Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν , όσοι θέλετε manual σας δίνω παρακάτω link. Είναι στα ελληνικά και ανανεώνεται συνεχώς. Μέχρι τώρα έχει φτάσει στις 72 σελίδες.

 

Lenovo A806: Ελληνικό Manual

 

;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδιά κάθε 5 δευτερόλεπτα το Power manager μου ζητάει δικαιώματα superuser και ότι και να επιλέξω δεν σταματάει. Το πήρα rooted με removed chinese apps. Πρέπει να αλλάξω rom οπωσδήποτε;
Πριν πατήσεις grant τσέκαρε να θυμάται την απόφασή σου.

 

Edit: Eπειδή τώρα είδα ότι έχεις removed chinese apps, δοκίμασε να κάνεις αυτό

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση kandilak. πατησα να επιτρέπεται πάντα και αποδοχή, αν εννοείς αυτό απλά βγάζει κάθε 5sec πάλι την ειδοποίηση "Power manager έλαβε δικαιώματα Superuser". πηγα στην εφαρμογη superuser, επέλεξα το power manager, και στην επιλογή ειδοποιήσεις έβαλα ανενεργό και σταμάτησε. να βάλω και το αρχείο καταγραφής ανενεργό για να μην "μπουκώσει"; είναι φυσιολογικό να ζητάει κάθε 5 sec δικαιώματα superuser? αυτό μου έκανε εντύπωση.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση kandilak. πατησα να επιτρέπεται πάντα και αποδοχή, αν εννοείς αυτό απλά βγάζει κάθε 5sec πάλι την ειδοποίηση "Power manager έλαβε δικαιώματα Superuser". πηγα στην εφαρμογη superuser, επέλεξα το power manager, και στην επιλογή ειδοποιήσεις έβαλα ανενεργό και σταμάτησε. να βάλω και το αρχείο καταγραφής ανενεργό για να μην "μπουκώσει"; είναι φυσιολογικό να ζητάει κάθε 5 sec δικαιώματα superuser? αυτό μου έκανε εντύπωση.

Είπες ότι έχουν αφαιρεθεί chinese apps. Δες αν υπάρχουν στο τηλέφωνό σου τα Security, Theme center, Power Manager, Notification center. Αν κάποια απ'αυτά έχουν αφαιρεθεί τότε θα έχεις προβλήματα. Θα πρέπει να δοκιμάσεις αυτό που σου είπα στο προηγούμενο post μου.

Link to comment
Share on other sites

έτσι τους είχα γράψει τουλάχιστον, να αφαιρέσουν τα κινεζικα apps. λοιπόν όλα όσα μου είπες τα βρήκα στην κεντρικη οθονη με τα εικονιδια των εφαρμογων, εκτος απο το notification center που το βρηκα στις ρυθμίσεις->εφαρμογές->όλα. άρα δεν εχει αφαιρεθει καποιο απο αυτα απ'οτι καταλαβαινω
Link to comment
Share on other sites

έτσι τους είχα γράψει τουλάχιστον, να αφαιρέσουν τα κινεζικα apps. λοιπόν όλα όσα μου είπες τα βρήκα στην κεντρικη οθονη με τα εικονιδια των εφαρμογων, εκτος απο το notification center που το βρηκα στις ρυθμίσεις->εφαρμογές->όλα. άρα δεν εχει αφαιρεθει καποιο απο αυτα απ'οτι καταλαβαινω

Αστο έτσι. το πολύ πολύ αλλάζεις μετά την εφαρμογή superuser στο SuperSU.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα και νομίζω λύθηκε. Στις ρυθμίσεις ,4-5 επιλογή είναι το more και επιλέγεις το προεπιλεγμένο πρόγραμμα μηνυμάτων, στην μαμά εφαρμογή πατάς το αριστερό κουμπί και επιλέγεις more και πάλι ρυθμίζεις αντίστοιχα, στο security ξεμπλοκάρεις το handcent για να στέλνει μηνύματα χωρίς να σε ρωτάει κάθε φορά που στέλνεις μήνυμα και, το σημαντικότερο και αυτό που έλυσε το πρόβλημα, στις εφαρμογές πηγαίνεις στη στήλη όλες και βρίσκεις τον contacts manager(από μνήμης δεν έχω το κινητό μπροστά μου) και εκεί ξετίκαρα το show notifications και πιο κάτω επέλεξα να "ξεχάσει τις προεπιλογές για την εφαρμογή". Αν ξανακάνει κάτι θα επανέλθω..

