Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά δεν είχε εγκατασταθεί το recovery γιαυτό δεν έβγαζα άκρη. Ακολούθησα ολα τα βήματα, όταν όμως πάω να κάνω install τη rom , μου βγάζει fail. Έχει γίνει σε κανέναν;
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα διαπιστωσα πηγα να κατεβασω ενα θεμα απο το theme center μου λεει αποτυχια ληψης γνωριζει κανενας τι γινετε?
Link to comment
Share on other sites

Το 3G παίζει. Το 4G επίσης παίζει αν α)το έχεις ενεργοποιήσει επικοινονώντας με το πάροχο κινητής που έχεις , β)η sim σου το υποστηρίζει , γ)αν είσαι σε περιοχή με 4G κάλυψη, δ)αν έχεις ενεργοποιήσει το 4G στην συσκευή σου.

 

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά πριν να μπω στην διαδικασία για το α) και το β); Έχει αισθητή διαφορά το 3G με το 4G; Γιατί όπως το βλέπω, τα downloads και το serfing πάει σφαίρα όταν είναι σε δίκτυο 3G.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα. Μολις την Παρασκευη πηρα κ γω το a806 golden warrior. Διαβασα σχεδον ολο το thread k οι περισσοτεροι λετε πολυ καλα λογια για τη μπαταρια.ρε παιδια εμενα με μικρη χρηση ιντερνετ κ facebok δε με βγαζει μερα ! Ουτε καν 12ωρο! Κανω κατι λαθος; καποια επιλογη με τους πυρηνες κτλ; επειδη η καθημερινοτητα μου με εχει εκτος σπιτιου απο 8 εως 9 το βραδυ δε μπορω να το χρησιμοποιω! Χτες στα μεσα της ημερας εβαλα τη sim στο παλιο μου lenovo για να βγαλω την ημερα!

Έχεις διαβάσει σχεδόν όλο το thread και δεν έχεις βρει απάντηση ? Σοβαρά μιλάς:mad:

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά δεν είχε εγκατασταθεί το recovery γιαυτό δεν έβγαζα άκρη. Ακολούθησα ολα τα βήματα, όταν όμως πάω να κάνω install τη rom , μου βγάζει fail. Έχει γίνει σε κανέναν;
ποια rom προσπαθείς να βάλεις (link) ? σε ποιο σημείο βγάζει fail?
Link to comment
Share on other sites

Δίνω το link για όποιον θέλει να φλασάρει την 1447 του Vickmall. Είναι Multilanguage , Rooted και με εγκατεστημένο το Playstore (Gmail, Maps κλπ δεν υπάρχουν αλλά μπορείτε να τα εγκαταστήσετε από το Playstore) και χωρίς τις άχρηστες κινέζικες εφαρμογές. Το power manager δεν υπάρχει στο συρτάρι εφαρμογών αλλά είναι ενσωματωμένο στο σύστημα όπως στις official DEV εκδόσεις. Κάτι που δεν μου άρεσε είναι ότι έχουν αντικαταστήσει την εφαρμογή ημερολογίου της lenovo με αυτήν της google. Όμως πήρα το apk από την 1447_ST και την εγκατέστησα χωριστά χωρίς πρόβλημα μαζί με αυτό του power manager.

 

Για εγκατάσταση μέσω TWRP ακολουθείτε τον οδηγό αναβάθμισης , παραλείποντας τα βήματα 5, 11, 12, 13 (η εγκατάσταση των gapps γίνεται από το Playstore που είναι ήδη εγκατεστημένο). Επίσης η εγκατάσταση του Update SuperSU-v2.14.zip είναι προαιρετική αφού η rom είναι ήδη root, αλλά την προτείνω γιατί το SuperSU είναι καλύτερο από το Superuser που έχει μέσα η rom.

Download VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip

 

 

Για τους μυημένους στο φλασάρισμα με το SP Flash tool κατεβάζετε το https://mega.co.nz/#F!fMRiBQJK!liawKHGrtyMLIYgvdqGUZQ

Καλησπέρα.Η rom που λες "Για τους μυημένους στο φλασάρισμα με το SP Flash tool"είναι ακριβώς η ίδια 1447 με την πιο πάνω

που γίνετε με TWRP?.Γιατί μου φαίνεται πιο εύκολο να το κανω με SP Flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα. Μολις την Παρασκευη πηρα κ γω το a806 golden warrior. Διαβασα σχεδον ολο το thread k οι περισσοτεροι λετε πολυ καλα λογια για τη μπαταρια.ρε παιδια εμενα με μικρη χρηση ιντερνετ κ facebok δε με βγαζει μερα ! Ουτε καν 12ωρο! Κανω κατι λαθος; καποια επιλογη με τους πυρηνες κτλ; επειδη η καθημερινοτητα μου με εχει εκτος σπιτιου απο 8 εως 9 το βραδυ δε μπορω να το χρησιμοποιω! Χτες στα μεσα της ημερας εβαλα τη sim στο παλιο μου lenovo για να βγαλω την ημερα!
Προφανώς είσαι με τη 9432 rom. Κάνε αναβάθμιση.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δοκιμάζω αλλα δε πιάνει, ξεκινάει πάλι το λειτουργικο. Πρέπει να ξανατρέξω το flash tool?

