Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@nikos-s, @chrisarchon , @ReVoM και λοιπούς task killer fans

 

Το "πρόβλημα" που αναφέρεται , αφόρα τις VibeUI V2 rom , όπως εσείς λέτε. Προτείνω λοιπόν να ανοίξετε ένα καινούργιο θέμα με τίτλο "ΤΕΡΑΣΤΙΟ BUG στις VibeUI V2 Rom" και να συζητηθεί εκεί το "πρόβλημα" , αφού VibeUI έχουν και πολλά άλλα τηλέφωνα της lenovo και όχι μόνο το A806. Έτσι πιστεύω ότι θα αποκτήσει περισσότερη σπουδαιότητα και μπορεί να βρεθεί γρηγορότερα και αποτελεσματικότερα μια λύση στο "πρόβλημα" σας. Ταυτόχρονα θα ησυχάσει το παρόν νήμα από παρόμοια post.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω λίγο την βοηθεια σας.

Νόμιζα ότι θα τα θυμάμαι αλλα τελικά τα ξέχασα..

Θέλω απο κάποιον που δεν έχει πειραξει τα Audio Settings στο Engineer Mode, να μου πεις τα default values (σε όλα τα types) στα: Normal Mode, Headset Mode και LoudSpeaker Mode.

Λογικά όποιος το κάνει θα του πάρει κανα 10λεπτο.. Οπότε τον ευχαριστώ εκ των προτέρων πάρα πολύ . Και ελπίζω να είναι χρήσιμο και σε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά;;

 

Ναι. Bρίσκεις τα Roboto-Regular fonts και τα βάζεις σαν προεπιλογή στη γραμματοσειρά του Themecenter.

 

Με ποια 1447 το ζήτησες, Αγγλοκινέζικη ή multilanguage;

H Αγγλοκινέζικη δεν είναι root.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

@nikos-s, @chrisarchon , @ReVoM και λοιπούς task killer fans

 

Το "πρόβλημα" που αναφέρεται , αφόρα τις VibeUI V2 rom , όπως εσείς λέτε. Προτείνω λοιπόν να ανοίξετε ένα καινούργιο θέμα με τίτλο "ΤΕΡΑΣΤΙΟ BUG στις VibeUI V2 Rom" και να συζητηθεί εκεί το "πρόβλημα" , αφού VibeUI έχουν και πολλά άλλα τηλέφωνα της lenovo και όχι μόνο το A806. Έτσι πιστεύω ότι θα αποκτήσει περισσότερη σπουδαιότητα και μπορεί να βρεθεί γρηγορότερα και αποτελεσματικότερα μια λύση στο "πρόβλημα" σας. Ταυτόχρονα θα ησυχάσει το παρόν νήμα από παρόμοια post.:happy:

 

Βρε Candilak ασε μας στο προβλημα μας βρε αγορι μου.. Δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι υπερασπιζονται μια rom με ενα τοσο μεγαλο bug.

 

To θεμα ειναι να γινει γνωστο σε οσους θελουν να αγορασουν το κινητο πως ειναι απαραιτητο ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ROM για να μπορουν να χρεισιμοποιουν το κινητο τους σωστα. Και δεν πιστευω οτι θελει κανεις να μην τρεχουν απο πισω τα servises, να χανει κλησεις, e-mail κτλ.

 

Αλλιως τι να το κανει το smartphone δεν το χρειαζεται ουτε τους 200 πυρηνες..

 

Ουτε πιστευω πως κανενας θελει να ανοιγει τον task manager και να βλεπει 200.000 εφαρμογες εκει απλα και μονο για να τρεχουν απο πισω τα services...

 

Το θεμα ειναι να δουμε εδω ολοι μαζι, ή τουλαχιστον αυτοι που θελουν να τρεχουν messenger, viber, gmail κλπ, τι θα κανουμε με την AOSP.

 

To ελεγα απο την αρχη οτι ειναι αθλια η rom της lenovo αλλα ποτε δεν φανταστηκα οτι θα φτασει σ αυτο το σημειο.

 

Το θεμα αφορα το τηλεφωνο και ειναι πιο σημαντικο απο ερωτησεις του στυλ "να παραγγειλω το τηλεφωνο απο Minideal?" ή "το παραγγειλα χθες; Ποτε θα μου ερθει;"

 

Aν δεν θελετε ανοιχτε εσεις αλλο νημα με τιτλο "Ας μιλησουμε για την προβληματικη μας rom, δεν πειραζει που δεν τρεχουν viber και gmail, το τηλ εχει rom της lenovo και 10 πυρηνες".

