Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολο το forum.Παιδια ποια η γνωμη σας για το security της Lenovo που υπαρχει προεγκατεστημενο ,κρατημα η παγωμα?(απεγκατασταση νομιζω δεν γινεται διορθωστε με αν κανω λαθος)ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Στην αρχή μου φάνηκε απαράδεκτο που το επιβάλλει το σύστημα και θέλησα να το παγώσω. Του έδωσα όμως λίγο χρόνο και στην πορεία είδα ότι είναι βολικό. Αν το πειράξεις και λίγο στις ρυθμίσεις του, τελικά θα δεις ότι είναι και χρήσιμο. Έχει πολλές λειτουργίες, καλό interface και γενικά δεν το συναντάς πολύ μπροστά σου. Μόνο αυτό το "anti-tapping" μου τη δίνει στις κλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Σου ξέφυγε. Η τιμή που έβαλα είναι σε " € ". Εσύ γράφεις " $ ".

Επρεπε να το ειχες γραψει 2 μερες πριν, τωρα την εκανα την λαλακια.:p

Αλλα στην επομενη παραγγελια μεχρι και σπιτι στο Πεκινο θα τους ζητησω για δωρο!:lol:

Link to comment
Share on other sites

2. Γνωρίζετε με ποιον τρόπο μπορώ να περιορίσω τη χρήση του δικτύου για δεδομένα μόνο σε 2G ταχύτητα; Δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό στις επιλογές των δικτύων.

Εγώ έχω βάλει στο δικό μου S820 την εφαρμογή Network η οποία είναι πάρα πολύ μικρή εφαρμογή και κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά, εναλλάσσει το δίκτυο σε όλες τις διαθέσιμες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν μπορούν να πιάσουν 4G σήμα με COSMOTE:

 

1) Πρέπει το συμβόλαιο/καρτοσυμβολαιο/καρτοκινητό σας να υποστηρίζει 4G ή να έχετε ενεργοποιήσει κάποιο extra πακέτο δεδομένων που να υποστηριζει 4G και να υποστηρίζει και η sim σας 4G γιατί κάποιες παλιές δεν υποστηρίζουν.

 

Αν πάτε στο site της COSMOTE λέει σε ποια υποστηρίζεται το 4G.

 

2) Πρέπει να κάνετε αίτημα για ενεργοποίηση του 4G σε κάποιο κατάστημα ΟΤΕ/COSMOTE/Γερμανός γιατί από default το έχουν απενεργοποιημένο.

 

20-30 λεπτά έκανε να ενεργοποιηθεί εμένα από την ώρα που έκανα το αίτημα.

 

Λογικά και για τους άλλους πάροχους κάτι παρόμοιο θα ισχύει.

Edited by chrisarchon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει στο δικό μου S820 την εφαρμογή Network η οποία είναι πάρα πολύ μικρή εφαρμογή και κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά, εναλλάσσει το δίκτυο σε όλες τις διαθέσιμες επιλογές.

 

Καλό και αυτό. Μου φαίνεται όμως καλύτερη λύση η δημιουργία ενός shortcut στο Network Selecting...

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν μπορούν να πιάσουν 4G σήμα με COSMOTE:

 

1) Πρέπει το συμβόλαιο/καρτοσυμβολαιο/κάρτα σας να υποστηρίζει 4G ή να έχετε ενεργοποιήσει κάποιο extra πακέτο δεδομένων που να υποστηριζει 4G.

 

Αν πάτε στο site της COSMOTE λέει σε ποια υποστηρίζεται το 4G.

 

2) Πρέπει να κάνετε αίτημα για ενεργοποίηση του 4G σε κάποιο κατάστημα ΟΤΕ/COSMOTE/Γερμανός γιατί από default το έχουν απενεργοποιημένο.

 

20-30 λεπτα έκανε να ενεργοποιηθεί εμένα από την ώρα που έκανα το αίτημα.

