Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα το παραγγειλω συντομα ...

 

Αν τους ζητησω καποια συγκεκριμενη rom την βαζουν κ αυτοι ??

Δεν έχω δει κανέναν να ζητάει κάτι τέτοιο.....

Χλωμό το βλέπω άλλα ρώτησε να δούμε τι θα πουν.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε στον οδηγό ακριβώς τι γράφω. Όταν γράφω "κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)" δεν εννοώ εγκαταστήστε το TWRP manager από το playstore στην sdcard.

Οταν παει να μπει σε TWRP recovery κ κανει επανεκκινηση η συνδεση κινητου-pc χανεται με αποτελεσμα να μην μπορω να βρω την sd card για να κανω τα υπολοιπα..

Δεν γινεται αυτο το πραγμα.....Ασχολουμε με το κινητο 4,5-5 ωρες κ ακρη δεν εχω βγαλει ακομα.

Την μια κολλαει.. το κιν για ωρα,την αλλη δεν βρισκει την sd,την αλλη να του κανω την διαδικασια να το βαλω σε recovery κ να μην μπαινει..

Μεχρι την βημα 8 το εχω κανει 5-6 φορες.

Edited by johnka
Link to comment
Share on other sites

Ενα ειναι ειναι σιγουρο δεν απευθυνεται σε ατομα με οχι καλες γνωσεις σ αυτα τα 'πειραγματα'.Αυτο προς ολους τους υποψηφιους αγοραστες.Το thread το παρακολουθω απο τοτε που ηταν 3-4 σελιδες κ ολα μου φαινοντουσαν ευκολα γι αυτο κ προχωρησα στην παραγγελια του.

Αυριο θα απευθυνθω σε τεχνικους(ηδη σημερα το ειπα σε 2 κ μου ειπαν καλυτερα να μην ασχοληθουν) κι αν παλι δεν βγαλω ακρη επομενο βημα βγαινει προς ΠΩΛΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom έχεις? Αν έχεις την 1445 μην το ψάχνεις, είναι ενσωματωμένη λειτουργία στις ρυθμίσεις συστήματος .

Ευχαριστώ δεν το ήξερα!Θεώρησα ότι απλά έκανα κάποια βλακεία και εξαφανίστηκε..Ναι την 1445 έχω.

Samsung Galaxy S8+
Link to comment
Share on other sites

Φιλε johnka για να καταλαβω πας να μπεις σε twrp ενω εχεις συνδεμενο το κινητο στο pc?Ποιος σου ειπε τετοιο πραγμα?Εκτος του mobileuncle τα αλλα αρχειακια τα κατεβαζεις στο pc σου και τα βαζεις στην sd του κινητου χυμα (οχι σε καποιο φακελο δηλαδη).ΒΓΑΖΕΙΣ το κινητο απο το pc και αν δεν το εγκατεστησες ακομα μπαινεις play store και εγκαθιστας το mobileuncle.Λογικα αφου μιλας για twrp αρα το εχεις εγκαταστησει με το mobileuncle.Μενει να κατεβασεις την ρομ που θες (μαλλον το εκανες) απο το pc και την βαζεις στην sd.ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ το κινητο απο το pc και μπαινεις σε twrp και βαζεις την ρομ που εχεις ηδη στην sd σου.Ουτε τεχνικες γνωσεις ουτε τιποτα δε θελει.Μια φορα να το κανεις σωστα τελειωσε..
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζετε την AOSP rom. Ούτε power manager, ουτε security, ούτε theme center, ούτε notification center. Pure android.

Για τη lockscreen και το ότι την τερματίζει το security ή το κάθε πρόγραμμα που κάνει εκκαθάριση της ram μπορείς να το προστατέψεις από τον τερματισμό προσθέτοντας το στην ignore list ή white list που όλα αυτά τα προγράμματα διαθέτουν. Προσθεσέ το λοιπόν στην ignore list του security και δοκίμασε μετά εκκαθάριση ram να δεις αν κλείνει. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ εκκαθάριση ram. Έχω το greenify που κάνει πολύ καλύτερη δουλειά.

