Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eγω λεω να ξεπαγωσεις το security, μπορει να ζηταει αδεια για κατι και να μην ανταποκρινεται και να γινεται συνεχεια αυτη η διαδικασια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έκανα το speed test στο δίκτυο της wind χωρίς 4g και έπαθα πλάκα!!!

 

Το θέμα είναι ρε παιδιά ότι εγώ με την Cosmote και 4G πιάνω 24-25Mbps εσείς με Wind ή Vodafone το ίδιο και σε άλλες χωρες του κόσμου, μιλάμε για 4G FDD/LTE και TD/LTE μέχρι και 250 Mbps.

Να δούμε τώρα με το 4G+ / LTE Advanced (κάπου είχα διαβάσει ότι ειναι το TD/LTE, αλλά φαίνεται ότι είναι κάτι άλλο, αυτό που έφεραν όλοι πρώτοι) και ποιές συσκευές θα το υποστηρίζουν.

Και να πως γίνεται να λένε όλοι αλήθεια και κανένας ψέματα.... από Wikipedia:

 

Cosmote / Greece / November 2014 / The operator trials LTE Advanced / Cosmote combines 800 MHz spectrum and 2.6 GHz spectrum.

Vodafone / Greece / February 2015 / The operator launched commercially LTE Advanced. Vodafone combines 800 MHz spectrum and 2.6 GHz spectrum and 1800 MHz spectrum, offering up to 300Mpbs download and 50Mbit/s upload

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα εχθές την MiUi V6.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα και ο task manager λειτουργεί με τον τρόπο που θέλω.

 

Αν βρω κάποιο πρόβλημα θα ενημερώσω.

Edited by chrisarchon
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!!!!!! με έχει τρελάνει με αυτό το μήνυμα, έχω κάνει απεγκατασταση το super su και ξανά εγκατάσταση την μπαταρία την καταναλώνει για πλάκα. Δεν έχω κανένα άλλο task killer, μόνο το link2sd και έχω παγώσει αυτά που φαίνεται στην φωτογραφία

 

Άνοιξε την διαχείριση ενέργειας και κλείστη από το task (πάτησε το μεσαίο κουμπί να εμφανιστεί, και σύρε πάνω), λογικά θα σταματήσει.

Μετά με την ησυχία σου, φλάσαρε την 1447 χωρίς να εγκαταστήσεις τον Power Manager ή αν τον θέλεις την 1501 multi που τον έχει προεγκατεστημένο, στο καπάκι εγκατάσταση τον τελευταίο SuperSu. Όλα με τον οδηγό της πρώτης σελίδας.

 

Προτείνω να μην πειράξεις τον Security. Να μην απεγκαταστήσεις τίποτα. Να απενεργοποιήσεις από τις Εφαρμογές του συστήματος αυτές που δεν θέλεις και επιτρέπεται (αυτές έχουν κουτί επιλογής) και μετά, να παγώσεις με τον Application Manager του Security πάλι αυτές που δεν θέλεις και επιτρέπεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έβαλα εχθές την MiUi V6.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα και ο task manager λειτουργεί με τον τρόπο που θέλω.

 

Αν βρω κάποιο πρόβλημα θα ενημερώσω.

 

Δηλαδή τα Push δουλεύουν όπως τα ήθελες στην MIUI?

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε την διαχείριση ενέργειας και κλείστη από το task (πάτησε το μεσαίο κουμπί να εμφανιστεί, και σύρε πάνω), λογικά θα σταματήσει.

Μετά με την ησυχία σου, φλάσαρε την 1447 χωρίς να εγκαταστήσεις τον Power Manager ή αν τον θέλεις την 1501 multi που τον έχει προεγκατεστημένο, στο καπάκι εγκατάσταση τον τελευταίο SuperSu. Όλα με τον οδηγό της πρώτης σελίδας.

 

Προτείνω να μην πειράξεις τον Security. Να μην απεγκαταστήσεις τίποτα. Να απενεργοποιήσεις από τις Εφαρμογές του συστήματος αυτές που δεν θέλεις και επιτρέπεται (αυτές έχουν κουτί επιλογής) και μετά, να παγώσεις με τον Application Manager του Security πάλι αυτές που δεν θέλεις και επιτρέπεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δηλαδή τα Push δουλεύουν όπως τα ήθελες στην MIUI?

