Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Καλησπέρα,

 

Μόλις απήρα στα χέρια μου το Α806 και μου εβγαλε να κάνω update στην εκδοση 1447. Το προχώρησα γιατί δεν ήξερα και δυστυχώς με γέμισε κινέζικα apps. Υπάρχει κάποια αγγλικη έκδοση που μπορώ να βάλω? Τι πρέπει να κάνω;

 

Ρίξε μια ματιά στους οδηγούς στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Kandilak τι νομιζεις για την παρακατω λυση? http://bit.ly/1xyNutk

Μπορείς να την δοκιμάσεις? Εγώ έχω δοκιμάσει την λύση που ποσταρα πριν και δούλεψε , όμως κάποια modules λόγο VibeUI (κυρίως mods που έχουν να κάνουν με το interface) δεν γίνεται να δουλέψουν. Δεν νομίζω ότι το να μπεις στο κόπο να δοκιμάσεις αυτή την διαδικασία θα σου δώσει κάτι περισσότερο. Την κάλυτερη xposed συμβατοτητα θα την παρεις με την AOSP v2 rom που υπάρχει στο needrom.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την δοκιμάσεις? Εγώ έχω δοκιμάσει την λύση που ποσταρα πριν και δούλεψε , όμως κάποια modules λόγο VibeUI (κυρίως mods που έχουν να κάνουν με το interface) δεν γίνεται να δουλέψουν. Δεν νομίζω ότι το να μπεις στο κόπο να δοκιμάσεις αυτή την διαδικασία θα σου δώσει κάτι περισσότερο. Την κάλυτερη xposed συμβατοτητα θα την παρεις με την AOSP v2 rom που υπάρχει στο needrom.

ΟΚ, thanks!

Ελληνικά και play store θα παιζουν με την custom rom?

Διαβάζω επίσης ότι όλες οι ενδείξεις για το hardware της συσκευής θα εμφανίζονται λάθος (RAM κλπ) - Λογικά θα δουλεύει σωστά παρόλα αυτά, τι νομίζεις?

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σου για αυτή την ROM? http://www.needrom.com/download/a806-aosp-v1-0/

Ελληνικά, play store κλπ?

τη δοκιμασα πολύ λίγο όμως (για να μπορώ να σου πω για τυχών προβλήματα) γιατί μου άρεσαν κάποια χαρακτηριστικά της VibeUI που δεν τα έιχε η AOSP. Περίμενε αν κάποιο από τα παιδιά που την χρησιμοποιούν μπορούν να σου δώσουν παραπάνω πληροφορίες. Μπορείς βέβαια να την δοκιμάσεις και να αποφασίσεις μόνο σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΟΚ, thanks!

Ελληνικά και play store θα παιζουν με την custom rom?

Διαβάζω επίσης ότι όλες οι ενδείξεις για το hardware της συσκευής θα εμφανίζονται λάθος (RAM κλπ) - Λογικά θα δουλεύει σωστά παρόλα αυτά, τι νομίζεις?

Σε ευχαριστώ.

απ'οσο θυμάμαι υπήρχε κάποιο θέμα με κάποιες εφαρμογές όταν προσπαθούσες να τις εγκαταστήσεις από το playstore, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες για το πως διορθωνόταν.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, πριν αρκετά post έχω γράψει αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5811083#post5811083

 

Δίκιο έχεις αλλά δεν δουλεύει και 100%. Αναμένω για καλύτερη λύση.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις αλλά δεν δουλεύει και 100%. Αναμένω για καλύτερη λύση.

Κάνεις λάθος μια χαρά δουλεύει, αυτή η λύση. Το ότι δεν δουλεύουν κάποια module, δεν έχει να κάνει με το patch αλλά με τα ίδια τα module που δεν έιναι συμβατά με την VibeUI rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ενδιαφέρομαι να πάρω 2 Α806 (για χρηση σε 4G Cosmote) , γνωρίζω όλα τα κινέζικα μαγαζία , αλλα θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο κουπόνι που να ρίχνει την τιμή κάτω απο τα 166$ για το λευκό μοντέλο .

Αν όχι τότε κλείνω προς το to2c για να το στείλουν με γυαλί (4euro) και να μην το περιμένω να μου έρθει ξεχωριστά .

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπαιξαν καθόλου κουπόνια για αυτό

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι ειναι το recovery? Μπαινεις με κλειστο το κινητό πατώντας και τα 3 πληκτρα ή απο MobileUncleTools reboot into recovery

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το κανω αυτο στη συνεχεια τι πρεπει να κανω; μου απαντησε ενα παιδι οτι απο τον οδηγο πρρπει να κανω το βημα 4 κ 10 αλλα που βρισκω το twrp; το mobileuncle δε με αφηνει να κανω τπτ γιατι δεν ειναι ροοτ το κινητο, πραγμα που προσπαθω να κανω.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι ροοτ, πρέπει να ακολουθησεις αυτο.. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5718435#post5718435

Και βαζεις αυτη

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν φλασαρω το twrp δεν πρεπει να υπαρχει μετα στ κινητο; δε το βρισκω πουθενα για να τ ανοιξω

 

Με κλειστό το κιν πατάς volume up + down + power. Τα volume τα πατάς καλά γτ θα μπεις στα άλλα μενού αν κάποιο δεν πετιέται.

Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Μα διαβασε τον οδηγο και κανε βήμα βήμα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάρει ένας φίλος το lenovo a8 a806 από vickmall και με ρώτησε αν παίζει το 4g /3g στην Ελλάδα.
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάρει ένας φίλος το lenovo a8 a806 από vickmall και με ρώτησε αν παίζει το 4g /3g στην Ελλάδα.

Παίζει κανονικά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάρει ένας φίλος το lenovo a8 a806 από vickmall και με ρώτησε αν παίζει το 4g /3g στην Ελλάδα.
Το 3G παίζει. Το 4G επίσης παίζει αν α)το έχεις ενεργοποιήσει επικοινονώντας με το πάροχο κινητής που έχεις , β)η sim σου το υποστηρίζει , γ)αν είσαι σε περιοχή με 4G κάλυψη, δ)αν έχεις ενεργοποιήσει το 4G στην συσκευή σου.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά! New version found (1447). Εχω την 1443 από οδηγό κάντιλακ με root κ όλα τα καλά. Ξέρουμε αν μπορούμε να κάνουμε την ΟΤΑ αναβάθμιση ή θα σβήσει root κλπ κ θα επαναφέρει ότι κινεζιά έχω βγάλει?
Χιλιοειπωμένο!!!!!!!!!!

Αφού έκανες μια φορά τον οδηγό,γιατί να ασχοληθείς με ΟΤΑ ????

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια εχω στα χερια μου ενα Α806 και εχω μερικα θεματακια.Δν παιζει το Power manager και το Θεμα κεντρο και εχω παρατηρησει πως αν του βαλεις μεμβρανη προστατευτικη μετα απο λιγο καιρο επηρεαζει την αφη πανω δεξια(ειναι σαν να το πατας εσυ με το δαχτυλο ενω μπορει εκεινη την ωρα να κανεις κτ αλλο)
Αδιάβαστος........από τα πρώτα ποστ,αυτό λέμε!

Είσαι με την 9432 κι αυτά ΔΕΝ δουλεύουν!

Για τη μεμβράνη,απλά βγάλτην και δες !

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ τον ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ TWRP RECOVERY ΜΕΣΩ PC, ολοκληρώνεται η διαδικασία (εμφανίζεται το ΟΚ) αλλα μετά όταν πατάω το Vol Up+Down+Power δε μπαινει στο TWRP αλλά ανοιγει το κινητο. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

 

Το είχα πετύχει χτες και μπήκα αλλα μετα το wipe σταμάτησα γαιτί δεν είχαν μπει όλα τα αρχεία στην sd card και σήμερα που προσπαθώ πάλι δε μπορώ να μπω.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ τον ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ TWRP RECOVERY ΜΕΣΩ PC, ολοκληρώνεται η διαδικασία (εμφανίζεται το ΟΚ) αλλα μετά όταν πατάω το Vol Up+Down+Power δε μπαινει στο TWRP αλλά ανοιγει το κινητο. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

 

Το είχα πετύχει χτες και μπήκα αλλα μετα το wipe σταμάτησα γαιτί δεν είχαν μπει όλα τα αρχεία στην sd card και σήμερα που προσπαθώ πάλι δε μπορώ να μπω.

Πάμε για μία ακόμη φορά.........για να μπεις σε TWRP , πατάς Vol up+Vol down και αφού είσαι σίγουρος ότι τα κρατάς και τα δύο πατημένα , πατάς το power και τα κρατάς και τα τρία μαζί πατημένα μέχρι να εμφανιστεί το TWRP (εμφανίζεται ένα λογοτυπο που αναγράφει "dual sim" και μετά εμφανίζει το menu του TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε για μία ακόμη φορά.........για να μπεις σε TWRP , πατάς Vol up+Vol down και αφού είσαι σίγουρος ότι τα κρατάς και τα δύο πατημένα , πατάς το power και τα κρατάς και τα τρία μαζί πατημένα μέχρι να εμφανιστεί το TWRP (εμφανίζεται ένα λογοτυπο που αναγράφει "dual sim" και μετά εμφανίζει το menu του TWRP.

 

Αυτό δοκιμάζω αλλα δε πιάνει, ξεκινάει πάλι το λειτουργικο. Πρέπει να ξανατρέξω το flash tool?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δοκιμάζω αλλα δε πιάνει, ξεκινάει πάλι το λειτουργικο. Πρέπει να ξανατρέξω το flash tool?

το ότι ξεκινάει το λειτουργικό σημαίνει ότι δεν πατιούνται σωστά τα κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα. Μολις την Παρασκευη πηρα κ γω το a806 golden warrior. Διαβασα σχεδον ολο το thread k οι περισσοτεροι λετε πολυ καλα λογια για τη μπαταρια.ρε παιδια εμενα με μικρη χρηση ιντερνετ κ facebok δε με βγαζει μερα ! Ουτε καν 12ωρο! Κανω κατι λαθος; καποια επιλογη με τους πυρηνες κτλ; επειδη η καθημερινοτητα μου με εχει εκτος σπιτιου απο 8 εως 9 το βραδυ δε μπορω να το χρησιμοποιω! Χτες στα μεσα της ημερας εβαλα τη sim στο παλιο μου lenovo για να βγαλω την ημερα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...