 

Αν μπορειτε να συνεισφερετε στο προβλημα εχει καλως, αλλιως τουλαχιστον μην γινεστε εμποδιο στους υπολοιπους.

 

 

Αυτο λεμε οτι δεν γινεται να επιλεξεις να μην κλεινει τα services απο πισω..

Edited by nikos-s
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή,αν ψιλοκατάλαβα,έχεις κλείσει το γενικό του ρεύματος και αναρωτιέσαι γιατί δεν ανάβει η λάμπα??????

Αν δοκίμαζες να επαναφέρεις τις εφαρμογές,μήπως αρχίσουν να δουλεύουν?

Λέω μήπως..... :whistle::whistle:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει φιλε μου μας επεισες... Το κινητο και η Rom ειναι αθλια!

Εγω παντως το εχω καταευχαριστηθει!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει φιλε μου μας επεισες... Το κινητο και η Rom ειναι αθλια!

Εγω παντως το εχω καταευχαριστηθει!

 

Προφανως δεν σου χρειαζονται αυτα που χρειζομαστε εμεις.

 

Ακομα και να κανεις freeze τον security της lenovo αν το κλεισεις απο τον task manager δεν ξανανοιγει τα service ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω λίγο την βοηθεια σας.

Νόμιζα ότι θα τα θυμάμαι αλλα τελικά τα ξέχασα..

Θέλω απο κάποιον που δεν έχει πειραξει τα Audio Settings στο Engineer Mode, να μου πεις τα default values (σε όλα τα types) στα: Normal Mode, Headset Mode και LoudSpeaker Mode.

Λογικά όποιος το κάνει θα του πάρει κανα 10λεπτο.. Οπότε τον ευχαριστώ εκ των προτέρων πάρα πολύ . Και ελπίζω να είναι χρήσιμο και σε άλλους.

 

άκυρο. τα σέταρα όλα. θα ήθελα μόνο να μου πειτε τα default Max Vol του normal mode, headset mode, loudSpeaker mode και Headset_Loudspeaker Mode. Μόνο τα Max Vol θέλω παιδιά. αν κάποιος μπορει..

Link to comment
Share on other sites

Android χωρίς push δεν είναι πρόβλημα, 2015.. μάλιστα. Αναρωτιέμαι πραγματικά γιατί υπερασπίζεστε μία Rom όταν πραγματικά και εμείς θέλουμε να την κάνουμε καλύτερη. Το ότι προειδοποιούμε σε ένα forum ότι ένα κινητό δεν έχει Push δεν καταλαβαίνω γιατί πειράζει κάποιους. Δεν βγάζουμε κανένα κινητό άχρηστο και καμία Rom άχρηστη, η vibeui συμπεριφέρεται διαφορετικά από οποιαδήποτε διανομή android ios και windows phone έχουμε χειριστεί και απλά το συζητάμε. Για εμάς το facebook και το whatsapp είναι σαν τα applications του τηλεφώνου και των μηνυμάτων ακόμα και αν τα κλείσουμε απ'το task manager θέλουμε να μας έρθει το μήνυμα, πως να το κάνουμε τώρα; Έτσι μας βολεύει έτσι το μάθαμε έτσι το θέλουμε και έτσι λειτουργεί παντού. Αν τα παραπάνω μηνύματα τα βρίσκεται off-topic ας μας πει ένας Moderator να πάρουμε πόδι.
Link to comment
Share on other sites

άκυρο. τα σέταρα όλα. θα ήθελα μόνο να μου πειτε τα default Max Vol του normal mode, headset mode, loudSpeaker mode και Headset_Loudspeaker Mode. Μόνο τα Max Vol θέλω παιδιά. αν κάποιος μπορει..

 

Δεν τα θυμάμαι γιατί τα εχω αλλαξει ολα, αλλα εκει που ειναι το max 160, ειχε νομιζω 120. Αλλα γιατι ψαχνεις ακριβως ποσο ηταν; 5 πανω, 5 κατω δεν κανει διαφορά..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θυμάμαι γιατί τα εχω αλλαξει ολα, αλλα εκει που ειναι το max 160, ειχε νομιζω 120. Αλλα γιατι ψαχνεις ακριβως ποσο ηταν; 5 πανω, 5 κατω δεν κανει διαφορά..