 

Δεν θέλω να πω μεγάλη κουβέντα γιατί την έχω από εχθές το βράδυ αλλά βλέπω πως αν κλείσω από τον task manager το viber ή το skype δεν κλείνουν, εξακολουθούν να τρέχουν.

 

Έχω βάλει και στα 2 όταν τρέχουν να δείχνουν πάνω αριστερά στην γραμμή κατάστασης τα εικονίδια τους. Στις vibeui αν τα έκλεινα από τον taskmanager, εξαφανίζονταν τα εικονίδια γιατί έκανε γενικό kill. Στην miui μένουν τα εικονίδια κανονικά και τρέχουν οι εφαρμογές στο παρασκήνιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει και ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν κλεισεις το viber και ρυθμισεις να μην εχει μονιμο εικονιδιο στις ειδοποιησεις, αυτο παλι θα εχει εικονιδιο? Γιατι με ενοχλει πολυ να υπαρχει ειδοποιηση στη notification bar.. Aυτο ειναι κατι που μ`αρεσει στη VIBEUI, το διωχνει αμα το κλεισεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα εχθές την MiUi V6.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα και ο task manager λειτουργεί με τον τρόπο που θέλω.

 

Αν βρω κάποιο πρόβλημα θα ενημερώσω.

 

Φίλε αν μπορείς τρέξε και ένα Antutu, σκέφτομαι να την βάλω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν κλεισεις το viber και ρυθμισεις να μην εχει μονιμο εικονιδιο στις ειδοποιησεις, αυτο παλι θα εχει εικονιδιο? Γιατι με ενοχλει πολυ να υπαρχει ειδοποιηση στη notification bar.. Aυτο ειναι κατι που μ`αρεσει στη VIBEUI, το διωχνει αμα το κλεισεις

 

Αν δεν βάλεις να δείχνει εικονίδιο δεν δείχνει εικονίδιο ούτε ειδοποίηση στην notification bar.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε αν μπορείς τρέξε και ένα Antutu, σκέφτομαι να την βάλω και εγώ.

 

33000 είχε βγάλει εχθές που το έκανα αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν σε balanced ή performance mode.

 

Τώρα δεν έχω μπαταρία γιατί το ξεζούμισα, θα κάνω το απόγευμα ή το βράδυ και στα 2 modes και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

H Multilanguage έχει Ελληνικά. Οπότε φοράμε την ίδια Rom.

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις της συσκευής > Βάλε προεπιλεγμένη γλώσσα τα Ελληνικα

Αν έχεις άλλη εφαρμογή Dialer, Contacts κλπ. απεγκατέστησέ τη, παγωσέ τη ή πήγαινε στις ρυθμίσεις της και κάνε ταξινόμηση με το επώνυμο.

 

Ταξινόμηση επαφών με το επώνυμο:

Ανοίγουμε τον dialer και πάμε στις Επαφές

Πατάμε το αριστερό φυσικό κουμπί (menu)

Επιλέγουμε Ρυθμίσεις και βρίσκουμε:

Ταξινόμηση λίστας κατά: Επώνυμο

Εμφάνιση ονομάτων επαφών ως: Επώνυμο πρώτα

Θα τα βάλεις και τα δύο και να προσέξεις το δάχτυλό σου να πατήσει μόνο την επιλογή που θες γιατί με το που επιλέγεις φεύγει από το tab και πάει στο προηγούμενο.

Αν δεν δουλέψει κάνε επανεκκίνηση και ξανακάντο.

 

Παυλο, εχω Αγγλικα και δεν εχω αναγκη τα Ελληνικα στο τηλεφωνο. Παρ' ολα αυτα, οσες φορες και να επιλεξω το επωνυμο πρωτα (στην αγγλικη αντιστοιχηση τους), η επιλογη παραμενει η ιδια εξω απο το μενου επιλογης. Παραθετω μια φωτο των επιλογων για να δεις οτι παρ' ολο που το επωνυμο πρωτα ειναι το επιλεγμενο, τα settings εμφανιζουν το ονομα πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Παυλο, εχω Αγγλικα και δεν εχω αναγκη τα Ελληνικα στο τηλεφωνο. Παρ' ολα αυτα, οσες φορες και να επιλεξω το επωνυμο πρωτα (στην αγγλικη αντιστοιχηση τους), η επιλογη παραμενει η ιδια εξω απο το μενου επιλογης. Παραθετω μια φωτο των επιλογων για να δεις οτι παρ' ολο που το επωνυμο πρωτα ειναι το επιλεγμενο, τα settings εμφανιζουν το ονομα πρωτα.