 

Δούλεψε!!!! Προσπάθησα να κάνω το ίδιο με τα contacts και το calendar αλλά τζίφος. Αν κάποιος ξέρει κάτι ας ποστάρει!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες είναι, μπορείς όντως από τις περισσότερες τουλάχιστον εφαρμογές να ορίσεις πού θα κάνουν save τα αρχεία τους.

 

Παρ' όλα αυτά, η έξτρα ευελιξία του να μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα απευθείας από command line, να προσθέσεις symbolic links κλπ και να φέρεις το... πράγμα στα μέτρα σου, είναι πάντα καλοδεχούμενη!

 

Ρίξε μια ματιά πρώτα από 'δω λοιπόν (πολλές εφαρμογές για το κάθε τι, παραθέτω κάποιες ενδεικτικά)...:

 

1. Terminal Emulator

 

2. Οπωσδήποτε, ειδικά για τη χρήση που σε ενδιαφέρει, αλλά και για κάθε άλλη, το Hacker's Keyboard (εγώ το έχω για default πληκτρολόγιο, απλώς στο smartphone, λόγω του σχετικά μικρού μεγέθους της οθόνης, το έχω να γυρίζει σε 'κλασικό' Android qwerty layout όταν είναι σε portrait, αλλά σε full qwerty -αντίστοιχο πλήρους πληκτρολογίου υπολογιστή- σε landscape, όπου υπάρχει ο απαραίτητος... χώρος).

 

3. Όπως είναι η συσκευή σου, θα υποστηρίζει ήδη μερικές εντολές από Linux (για αυτό που θέλεις να κάνεις, υποθέτω επαρκούν μερικά 'βασικά', όπως ls, cd, mkdir και βεβαίως ln). Επίσης και αρκετές εφαρμογές εγκαθιστούν ένα κάποιο δικό τους version του busybox, μιας και στηρίζουν αρκετές λειτουργίες τους σε εκτέλεση scripts.

Για να είσαι... κομπλέ όμως, εγκαθιστάς και κάτι σαν αυτό (ή ακόμα καλύτερα το Pro version) και έχεις ένα σχετικά αξιοπρεπές περιβάλλον linux από command line, με εντολές και utilities που αναπαράγουν ένα υπολογίσιμο μέρος της λειτουργικότητος των... desktop ξαδερφιών τους.

 

Με αυτά ανά χείρας (και ένα ζευγάρι... καλά μάτια, γιατι αν δε χρησιμοποιήσεις και ένα αρκετά μικρό font size για να χωράει αρκετή πληροφορία στο terminal emulator window, δεν κάνεις και πολλή δουλειά - αλλά -τόσο- μικρό font και οθόνη κινητού θέλουν... γερακίσιο μάτι!), είσαι έτοιμος να πειραματιστείς!

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Εχω το Terminal Emulator πληκτρολόγιο χρησιμοποιώ το Perfect keyboard free.

Θα στήσω και το busybox που προτείνεις γιατί το τερματικό ναι μεν έχει τα βασικά (ls ,cd, mkdir κτλ) αλλά ότνα δίνω ln -s Pictures MyFiles/pictures

παίρνω αυτό: link failed Function not implemented

 

 

 

@ Kandilac

 

Να οργανωθούμε να κάνουμε ένα manual στα Ελληνικά; Με την βοηθεια του translate

Edited by n30s
Link to comment
Share on other sites

Aπό το Lenovo store σήμερα πήρα update στο Lenovo launcher. 2 διαφορές είδα: 1 πλέον όταν είσαι στη τελευταία οθόνη μπορείς να πας πάλι στην πρώτη και το αντίστροφο

2) για διαγραφή μιας εφαρμογής αντι για παρατεταμένο αγγιγμα και μετά πάτημα χ απλά πατας παρατεταμένα και σέρνεις τέρμα πάνω το εικονίδιο.

Επίσης πιο παλιά είχα αναφέρει ότι δεν πιάνω 4G τελικά η SIM είναι παλιά. Ο γερμανός ζητάει 5 ευρώ για αντικατάσταση της, απαράδεκτο νομίζω να σου ζητάνε χρήματα (ας ειναι και 5 euro) για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια δωρεάν υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε επιτέλους το μωρό!