Όταν πατάς τα 3 κουμπιά, ΔΕΝ τα αφήνεις μόλις κάνει τη δόνηση ΑΛΛΑ όταν θα εμφανιστεί στην οθόνη το "dual sim" !!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό δοκιμάζω αλλα δε πιάνει, ξεκινάει πάλι το λειτουργικο. Πρέπει να ξανατρέξω το flash tool?

 

Καλησπερα κ απο μενα. Μολις την Παρασκευη πηρα κ γω το a806 golden warrior. Διαβασα σχεδον ολο το thread k οι περισσοτεροι λετε πολυ καλα λογια για τη μπαταρια.ρε παιδια εμενα με μικρη χρηση ιντερνετ κ facebok δε με βγαζει μερα ! Ουτε καν 12ωρο! Κανω κατι λαθος; καποια επιλογη με τους πυρηνες κτλ; επειδη η καθημερινοτητα μου με εχει εκτος σπιτιου απο 8 εως 9 το βραδυ δε μπορω να το χρησιμοποιω! Χτες στα μεσα της ημερας εβαλα τη sim στο παλιο μου lenovo για να βγαλω την ημερα!

1.Είναι καινούργιο,άρα δεν έστρωσε η μπαταρία ακόμα

2.Είσαι με την 9432

3.Έχεις πολλά ανοιχτά στο backround να δουλεύουν

4.Την οθόνη την έχεις ακόμα στο smart rotation.

Άρα......?

Είσαι αδιάβαστος !!!! ;););)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Η rom που λες "Για τους μυημένους στο φλασάρισμα με το SP Flash tool"είναι ακριβώς η ίδια 1447 με την πιο πάνω

που γίνετε με TWRP?.Γιατί μου φαίνεται πιο εύκολο να το κανω με SP Flash tool.

Ναι είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος μια χαρά δουλεύει, αυτή η λύση. Το ότι δεν δουλεύουν κάποια module, δεν έχει να κάνει με το patch αλλά με τα ίδια τα module που δεν έιναι συμβατά με την VibeUI rom.

Tested. Δουλεύει και στην 9432!

Link to comment
Share on other sites

Εχω whats up και ενω το βαζω στο 3g και ανοιχτα τα δεδομενα δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ. Τι αλλο πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστω για τις απαντησεις. Αποτι καταλαβα θα αλλαξω την 9432που εχω σε κατι αλλο οπως 1447 κ θα εχω περισσοτερες ωρες μπαταριας.θα ακολουθησω τις οδηγιες που υπαρχουν...
Link to comment
Share on other sites

Εχω whats up και ενω το βαζω στο 3g και ανοιχτα τα δεδομενα δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ. Τι αλλο πρεπει να κανω?

 

Επικοινώνησε με την εταιρεία

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει αισθητή διαφορά το 3G με το 4G; Γιατί όπως το βλέπω, τα downloads και το serfing πάει σφαίρα όταν είναι σε δίκτυο 3G.

Η μέρα με τη νύχτα! (Ακόμα και με μια γραμμή 4g)

Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχω whats up και ενω το βαζω στο 3g και ανοιχτα τα δεδομενα δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ. Τι αλλο πρεπει να κανω?

 

Σιγουρέψου ότι είναι σωστό το APN στα Ονόματα σημείου πρόσβασης (βρίσκεται στις Ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτησω αν ξερει κανεις; Τις συντομευσεις στις μπουρμπουληθρες της lockscreen μπορουμε να τις αλλαξουμε;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω whats up και ενω το βαζω στο 3g και ανοιχτα τα δεδομενα δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ. Τι αλλο πρεπει να κανω?

ανοιξε το data roaming και ξαναδοκιμασε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, από το πρωί το lenovo μου άρχισε να κάνει απανωτά restart χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. το πλήκτρο κλειδώματος δεν κλείνει το κινητό. το άφησα και μερική ώρα χωρίς μπαταρία αλλά δεν έγινε κάτι διαφορετικό. καμία πρόταση για το πως να το διορθώσω; ή πως να φλασάρω το κινητό χωρίς να μπορώ να το συνδέσω σε pc;
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα με τα live wallpaper ? και εχει βρει κανεις pc suite στα αγγλικα η ελληνικα>?

