Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα εχει ομως πλακα να απευθυνθειτε στους διαχειριστες λεγοντας πως εχουν ερθει καποιοι που παραπονιουνται (!!!!) οτι στο 8πυρηνο κινητο μας που παει "τουφεκι", δεν τρεχουν αυτα μωρε τα services και δεν ερχονται ειδοποιησεις αν δεν εχουμε ανοιχτες τις εφαρμογες.

Αλλα ποιον πειραζει...

Αφου μετα θα παμε να ψαξουμε να βαλουμε προγραμμα για την καταναλωση της μπαταριας.. Θα εχουμε και ανοιχτες απο πισω καμια 20αρια εφαρμογες.

Ολα καλα..

Ασε που "γεμίζει το νήμα με πράγματα που μπερδεύουν τους χρήστες οι οποίοι θέλουν να λύσουν τα απλά προβλήματα!!!"

 

Kandilak σ αυτο που με ρωτας, θα στο πω αλλη μια, οχι γιατι νομιζω οτι δεν καταλαβαινεις πολυ καλα τι σου λενε, μια χαρα καταλαβαινεις και μαλιστα απο την αρχη, αλλα ετσι απλα γιατι τωρα εχω χρονο και στον αφιερωνω.

 

Το viber στην ΑOSP ας πουμε:

 

1) Aρχιζει μονο του στο boot (το service μονο, οχι η εφαρμογη)

2) Αν ανοιξεις την εφαρμογη και μετα την κλεισεις απο τον task manager, ΤΟ SERVICE ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ

 

3) Μονο αν πας να κανεις ο ιδιος kill στο service κλεινει..

 

Και ετσι απροβληματιστα παιρνεις ολες τις ειδοποιησεις ακομα και αν κλεισεις καποια στιγμη την εφαρμογη στον task manager.. (αναφερομαι στο viber που τρεχει οπως ειπες αυτονομο, δεν υπαρχει περιπτωση δηλαδη να του τρεξει το service καποια αλλη εφαρμογη)

 

Τα παραπανω σε καμια περιπτωση δεν συμβαινουν στην official rom.

 

Τωρα αν θελετε να μας πεισετε οτι στο smartphone τα push δεν ειναι ενα σοβαρο προβλημα, αυτο ειναι ενα δικο σας θεμα αντιληψης.

 

Κατα πασα πιθανοτητα ομως δεν χρειαζεστε ενα 8πυρηνο κινητο με 2gb μνημης, εκτος και αν ειστε φανατικοι gamers. Σ ολες τις αλλες περιπτωσεις σας καλυπτουν πολυ λιγοτερα και με το παραπανω.

Οπότε αυτά που περιγράφω ότι γίνονται στην μια και την άλλη rom σε βρίσκουν αντίθετο? Τα γράφω λάθος? Σε παρακαλώ απάντησε συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Θα εχει ομως πλακα να απευθυνθειτε στους διαχειριστες λεγοντας πως εχουν ερθει καποιοι που παραπονιουνται (!!!!) οτι στο 8πυρηνο κινητο μας που παει "τουφεκι", δεν τρεχουν αυτα μωρε τα services και δεν ερχονται ειδοποιησεις αν δεν εχουμε ανοιχτες τις εφαρμογες.

Αλλα ποιον πειραζει...

Eλπιζω να εχεις καταλαβει οτι σου εχει απαντησει ο διαχειριστης του forum..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος , και πολύ απλός, είναι να προσθέσετε σε μία αρχική οθόνη το widget "Power control" ή "Έλεγχος ισχύος" και όποτε καθαρίζετε τις πρόσφατες εφαρμογές , μετά να πηγαίνετε σ' αυτό το widget και να κλείνετε και να ξανοίγεται τον διακόπτη αυτόματου συγχρονισμού. Με αυτή την ενέργεια επαννεκινούν όλα τα services των εφαρμογών που έχετε ανοικτό τον αυτόματο συγχρονισμό δεδομένων στις Ρυθμίσες λογαριασμών. .