Από Aliexpress το πήρα. Δεν πρέπει να σβησαν τπτ, απλά έκαναν root και gapps. Η αλλαγή ROM είναι επιτακτική από το λίγο σκάλισμα που έκανα αλλά μιας και δεν έχω κάνει ποτέ θα θελα να ρωτήσω κάτι που νομίζω πως είχε απαντηθεί πριν μήνα+ αλλά δεν μπορώ να το βρω.

Μπορώ να περάσω απευθείας την 1443(ή 1445) με τον οδηγό που ήδη υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε επιτέλους το μωρό!

Από Aliexpress το πήρα. Δεν πρέπει να σβησαν τπτ, απλά έκαναν root και gapps. Η αλλαγή ROM είναι επιτακτική από το λίγο σκάλισμα που έκανα αλλά μιας και δεν έχω κάνει ποτέ θα θελα να ρωτήσω κάτι που νομίζω πως είχε απαντηθεί πριν μήνα+ αλλά δεν μπορώ να το βρω.

Μπορώ να περάσω απευθείας την 1443(ή 1445) με τον οδηγό που ήδη υπάρχει;

 

ναι μπορείς να περάσεις κανονικά.

 

Κατέβασε από εδώ http://www.vibeui.com/A806/

 

ή από εδώ καλύτερα http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

 

την rom και φλάσαρε την ακολουθώντας τις οδηγίες, πάντα πρώτα πάρε backup, δηλαδή βάλε TWRP http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5718435#post5718435, ευχαριστούμε τον kandilak για τον οδηγό, και από εκεί κάνεις backup στην συνέχεια βάλε την rom που κατέβασες.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς να περάσεις κανονικά.

 

Κατέβασε από εδώ http://www.vibeui.com/A806/

 

ή από εδώ καλύτερα http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

 

την rom και φλάσαρε την ακολουθώντας τις οδηγίες, πάντα πρώτα πάρε backup, δηλαδή βάλε TWRP http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5718435#post5718435, ευχαριστούμε τον kandilak για τον οδηγό, και από εκεί κάνεις backup στην συνέχεια βάλε την rom που κατέβασες.

 

Και φτάνω στο σημείο που αρχίζω τα καντήλια! Στη διαδικασία για TWRP, δεν αναγνωρίζει το pc ΠΟΤΕ το κινητό. Τα έκανα όλα με τη σειρά, πάρα πολύ προσεκτικά αλλά τζίφος. :angry::angry::angry::angry:

Κάποια λύση; :help:

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή σαν να μην το συνδέεις?, επανεκκίνηση, χρήση άλλης πόρτας usb, άλλου καλωδίου...

 

Επίσης εάν είναι ήδη ροοτ το κινητό, βάλε το TWRP μέσω Mobileuncle tools, είναι πολύ ποιό εύκολο, μετέφερε το recovery.img στο κινητό χύμα, κατέβασε από το Playstore to mobileuncle tools και μέσα από αυτό έχει recovey install διαλέγεις το recovery αρχείο και βουαλά...

Edited by panosvo
Link to comment
Share on other sites

Σε τι γλώσσα είναι τα manual γιατί της γυναίκας μου ήταν στα κινέζικα και δεν τα πολυκαταλαβαίνω... :blink:
Δεν είχες καλό δάσκαλο :p:p

Δεν χρειάζεται τίποτα α μεταφραστεί.

Καλύτερο manual από εδώ μέσα,ΔΕΝ υπάρχει !!!!

Ότι απορία έχετε,απλά ρωτήστε......αλλά ασχοληθείτε και εσείς λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή σαν να μην το συνδέεις?, επανεκκίνηση, χρήση άλλης πόρτας usb, άλλου καλωδίου...

 

Επίσης εάν είναι ήδη ροοτ το κινητό, βάλε το TWRP μέσω Mobileuncle tools, είναι πολύ ποιό εύκολο, μετέφερε το recovery.img στο κινητό χύμα, κατέβασε από το Playstore to mobileuncle tools και μέσα από αυτό έχει recovey install διαλέγεις το recovery αρχείο και βουαλά...

 

Σε πρόλαβα :p Έτσι το κανα τελικά γιατί το πήρε κάπου το μάτι μου νωρίτερα.