 

 

καποιος?.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, από το πρωί το lenovo μου άρχισε να κάνει απανωτά restart χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. το πλήκτρο κλειδώματος δεν κλείνει το κινητό. το άφησα και μερική ώρα χωρίς μπαταρία αλλά δεν έγινε κάτι διαφορετικό. καμία πρόταση για το πως να το διορθώσω; ή πως να φλασάρω το κινητό χωρίς να μπορώ να το συνδέσω σε pc;

Πείραξες κάτι από αυτά που είχε το τηλέφωνο εγκατεστημένα? Για να φλασάρεις το τηλέφωνο στην κατάσταση που φαντάζομαι ότι είναι θα χρειαστείς PC.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καποιος?.......

Κανένα πρόβλημα με τα livewallpaper (εσύ τι πρόβλημα έχεις?) .

Link to comment
Share on other sites

Πείραξες κάτι από αυτά που είχε το τηλέφωνο εγκατεστημένα? Για να φλασάρεις το τηλέφωνο στην κατάσταση που φαντάζομαι ότι είναι θα χρειαστείς PC.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανένα πρόβλημα με τα livewallpaper (εσύ τι πρόβλημα έχεις?) .

 

δεν ανταποκρινετε το live wallpaper picker

Link to comment
Share on other sites

Πείραξες κάτι από αυτά που είχε το τηλέφωνο εγκατεστημένα? Για να φλασάρεις το τηλέφωνο στην κατάσταση που φαντάζομαι ότι είναι θα χρειαστείς PC.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανένα πρόβλημα με τα livewallpaper (εσύ τι πρόβλημα έχεις?) .

 

Όχι δεν πείραξα τίποτα, χωρίς να πειράξω κάτι ξεκίνησε τα restart. Μετά από ώρα άνοιξε κανονικά, και ξεκίνησα να το φλασάρω σύμφωνα με το guide σου. όταν άνοιξε πρώτη φορά με την 1447 ξαναάρχισε να κάνει restart. Μετά απο κανα 5άρι άνοιξε κανονικα και τώρα περιμενο να το κλείσω για να το ανοίξω με twrp και να εγκαταστήσω gapps. Νομίζω ότι κάποιο θέμα έχει η συσκευή μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πήρα απο vickmall μετα απο παζαρι με την ΚινεζοΜεξικανα "Σελινα" :lol: . Επειδη πηρα 2 μου έδωσε εκπτωτικό κουπόνι 4 $ (το λευκο είχε 4 $ παραπανω απο το μαυρο , οποτε στην ουσία έδωσα 166$ για το καθένα ) . Περα απο τα κλασσικα ζελατινα και σιλικονες , μου έδωσε και 2 τζαμια , αλλα μυριζομαι οτι παραειναι μαιμου : http://www.vickmall.com/9h-hardness-tempered-glass-screen-protector-for-lenovo-a8-a808t-a806.html , τα Nilkin της είχαν τελειώσει .

Overall , νομιζω οτι μου πήγαν καλα .... αναμονη τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πείραξα τίποτα, χωρίς να πειράξω κάτι ξεκίνησε τα restart. Μετά από ώρα άνοιξε κανονικά, και ξεκίνησα να το φλασάρω σύμφωνα με το guide σου. όταν άνοιξε πρώτη φορά με την 1447 ξαναάρχισε να κάνει restart. Μετά απο κανα 5άρι άνοιξε κανονικα και τώρα περιμενο να το κλείσω για να το ανοίξω με twrp και να εγκαταστήσω gapps. Νομίζω ότι κάποιο θέμα έχει η συσκευή μου.

Χρησιμοποίησες την 1447 με την TWRP ή με SP flash tool μέθοδο? Για να επιβεβαιωθεί ότι είναι όντως πρόβλημα στην συσκευή , νομίζω ότι, αν δεν το 'χεις κάνει, πρέπει να κάνεις την διαδικασία με το SP flash tool από το PC.

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση υπάρχει πλήρως Ελληνική Rom για το το Α806;;;

Πλήρως Ελληνική rom όχι δεν υπάρχει. Αλλά η 1447 multilanguage που υπάρχει είναι κατα την γνώμη μου αποδεκτή για τους περισσότερους αν όχι όλους.

Link to comment
Share on other sites

Το χω καναδυο μερες στα χερια μου,επειδη δυστυχως δεν διαβαζονται τοσες σελιδες,τα update απ το mobomarket τα περναμε ? Μου βγαζει συνεχεια ειδοποιησεις κ ενω στην αρχη δεν εδωσα σημασια βλεπω οτι εχει εκει ολες τις γνωστες εφαρμογες ... Να το αγνοησω ?

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Πλήρως Ελληνική rom όχι δεν υπάρχει. Αλλά η 1447 multilanguage που υπάρχει είναι κατα την γνώμη μου αποδεκτή για τους περισσότερους αν όχι όλους.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση είναι αυτήν;;; https://mega.co.nz/#F!fMRiBQJK!liawKHGrtyMLIYgvdqGUZQ κατεβάζω και φλασάρο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...