 

+1, είναι ο καλυτέρος τρόπος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας παρακαλω θα μπορειτε να με βοηθησετε με τν μπαταρια μου πεφτει απο 25℅ στα 15℅ κατευθειαν τι κανω.
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας και εγώ την off topic συζήτηση... θέλω να ρωτήσω κάτι βασικό: όταν λεμε σε τόσα ποστ για task manager εννοούμε-εννοείτε τις recent apps που ανοίγουν με παρατεταμένο πάτημα του home; γιατί αυτό δεν είναι task manager-killer αν ήταν δεν θα χρειαζόμασταν εφαρμογες τύπου greenify. Όσες εκκαθαρίσεις και να κάνουμε μεσω home button, (σε vanilla android), αν πάμε στη διαχείριση εφαρμογών, στην καρτέλα εκτελείται , θα δούμε πως συνεχίζουν να τρέχουν κανονικότατα και οχι μόνο τα services.

Το levono όπως και η miui rom με παρατεταμένο πατημα του home σου δίνει τις recent apps και αν θες κανεις και εκκαθάριση ραμ.

Συγνωμη αλλά εγώ δεν βλέπω κανένα bug , απλά διαφορετικά features μεταξύ των ρομ.

Αν δεν σας αρέσουν σεβαστό, αλλά bug δεν είναι.

Off topic closed....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας παρακαλω θα μπορειτε να με βοηθησετε με τν μπαταρια μου πεφτει απο 25℅ στα 15℅ κατευθειαν τι κανω.

Calibration, τα εχουμε ξαναπει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την 1447,φιλε μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Calibration, τα εχουμε ξαναπει

 

Εγω εχω την 1447 φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την 1447 φιλε μου

Φιλε το βλεπεις αυτο που λεει "αναζητηση στο θεμα"? το πατας, μην το φοβασαι και βαζεις λεξεις γυρω απο το θεμα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5893593#post5893593

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στην VibeUI v2 το τηλέφωνο μετά από restart εκκινεί στο backround όλα τα services που πρέπει να εκκινήσουν σύμφωνα με τις εγκατεστημένες εφαρμογές εκτός από αυτά που μπορεί να έχετε μπλοκάρει με κάποιο autostart blocker. Στην φάση αυτή δεν έχετε ανοίξει καμία εφαρμογή και αν πατήσετε συνεχόμενα το home για να εμφανιστεί η οθόνη πρόσφατων εφαρμογών θα δείτε ότι είναι κενή. Αν δοκιμάσετε να στείλετε μηνύματα από άλλη συσκευή στο τηλέφωνο σας θα δείτε ότι τα παραλαμβάνει κανονικά είτε αυτό είναι viber, messenger, hangouts κλπ. Αυτό σημαίνει ότι σ' αυτή την κατάσταση τα push notifications δουλεύουν κανονικά (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Πάμε να δούμε τώρα τι γίνεται στην οθόνη προσφάτων εφαρμογών στην VibeUI v2 rom έχοντας ανοίξει κάποιες εφαρμογές. Με σύρσιμο προς τα πάνω η εφαρμογή φεύγει από την οθόνη αυτή και γίνεται kill μαζί και το service της εκτός αν κάποια άλλη ανοικτή στο backround εφαρμογή χρησιμοποιεί το ίδιο service οπότε το service δεν κλείνει. Π.χ αν σείρετε προς τα πάνω το messenger η εφαρμογή θα γίνει kill αλλά όχι και το service γιατί το χρησιμοποιεί και το facebook ή κάποια άλλη εφαρμογή που την έχετε συνδέσει με το facebook και η οποία συνεχίζει να δουλεύει στο backround ασχέτως αν δεν φαίνεται στην οθόνη πρόσφατων εφαρμογών. Σ' αυτή την κατάσταση τα μηνύματα του messenger έρχονται κανονικά. Αν έχετε ανοίξει τις εφαρμογές facebook , messenger και φαίνονται στην οθόνη πρόσφατων εφαρμογών και σύρετε και τις δύο προς τα πάνω , τότε γίνονται kill και οι δύο και μαζί και το service γιατί πλέον δεν υπάρχει ανοικτή εφαρμογή (ούτε στο backround)για να το χρησιμοποιήσει. Τότε τα μηνύματα που θα σας στείλουν στο messenger θα τα λάβετε όταν ξανανοίξει το service μετά από κάποια δικιά σας ενέργεια.

