Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αν περάσει κάποιος την 1508, γνωρίζει πως να την ροοταρει και αν έχει καμία σημαντική αλλαγή από την 1447 ας το γράψει. Να την βάλουμε και μεις :)
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα απο To2c.com.

Το τηλέφωνο έγινε "Despatched to overseas" στις 19/1/2015.

Ακομα δεν έχει μπει Ελλάδα.

Εχει τύχει σε κανέναν? Απο τόσες παραγγελείες που έχω κάνει απο Κίνα, πρώτη φορά στον 1 μήνα να μην έχει μπει καν στην Ελλάδα.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα απο To2c.com.

Το τηλέφωνο έγινε "Despatched to overseas" στις 19/1/2015.

Ακομα δεν έχει μπει Ελλάδα.

Εχει τύχει σε κανέναν? Απο τόσες παραγγελείες που έχω κάνει απο Κίνα, πρώτη φορά στον 1 μήνα να μην έχει μπει καν στην Ελλάδα.

Μιά απ'τα ίδια, από to2c και despatched 19/1, τίποτα ακόμη. :(

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας αλλαγή ROM (οποιαδήποτε έκδοση), χάνονται οι επαφές ή όχι ?

 

Μπορεις να τις αποθηκευσεις στην sd για καλο και για κακο και μετα να τις ξαναπεράσεις

Link to comment
Share on other sites

1) Γνωριζει κανεις γιατι οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου βγαζει ενα μηνυμα autoplay CD Drive - Lenovo Suite και μου δειχνει να κανω install τη σουιτα της lenovo?

 

Δεν πιανει χωρο αυτη στο κινητο? Να τη σβησω? Πως να το βγαλω αυτο το μηνυμα θα εμφανιζεται παντα οταν συνδεω το κινητο?

 

2) Πως μπορουμε να βλεπουμε την εσωτερικη μνημη (16Gb) του κινητου απο το PC? Για να μεταφερουμε σ αυτην αρχεια κατευθειαν κτλ?

 

3) Οταν παιρνω τηλεφωνο δεξια απο το κουμπι που κλεινεις τη κληση εχει το κουμπι "note" μαλλον για να γραψεις σημειωση. Επειδη εγω μαλλον εσβησα την default εφαρμογη, μου λεει arrlication not found. Εχει κανει τη default application note του κινητου μας να μου στειλει ή ξερετε ποια ειναι να την κατεβασω? Για να μπορω να εχω αυτη τη δυνατοτητα.

 

4) Γνωριζει κανεις πως μπορω να αλλαξω το μεσαιο κουμπι του τηλεφωνου που ειναι πανω στη συσκευη, να κανει αλλη ενεργεια? Η αν μπορω να αλλαξω και τα τρια κατω κουμπια του τηλεφωνου (που ειναι πανω στη συσκευη) να κανουν αλλες ενεργειες?

 

Ευχαριστω παιδια!!

 

1 και 2 απάντησε ο teo100

3 --> http://app.lenovo.com/appstore/psl/com.lenovo.supernote

4 --> AOSP rom + xposed + gravity box

 

Σε σχέση με το 3, ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να ορίσουμε κάποια άλλη default εφαρμογή που να ανοίγει πατώντας το κουμπάκι, από αυτή την απαράδεκτη της lenovo;

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας αλλαγή ROM (οποιαδήποτε έκδοση), χάνονται οι επαφές ή όχι ?

Ναι η επαφές που είναι αποθηκευμένες στο τηλέφωνο χάνονται. Θα κάνεις τον κόπο μια για πάντα να τις περάσεις στο Gmail account σου και μετά σε όποια συσκευή συνδέσεις τον google λογαριασμό σου, τότε θα συγχρονίζονται και οι επαφές και θα τις έχεις όλες προσβάσιμες σε χρόνο μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα την θήκη NILLKIN, ενώ το είχα αγοράσει με την MOFI κι έτσι μπορώ να τις συγκρίνω, για όποιον ενδιαφέρεται.