Βάλε τον exdialer και έχει ότι ακριβώς ζητάς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν θέλω να πω μεγάλη κουβέντα γιατί την έχω από εχθές το βράδυ αλλά βλέπω πως αν κλείσω από τον task manager το viber ή το skype δεν κλείνουν, εξακολουθούν να τρέχουν.

 

Έχω βάλει και στα 2 όταν τρέχουν να δείχνουν πάνω αριστερά στην γραμμή κατάστασης τα εικονίδια τους. Στις vibeui αν τα έκλεινα από τον taskmanager, εξαφανίζονταν τα εικονίδια γιατί έκανε γενικό kill. Στην miui μένουν τα εικονίδια κανονικά και τρέχουν οι εφαρμογές στο παρασκήνιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει και ελληνικά.

Την είχα δοκιμάσει (όχι αυτήν με τα ελληνικά) πριν κάποιο διάστημα αλλά είχε κάποια θεματάκια σταθερότητας που με γύρισαν πίσω στην VibeUI.

Ένα κατατοπιστικό link για την MIUI v6 --> http://en.miui.com/thread-47569-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Παυλο, εχω Αγγλικα και δεν εχω αναγκη τα Ελληνικα στο τηλεφωνο. Παρ' ολα αυτα, οσες φορες και να επιλεξω το επωνυμο πρωτα (στην αγγλικη αντιστοιχηση τους), η επιλογη παραμενει η ιδια εξω απο το μενου επιλογης. Παραθετω μια φωτο των επιλογων για να δεις οτι παρ' ολο που το επωνυμο πρωτα ειναι το επιλεγμενο, τα settings εμφανιζουν το ονομα πρωτα.

 

Σου είπα να το γυρίσεις Ελληνικά για να δεις αν θα δουλέψει.

Aν δεν έχεις ανάγκη τα Ελληνικά βάλε την τελευταία επίσημη Rom που είναι η 1508 ST και ειναι πιο αναβαθμισμένη και λογικά θα έχουν διορθώσει και κάποια bug.

Επίσης αυτό με το δάχτυλο το πρόσεξες; Εγώ την είχα πατήσει στην αρχή, γι αυτό το ανέφερα...

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την 1501_dev multilanguage που ανέβηκε χθες στο needrom, καλύτερα να μην ασχοληθείτε καθόλου γιατί ότι δουλεiά έχει κάνει ο τύπος έχει βάση την 1447_dev και όχι την 1501_dev. Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

 

Αφορά την MIUI v6.

 

Για κάποιο λόγο το "Σύστημα Adroid" καταναλώνει συνέχεια data.

 

Από το πρωί μου έφαγε 365,8MB.

 

Λύση

 

Ανοίγουμε την εφαρμογή "Κέντρο Ασφαλείας", στο κάτω μέρος βγάζει 2 σειρές από 3 εικονίδια στην κάθε μια. Πατάμε το μεσαίο από την πάνω σειρά που φαίνεται σαν σταγόνα.

 

Μετά πάμε Στατιστικά->Εφαρμογές Συστήματος->Σύστημα Android βρίσκουμε εκεί που λέει "Προβολή ρυθμίσεων εφαρμογών" και κλείνουμε τον διακόπτη δίπλα από το "Κινητή".

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με τη miui εδω και λιγη ωρα.. Δύο πράγματα μεχρι στιγμης, το αριστερό κουμπί (με τις τρεις γραμμουλες) δε βγαζει τις ρυθμισεις, αλλα τις πρόσφατες εφαρμογες, σαν το home button. Και δεν αλλαζει παρα την αλλαγή στις ρυθμίσεις. Και δευτερον, στον καταλογο εχει μονο αγγλικους χαρακτηρες δεξιά και ακομα και ετσι δεν δουλεύουν, αλλα οτι και να πατησεις σε παει στην αρχή στα 'αγαπημενα'.

Η ελευθερη μνημη δεν ειναι 1500, αλλα 1100 (και λεει απο 2200MB συνολο!). Αυτο σαν παρενθεση..

