Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα έχω κάνει απεγκατασταση κατά λάθος το notification center γιατι μου έβγαζε πρόβλημα από την VIBEUI_v2.0_9432_ST_A806 πως μπορώ να το ξαναπεράσω η να περάσω πάλι την ίδια rom

μηπως εχει βγει κάποια καλύτερη

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αφου οπως σου ειπαμε ελεγξες με το root checker και σου λεει οτι ειναι οκ kai to MU Tools παινρει permission, κοιταξε μηπως δεν εχει κατεβει σωστα το zip toy recovery η δεν εχει περαστει καλα στην sd. Ελεγξε το με τον internet explorer sto pc να δεις το ακριβες size του zip αρχειου που κατεβασες και ξανακατεβασε το μηπως εχει διαφορα στα bytes.

 

Διαφορετικα κατι του εχεις σκαλισει αγρια βαθεια μεσα στην συκωταρια του !! και τοτε ειναι μονοδρομος να περασεις νεα ρομ μονο μεσα απο flash tools.

Όταν λες το zip του recovery εννοείς την ρομ?Αν ναι είναι η VIBEUI_V2.0_1441_7.1.1_DEV_A806_NK_W_76B3 με μέγεθος 600 MB (630.065.087 byte) με είδος αρχείου WinRAR ZIP archive (.zip).

To αρχείο recovery γράφει recovery_twrp (2).img με μέγεθος 9,12 MB (9.570.304 byte) και είδος αρχείου Αρχείο IMG (.img).Δεν είναι zip.

Ετσι γράφει στις ιδιότητες.

Edited by martinacos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ' ευχαριστώ πολύ. Ούτε που το είχα δει το αυτοκόλλητο.

 

τελικά αυτό το αυτοκόλλητο προστατεύει την μπαταρία αλλά βλάπτει σοβαρά την υγεία και αυξάνει τα εγκεφαλικά :P ,

 

καλορίζικο φίλε

LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

τελικά αυτό το αυτοκόλλητο προστατεύει την μπαταρία αλλά βλάπτει σοβαρά την υγεία και αυξάνει τα εγκεφαλικά :P ,

 

καλορίζικο φίλε

 

Στο τσακ το γλιτώσαμε το έμφραγμα... Μέχρι κίνα κόντεψε να φτάσει η πίεση :)

Thanks man.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εδώ την ρομ 2$ ξέρει κανείς γτ δεν μπορώ να κατεβάσω εφαρμογες κοσμοτε και αλφα μπανκ?? Μου λέει this app is not compatible with this device. Στο ταμπλετ pipo u8 τις κατεβάζω μια χαρα..
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες το zip του recovery εννοείς την ρομ?Αν ναι είναι η VIBEUI_V2.0_1441_7.1.1_DEV_A806_NK_W_76B3 με μέγεθος 600 MB (630.065.087 byte) με είδος αρχείου WinRAR ZIP archive (.zip).

To αρχείο recovery γράφει recovery_twrp (2).img με μέγεθος 9,12 MB (9.570.304 byte) και είδος αρχείου Αρχείο IMG (.img).Δεν είναι zip.

Ετσι γράφει στις ιδιότητες.

 

Aυτο με καταληξη img εννοω. Το περνας σαν τυπου zip ενοουσα.

Το size παντως του img αρχειου ειναι ενταξει (9.570.304 byte).

 

Μαλλον με τα pc γενικα δεν το εχεις και πολυ ....... οποτε αναμενομενα και τα θεματα που αναφερεις, οταν βλεπω οτι παραθετεις εδω το αρχειο " recovery_twrp (2).img " !!

 

Το (2) που προστιθεται σημαινει οτι το εχεις διπλοκατεβασει μεσα στο ιδιο folder στο pc σου. Αν το ειχες κατεβασει 20 φορες θα το μετετρεπε το computer σαν " recovery_twrp (20).img " !!!

 

Το αρχειο που θα περασεις στην SD πρεπει να εχει το ονομα recovery_twrp.img και μονο(την καταληξη img δεν την προσθετεις εσυ !!!)

