Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραιο την περασα την εφαρμογη.Μετα αφου παω στο recovery update τι κανω? ακολουθω βημα 7 κτλ? Με πηγε σε μια οθονη οπου λεει install,wipe,backup,restore και τετοια

 

Το zip της rom έχεις κατεβάσει στο τηλέφωνο? Ποια rom θα βάλεις? Αν έχεις κατεβάσει μια από αυτες που σου είπα κάνεις το βήμα 7 (στην περίπτωση σου μάλλον όμως δεν χρειάζεται) και μετά το 8, 9 . Τα υπόλοιπα γι' αυτές τις δύο rom δεν χρειάζονται. Στο τέλος πατάς Reboot system

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Το zip της rom έχεις κατεβάσει στο τηλέφωνο? Ποια rom θα βάλεις? Αν έχεις κατεβάσει μια από αυτες που σου είπα κάνεις το βήμα 7 (στην περίπτωση σου μάλλον όμως δεν χρειάζεται) και μετά το 8, 9 . Τα υπόλοιπα γι' αυτές τις δύο rom δεν χρειάζονται. Στο τέλος πατάς Reboot system

 

Βασικα,εκανα το τηλεφωνο root.Μετα περασα την Mobileuncle MTK tools οπως μου ειπες και κατεβασα το TWRP recovery το οποιο το αντεγραψα στο κινητο.Πριν παω στο βημα 6 πρεπει να φλασαρω την http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/ και μετα να ακολουθησω βημα 6,8,9?

Σορρυ ειμαι λιγο αρχαριος δεν εχω ασχοληθει πολυ με κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω αν υπήρχε και πριν, αλλά στη 1516 στο display>effect of screen, μπορείς να ελέγχεις την ψυχρότητα και τον κορεσμό της οθόνης, τέλος στο "αυτή η οθόνη είναι πολύ μπλε" ή "αυτή η οθόνη είναι κίτρινη"...!

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα,εκανα το τηλεφωνο root.Μετα περασα την Mobileuncle MTK tools οπως μου ειπες και κατεβασα το TWRP recovery το οποιο το αντεγραψα στο κινητο.Πριν παω στο βημα 6 πρεπει να φλασαρω την http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/ και μετα να ακολουθησω βημα 6,8,9?

Σορρυ ειμαι λιγο αρχαριος δεν εχω ασχοληθει πολυ με κινητα.

Όπως είσαι κάνεις το 6,8,9. Το "φλασαρείς την rom "είναι το βήμα 9

Link to comment
Share on other sites

Όπως είσαι κάνεις το 6,8,9. Το "φλασαρείς την rom "είναι το βήμα 9

 

Δηλαδη δεν πρεπει να κατεβασω στο κινητο αυτο http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/ ? απλα οπως ειμαι κανω τα βηματα 6.8.9;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν πρεπει να κατεβασω στο κινητο αυτο http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/ ? απλα οπως ειμαι κανω τα βηματα 6.8.9;

κατεβάζεις την rom, και μετά ακολουθείς τα βήματα που είπα.

Link to comment
Share on other sites

κατεβάζεις την rom, και μετά ακολουθείς τα βήματα που είπα.

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου!Το εκανα επιτελους.!Να σαι καλα! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο φορουμ ειμαι και εγω κατοχος του τεραστιου λενονο α806 εχω περασει την ρομ 1501 αλλα στην αναζητηση καιρο απο την εφαρμογη λενοβο καιρος μ βγαζει μια τοποθεσια παντα και οχι ακριβες δηλαδη γνωριζει κανενα:(:wacko:

ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο φορουμ ειμαι και εγω κατοχος του τεραστιου λενονο α806 εχω περασει την ρομ 1501 αλλα στην αναζητηση καιρο απο την εφαρμογη λενοβο καιρος μ βγαζει μια τοποθεσια παντα και οχι ακριβες δηλαδη γνωριζει κανενα:(:wacko:

ευχαριστω για τον χρονο σας

Βάλε άλλο widget καιρού από το playstore

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μια ερωτηση......lenovo a806 η iphone 4s?ποιο ειναι καλυτερο?