Παιδια ποιο απ ολα τα παραπανω ειναι το ακουστικο που μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο απ ολα τα παραπανω ειναι το ακουστικο που μιλαμε?

αλλάζοντας το type απο sip σε mic

υπάρχει ήδη θέμα : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049

Link to comment
Share on other sites

Android χωρίς push δεν είναι πρόβλημα, 2015.. μάλιστα. Αναρωτιέμαι πραγματικά γιατί υπερασπίζεστε μία Rom όταν πραγματικά και εμείς θέλουμε να την κάνουμε καλύτερη. Το ότι προειδοποιούμε σε ένα forum ότι ένα κινητό δεν έχει Push δεν καταλαβαίνω γιατί πειράζει κάποιους. Δεν βγάζουμε κανένα κινητό άχρηστο και καμία Rom άχρηστη, η vibeui συμπεριφέρεται διαφορετικά από οποιαδήποτε διανομή android ios και windows phone έχουμε χειριστεί και απλά το συζητάμε. Για εμάς το facebook και το whatsapp είναι σαν τα applications του τηλεφώνου και των μηνυμάτων ακόμα και αν τα κλείσουμε απ'το task manager θέλουμε να μας έρθει το μήνυμα, πως να το κάνουμε τώρα; Έτσι μας βολεύει έτσι το μάθαμε έτσι το θέλουμε και έτσι λειτουργεί παντού. Αν τα παραπάνω μηνύματα τα βρίσκεται off-topic ας μας πει ένας Moderator να πάρουμε πόδι.

 

Τα λες πολυ σωστα φιλε μου, ειμαι στην διαδικασια να βαλω AOSP τωρα. Πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι αυτο που μου ειχε πει πριν 150 σελιδες ο Kandilak, οταν ελεγα οτι ειναι χαλια αυτη η rom δεν παιρνει καν Xposed, οτι κοιτα να δεις φιλε οι απλοι χρηστες δεν ενδιαφερονται για πολλα mods οποτε μια χαρα ειναι αυτη η rom.

 

Δεν ξερω για ποιο λογο, επειδη εγραψαν ενα οδηγο για το πως περνανε την official rom, ή γιατι δεν τους ενδιαφερει να εχουν Viber αλλα παιρνουν 20πυρηνο κινητο, ομως για καποιο λογο συνεχιζουν να υπερασπιζονται μια rom που δεν κανει τα αυτονοητα.

 

Λοιπον ειτε σας αρεσει ειτε οχι, ή να μας πει ενας διαχειριστης οπως λεει ο φιλος παραπανω οτι για αυτη τη συσκευη θα μιλαμε μονο για τις official rom ή για οποια rom γουσταρει ο Kandilak ή για οποια rom εχουμε γραψει installation οδηγο, ή τουλαχιστον αφηστε μας ησυχους να μιλησουμε για τα προβληματα που μας απασχολουν και εχουν να κανουν με αυτη τη συσκευη.

 

Δεν σας ζηταμε να βοηθησετε μοναχα να μας αφησετε να βρουμε μια λυση και να μιλησουμε χωρις να μας λετε τι πρεπει να μας ειναι χρησιμο και τι οχι. Δηλαδη ελεος ειναι πρωτακουστο να σας παρακαλαμε για κατι τετοιο.

 

Λοιπον δεν υπαρχει ελπιδα αδερφια, το κινητο με την official rom, ακομα και να απενεργoποιησεις τον security της lenovo, αν κανεις το λαθος και καθαρισεις τον task manager τα χασες ολα. Πανε τα service πανε κλησεις και μνμ, παει viber.

 

Αναφερω αλλο ενα προβλημα σημαντικο το οποιο εχει περασει στα ψιλα. Με την official rom οι πυρηνες του κινητου κλειδωνουν παντα ψιλα!!!