Ετσι περασε το απο M U Tools

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει μενει στο

Status Date Status Description

13-10-2014 Despatched to overseas

13-10-2014 Received from Customer

15-10-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Ποσο περιπου θα κανει για να μου βγαλει οτι ηρθε Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω κάνει απεγκατασταση κατά λάθος το notification center γιατι μου έβγαζε πρόβλημα από την VIBEUI_v2.0_9432_ST_A806 πως μπορώ να το ξαναπεράσω η να περάσω πάλι την ίδια rom

μηπως εχει βγει κάποια καλύτερη

Ευχαριστώ

3 μονο ποστ πανω απο το δικο σου βρησκεται η απαντηση σου!

 

Εμενα εχει μενει στο

Status Date Status Description

13-10-2014 Despatched to overseas

13-10-2014 Received from Customer

15-10-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Ποσο περιπου θα κανει για να μου βγαλει οτι ηρθε Ελλαδα?

Νωρις ειναι ακομα. Καπου στην πρωτη εβδομαδα του Νοεμβριου θα δεις οτι εφτασε.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4945645

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει μενει στο

Status Date Status Description

13-10-2014 Despatched to overseas

13-10-2014 Received from Customer

15-10-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Ποσο περιπου θα κανει για να μου βγαλει οτι ηρθε Ελλαδα?

 

Για αυτη την περιοδο λογικα ναι θα αλλαξει ο μηνας και μετα θα φτασει βενιζελος

Link to comment
Share on other sites

Aυτο με καταληξη img εννοω. Το περνας σαν τυπου zip ενοουσα.

Το size παντως του img αρχειου ειναι ενταξει (9.570.304 byte).

 

Μαλλον με τα pc γενικα δεν το εχεις και πολυ ....... οποτε αναμενομενα και τα θεματα που αναφερεις, οταν βλεπω οτι παραθετεις εδω το αρχειο " recovery_twrp (2).img " !!

 

Το (2) που προστιθεται σημαινει οτι το εχεις διπλοκατεβασει μεσα στο ιδιο folder στο pc σου. Αν το ειχες κατεβασει 20 φορες θα το μετετρεπε το computer σαν " recovery_twrp (20).img " !!!

 

Το αρχειο που θα περασεις στην SD πρεπει να εχει το ονομα recovery_twrp.img και μονο(την καταληξη img δεν την προσθετεις εσυ !!!)

Ετσι περασε το απο M U Tools

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ,έχεις δίκιο,δεν το πολυεχω αλλα το παλέυω!

Αλλαξα το ονομα του recovery και προχώρησα λίγο αλλα μετά το backup στο βήμα 7 η μονή επιλογή που μου βγάζει είναι reboot system και όχι "swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash"".

Να πω επίσης οτι το gapps το recovery το updatesu αλλα και το vibeui 1441 τα έχω περάσει στην εξωτερική καρτα microsd kai όλα ζιπαρισμένα,μήπως πρέπει να κάνω κάτι αλλο?

Edited by martinacos
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά τις 20 μέρες θα τις μετρήσω από τις 13 και μετά? Εγώ μετρουσα από τις 9 που μπήκαν τα λεφτά στο minideal. Πφφφ Αντε να περιμένω κι αλλο, εγώ νόμιζα ότι θα το έχω την επόμενη βδομάδα. :(
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ,έχεις δίκιο,δεν το πολυεχω αλλα το παλέυω!

Αλλαξα το ονομα του recovery και προχώρησα λίγο αλλα μετά το backup στο βήμα 7 η μονή επιλογή που μου βγάζει είναι reboot system και όχι "swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash"".

Να πω επίσης οτι το gapps το recovery το updatesu αλλα και το vibeui 1441 τα έχω περάσει στην εξωτερική καρτα microsd kai όλα ζιπαρισμένα,μήπως πρέπει να κάνω κάτι αλλο?

 

Tι το χρειαζεσαι εσυ το backup απο την δικη σου ρομ αφου ειναι αυτη που εχει το προβλημα με το notification center !! ??