Αλλά είχα κάνει όλα τα παραπάνω φυσικά... Έχασα κοντά 2 ώρες μ αυτό το πράγμα και τώρα που το 'κανα manually νιώθω αρκετά χαζός... :X

Βέβαια κάθε εμπόδιο για καλό λένε και έμαθα κάτι παραπάνω.

Συνεχίζω λοιπόν με ROM 1443 :)

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόλαβα :p Έτσι το κανα τελικά γιατί το πήρε κάπου το μάτι μου νωρίτερα.

Αλλά είχα κάνει όλα τα παραπάνω φυσικά... Έχασα κοντά 2 ώρες μ αυτό το πράγμα και τώρα που το 'κανα manually νιώθω αρκετά χαζός... :X

Βέβαια κάθε εμπόδιο για καλό λένε και έμαθα κάτι παραπάνω.

Συνεχίζω λοιπόν με ROM 1443 :)

 

όταν πας να βάλεις την 1443 άλλαξε το αρχείο που έχει μέσα της το recovery με το recovery από το TWRP έτσι δεν χρειαστεί μετά να βάλεις τρέξεις ξανά το flashtool.

 

Μετά ακολούθα την διαδικασία να κανεις ροοτ και να βάλεις gaps, να ξέρεις οτι μετά από ενημέρωση OTA(Οn The Air) θα χαθεί πάλι το TWRP.

Link to comment
Share on other sites

όταν πας να βάλεις την 1443 άλλαξε το αρχείο που έχει μέσα της το recovery με το recovery από το TWRP έτσι δεν χρειαστεί μετά να βάλεις τρέξεις ξανά το flashtool.

 

Μετά ακολούθα την διαδικασία να κανεις ροοτ και να βάλεις gaps, να ξέρεις οτι μετά από ενημέρωση OTA(Οn The Air) θα χαθεί πάλι το TWRP.

 

Μπερδεύτηκα λίγο... Έβαλα το recovery.img από TWRP ήδη μέσα κι έχω τελειώσει το back up. Δεν είχα χρόνο για τα υπόλοιπα. Θα αλλάξει αυτό το img με αλλαγή ROM;

 

Επίσης κάπου λέει ότι κατόπιν της διαδικασίας αυτής είμαι ακόμα rooted. Δεν ισχύει;

 

ΥΓ:έχω περάσει στη μνήμη gapps, superSU και 1443

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το Root Checker από το playstore και θες αν είσαι root.

Αν ακολούθησες σωστά τον οδηγό του Kandilak (είναι στην 1η σελίδα) είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Aπό το Lenovo store σήμερα πήρα update στο Lenovo launcher.

Ποιο ειναι το lenovo store? Η εφαρμογη Mobogenie?

Στο Mobogenie μου βγαζει update το play store, να το κανω ή θα τα δειχνει κινεζικα? (τελικα εκανα την αναβαθμιση και ολα ειναι οκ)

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Και φτάνω στο σημείο που αρχίζω τα καντήλια! Στη διαδικασία για TWRP, δεν αναγνωρίζει το pc ΠΟΤΕ το κινητό. Τα έκανα όλα με τη σειρά, πάρα πολύ προσεκτικά αλλά τζίφος. :angry::angry::angry::angry:

Κάποια λύση; :help:

Για την επόμενη φορά που θα το χρειαστείς, το κινητό το συνδέεις αφού έχεις βγάλει πρώτα την μπαταρία, και αφού έχεις πατήσει πρώτα το download με το πράσινο βέλος.

Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνουμε αυτό ;

Από τον οδηγό κάνεις τα βήματα 1,2,4,6 και από το 10 λαμβάνεις υπόψιν σου μέχρι το "...............Reboot System"

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους δεν έχει αναβαθμιστεί το playstore, μπορείτε να πάτε στις ρυθμίσεις του και να πατήσετε πάνω στο "Έκδοση Build" και θα αναβαθμιστεί.
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα προχθές δοκίμασα της περισσότερες λειτουργίες μαζί και την κάμερα η οποία λειτουργούσε κανονικά σήμερα που πάω να την χρησιμοποιήσω έβγαζε κάτι κάθετες γραμμές , σαν "χιόνια¨" και απο τότε δεν ανοίγει. Κάποια βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...