Edited by nikos-s
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα εδώ και καιρό μια εφαρμογή για να βελτιώσει την κάμερα του Α806 στις φωτογραφίες, εκεί είναι που υστερεί κιόλας, αφού τα 1080p video που βγάζει με ικανοποιούν αρκετά( ειδικά σε ότι έχει να κάνει με macro). Έχω να προτείνω 2 εφαρμογές για αυτό το σκοπό, η μία είναι η DSLR Camera Pro και η άλλη είναι η Camera ZOOM FX Pro. Χρησιμοποιώ και τις 2 , αλλά για διαφορετικές περιστάσεις. Δοκιμάστε τις και θα δείτε μεγάλη διαφορά σε σχέση με την built-in camera app. Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Τα λες πολυ σωστα φιλε μου, ειμαι στην διαδικασια να βαλω AOSP τωρα. Πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι αυτο που μου ειχε πει πριν 150 σελιδες ο Kandilak, οταν ελεγα οτι ειναι χαλια αυτη η rom δεν παιρνει καν Xposed, οτι κοιτα να δεις φιλε οι απλοι χρηστες δεν ενδιαφερονται για πολλα mods οποτε μια χαρα ειναι αυτη η rom.

 

Δεν ξερω για πιο λογο, επειδη εγραψαν ενα οδηγο για το πως περνανε την official rom, ή γιατι δεν τους ενδιαφερει το 2015 να εχουν Viber αλλα παιρνουν 20πυρηνο κινητο, αλλα συνεχιζουν να υπερασπιζονται μια rom που δεν κανει τα αυτονοητα.

 

Λοιπον ειτε σας αρεσει ειτε οχι, ή να μας πει ενας διαχειριστης οπως λεει ο φιλος παραπανω οτι για αυτη τη συσκευη θα μιλαμε μονο για τις official rom ή για οποια rom γουσταρει ο Kandilak ή για οποια rom εχουμε γραψει installation οδηγο, ή τουλαχιστον αφηστε μας ησυχους να μιλησουμε για τα προβληματα που μας απασχολουν και εχουν να κανουν με αυτη τη συσκευη.

 

Δεν σας ζηταμε να βοηθησετε μοναχα να μας αφησετε να βρουμε μια λυση και να οργανωσουμε και να μιλησουμε χωρις να μας λετε τι πρεπει να μας ειναι χρησιμο και τι οχι. Δηλαδη ελεος ειναι πρωτακουστο να σας παρακαλαμε για κατι τετοιο.

 

Λοιπον δεν υπαρχει ελπιδα αδερφια, το κινητο με την official rom, ακομα και να απενεργoποιησεις τον security της lenovo, αν κανεις το λαθος και καθαρισεις τον task manager τα χασες ολα. Πανε τα service πανε κλησεις και μνμ, παει viber.

 

Αναφερω αλλο ενα προβλημα σημαντικο το οποιο εχει περασει στα ψιλα. Με την official rom οι πυρηνες του κινητου κλειδωνουν παντα ψιλα!!!

 

Στην 1501 dev που χρησιμοποιώ εγώ τα cores έχουν διακύμανση στην συχνότητα τους.

 

Σχετικά με το άλλο θέμα, εγώ αποφάσισα να μην ξαναγράψω άλλο εκτός κι αν βρω κάποια λύση μιας και το αντίθετο το μόνο που θα κάνει είναι να προκαλέσει ανούσιες αντιπαραθέσεις.

 

Πιστεύω πως ότι έχω γράψει ως τώρα είναι κατατοπιστικό για το πιο είναι το πρόβλημα (και γιατί είναι όντως πρόβλημα) και για τις λύσεις που υπάρχουν και όποιος πραγματικά διαβάσει όλο το topic θα δει τα γραφόμενα μου οπότε το να επαναλαμβάνομαι δεν κερδίζω κάτι εγώ ούτε και κανένας άλλος.

 

Προς Kandilak: Το να έχεις διαφορετική άποψη από εμάς και το να μας λες ότι είμαστε λάθος είναι αποδεκτό, απλά προσπάθησε σε παρακαλώ να μην κάνεις ειρωνικά σχόλια. Οι απαντήσεις σου σε αυτούς με τους οποίους διαφωνείς πάντα εμπεριέχουν μια ειρωνική φράση ή λέξη, πράγμα που μειώνει την μεγάλη κατά τα άλλα προσφορά σου σε αυτό το topic.

Link to comment
Share on other sites

Στην 1501 dev που χρησιμοποιώ εγώ τα cores έχουν διακύμανση στην συχνότητα τους.