 

Λογικά και για τους άλλους παρόχους κάτι παρόμοιο θα ισχύει.

Πρόσθεσε ότι πρέπει να το υποστηρίζει η κάρτα sim. Την δική μου χρειάστηκε να την αλλάξω γιατί ήταν αρκετά παλιά και δεν το υποστήριζε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει πυξίδα το κινητό..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχει εγκαταστησει κανεις κανενα app που να ανοιγει αρχεια word και γενικοτερα office στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Welcome to Android. WPS office και topic "Γενικες εφαρμογες ΙΙ", οχι εδω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλη σας ημέρα!μετα απο ερευνα αγοράς,κατέληξα στην αγορά του συγκεκριμένου κινητού.έπειτα κατέληξα και στην εταιρεία αποστολής,και το βρήκα στο to2c με όλα τα extra που θέλω,κ με κανά δωράκι που δίνουν,στα 168$.απορίες: όταν τους σημειώσω "as gift" για τα φθηνά μεταφορικά,γράφουν αυτοί στα απαντητικά ότι το έκαναν,και λένε κάτι για 20-30$.πληρώνεις δλδ κερατιάτικα ακόμα κ έτσι? Κ αν ναι,πως γίνεται να μην πληρώσω καθόλου μεταφορικά? Το ίδιο αν δεν κάνω λάθος παρατήρησα και στο minideal, κ στο vickmall. Επισης κατι σημαντικό.handsfree ρε παιδιά υπάρχουν μεσα στην συσκευασία? Και τέλος,οσον αφορα την rom,να τους πω να μου φλασάρουν κάποια συγκεκριμένη?η μαμίσια του,lagάρει σε κάποιες εφαρμογές?κ αν ναι,ποιά rom να τους πω να μου φλασάρουν? Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά για τις όποιες απαντήσεις!
Παράγγειλέ το σε ένα από τα μαγαζιά που έχουμε γράψει ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορές, αποστολή Singapore Post(SG) κι αυτοί ξέρουν τι να κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλέ το σε ένα από τα μαγαζιά που έχουμε γράψει ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορές, αποστολή Singapore Post(SG) κι αυτοί ξέρουν τι να κάνουν.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.για το άλλο που ρώτησα,για την rom,χρειάζεται να ζητήσω να μου φλασάρουν κάποια rom που δεν crash-άρει κάποιες εφαρμογές(όπως διάβασα σε προηγούμενες σελίδες),ή έχουν απαλειφθεί/διορθωθεί αυτά με το υπάρχον λογισμικό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vickmall με την 1447 DEV ROM.

Tα υπόλοιπα μαγαζιά δεν τη φλασάρουν και πρέπει να το κάνεις από τις οδηγίες της 1ης σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

προσπαθώ να κάνω calibraρισμα με το power manager αλλά ενώ έχω αρχίσει την φόρτιση δεν υπάρχει η επιλογή για το καλιμπράρισμα.

Το power manager που κατέβασα είναι αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.acme.android.powermanager

Σας ζητάω συγνώμη για την χαζή ερώτηση που σας κάνω αλλά είναι το πρώτο μου smartphone.

Link to comment
Share on other sites

To power manager που λεμε δεν ειναι καποια εφαρμογή απο το Play, αλλα συγκεκριμένο της Lenovo, που υπάρχει μεσα στη Ρομ και πρέπει να κανεις extract

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825534#post5825534

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Vickmall με την 1447 DEV ROM.

Tα υπόλοιπα μαγαζιά δεν τη φλασάρουν και πρέπει να το κάνεις από τις οδηγίες της 1ης σελίδας.

