεις ή απενεργοποίησε την προβολή ειδοποιήσεων από αυτές τις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

μιας και ο φορτιστής του κινητου τα επαιξε (λογικο με αυτην την βλακεια με τους αντάπτορες) αποφάσισα να χρησιμοποιήσω εναν NILLKIN (5V 2A) φορτιστή που ειχα και σε αλλο κινητο μου (LG G2).

 

Το πρόβλημα ειναι πως τον βλέπει σαν πηγή USB και οχι σαν AC κάτι που στο LG G2 δεν συμβαίνει και με κάνει να φτάσω στο συμπέρασμα οτι κάτι παιζει με το κινητό. Φυσικά δοκίμσα με το μανίσιο καλώδιο αλλα απο οτι φαίνεται το πρόβλημα δεν είναι αυτό.

 

γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει;

 

Υποψιάζομαι την εφαρμογη power manager αλλα απο όσο ξέρω ειναι εφαρμογή συστήματος και ενδέχεται να αντιμετωπίσω προβλήματα αν την απενεργοποιήσω.

 

Αν και δεν νομίζω να χρειάζεται, χρησιμοποιώ την "εργοστασιακή" εκδοση VIBEUI_v2.0_9432_ST_A806.

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Στην 1447 απ όσο θυμάμαι στην lockscreen είχες την δυνατότητα να συρεις το δάχτυλο σου στην οθόνη και να εναλλασεσαι στα wallpaper... με λίγα λόγια η lockscreen είχε 5 σελίδες wallpaper. Το security το έχω παγώσει... έχω δώσει αδεία στο droidwall από το supersu αλλά δεν δουλεύει
Kandilak όταν μπορέσεις τουλάχιστον να μου πεις αν μπορώ να αντιγραψω την lockscreen από άλλο A806 και να την περάσω σε εμένα
Link to comment
Share on other sites

Kandilak όταν μπορέσεις τουλάχιστον να μου πεις αν μπορώ να αντιγραψω την lockscreen από άλλο A806 και να την περάσω σε εμένα

 

Φλάσαρε το https://www.dropbox.com/s/iyswejncpbm59mw/Keyguard1447.zip?dl=0 από το TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι xposed framework και το vibexpert module. Στην δίκη μου 1516 είναι προεγκατεστημενα. Για να βάλεις xposed framework σε άλλη rom χρειάζεται να γίνει κάποια προεργασια , διαφορετικά θα έχεις προβλήματα.

Έχω την 1447 (λόγω Ελληνικών). Υπάρχει κάποιος οδηγός να περάσω το xposed framework και το vibexpert module;

 

Μια ερώτηση: Όταν προσθέτω κάποια επαφή στην SIM δε μπορώ να γράψω όνομα με περισσότερα από 6 γράμματα, κάτι που στο παλιό μου τηλ. δεν ίσχυε. Υπάρχει τρόπος να γράφω περισσότερα ψηφία;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 1447 (λόγω Ελληνικών). Υπάρχει κάποιος οδηγός να περάσω το xposed framework και το vibexpert module;

 

Μια ερώτηση: Όταν προσθέτω κάποια επαφή στην SIM δε μπορώ να γράψω όνομα με περισσότερα από 6 γράμματα, κάτι που στο παλιό μου τηλ. δεν ίσχυε. Υπάρχει τρόπος να γράφω περισσότερα ψηφία;

Για το xposed --> http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=57002175&postcount=3

 

Για την αποθήκευση των επαφών στην SIM, τι να σου πω.......έχω πάψει από καιρό να ασχολούμαι με αποθήκευση του οτιδήποτε στην SIM, όπως έχω σταματήσει να γράφω σε κασέτες τις επιτυχίες που παίζει το ραδιόφωνο:p

Link to comment
Share on other sites

Για το xposed --> http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=57002175&postcount=3

 

Για την αποθήκευση των επαφών στην SIM, τι να σου πω.......έχω πάψει από καιρό να ασχολούμαι με αποθήκευση του οτιδήποτε στην SIM, όπως έχω σταματήσει να γράφω σε κασέτες τις επιτυχίες που παίζει το ραδιόφωνο:p

 

χαχαχα που τις θυμήθηκες τις κασσέτες βρε kandilak. Και η πλάκα είναι πως έχω πάρα πολλές από δαύτες... άλλες εποχές για εμάς τους "σιτεμένους". Κι άντε να γράφεις το τραγουδάκι και να μιλήσει μέσα ο εκφωνητής. Φτουυυυυυυυυ

Νάσαι καλά για την απρόσκοπτη βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Η 1501 έχει διορθωμένο το προβληματάκι με τον καιρό. Εγώ προτιμώ να έχω την 1447.

 

εμενα παντοσ στην 1501 ο καιροσ δεν δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Το λέω και στο post της 1516 rom. Αν το φλασάρισμα της rom δεν κάτσει καλά θα πρέπει να κάνετε κανονικό φλασάρισμα με διαγραφή δεδομένων χρήστη.