 

Πιστεύω πως ότι έχω γράψει ως τώρα είναι κατατοπιστικό για το πιο είναι το πρόβλημα (και γιατί είναι όντως πρόβλημα) και για τις λύσεις που υπάρχουν και όποιος πραγματικά διαβάσει όλο το topic θα δει τα γραφόμενα μου οπότε το να επαναλαμβάνομαι δεν κερδίζω κάτι εγώ ούτε και κανένας άλλος.

 

Προς Kandilak: Το να έχεις διαφορετική άποψη από εμάς και το να μας λες ότι είμαστε λάθος είναι αποδεκτό, απλά προσπάθησε σε παρακαλώ να μην κάνεις ειρωνικά σχόλια. Οι απαντήσεις σου σε αυτούς με τους οποίους διαφωνείς πάντα εμπεριέχουν μια ειρωνική φράση ή λέξη, πράγμα που μειώνει την μεγάλη κατά τα άλλα προσφορά σου σε αυτό το topic.

 

Eχεις βρει καποια λυση? Εχω διαβασει ολες τις σελιδες και εχω ψαξει ξενα forum και προγραμματα ακομα και πως να φτιαξω μονος μου service να τρεχει, αλλα δεν μπορω να βρω πραγματικα καμια λυση..

 

Αμα εχεις βρει κατι πες το σε παρακαλω, θα μας σωσεις απο μεγαλο μπλεξιμο να αλλαζουμε rom (αν και εγω το εκανα ηδη

:/ ) Eχω ομως το back up της official οποτε μπορω να ανατρεξω ευκολα.

Edited by nikos-s
Link to comment
Share on other sites

Τα λες πολυ σωστα φιλε μου, ειμαι στην διαδικασια να βαλω AOSP τωρα. Πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι αυτο που μου ειχε πει πριν 150 σελιδες ο Kandilak, οταν ελεγα οτι ειναι χαλια αυτη η rom δεν παιρνει καν Xposed.

 

Η AOSP πάντως υποστηρίζει xposed. Κακώς την παίρνεις προσωπικά την αντιπαράθεση πάντως δεν θα κερδίσεις κάτι.

 

 

@Chrisarchon δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου φίλε.

 

Έψαχνα εδώ και καιρό μια εφαρμογή για να βελτιώσει την κάμερα του Α806 στις φωτογραφίες, εκεί είναι που υστερεί κιόλας, αφού τα 1080p video που βγάζει με ικανοποιούν αρκετά( ειδικά σε ότι έχει να κάνει με macro). Έχω να προτείνω 2 εφαρμογές για αυτό το σκοπό, η μία είναι η DSLR Camera Pro και η άλλη είναι η Camera ZOOM FX Pro. Χρησιμοποιώ και τις 2 , αλλά για διαφορετικές περιστάσεις. Δοκιμάστε τις και θα δείτε μεγάλη διαφορά σε σχέση με την built-in camera app.

 

Εγώ είμαι ευχαριστημένος και απ'το app της Google, Google Camera. Θα δοκιμάσω και αυτά που προτείνεις γιατί τελικά παίζει τεράστιο ρόλο και το software που παίρνει την φωτογραφία.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Η AOSP πάντως υποστηρίζει xposed. Κακώς την παίρνεις προσωπικά την αντιπαράθεση πάντως δεν θα κερδίσεις κάτι.

 

Eχεις δικιο, συγγνωμη για τον τονο μου σε οποιον ενοχληθηκε, απλα δεν μπορω να διαχειριστω ευκολα το το να μου λενε τι πρεπει να θεωρω σωστο και τι οχι.

 