Αυτό με τη χρηση δεδομενων δε μου το εκανε..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με τη miui εδω και λιγη ωρα.. Δύο πράγματα μεχρι στιγμης, το αριστερό κουμπί (με τις τρεις γραμμουλες) δε βγαζει τις ρυθμισεις, αλλα τις πρόσφατες εφαρμογες, σαν το home button. Και δεν αλλαζει παρα την αλλαγή στις ρυθμίσεις. Και δευτερον, στον καταλογο εχει μονο αγγλικους χαρακτηρες δεξιά και ακομα και ετσι δεν δουλεύουν, αλλα οτι και να πατησεις σε παει στην αρχή στα 'αγαπημενα'.

Η ελευθερη μνημη δεν ειναι 1500, αλλα 1100 (και λεει απο 2200MB συνολο!). Αυτο σαν παρενθεση..

Αυτό με τη χρηση δεδομενων δε μου το εκανε..

 

Μόλις έχω χρόνο θα προσπαθήσω να εντοπίσω τι είναι αυτό που τρώει τα data.

 

Έχε το νου σου μην την πατήσεις.

 

Πάλι καλά είμαι στην αρχή του μήνα και είχα full ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με τη miui εδω και λιγη ωρα.. Δύο πράγματα μεχρι στιγμης, το αριστερό κουμπί (με τις τρεις γραμμουλες) δε βγαζει τις ρυθμισεις, αλλα τις πρόσφατες εφαρμογες, σαν το home button. Και δεν αλλαζει παρα την αλλαγή στις ρυθμίσεις. Και δευτερον, στον καταλογο εχει μονο αγγλικους χαρακτηρες δεξιά και ακομα και ετσι δεν δουλεύουν, αλλα οτι και να πατησεις σε παει στην αρχή στα 'αγαπημενα'.

Η ελευθερη μνημη δεν ειναι 1500, αλλα 1100 (και λεει απο 2200MB συνολο!). Αυτο σαν παρενθεση..

Αυτό με τη χρηση δεδομενων δε μου το εκανε..

 

Το κουμπί ρυθμισεων τελικα πιανει με παρατατεμενο πατημα, ενω με απλο βγαζει προσφατες εφαρμογές

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

την Lenovo A806 - 1508 - ST την έχει βάλει κανένας?? Έχει ελληνικά?? Αξίζει σε σχέση με Lenovo A806 Multi lang 1501_7.80.1_DEV??
Link to comment
Share on other sites

την Lenovo A806 - 1508 - ST την έχει βάλει κανένας?? Έχει ελληνικά?? Αξίζει σε σχέση με Lenovo A806 Multi lang 1501_7.80.1_DEV??

 

Εγώ την χρησιμοποιούσα από την μέρα που βγήκε μέχρι και εχθές.

 

Δεν έχει ελληνικά, όπως και καμιά απείραχτη vibeui rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..!

Πώς βγάζουμε screenshot..; Υπάρχει ξεχωριστό πρόγραμμα ή είναι δυνατότητα της κάμερας..;

Επίσης πού βρίσκετε αυτές τις επιλογές για επώνυμο και όνομα..; Εμένα οι μόνες επιλογές που εμφανίζει είναι : default sort, sorted by account, sorted by frequency. Ότι και να επιλέξω τις επαφές τις εμφανίζει κατά όνομα..!

Edited by panser
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..!

Πώς βγάζουμε screenshot..; Υπάρχει ξεχωριστό πρόγραμμα ή είναι δυνατότητα της κάμερας..;

Επίσης πού βρίσκετε αυτές τις επιλογές για επώνυμο και όνομα..; Εμένα οι μόνες επιλογές που εμφανίζει είναι : default sort, sorted by account, sorted by frequency. Ότι και να επιλέξω τις επαφές τις εμφανίζει κατά όνομα..!

 

Κατεβασε την μπαρα ειδοποιησεων και μετα συρε προς τα κατω περιπου στο μεσον της. Θα δεις μια συντομευση screenshot.

Ταξινομηση επαφων θα βρεις τι να κανεις στις 2 - 3 προηγουμενες σελιδες.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την μπαρα ειδοποιησεων και μετα συρε προς τα κατω περιπου στο μεσον της. Θα δεις μια συντομευση screenshot.

Ταξινομηση επαφων θα βρεις τι να κανεις στις 2 - 3 προηγουμενες σελιδες.

Για screenshot πρόσθεσε και το συνεχόμενα ταυτόχρονο πάτημα των Vol Down+Power.

Link to comment
Share on other sites

Οσο και αν μ'αρέσει η MIUI θα τη βγαλω, γιατί δεν υποστηριζει smart gestures..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...