 

Το Iphone πάρε φίλε μη το συζητάς, δε βλέπεις εμάς που παιδευόμαστε εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν την πάτησε κανείς άλλος αλλά εγώ σίγουρα την πάτησα.

Βλέπω μια ειδοποίηση για αναβάθμιση από το LenovoStore.

Μπαίνω στην εφαρμογή και βλέπω πως μου προτείνει αναβάθμιση για καμια 25αρια εφαρμογές ακόμα.

Και Lenovo και Google εφαρμογές.

Πατάω λοιπόν Update All και όταν γίνεται η αναβάθμιση όλες είναι πλέον κινέζικες!!!

Τα πάντα... :cry:

Και δε βρίσκω κανένα τρόπο να αλλάξω σε Αγγλικά.

Ευτυχώς που είχα πάρει backup πριν λιγες μέρες για να περάσω τη 1516 κι έτσι επανέφερα το τηλέφωνο στην προηγούμενη κατάσταση.

Προσοχή με τις αναβαθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν την πάτησε κανείς άλλος αλλά εγώ σίγουρα την πάτησα.

Βλέπω μια ειδοποίηση για αναβάθμιση από το LenovoStore.

Μπαίνω στην εφαρμογή και βλέπω πως μου προτείνει αναβάθμιση για καμια 25αρια εφαρμογές ακόμα.

Και Lenovo και Google εφαρμογές.

Πατάω λοιπόν Update All και όταν γίνεται η αναβάθμιση όλες είναι πλέον κινέζικες!!!

Τα πάντα... :cry:

Και δε βρίσκω κανένα τρόπο να αλλάξω σε Αγγλικά.

Ευτυχώς που είχα πάρει backup πριν λιγες μέρες για να περάσω τη 1516 κι έτσι επανέφερα το τηλέφωνο στην προηγούμενη κατάσταση.

Προσοχή με τις αναβαθμίσεις...

 

Για σου φίλε μου! Εγώ ήμουν στο τσακ να την πατήσω. Τελικά συγκρατήθηκα από τον @kandilak και δεν έκανα τα updates. Για τις αναβαθμίσεις των εφαρμογών σου μόνο playstore ! Για τις υπόλοιπες, του τηλεφώνου, φαντάζομαι θα περιμένουμε καμιά επόμενη ROM.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλο βραδυ φιλοι μου στην ρομ 1501 προβλημα στο lenovo wather μου βρισκει παντα μια τοποθεσια ξερει κανενας τι γινετε?

 

1501 ελληνικά ή αγγλικά ? Εγώ που είχα κάποιο θεματάκι (από ασχετοσύνη) στην 1516 κατάλαβα τελικά πως λειτουργεί το widget.

 

1. Ελληνικά: κάνουμε αναζήτηση πόλης στα ελληνικά με τόνους

2. Αγγλικά: κάνουμε αναζήτηση με λατινικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω κληση μου βγαζει '' η ανοιχτη συνομιλια ενεργοποιηθηκε'' ανοιγει την ακροαση και γυρναει πλαγια την οθονη και μετα την επαναφερει...Ξερει κανεις τι παιζει ρε παιδια;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εδώ και καιρό είμαι στην αναζήτηση κινητού, έχω σχεδόν καταλήξει στο lenovo A8, δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί ξανά, το πληκτρολόγιο του υποστηρίζει ελληνικό Τ9? Αν δεν το υποστηρίζει είτε το αγοράσω από Ελλάδα είτε από Κίνα πάλι δεν θα το υποστηρίζει γιατί έτσι κι αλλιώς είναι Κινέζικο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εδώ και καιρό είμαι στην αναζήτηση κινητού, έχω σχεδόν καταλήξει στο lenovo A8, δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί ξανά, το πληκτρολόγιο του υποστηρίζει ελληνικό Τ9? Αν δεν το υποστηρίζει είτε το αγοράσω από Ελλάδα είτε από Κίνα πάλι δεν θα το υποστηρίζει γιατί έτσι κι αλλιώς είναι Κινέζικο?

