Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να πω και εγω με τη σειρα μου την εμπειρια μου με τη συσκευη.

 

Το πηρα απο Minideal με την rom που εδιναν εκεινοι. Σε πολλες περιπτωσεις μου εβγαζε εφαρμογες να κρασαρουν στο ξεκαρφωτο.

Ο dialer δεν αναγνωριζε τα ονοματα στις εισερχομενες και η αυτοματη διορθωση ηταν ουσιαστικα ο τηλεφωνικος καταλογος. καποια στιγμη σταματησε να συγχρονιζει το gmail και δεν συνδεοταν με το Playstore.

Πλερωσα τα 2$ της 1439 και την εβαλα λυθηκε το προβλημα του συγχρονισμου, προσωρινα ομως αφου σταματησε να συγχρονιζει την ακριβως επομενη ημερα. Μετα απο απανωτα reset δεν λεει να συγχρονιση σε κανενα λογαριασμο gmail απο αυτους που δοκιμασα.επισης κρασαρουν εφαρμογες στο ξεκαρφωτο. Και στις δυο εκδοσεις εμφανιζονται μερικα κινεζικα που και που. Η 1439 μου φαινεται πιο ομορφη και πιο λειτουργικη απο αυτη που ηρθε εγκατεστημενη με την συσκευη.

 

Η συσκευη ειναι γρηγορη, εξαιρετικη οθονη, και πολυ καλη φωτογραφικη. To gps lockαρει σφαιρα και ακομα με το google maps η πλοηγηση σπερνει και χωρις δεδομενα ανοιχτα, μοναδικο μειον οτι ζεσταινεται αρκετα το πισω μερος. με φουλ χρηση wifi ανοιχτο και web radio με ακουστικα, εκκινηση 9 το πρωι κατα τις 11 το βραδυ ειμαι στο 5-10%. Το μεγεθος δεν με βολευει αλλα εχω μικρο και χοντρο αντιχειρα.

 

Ειναι το πρωτο android κινητο και γενικοτερα smartphone Που αγοραζω οποτε η γνωμη μου ειναι τελειως υποκειμενικη.

Εχει δικιο ο κυριος παραπανω που ειπε οτι η συσκευη χαντακωνεται απο το λογισμικο του.

 

 

Πως διαολο βγαζουμε το security. νομιζω ειναι η πηγη ολων των κακων.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που το λέω αλλά το κινητό που φοράει εδώ και 2 εβδομάδες την 1439 των 2$, έφαγε φρίκη σήμερα.

Απέρριπτε μόνο του τις κλήσεις, ενώ στο καπάκι έστελνε το μήνυμα "Οδηγώ, θα τα πούμε αργότερα":blink:

Του ξαναπέρασα τη rom, αυτή τη φορά με format & download, και τι ποιο φυσικό, χάσαμε το IMEI.

Τέσπα, το επανέφερα (

), ενώ ο δημιουργός της ρομ baralajbi, ισχυρίζεται ότι το θέμα με το ΙΜΕΙ είναι κατασκευαστικό και όχι δικό του σφάλμα.

Θα ασχοληθώ παραπάνω με το κινητό αυτές τις μέρες και θα σας ενημερώσω.

Πάντως, η εφαρμογή που δημιουργούσε το θέμα με τις κλήσεις είναι αυτή:

http://i68.photobucket.com/albums/i34/zeremefico/Screenshot_2014-10-07-20-34-44_zpse1317efb.jpeg

Ζητώ συγγνώμη αν επηρέασα κάποιον να αγοράσει το κινητό, πραγματικά δε μου είχε βγάλει πρόβλημα μέχρι σήμερα. Μέχρι να υπάρξει βεβαιότητα για τα κατορθώματα του, θα συνιστούσα να μην προχωρήσετε σε αγορά.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως τα ιδια και εμενα αλλα εγινε την ωρα που δουλευε η πλοηγηση. απανωτα μηνυματα σαν της φωτο και αδυναμια να μπω στον dialer.
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που το λέω αλλά το κινητό που φοράει εδώ και 2 εβδομάδες την 1439 των 2$, έφαγε φρίκη σήμερα.

Απέρριπτε μόνο του τις κλήσεις, ενώ στο καπάκι έστελνε το μήνυμα "Οδηγώ, θα τα πούμε αργότερα":blink:

Του ξαναπέρασα τη rom, αυτή τη φορά με format & download, και τι ποιο φυσικό, χάσαμε το IMEI.