και ακομα πιθανολογω οτι θα εχει και αλλα πλεον θεματα, μια και αντιλαμβανομαι με αυτα που εχεις πει οτι την εχεις ξεμασχαλιασει !!

Μονο τα sms σου (αν α θελεις) και τις επαφες σου σε περιπτωση που δεν τις εχεις απο αλλου χρειαζεσαι.

Backup χρειαζεσαι αν εχεις μια ρομ που δουλευει σωστα για επαναφορα της μαζι με τα data σου και τα apps με τα settings τους

Κανονικα μονο backup στο ΙΜΕΙ θα χρειαζοσουν σε περιπτωση που θα το εχανε με την αλλαγη της rom αλλα νομιζω δεν εχει αναφερθει αυτο το προβλημα για το Α806 και επιπλεον αυτο σιγουρα θα σου φαινοταν εντελως κινεζικο.

 

Πηγαινε να περασεις την 1441 να ειναι οπως το πρωτοανοιγεις.

Τα apps που πιθανον ειχες περασει θα τα περασεις μετα παλι απο την αρχη.

 

ακολουθησε το οδηγο απο το βημα 8 χωρις να κανεις backup.

ΚΑΙ ΝΑΙ ΟΛΑ ΖΙΠΑΡΙΣΜΕΝΑ.

 

........ και αν δεις οτι εισαι κοντα στο να το περατωσεις το εργο ,,,,,,, ενημερωσε μας να ετοιμαστουμε για να ανοιξουμε τισ σαμπανιες !!

Edited by Thanos_ATH
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ,έχεις δίκιο,δεν το πολυεχω αλλα το παλέυω!

Αλλαξα το ονομα του recovery και προχώρησα λίγο αλλα μετά το backup στο βήμα 7 η μονή επιλογή που μου βγάζει είναι reboot system και όχι "swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash"".

Να πω επίσης οτι το gapps το recovery το updatesu αλλα και το vibeui 1441 τα έχω περάσει στην εξωτερική καρτα microsd kai όλα ζιπαρισμένα,μήπως πρέπει να κάνω κάτι αλλο?

Έχεις δίκιο φίλε martinakos. Η πρόταση αυτή που αναφέρεσαι στον οδηγό από λάθος βρίσκεται εκεί:O. Τώρα τον έχω διορθώσει.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ διαγράψτε το. Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς στο Notification Center δηλαδή εδώ http://www.objc.io/images/issue-11/modern_notes.png

όποτε έχω ελληνικό μήνυμα (πχ από το google play για ενημερώσεις) μου το δείχνει με περίεργους χαρακτήρες σαν να μην βρίσκει τα ελληνικά fonts? Δεν συμβαίνει το ίδιο με τα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους παρελαβα κι εγω χτες το κινητο απο Minideal και εχω να πω οτι σε γενικες γραμμες ειναι απιστευτο εχει τα θεματακια του (το εχω με την δικη του Rom ακομα) αλλα σε γενικες γραμμες και αν αναλλογιστει κανεις και την τιμη του δυσκολα θα βρει αντιπαλο...

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι δεν βρηκα αν γινεται... μπορει να αλλαχτει η φωτο στην Lock-screen? Δεν με ενθουσιασουν τα αεροστατα.. χαχα :)

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους παρελαβα κι εγω χτες το κινητο απο Minideal και εχω να πω οτι σε γενικες γραμμες ειναι απιστευτο εχει τα θεματακια του (το εχω με την δικη του Rom ακομα) αλλα σε γενικες γραμμες και αν αναλλογιστει κανεις και την τιμη του δυσκολα θα βρει αντιπαλο...