Μολις τελειωσα το installation της ΑΟSP, θα σας πω σε λιγο νεα και για το application της cosmote what's up.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ακομα και για in topic θεμα, έχουν ειπωθει πολλα αχρειαστα. Εγω να καταλάβω γιατι θελετε να έρχονται ειδοποιήσεις, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να κλεινεις εφαρμογες που χρησιμοποιεις συνεχεια (κατα δήλωσή σας) και δεύτερον ποσες πια εφαρμογές χρησιμοποιειτε ταυτοχρονα ωστε να θελετε να ειναι στη σειρά και κοντά κοντά στον task manager. Και στο κατω κατω ολα απο κει τα χειρίζεστε ο,τι θελετε; Δλδ το ολο ζητημα να αλλάξεις ρομ (για την οποία πολλοι περισσοτεροι ψαχνονται με greenify κλπ, ωστε να ΚΛΕΙΝΟΥΝ και οχι πώς να μένουν ανοιχτές) ειναι να εχεις κοντά κοντά τα εικονίδια στο home button? Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ακομα και για in topic θεμα, έχουν ειπωθει πολλα αχρειαστα. Εγω να καταλάβω γιατι θελετε να έρχονται ειδοποιήσεις, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να κλεινεις εφαρμογες που χρησιμοποιεις συνεχεια (κατα δήλωσή σας) και δεύτερον ποσες πια εφαρμογές χρησιμοποιειτε ταυτοχρονα ωστε να θελετε να ειναι στη σειρά και κοντά κοντά στον task manager. Και στο κατω κατω ολα απο κει τα χειρίζεστε ο,τι θελετε; Δλδ το ολο ζητημα να αλλάξεις ρομ (για την οποία πολλοι περισσοτεροι ψαχνονται με greenify κλπ, ωστε να ΚΛΕΙΝΟΥΝ και οχι πώς να μένουν ανοιχτές) ειναι να εχεις κοντά κοντά τα εικονίδια στο home button?

 

Πρωτον να ξεκαθαρισουμε πως δεν ημαστε τρελοι ουτε εχουμε απειρο χρονο (εγω προσωπικα τουλαχιστον) για να καθομαι να αλλαζω rom την οποια την εχω σεταρει μετα απο ωρες οπως θελω για πλακα.

 

Το θεμα ειναι πολυ σοβαρο. Να ξεκαθαρισουμε προς οποιον ενδιαφερεται πως οτι και να κανει οταν θα κλεισει την εφαρμογη απο τον task manager τελος! Και οταν λεμε τελος, εννοουμε τελος! Δεν τρεχει πια το service απο πισω ποτε, εκτος και αν την ξαναανοιξει και την τρωει στην μαπα στον task manager.

 

Tα καινουργια κινητα ειναι multitasking φιλε μου, φανταζεσαι να ειχες 20 εφαρμογες ανοιχτες στον task manager απλα για να τρεχει απο πισω το servicε για οταν το χρειαστεις. Εγω αλλαζω συνεχως εφαρμογες παω απο το gmail, στο browser, στα καπακια κλησεις, copy paste κωδικους, τους βαζω στο application της cosmote, ανοιγω κ αλλες εφαρμογες.. Και ολα αυτα μαζι, γιαυτο παιρνω τετοιο κινητο αλλιως θα ειχα ενα με ενα πυρηνα και θα ημουν μια χαρα.

 

Φανταζεσαι να το κανω αυτο φυσικα απο τον task manager και να εχω και αλλες 15 εφαρμογες μεσα εκει απλα για να τρεχουν τα service τους? Απορω τι δεν μπορειτε να καταλαβετε..

 

Το greenify δεν κανει τιποτα, οπως δεν κανει και αν freezαρεις τον security manager.

 

Η AOSP rom εχει Xposed Framework και gravity box, ξεκουραζει τους πυρηνες, και ΝΑΙ τρεχει μια χαρα το cosmote what's up παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ακομα και για in topic θεμα, έχουν ειπωθει πολλα αχρειαστα. Εγω να καταλάβω γιατι θελετε να έρχονται ειδοποιήσεις, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να κλεινεις εφαρμογες που χρησιμοποιεις συνεχεια (κατα δήλωσή σας) και δεύτερον ποσες πια εφαρμογές χρησιμοποιειτε ταυτοχρονα ωστε να θελετε να ειναι στη σειρά και κοντά κοντά στον task manager. Και στο κατω κατω ολα απο κει τα χειρίζεστε ο,τι θελετε; Δλδ το ολο ζητημα να αλλάξεις ρομ (για την οποία πολλοι περισσοτεροι ψαχνονται με greenify κλπ, ωστε να ΚΛΕΙΝΟΥΝ και οχι πώς να μένουν ανοιχτές) ειναι να εχεις κοντά κοντά τα εικονίδια στο home button?