Με τον ίδιο τρόπο συμπεριφέρεται και το viber , αλλά επειδή το service του το χρησιμοποιεί μόνο αυτό, όταν το σύρετε προ τα πάνω στην οθόνη πρόσφατων εφαρμογών γίνεται kill και το viber και το service του. Επίσης τα μηνύματα του viber θα τα λάβετε όταν ξανανοίξει το service (όχι απαραίτητα ανοίγοντας την εφαρμογή) μετά από κάποια δικιά σας ενέργεια.

 

Αν στην οθόνη πρόσφατων εφαρμογών σύρετε προς τα κάτω μια εφαρμογή τότε αυτή κλειδώνει και προστίθεται στην ignore list του speed up του security ώστε να μην γίνει kill με το πάτημα του boost που κάνει kill τις εφαρμογές που δουλεύουν στο backround και ελευθερώνει ram (λάθος πρακτική).

 

Πως όμως θα μπορείτε να έχετε κενή από πολλές εφαρμογές την οθόνη προσφάτων εφαρμογών και να δουλεύουν τα services ώστε να μην χάνετε μυνήματα από Viber, messenger κλπ.???

Ο ένας τρόπος, αλλά καθόλου βολικός, είναι να κάνετε restart την συσκευή σας.

Ο άλλος , και πολύ απλός, είναι να προσθέσετε σε μία αρχική οθόνη το widget "Power control" ή "Έλεγχος ισχύος" και όποτε καθαρίζετε τις πρόσφατες εφαρμογές , μετά να πηγαίνετε σ' αυτό το widget και να κλείνετε και να ξανοίγεται τον διακόπτη αυτόματου συγχρονισμού. Με αυτή την ενέργεια επαννεκινούν όλα τα services των εφαρμογών που έχετε ανοικτό τον αυτόματο συγχρονισμό δεδομένων στις Ρυθμίσες λογαριασμών.

 

 

Γιατί όμως στην AOSP rom δεν υπάρχει πρόβλημα με την αφαίρεση εφαρμογών από την οθόνη πρόσφατων εφαρμογών και τα services δουλεύουν κανονικά?

Η απάντηση είναι ότι με την αφαίρεση από αυτή την οθόνη δεν κλείνει ούτε το service αλλά ούτε και εφαρμογή σταματά να δουλεύει στο backround. Αυτό βέβαια ναι μεν είναι αποδεκτό και επιθυμητό για τις εφαρμογές τύπου messenger, viber κλπ. αλλά όταν θες να κάνεις kill ένα παιχνίδι που έπαιξες πρόσφατα και θες να ελευθερώσεις ram αυτό δεν γίνεται με ένα απλό σύρσιμο στην οθόνη πρόσφατων εφαρμογών. Πρέπει να πας στην διαχείριση εφαρμογών , να βρείς εκεί την εφαρμογή που θες να κλείσεις και να πατήσεις "Αναγκαστική διακοπή" ("Force stop")

 

 

Παρακαλώ να δοκιμάσετε στις συσκευές σας τα παραπάνω , ώστε να δούμε τελικά συμφωνούμε ή διαφωνούμε για το πως δουλεύουν (αν τελικά δουλεύουν) τα push notification στις VibeUI v2 roms.

 

kandilak είσαι απίθανος. Σε ευχαριστώ για την ανάλυση και την προσφερόμενη λύση. Hat off που λένε!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αγορασει απο το vickmall εδω και 25 μερες και ακομα τιποτα το προβλημα που ειναι στα ελτα αεροδρομιου;
Link to comment
Share on other sites

Το εχω αγορασει απο το vickmall εδω και 25 μερες και ακομα τιποτα το προβλημα που ειναι στα ελτα αεροδρομιου;

ΕΓΩ από vickmall παραγγελια 23 δεκ μου ειρθε 16 ιαν

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα, θελω να κανω μια ερωτηση. Εγω εχω την 9432 rom, αν φλασαρω την 1447 θα εχω τις εφαρμογες της Lenovo (Power Manager, Security) ?