 

H MOFI είναι σαφώς πιο καλαίσθητη.

+ Με δέρμα εμπρός και πίσω, που σημαίνει ότι δύσκολα μένουν δαχτυλιές.

+ Αναδιπλώνει για να στηρίξεις το κινητό στο πλάι και να δεις κάτι, αλλά όχι για να πληκτρολογείς ή να παίζεις παιχνίδι με το touch (εκτός αν έχεις αιθέριο άγγιγμα).

- Το δέρμα στις άκρες γυρνάει από το βάλε βγάλε στις τσέπες

- η εσωτερική πλαστική υποδοχή είναι στάνταρ ανοιχτό γκρι και χαλάει λίγο την φινέτσα στο πλάι.

- Δεν κάνει Αuto WeakUp and Close. Σύμφωνα με τα post των παιδιών που γνωρίζουν, για να το κάνει χρειάζεται να εγκαταστήσεις πρόσθετο πρόγραμμα (π.χ. Autoscreen Οn Οff) που καταναλώνει μπαταρία γιατί κρατά συνεχώς ενεργοποιημένο τον αισθητήρα εγγύτητας.

 

Η NILLKIN έχει σκληρό πλαστικό πίσω (στην δική μου περίπτωση σε χρώμα γραφίτη) και πιο μαλακό πλαστικό σαν δερματίνη το εμπρός καπάκι (Flip cover).

+ Το Auto WeakUp and Close λειτουργεί χωρίς να χρειάζεται κάποια ρύθμιση.

+ Ασφαλίζει με μαγνήτη στο πλάι.

- Δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για να στηρίξεις το κινητό.

- Το πίσω μέρος γεμίζει δαχτυλιές σχετικά εύκολα (όχι και τόσο όμως, όσο της μάνας του).

 

Και οι 2 εφαρμόζουν άριστα στο κινητό. Τα κουμπιά στο πλάι πατιούνται εύκολα

Η NILLKIN είναι ότι πρέπει για καθημερινή χρήση και εξοικονόμηση μπαταρίας και η MOFI για πιο κυριλέ καταστάσεις....

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Update το play store το κανουμε, η ειναι απαγορευτικο για τη rom?

 

Επίσης το SuperSU πρεπει να το εγκαταστησω αμεσως μετα το νεο flashαρισμα? Ρωταω γιατι εχω ξεκινησει κανονικα τη χρηση του κινητου και θα προτιμουσα να μην γινουν αλλαγες στα δεδομενα.

Edited by alexpack
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης θεμα το κινητο ενω εχει το Superuser τελικα δεν ειναι ροοτ.

τωρα για να κανω ροοτ διαβασα τον οδηγο στην πρωτη σελιδα αλλα λεει για κινητα που ειναι ηδη ροοτ.

η διαδικασια ειναι ιδια;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης θεμα το κινητο ενω εχει το Superuser τελικα δεν ειναι ροοτ.

τωρα για να κανω ροοτ διαβασα τον οδηγο στην πρωτη σελιδα αλλα λεει για κινητα που ειναι ηδη ροοτ.

η διαδικασια ειναι ιδια;

έτσι είχε έρθει και εμένα από vickmall. Δεν βρήκα τρόπο να ενεργοποιήσω των superuser.

Τελικά φλάσαρα twrp και supersu με τις οδηγίες του πρώτου ποστ και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Lenovo A8

(A806 / A808T)

 

http://image1.geekbuying.com/ggo_pic/2014-08-29/20140829174351udg5rhf.jpg

 

Βασικά χαρακτηριστικά:

  • OS: Android 4.4
  • CPU: MTK6592, Cortex A7 octa core, 1.7GHz
  • GPU: Mali-450 MP4
  • RAM: 2GB
  • ROM: 16GB
  • 2G: GSM 900/1800MHz
  • 3G: WCDMA 900/2100MHz
  • 4G: FDD-LTE 1800/2100MHz; TDD-LTE 2600MHz
  • Sim Card: Single SIM Card Single Standby
  • Screen: IPS, capacitive touch screen
  • Size: 5.0 inch
  • Resolution: 1280 x 720 pixels HD screen
  • Daul Camera: Front Camera 5.0MP, 13.0MP Pixels back camera with flashlight and Auto Forcus
  • Extend Card: Support TF card up to 32GB extended
  • Bluetooth: v 4.0
  • GPS: Built in, also support A-GPS
  • FM: Support
  • WIFI: 802.11b/g/n
  • Earphone Interface: 3.5mm
  • Battery: 2500mAh dismountable battery
  • Language: English, Greek, ...
  • Phone Size: 140.5 x 70.5 x 8.99mm
  • Phone Weight: 140g

 

Χρήσιμα:

 

εχω παραγγείλει απο vickmall 31/1/15 και ακομα τιποτα, ξερει κανεις ποσο κανει? στο tracknumber βγαζει αυτο

2015-02-02 15:19 Received from Customer

kalhspera paidia

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

kalhspera paidia

 

καλησπερα! εχω 2 μερες που πηρα το κινητο στα χερια μου και δε μπορω να ανοιξω το power manager , theme center kai to system update.

Μου βγαζει μηνυμα "δυστυχως η εφαρμογη εχει σταματησει" ξερει κανεις την λυση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα! εχω 2 μερες που πηρα το κινητο στα χερια μου και δε μπορω να ανοιξω το power manager , theme center kai to system update.

Μου βγαζει μηνυμα "δυστυχως η εφαρμογη εχει σταματησει" ξερει κανεις την λυση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω ένα πρόβληαμ με τις επαφες.

Ενω διορθωνω το ονομα σε μια επαφη του καταλογου και το αποθηκευω,

κατα την αναζητηση στο καταλογο, συνεχιζει και μου το εμφανιζει και το ονομα που ειχε η επαφη πριν τη διορθωση της.

Γιατι αραγε?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί το κινητό μας δεν υπάρχει στο site της lenovo? manual εχει βρει κανεις?

 

μια σελιδα πισω...

 

http://www.lenovocare.com.cn/ProductDetail.aspx?id=826

 

αν και δεν ανοιγει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα απο To2c.com.

Το τηλέφωνο έγινε "Despatched to overseas" στις 19/1/2015.

Ακομα δεν έχει μπει Ελλάδα.

Εχει τύχει σε κανέναν? Απο τόσες παραγγελείες που έχω κάνει απο Κίνα, πρώτη φορά στον 1 μήνα να μην έχει μπει καν στην Ελλάδα.

 

Σήμερα κατά τις 11 το πρωί, μου έπεσε κάτω το Samsung Galaxy s2, και έσπασε η οθόνη.

Στις 11.15 μπήκε στην Ελλάδα το Lenovo.

Μάλλον μοιραίο ήταν...

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

μια σελιδα πισω...

 

http://www.lenovocare.com.cn/ProductDetail.aspx?id=826

 

αν και δεν ανοιγει τιποτα...

 

βρήκες το A806 στη σελίδα? Στραβομαρα έχω? :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πολυ περιεργο το φενομενο,σε υπολογιστη mac δεν κατεβαινει....τι μπορω να κανω MUSIC???

 

Καλησπερα πριν λιγο περασα την τελευταια εκδοση που εχει μονο ελληνικα,ολα εγιναν απο τον οδηγο που υπαρχει στην πρωτη σελιδα,το κινητο πηρε την ρομ ολα ενταξει και ωραια τα παντα ελληνικα..εχουν περαστει οι επαφες μου απο το google account,αλλα δεν μου ανοιγει το playstoreενω εχει εμφανιση τον λογαριασμο μου πανω στο playstore..προσπαθω να κανω συνδεσηαλλα ματαια δεν μπαινει με τιποτα ..τι λετε να φταει?? Δεν εχω προβλημα να το ξανα σεταρω το θεμα ειναι πως θα κατεβασω το mobile

Unce mtk tools...??δεν φανηκε να εχω κατι λαθος τι σκαλωμα λευε να εχει φαει??