 

Την είδα την AOSP, αλλά διάβασα για προβλήματα που δεν καταλαβαίνω και δε θέλω να αποκτήσω :P

Επίσης, είδα βγάζει και χαμηλότερο antutu score πράγμα που δε μ' αρέσει από τη στιγμή που έχω πιάσει μεγαλύτερες δυνατότητες έτσι όπως είμαι τώρα. Από αυτά που είπες, μόνο το Theme Center ενοχλεί κατά τη διάρκεια της χρήσης κι αυτό μόνο "αισθητικά" καθώς δε μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα και απλώς ρωτάω για να το κάνω πιο "όμορφο":)

Κάτι σοβαρό που θέλω όμως... Σε περίπτωση update από 1443 σε 1445, υπάρχει τρόπος να κρατήσω εφαρμογές και περασμένο υλικό ανέπαφο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενα ειναι ειναι σιγουρο δεν απευθυνεται σε ατομα με οχι καλες γνωσεις σ αυτα τα 'πειραγματα'.Αυτο προς ολους τους υποψηφιους αγοραστες.Το thread το παρακολουθω απο τοτε που ηταν 3-4 σελιδες κ ολα μου φαινοντουσαν ευκολα γι αυτο κ προχωρησα στην παραγγελια του.

Αυριο θα απευθυνθω σε τεχνικους(ηδη σημερα το ειπα σε 2 κ μου ειπαν καλυτερα να μην ασχοληθουν) κι αν παλι δεν βγαλω ακρη επομενο βημα βγαινει προς ΠΩΛΗΣΗ.

 

Το είπα και πριν... Μέχρι πριν 6 μέρες δεν είχα καμιά επαφή με τίποτα απ' όλα αυτά και τώρα το "πρόβλημα" μου είναι μόνο πως θα βλέπω αυτό που γουστάρω στην οθόνη κλειδώματος. Θέλει απλά υπομονή, όρεξη και μεράκι γιατί μιλάμε για ένα ακατέργαστο διαμάντι.

Link to comment
Share on other sites

Το σαββατο εγινε και η δικια μου παραγγελια απο to2c, ειναι το πρωτο smartphone για εμενα

Aυτο που με ανησυχει ειναι οτι δεν τους ειπα multilunguage και να ΜΗΝ διαγραψουν τα chinese apps :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το σαββατο εγινε και η δικια μου παραγγελια απο to2c, ειναι το πρωτο smartphone για εμενα

Aυτο που με ανησυχει ειναι οτι δεν τους ειπα multilunguage και να ΜΗΝ διαγραψουν τα chinese apps :confused:

 

Αν δεν το έχουν στείλει ακόμα μπορείς να τους πεις λογικά με κάποιο μήνυμα να σε περάσουν multilanguage rom, root +gapps.

Από μόνοι τους δε διαγράφουν πάντως:)

Link to comment
Share on other sites

Το σαββατο εγινε και η δικια μου παραγγελια απο to2c, ειναι το πρωτο smartphone για εμενα

Aυτο που με ανησυχει ειναι οτι δεν τους ειπα multilunguage και να ΜΗΝ διαγραψουν τα chinese apps :confused:

Να ανησυχείς να μην σου έρθει το κινητό με πρόβλημα στο hardware και χρειαστεί να το στείλεις πίσω. Για τα υπόλοιπα έχουμε δώσει λύση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα.Το οτι το Α806 δεν κάνει βίντεο-κλήση είναι θέμα λογισμικού ή hardware ;

Πόσο κοστίζει η βιντεοκλήση?

Link to comment
Share on other sites

εγω του εβαλα την εκδοση που υπηρχε εδω στο φορουμ την VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 τωρα το απογευμα... Στο ANTUTU μου βγαζει 33033. Παει σφαιρα το κινητο.. Σταματησε να μου βγαζει τα notificatios stopped και τα σχετικα και φυσικα δεν καει τοσο πολυ μπαταρια πλεον.. 1 ωρα ομιλιας στο τηλ μου εκαψε 7% ειμαστε καλα μπορω να πω..
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει κανέναν να ζητάει κάτι τέτοιο.....

Χλωμό το βλέπω άλλα ρώτησε να δούμε τι θα πουν.

 

ρωτησα με ποια rom ερχετε κ μου ειπαν την 9432 ... αυτη ειναι με τα ελληνικα απ οτι διαβαζω..

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δεκαδες προσπαθειες να περασω την1445 τουλαχιστον ανακαλυψα που ειναι το προβλημα-χωρις ομως βεβαια να μπορω να το λυσω-..

Φτανω μεχρι το βημα 8 του οδηγου του kandilak αλλα μεχρι εκει γιατι στο επομενο βημα που ψαχνω τη ρομ και τα υπολοιπα μεσα απο το install του twrp δεν βρισκω τιποτα.Τι δεν τα βαζω σε φακελο,τι τα βαζω,τι κανω αλλα χιλια δυο πραγματα κ ακομα τιποτα.Μεχρι που εβαλα κ μια 2η sd γιατι ελεγα να μην ειχε προβλημα η πρωτη αλλα τα ιδια κ μαλιστα σ αυτη μου βγαζει μην οτι την κατεστρεψα κ θελει φορματ.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δεκαδες προσπαθειες να περασω την1445 τουλαχιστον ανακαλυψα που ειναι το προβλημα-χωρις ομως βεβαια να μπορω να το λυσω-..