 

Μπορείς να του βάλεις ότι πληκτρολόγιο θέλεις. Τ9 είχαν τα κινητά με κουμπιά αριθμών μόνο, αυτό δεν υπάρχει στα smartphones. Επίσης στην Ελλάδα δεν πωλείται το συγκεκριμένο μοντέλο.

Αν δεν έχεις ιδέα από Android και κινέζικα κινητά πάντως θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι άλλο από Ελλάδα. Θα γλιτώσεις από μπέρδεμα και ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μια ερωτηση......lenovo a806 η iphone 4s?ποιο ειναι καλυτερο?

Εννοείται iphone !!!! Για να πέφτουν τα γκομενάκια !Που να εμφανίσεις το παλιοLenovo στο τραπεζάκι......

Πάρε iphone κι ας είναι 5ετίας(+2 ακόμα λόγω χαρακτηριστικών),κι ας έχει οθονίτσα 3.5in για να σε βγουν τα μάτια στο facebook,κι ας έχει sar επιπέδου φούρνου μικροκυμάτων,κι ας ανεβάζει θερμοκρασία για βράσιμο αυγών,κι ας έχει φωτογραφική με ψόφιο φλας και εικόνα συνεχής ομίχλης, και και και......

iphone και τα μυαλά στο blender !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω κληση μου βγαζει '' η ανοιχτη συνομιλια ενεργοποιηθηκε'' ανοιγει την ακροαση και γυρναει πλαγια την οθονη και μετα την επαναφερει...Ξερει κανεις τι παιζει ρε παιδια;

 

Είναι σαν να μπαίνει το τηλέφωνο σε car mode. Η 1501 multilanguage του needrom έχει μια σχετική με car mode εφαρμογή. Μήπως εκέι έχεις πειράξει κάποια ρύθμιση. Αν δεν βρίσκεις κάποια ρύθμιση , δοκίμασε να της κάνεις απενεργοποίηση από την διαχείριση εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είχα κάνει κι εγώ το λάθος με την αναβάθμιση 1508...Μετά έκανα 2ο λάθος και το επανέφερα στις εργοστασιακές( παρέμεινε όμως η 1508) και στη συνέχεια έκανα με επιτυχία την διαδικασία εγκατάστασης του TWRP σε non-Rooted συσκευές με το SP flash tool από το PC(δεν ξέρω αν έκανα καλά...).

Μπορεί μήπως να μου πει κάποιος αν είμαι σε καλό δρόμο και τι θα πρέπει να κάνω απ' εδώ και πέρα;

Link to comment
Share on other sites

Απλα κατεβασε μια ρομ, την 1516 και μπες TWRP και φλασαρε (install zip, wipe cache/dalvik). Αμεσως παιρνεις backup

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, έχω ήδη κατεβασμένη την 1501 στο pc...Να βάλω αυτήν; Επειδή είμαι άσχετος, μήπως μπορείς να μου τα γράψεις πιο αναλυτικά; Δηλαδή, πώς μπαίνω TWRP και πώς κάνω τα άλλα που αναφέρεις; Edited by s0g0l
Link to comment
Share on other sites

Με σβηστό τηλεφωνο πατας volume+/ volume- μαζι, αμεσως power button ολα μαζι και μολις μπουταρει και γραψει dual sim τα αφηνεις. Μπαινει TWRP recovery και εκει εχει κανονικο γραφικο περιβαλλον, ευκολα το χειριζεσαι.

Μετα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6080591#post6080591

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγάζει dual sim αλλά τις επιλογές reboot-install update package-wipe user data-power off.

Επίσης έχω την απορία, την rom την περνάω στην sd ζιπαρισμένη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ζιπαρισμενη.

Μπήκε στο default recovery. Δοκίμασε το ξανά, αλλά με αυτή τη σειρά (volume+)+(volume-)+power, απλά τα volume+ και volume- τα πατάς πρώτα. Αν δεν τα καταφέρνεις κατέβασε το mobileuncletools από το play store και εκεί έχει reboot to recovery (αν και χωρίς root δεν ξέρω αν θα δουλέψει).

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...