 

Το θέμα φίλε μου είναι ότι υπάρχει μια τεχνολογία που λέγεται Push Notification. Θα σου εξηγήσω συνοπτικά τι είναι πως λειτουργεί και γιατί την χρειαζόμαστε. Τα Push είναι ουσιαστικά services που λειτουργούν ανά 5-6 λεπτά και το μόνο που κάνουν είναι να στέλνουν ένα πακετάκι στον server της εφαρμογής και ο server απαντάει (Άν υπάρχει κάποιο μήνυμα εμφανίζεται αν όχι δεν συμβαίνει τίποτα). Με ρωτάς, γιατί να χρησιμοποιήσω αυτή την τεχνολογία αφού έχεις κινητό που σηκώνει και έχει Ram να διαχειριστεί δεκάδες application χωρίς πρόβλημα. Γιατί άλλους πόρους καταναλώνει ένα application που βρίσκεται στην ram (και αναφέρομε κυρίως σε μπαταρία, και όχι σε μνήμη),και επίσης καταναλώνει περισσότερα MB από την σύνδεση που έχουμε. Όπως και να έχει αν κάποιος δεν θέλει να χρησιμοποιήσει τα push γιατί τον ενδιαφέρει να κλείνει το application του 100% και να βλέπει τα μηνύματα του όποτε επιλέξει και όχι όταν του τα στείλουν, αυτός μπορεί να τα απενεργοποιήσει απ΄το Application, όχι πονάει χέρι κόψει χέρι. Αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ για αυτό το θέμα γιατί κουράστηκα και εγώ με αυτό και από ότι βλέπω ελάχιστους ενδιαφέρουν τα προβλήματα των άλλων.

 

Η AOSP rom εχει Xposed Framework και gravity box, ξεκουραζει τους πυρηνες, και ΝΑΙ τρεχει μια χαρα το cosmote what's up παιδια.

 

Μωρέ άλλο το whatsapp και άλλο το whats up :D :D

Edited by ReVoM
Link to comment
Share on other sites

αυτή στο Ισπανικό σιτε είναι ίδια με αυτήν στο needrom που θέλει δωρεά και όταν λέω ίδια δεν εννοώ ίδια έκδοση?

 

Έψαχνα εδώ και καιρό μια εφαρμογή για να βελτιώσει την κάμερα του Α806 στις φωτογραφίες, εκεί είναι που υστερεί κιόλας, αφού τα 1080p video που βγάζει με ικανοποιούν αρκετά( ειδικά σε ότι έχει να κάνει με macro). Έχω να προτείνω 2 εφαρμογές για αυτό το σκοπό, η μία είναι η DSLR Camera Pro και η άλλη είναι η Camera ZOOM FX Pro. Χρησιμοποιώ και τις 2 , αλλά για διαφορετικές περιστάσεις. Δοκιμάστε τις και θα δείτε μεγάλη διαφορά σε σχέση με την built-in camera app.

Αν μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες καλό θα ήταν, επειδή βλέπω ότι την εφαρμογή lenovo camera την προτείνουν και την περιλαμβάνουν διάφοροι devs σε rom για άλλες συσκευές,

Βέβαια μια δοκιμή ποτέ δε βλάπτει

Edited by navi55

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα εδώ και καιρό μια εφαρμογή για να βελτιώσει την κάμερα του Α806 στις φωτογραφίες, εκεί είναι που υστερεί κιόλας, αφού τα 1080p video που βγάζει με ικανοποιούν αρκετά( ειδικά σε ότι έχει να κάνει με macro). Έχω να προτείνω 2 εφαρμογές για αυτό το σκοπό, η μία είναι η DSLR Camera Pro και η άλλη είναι η Camera ZOOM FX Pro. Χρησιμοποιώ και τις 2 , αλλά για διαφορετικές περιστάσεις. Δοκιμάστε τις και θα δείτε μεγάλη διαφορά σε σχέση με την built-in camera app.

 

η διαφορα που ειδες ηταν στο auto η με δικες σου ρυθμισεις ??ρωταω διοτι δυο τρια αλλα που δοκιμασα ειδα οτι το μαμα ειναι το ιδιο αν οχι καλυτερο και ποιο ευκολο .

Θα δοκιμασω εξω τα δυο που εβαλες διοτι εντος σπιτιου δεν βρηκα διαφορα καμια (στο auto παντα )

αυτο για διαφορετικες περιστασεις πως το ενοεις ??δηλ.που ειναι καλη η μια και που η αλλη

ευχαριστω

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...