Φτανω μεχρι το βημα 8 του οδηγου του kandilak αλλα μεχρι εκει γιατι στο επομενο βημα που ψαχνω τη ρομ και τα υπολοιπα μεσα απο το install του twrp δεν βρισκω τιποτα.Τι δεν τα βαζω σε φακελο,τι τα βαζω,τι κανω αλλα χιλια δυο πραγματα κ ακομα τιποτα.Μεχρι που εβαλα κ μια 2η sd γιατι ελεγα να μην ειχε προβλημα η πρωτη αλλα τα ιδια κ μαλιστα σ αυτη μου βγαζει μην οτι την κατεστρεψα κ θελει φορματ.

όταν είσαι στην κανονική λειτουργία του τηλεφώνου, μπορείς να δεις που έχεις αποθυκευσει το zip της rom?
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω ενημερωση της ROM μεσω system update,τα χάνω όλα τα αρχεία μου ?

 

όχι δεν χάνεις τίποτα, στην δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον δεν έχασα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Να ανησυχείς να μην σου έρθει το κινητό με πρόβλημα στο hardware και χρειαστεί να το στείλεις πίσω. Για τα υπόλοιπα έχουμε δώσει λύση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πόσο κοστίζει η βιντεοκλήση?

 

Για ποιο λογο να ερθει με προβλημα στο hardware?

Mιλησα στο chat μαζι τους και μου ειπαν οτι το κινητο θα ερθει με την αγγλικη γλωσα και και οτι ΣΥΝΗΘΩΣ δεν διαγραφουν κατι αν δεν τους πουμε εμεις...αυτο το συνηθως με ανησυχει λιγακι

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χάνεις τίποτα, στην δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον δεν έχασα κάτι.

 

πφφ το έκανα ,δεν έχασα αρχεία,αλλα έχασα το root και τα gaps δεν δουλεύουν :(

Edited by johnsp13
Link to comment
Share on other sites

όταν είσαι στην κανονική λειτουργία του τηλεφώνου, μπορείς να δεις που έχεις αποθυκευσει το zip της rom?

Τωρα που το λες Κandilak...οχι!!!Ουτε ετσι τα βρισκω τα αρχεια..

Link to comment
Share on other sites

πφφ το έκανα ,δεν έχασα αρχεία,αλλα έχασα το root και τα gaps δεν δουλεύουν :(

 

To ροοτ το χάνεις εννοείται αυτό, επίσης αλλάζει και το recovery μπαίνει το lenovo recovery. Στην δικιά μου περίπτωση τα gapps δουλεύουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

To ροοτ το χάνεις εννοείται αυτό, επίσης αλλάζει και το recovery μπαίνει το lenovo recovery. Στην δικιά μου περίπτωση τα gapps δουλεύουν κανονικά.

 

μαλιστα,πως να περασω τα gaps παλι και να το κανω ροοτ ?,χωρις να χασω τα αρχεια,ο οδηγός που υπάρχει είναι μονο για root συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λες Κandilak...οχι!!!Ουτε ετσι τα βρισκω τα αρχεια..
Οπότε δεν περάστηκαν στην μνημη του τηλεφώνου από το PC. Σιγουρέψου λοιπόν ότι πέρασες τα αρχεία στην μνήμη του τηλεφώνου και μετά ξεκίνα τον οδηγό. Έκανες διαγραφή τον φάκελο TWRP\BACKUP για να ελευθερώσεις χώρο στην εσωτεριή μνήμη, όπως σου είπα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μαλιστα,πως να περασω τα gaps παλι και να το κανω ροοτ ?,χωρις να χασω τα αρχεια,ο οδηγός που υπάρχει είναι μονο για root συσκευές

Lenovo A806: Οδηγός εγκατάστασης TWRP recovery από το PC

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Lenovo A806: Οδηγός εγκατάστασης TWRP recovery από το PC

 

αυτο προσπάθησα να κανω,αλλά μόλις πατάω τα κουμπιά για να μπώ στο recovery,δονήτε μια φωρα ,μετα ξαναδονητε και ανοιγει κανονικά το κινητό

Link to comment
Share on other sites

αυτο προσπάθησα να κανω,αλλά μόλις πατάω τα κουμπιά για να μπώ στο recovery,δονήτε μια φωρα ,μετα ξαναδονητε και ανοιγει κανονικά το κινητό
πάτα τα κουμπιά συνεχόμενα έως ότου ανοίξει στο TWRP. Μην τα αφήσεις στην 1η δόνηση. Πρόσεξε να χρησιμοποιήσεις 3 δάκτυλα για να τα πατήσεις Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...