Για τις ειδοποιήσεις από κινέζικες εφαρμογές, θα πρέπει να κάνεις πρώτα (αν δεν το έχεις κάνει) το κομμάτι με το xposed http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6085396#post6085396 ώστε το κινέζικο menu κάποιων εφαρμογών να αλλάξει σε αγλλικό. Τώρα εκτός απ' αυτό πάλι αραιά και που μπορεί να έρχονται ειδοποιήσεις από το Lenovo store ή το Theme center στα κινέζικα για εγκατάσταση κινέζικων παιχνιδιών κ.α. Απλά κάνε swipe την ειδοποίηση για να την διαγράψεις ή απενεργοποίησε την προβολή ειδοποιήσεων από αυτές τις εφαρμογές.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια...έκανα ότι έγραφες, για τα κινεζικα menu των εφαρμογών και σε κάποιες δεν άλλαξε ο τίτλος κάτω από το εικονίδιο ...(πχ σε αυτή που το εικονίδιο είναι σαν κοντερ και κάνει καθάρισμα στην μνήμη...):confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια...έκανα ότι έγραφες, για τα κινεζικα menu των εφαρμογών και σε κάποιες δεν άλλαξε ο τίτλος κάτω από το εικονίδιο ...(πχ σε αυτή που το εικονίδιο είναι σαν κοντερ και κάνει καθάρισμα στην μνήμη...):confused:

 

Δεν ειναι εφαρμογή αλλά widget. Αφαίρεσε το από την homescreen και ξαναβάλε το.

Και μην μου πεις ότι είναι και κάτι φάκελοι με εφαρμογές που έχουν κινέζικο τίτλο γιατί θα απογοητευτώ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

έχω το Α806 3 μέρες τώρα και αντιμετοπίζω ένα περίεργο προβληματάκι.

Αγοράστικε απο To2C με την VIBEUI_V2.0_9432_ST-A806.

 

Έχω βάλει το απαραίτητο για μένα torque το οποίο επικοινονεί με bluetooth με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.

Όποτε ανοίγει η εφαρμογή συνδέεται με to bluetooth OBDII module.

Συνεχώς πετάγεται μύνημα οτι το torgue θέλει να συνδεθεί στο bluetooth και όσα allow και να πατήσω συνεχίζει να εμφανίζεται, με αποτέλεσμα να γίνεται η σύνδεση reset κάθε φορά και να μήν συνδέεται ποτέ.

Αυτό όμως δεν είναι ούτε απο το security (το έκανα freeze με link2sd και πάλι τα ίδια), ούτε απο superuser.

Έχετε καμια ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό;

 

Επίσεις υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξουν τα capacitive keys; (το back με βολεύει πιο πολύ στα αριστερα)

 

Έχετε να προτείνετε κάποιο app για notifications λόγο έλειψης LED;

 

edit: και κάτι ακόμα - υπάρχει καποια εντελος vanilla rom; μου αρέσει τελικά η "μανίσια" ρομ που φοράει και το security είναι πολύ καλό και χρήσιμο, αλλα θα προημούσα vanilla android.

Thanx

Edited by radical239
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. αλλαξα την sd με μια sundisck ultra sd 32 και εχω τα εξης προβληματα. πηγα να περασω στην καινουργια τις φωτογραφιες απο την παλια και δεν τις περναει ολες. σε καποιες μου γραφει οτι δεν υπαρχει προεπισκοποιση η οτι δεν υποστηριζεται ο τυπος απο ην συσκευη. οταν βαζω την παλια sd η τις κανω αντιγραφει στην εσωτερικη μνυμη μου τις δειχνει κανονικα.

επισεις απο την μερα που εβαλα την sd στην οποαι εχω βαλει να αποθηκευονται οι φωτογραφιες και τα βιντεο , καποια απο αυτα που τραβαω ( φωτο και βιντεο) μου τα εμαφνιζει σαν μαυρα εικονιδια στην προσεπισκοποιση και οτανα παω να τα ανοιξω ειτε τα ανοιγει κανονικα ( χωρις να μπορω να βλεπω την προεπισκοποιση) η μου γραφει κατεστραμενο αρχει η δεν υποστηριζεται απο την συσκευη.

 

καποια βοηθεια.

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

 

edit: και κάτι ακόμα - υπάρχει καποια εντελος vanilla rom; μου αρέσει τελικά η "μανίσια" ρομ που φοράει και το security είναι πολύ καλό και χρήσιμο, αλλα θα προημούσα vanilla android.

Thanx

http://www.needrom.com/download/a806-aosp-v1-0/

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα. αλλαξα την sd με μια sundisck ultra sd 32 και εχω τα εξης προβληματα. πηγα να περασω στην καινουργια τις φωτογραφιες απο την παλια και δεν τις περναει ολες. σε καποιες μου γραφει οτι δεν υπαρχει προεπισκοποιση η οτι δεν υποστηριζεται ο τυπος απο ην συσκευη. οταν βαζω την παλια sd η τις κανω αντιγραφει στην εσωτερικη μνυμη μου τις δειχνει κανονικα.

επισεις απο την μερα που εβαλα την sd στην οποαι εχω βαλει να αποθηκευονται οι φωτογραφιες και τα βιντεο , καποια απο αυτα που τραβαω ( φωτο και βιντεο) μου τα εμαφνιζει σαν μαυρα εικονιδια στην προσεπισκοποιση και οτανα παω να τα ανοιξω ειτε τα ανοιγει κανονικα ( χωρις να μπορω να βλεπω την προεπισκοποιση) η μου γραφει κατεστραμενο αρχει η δεν υποστηριζεται απο την συσκευη.

 

καποια βοηθεια.

Κάνε format την κάρτα σε fat32
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ρύθμιση η κάμερα να αποθηκεύει τα βίντεο όχι σε αρχεία .3gp αλλά σε άλλο τύπο αρχείου π.χ mp4;

Camera mx τα video θα είναι σε mp4 και οι φωτογραφίες σε jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...