 

ναι θα εχει

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αγορασει απο το vickmall εδω και 25 μερες και ακομα τιποτα το προβλημα που ειναι στα ελτα αεροδρομιου;

Απευθύνσου εδώ Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα

Link to comment
Share on other sites

Μείνετε στο θέμα παρακαλώ και αφήστε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις. Κάθε εκτός θέματος σχόλιο θα διαγράφεται!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα. Το κινητο παρεληφθη μετα απο 45+ μερες αναμονης και επειτα απο 2 βδομαδες χρησης παρατηρειται οτι η μπαταρια δε βγαζει ουτε μερα με πολυ απλη χρηση. Φοραει την 9432 απο minideal αγορασμενο. Για να προσπαθησω να το λυσω, διορθωνεται με αλλαγη ρομ ή ενδεχεται να ειναι προβληματικη η μπαταρια; Ανεφερα το προβλημα στην minideal και με ρωτησαν αν το φορτησα..........!
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας και εγώ την off topic συζήτηση... ()Off topic closed....

 

Για ποιο λογο ειναι off topic η συζητηση για το προβλημα που εχουμε με ΑΥΤΗ τη rom, με ΑΥΤΟ το κινητο, βασικο προβλημα για εμας που μας αναγκαζει να αλλαξουμε rom, και δεν ειναι ας πουμε το "ποτε θα μου ερθει το κινητο, το αγορασα σημερα, θα αργησει, ποσο κανει συνηθως, εχει καθυστερησει 3 μερες" ή το "η μπαταρια κραταει 7 ωρες, θα επρεπε να κραταει 8?" (χωρις τη παραμικρη προθεση να θιξω καποιον τα ερωτηματα ειναι θεωρητικα)?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Eλπιζω να εχεις καταλαβει οτι σου εχει απαντησει ο διαχειριστης του forum..

 

Δεν το καταλαβα οχι, γιατι δινω βαρυτητα στα μηνυματα και οχι στο ποιος τα γραφει... :X:worry:

Link to comment
Share on other sites

Προτεινετε καποια συγκεκριμενη ρομ σαν καλυτερη;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033

Για ποιο λογο ειναι off topic η συζητηση για το προβλημα που εχουμε με ΑΥΤΗ τη rom,

Γιατι λετε τα ιδια και τα ιδια και εχετε κουρασει! Τι δεν καταλαβαινεις? Δηλαδη για να σταματησετε να λετε τα ιδια και τα ιδια θελετε να σας δωσουμε και γλειφιτζουρι για να ηρεμησετε ?

Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ το lenovo για δωράκι, μου ήρθε με vibeui v2, έχει και ελληνικά (κακή μετάφραση) SuperSU, αλλά δεν είναι root (περίεργο) Google play κλπ. εγώ δεν είχα ζητήσει τίποτα από αυτά, αλλά στα 75 ευρώ δεν παραπονιεμαι. θα βάλω Screen shot το απόγευμα, γιατί μου το πήρε η κοπέλα μου αμέσως... Η χρήση θα είναι απλή, mail, Internet, viper, Facebook, και κάνα απλό παιχνιδάκι...

Την vibeui v2 είναι οκ για αυτά; Δεύτερη μέρα δεν μου έχει κάνει κάποιο παράπονο για push notifications ή κάτι άλλο.

Είναι και κάτι εφαρμογές για μπαταρία και κάτι άλλες που θέλω να βγάλω (θα ρωτήσω αν είναι οκ να βγουν ή να παγωσουν με titanium)

Σε σύγκριση πάντως με το f1 που εδώ εγώ, το f1 έχει καλύτερη οθόνη και WiFi, το lenovo a806 βγάζει λίγο καλύτερες φωτογραφίες και τα δύο όμως για τα λεφτά τους και όχι μόνο για είναι πολύ καλά τηλ :)

Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ το lenovo για δωράκι, μου ήρθε με vibeui v2, έχει και ελληνικά (κακή μετάφραση) SuperSU, αλλά δεν είναι root (περίεργο) Google play κλπ. εγώ δεν είχα ζητήσει τίποτα από αυτά, αλλά στα 75 ευρώ δεν παραπονιεμαι.