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι δεν βρηκα αν γινεται... μπορει να αλλαχτει η φωτο στην Lock-screen? Δεν με ενθουσιασουν τα αεροστατα.. χαχα :)

Αν ενώ είσαι στην lock screen κάνεις δεξιά ή αριστερά το δάχτυλο στην οθόνη τι γίνεται? Αν θες να βάλεις δική σου φωτογραφία ανοίγεις το gallery βρίσκεις και ανοίγεις την φωτογραφία που θες, πατάς τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά ή το κουμπί menu, μετά set picture as, μετά επιλέγεις Wallpaper, μετά την κροπιάρεις και πατάς Apply, και μετά διαλέγεις από τις επιλογές που βγάζει αν θες να την κάνεις wallpaper στο desktop, στην lock screen ή και στα δύο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά, έχει βρει κανείς manual αγγλικό γιατί η συσκευασία έχει μόνο κινέζικο...

 

αυτό κανείς?

 

Τι ακριβώς θες να μάθεις από το manual?

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρασε μια εβδομάδα χρήσης με την ΡΟΜ tou minideal. Γενικά παιδιά νομίζω το τι τους ζητάς είναι λίγο μούφα. Είχα ζητήσει remove all chinese και όλες μέσα ήταν. Έχω διαγράψει ότι είχε μέσα εκτός από theme manager(είναι στα κινέζικα), security(εμένα μου αρέσει.το έχω βάλει να μλοκάρει και διάφορα πράματα που δεν μου αρέσουν), power manager, browser(που με update γίνεται maxthon browser),share it και players tutorial. Το έχω στα αγγλικά αν και έχει και ελληνικά.Πληκτρολόγιο είχε και ελληνικό. Όλες τις εφαρμογές τις διέγραψα με το Link2sd. Είχα από το προηγούμενο κινητό sd κάρτα με 2 partition και αμέσως την αναγνώρισε. Μπαταρία δεν ξέρω αν είναι καλή γιατι δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Από εφαρμογές της google κράτησα μόνο playstore,maps,keep,news&weather.

Τρέχει χωρίς προβλήματα το asphalt 8 σε high γραφικά. Νιώθεις μια ζέστη κάτω από την κάμερα μετά από κανά 20λεπτο αλλά σε σχέση με το pc μου είναι κρύο ^_^

Για gps έχω το navigon κλειδώνει σφαίρα. Την θεωρία μου για το Αgps την έχω πει σε προηγούμενο post αλλά σε κάποιον δεν δούλεψε.

Ούτε μία φορά μέχρι τώρα δεν μου έχει βγάλει σφάλμα πουθενά.

Με τα μηνύματα υπάρχει το γνωστό θέμα με το +30 αλλά δεν ασχολήθηκα γιατί βαριόμουνα.

Στις επαφές βγάζεις το +30 και κομπλέ.

Ήχος σε ακουστικά φυσιολογικός και αρκετά δυνατός όπως και στο ηχείο.

Μόνο 4g δεν έχω πιάσει αν και το έχω ενεργοποιημένο από την cosmote αλλά κάποιος έγραψε ότι ήταν κομπλέ σε αυτόν.

Όσο δεν με ενοχλεί κάτι δεν πρόκειται να το αναβαθμίσω εκτός αν βγει κάποια τρελή έκδοση με τρελά καινούρια πράγματα.

Αυτά, μην το φοβάστε αγοράστε το.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να δω τιμές sar

 

σελίδα 47 είναι το μόνο που είναι αγγλικά γράφει (SAR) !@#$^&& 0.335W/KG

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις ανακάλυψα ένα ψιλοπροβληματάκι με την μπροστινή κάμερα. Μιλώντας στο Skype αν κρατάς το τηλέφωνο κάθετα, ενώ εσύ βλέπεις ολόκληρη την εικόνα ο συνομιλητής σου βλέπει τα 2/3 αυτης, αν το γυρίσεις οριζόντια σε βλέπει κανονικά. Τώρα δεν ειμαι σίγουρος αν αυτό είναι πρόβλημα του skype ή της κάμερας πάντως με το προηγούμενο τηλέφωνο μου δε συνέβενε αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Η official 1441 601mb πόσο κάνει να κατέβει γιατι σε μένα αργεί παρά πολύ έτσι είναι η κάνω κάτι λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...