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω κατοχος του lenovo ενα προβλημα που εχω ειναι στα μηνυματα. Εμφανιζονται 2 σνομηλιες απο το ιδιο ατομο. Πως γινεται να καταργησω τελειως την default εφαμργογη για τα μηνυματα και να κρατησω μονο την τεξτρα? Ξερω εχει ξανα υποθει γιατι το ειχα δει. Αλλα δεν μπορω να το βρω.

 

Νομιζω πρεπει να σωσεις την επαφη του ατομου με +30 για να στην εμφανιζει σε μια

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω κατοχος του lenovo ενα προβλημα που εχω ειναι στα μηνυματα. Εμφανιζονται 2 σνομηλιες απο το ιδιο ατομο. Πως γινεται να καταργησω τελειως την default εφαμργογη για τα μηνυματα και να κρατησω μονο την τεξτρα? Ξερω εχει ξανα υποθει γιατι το ειχα δει. Αλλα δεν μπορω να το βρω.

Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό αλλά όσον αφορά την stock εφαρμογή μηνυμάτων πάτα menu --> More features and settings (στα ελλήνικά δεν θυμάμαι πως είναι)--> Message view mode --> επέλεξε Conversation view.

Να καταργήσεις εντελώς την default εφαρμογή δεν γίνεται. Αυτό που γίνεται μπορείς να το βρείς στο 1ο post στον All-In-One οδηγός για το Α806

και επειδή πάλι μπορεί να μην καταφέρεις να το βρεις τόσο καλά που το έχουμε κρυμμένο το βάζω παρακάτω,

 

Αντικατάσταση των stock εφαρμογών για κλήσεις και μηνύματα:

Αλλάζω το βασικό πρόγραμμα μηνυμάτων από αυτό της συσκευής στο handcent. Επίσης παρά το γεγονός ότι έχω απενεργοποιήσει την ειδοποίηση της βασικής εφαρμογής μετά από λίγο όταν έρχεται μήνυμα έρχονται δύο ειδοποιήσεις (μία του handcent και μία του messaging). Όταν τις κάνω freeze δε δουλεύουν ούτε τα μηνύματα ούτε κλήση μπορώ να λάβω

Λύση:

Στις ρυθμίσεις ,4-5 επιλογή είναι το more και επιλέγεις το προεπιλεγμένο πρόγραμμα μηνυμάτων, στην μαμά εφαρμογή πατάς το αριστερό κουμπί και επιλέγεις more και πάλι ρυθμίζεις αντίστοιχα, στο security ξεμπλοκάρεις το handcent για να στέλνει μηνύματα χωρίς να σε ρωτάει κάθε φορά που στέλνεις μήνυμα και, το σημαντικότερο και αυτό που έλυσε το πρόβλημα, στις εφαρμογές πηγαίνεις στη στήλη όλες και βρίσκεις τον contacts manager(από μνήμης δεν έχω το κινητό μπροστά μου) και εκεί ξετίκαρα το show notifications και πιο κάτω επέλεξα να "ξεχάσει τις προεπιλογές για την εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πριν λιγο περασα την τελευταια εκδοση που εχει μονο ελληνικα,ολα εγιναν απο τον οδηγο που υπαρχει στην πρωτη σελιδα,το κινητο πηρε την ρομ ολα ενταξει και ωραια τα παντα ελληνικα..εχουν περαστει οι επαφες μου απο το google account,αλλα δεν μου ανοιγει το playstoreενω εχει εμφανιση τον λογαριασμο μου πανω στο playstore..προσπαθω να κανω συνδεσηαλλα ματαια δεν μπαινει με τιποτα ..τι λετε να φταει?? Δεν εχω προβλημα να το ξανα σεταρω το θεμα ειναι πως θα κατεβασω το mobile

Unce mtk tools...??δεν φανηκε να εχω κατι λαθος τι σκαλωμα λευε να εχει φαει??

με ποιον οδηγό εγκατέστησες ποια rom?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...