Καλοδούλευτο! Από που το πηρες στα 75 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μαγκες, εχω παρει κ γω το κινητο απο δεκεμβριο, εχω περασει τη 1447 κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικοτερα με τη συσκευη. Ενα προβλημα μονο..με τις εφαρμογες καιρου. Καμια εφαρμογη δεν μπορει να εντοπισει την τοποθεσια μ..ξερει καποιος αν κ πως διορθωνεται; εχω δει οτι εχει ξανα τεθει αυτο το ερωτημα αλλα λυση δν βρεθηκε απο οτι ειδα...Παντως το gps του κινητου γενικοτερα δουλευει αψογα. Ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα. Το κινητο παρεληφθη μετα απο 45+ μερες αναμονης και επειτα απο 2 βδομαδες χρησης παρατηρειται οτι η μπαταρια δε βγαζει ουτε μερα με πολυ απλη χρηση. Φοραει την 9432 απο minideal αγορασμενο. Για να προσπαθησω να το λυσω, διορθωνεται με αλλαγη ρομ ή ενδεχεται να ειναι προβληματικη η μπαταρια; Ανεφερα το προβλημα στην minideal και με ρωτησαν αν το φορτησα..........!

Κανε ενα καλιμπραρισμα στην μπαταρια πρωτα και μετα μπες security -speed up - autostart apps και απενεργοποιησε οτι ανοιγει αυτοματα με το ανοιγμα της οθονης και θα δεις τεραστια διαφορα.

Υγ.

Νομιζω ενα τοπικ που αφορα το lenovo a806 και οχι ολα τα lenovo λογικο ειναι ο καθενας να γραφει αυτα για τα οποια ενδιαφερεται να μαθει και οχι συτα που επιθυμουν να διαβασουν αλλοι,και αν καποιοι κουραστηκαν να διαβαζουν τα ιδια και τα ιδια ας θυμηθουν οτι πολλες σελιδες πισω εκαναν το ιδιο και συτοι,αν κουραστηκαν ας μην απαντανε .

Η ερωτησεις που θα εχει ενας χρηστης δεν ειναι ποτε δυνατον να αφορουν μονο ενα θεμα ,ουτε ειναι δυνατον να διαβασει καποιος 220 σελιδες και να τα θυμαται ολα??? Εγω το εχω διαβασει απο την αρχη και οταν χρειαστηκε κατι δεν το θυμομουν ,πολυ λογικο πιστευω .

Τωρα απαντησεις ειρωνειας καλο ειναι να λοιπουν

Οποιανου δεν αρεσουν καποιες ερωτησεις ας μην απανταει.

Δεν ειναι ολοι σαινια με την τεχνολογια κινητων και θελουν να μαθουν αλλα δεν μπορουν διοτι σκεφτωνται τι απαντηση θα βρουν εδω και αν θα βρουν .

Edited by jiannis50
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μαγκες, εχω παρει κ γω το κινητο απο δεκεμβριο, εχω περασει τη 1447 κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικοτερα με τη συσκευη. Ενα προβλημα μονο..με τις εφαρμογες καιρου. Καμια εφαρμογη δεν μπορει να εντοπισει την τοποθεσια μ..ξερει καποιος αν κ πως διορθωνεται; εχω δει οτι εχει ξανα τεθει αυτο το ερωτημα αλλα λυση δν βρεθηκε απο οτι ειδα...Παντως το gps του κινητου γενικοτερα δουλευει αψογα. Ευχαριστω :)

Δοκιμασε αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devexpert.weather&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Μολις τη διεγραψα διοτι δν δουλευε..ουτε καν ο manual εντοπισμος... Εσενα δουλευει κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...