 

Πραγματικά η συνεισφορά σου ειναι υπερπολύτιμη.μέσα στο κουτί σου είχαν κ handsfree? Κ πάλι ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

To power manager που λεμε δεν ειναι καποια εφαρμογή απο το Play, αλλα συγκεκριμένο της Lenovo, που υπάρχει μεσα στη Ρομ και πρέπει να κανεις extract

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825534#post5825534

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια,

σχετικά με το καλιμπράρισμα ο All-In-One οδηγός για το Α806 αναφέρει τα εξης

"Calibraρισμα μπαταρίας:

 

Αφήστε την μπαταρία να πέσει περίπου στο 15%

Έπειτα ανοίξτε το power manager και αφού συνδέσετε τον φορτιστή πατήστε την επιλογή που έχει battery calibration.

Σε καμία περίπτωση μην αποσυνδέσετε το τηλέφωνο και μην το χρησιμοποιήσετε (καλό είναι να το κάνετε κατά την διάρκεια της νύχτας) μέχρι να βγάλει μήνυμα ότι το calibration ολοκληρώθηκε επιτυχώς

 

Σημείωση! Ο διαχειριστής ενέργειας της 1447 Rom δεν έχει επιλογή για καλιμπράρισμα. Εγκατέστησε την εφαρμογή Power Manager από το Google Play και όταν η μπαταρία πέσει κάτω από 15%, όταν το βάλεις για φόρτιση με ανοιχτή την εφαρμογή θα σου βγάλει την επιλογή.

Θα το αφήσεις να φορτίσει μέχρι να φύγει το μήνυμα του καλιμπραρίσματος κι ας έχει φτάσει στο 100%.

Ή

Να τρέξεις την εφαρμογή της lenovo power center η μπαταρία πρέπει να είναι κάτω από 15% και με το που το συνδέσεις στο φορτιστή θα σου βγάλει επιλογή από κάτω battery calibrate εάν δεν την βρίσκεις μπορείς να την κατεβάσεις από αυτό το λινκ που το είχε δώσει ο kandilak πριν 2 σελίδες https://www.dropbox.com/s/...enter.apk?dl=0"

 

Αρα υπάρχει λάθος σχετικά με το ότι μπορεί να κατεβεί από το Google Play ?

Link to comment
Share on other sites

Vickmall με την 1447 DEV ROM.

Tα υπόλοιπα μαγαζιά δεν τη φλασάρουν και πρέπει να το κάνεις από τις οδηγίες της 1ης σελίδας.

 

Την "1447 DEV ROM" ή την STABLE ?

Έχουν διαφορές ?

Link to comment
Share on other sites

έβαλα τον power manager απο το λινκ του kandilak στην 1447 DEV αλλα πέρα απο το widget δεν δουλεύει. Το power consumption το δειχνει χωρις εφαρμογες και ποσοστά και το calibrarisma μαλλον δεν δούλεψε.καμια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

To power manager που λεμε δεν ειναι καποια εφαρμογή απο το Play, αλλα συγκεκριμένο της Lenovo, που υπάρχει μεσα στη Ρομ και πρέπει να κανεις extract

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825534#post5825534

 

Στον φάκελο /system/priv-app δεν υπάρχει το αρχείο LenovoPower.apk !!

 

Αν κατεβάσω στην εφαρμογή της lenovo power center απο το pc πως την μεταφέρω στο κινητό ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στον φάκελο /system/priv-app δεν υπάρχει το αρχείο LenovoPower.apk !!

 

Αν κατεβάσω στην εφαρμογή της lenovo power center απο το pc πως την μεταφέρω στο κινητό ?

 

Τελικά κατάφερα να την κατεβάσω απο το κινητό & να την εγκαταστήσω.

Αρχισα την φόρτιση & το calibration

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ντρεπομαι που ρωταω αλλα..... το ξυπνητηρι που στο καλο ειναι? Σημερα παρελαβα απο vickmall
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ντρεπομαι που ρωταω αλλα..... το ξυπνητηρι που στο καλο ειναι? Σημερα παρελαβα απο vickmall

 

Στο Ρολόι....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Την "1447 DEV ROM" ή την STABLE ?

Έχουν διαφορές ?

 

όποιος μπορεί να το απαντήσει αυτό,κ γιατί..Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...