Τέσπα, το επανέφερα (

), ενώ ο δημιουργός της ρομ baralajbi, ισχυρίζεται ότι το θέμα με το ΙΜΕΙ είναι κατασκευαστικό και όχι δικό του σφάλμα.

Θα ασχοληθώ παραπάνω με το κινητό αυτές τις μέρες και θα σας ενημερώσω.

Πάντως, η εφαρμογή που δημιουργούσε το θέμα με τις κλήσεις είναι αυτή:

http://i68.photobucket.com/albums/i34/zeremefico/Screenshot_2014-10-07-20-34-44_zpse1317efb.jpeg

Ζητώ συγγνώμη αν επηρέασα κάποιον να αγοράσει το κινητό, πραγματικά δε μου είχε βγάλει πρόβλημα μέχρι σήμερα. Μέχρι να υπάρξει βεβαιότητα για τα κατορθώματα του, θα συνιστούσα να μην προχωρήσετε σε αγορά.

 

Με φρίκαρες λίγο καθώς το 'χω ήδη πληρώσει... Μετά το φορμάτ και την επανεγκατάσταση της ρομ έφτιαξαν τα πράγματα ή ακόμα τρέχεις;

Link to comment
Share on other sites

Aς ξαναρωτησω λοιπον, δεδομενου οτι δεν εχω ξαναπαρεμβει σε κινητο και σαν πρωτη φορα μου φαινονται πιο ζορικα απο οσο καταλαβαινω οτι ειναι. Να βαλουμε την τελευταια custom ROM? Τα λεφτα δεν ειναι θεμα, αλλα το κινητο δεν θα εμφανισει χειροτερα προβληματα απο αυτα που ηδη εχει, ετσι? Επισης, τι ειναι το ΙΜΕΙ ?

 

Ευχαριστω οσους προσπαθουν να λυσουν τα προβληματα που εμφανιζονται.

Edited by XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Aς ξαναρωτησω λοιπον, δεδομενου οτι δεν εχω ξαναπαρεμβει σε κινητο και σαν πρωτη φορα μου φαινονται πιο ζορικα απο οσο καταλαβαινω οτι ειναι. Να βαλουμε την τελευταια custom ROM? Τα λεφτα δεν ειναι θεμα, αλλα το κινητο δεν θα εμφανισει χειροτερα προβληματα απο αυτα που ηδη εχει, ετσι? Επισης, τι ειναι το ΙΜΕΙ ?

 

Ευχαριστω οσους προσπαθουν να λυσουν τα προβληματα που εμφανιζονται.

 

 

Όπως βλέπεις φίλε το κινητό συμπεριφέρεται σαν ωρολογιακή βόμβα!! Μετά από μερικές βδομάδες χρήσης αρχίζει και βγάζει κουλά προβλήματα! Βέβαια τι χειρότερο να παρουσιάσει από την αδυναμία να χρησιμοποιηθεί ως τηλέφωνο???

Ας ελπίσουμε ότι είναι παιδικές ασθένειες που θα ξεπεραστουν το επόμενο διάστημα, είναι κρίμα τηλέφωνο με τέτοια χαρακτηριστικά να χαντακώνεται από το λογισμικό του!

 

Και εγώ το περιμένω από τις 19 του μήνα, που έφυγε από Κίνα και μπορώ να πω ότι χαλάστηκα αρκετά από τα τελευταία προβλήματα που αναφέρονται εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Η ισπανική δεν εχει τελικά ελληνικά, μόλις την πέρασα.

 

Νομιζω οτι πολλους δεν μας ενδιαφερει αν δεν εχει ελληνικα στην περιπτωση που δουλευει καλα με το αγγλικο μενου.

Τι νοημα εχουν τα ελληνικα αφου αλλωστε σχεδον ολα τα προγραματα που βαζουμε στα αγγλικα ειναι.

 

Επι της ουσιας οποιος την εχει βαλει την ισπανικη 1439 απο το http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-mod-lenovo-a806-vibeui-2-0-1439-25-09-14-android-4-4-2-por-tiode-y-manowaracero.83100/ παει καλα χωρις τα προβληματα που εχει η πληρωτεα του needrom ??

 

Το GPS δουλευει οκ γιατι ειδα οτι λεει οτι το εχουν παραμετροποιησει για ισπανια.

 

Φιλε katagias η οποιος την τεσταρε ας μας πει δυο λογια για την συγκεκριμενη πως παει.

Edited by Thanos_ATH
Link to comment
Share on other sites

χωρίς τον φόβο να περάσει τελωνείο αφού έρχεται από ευρωπαϊκή χωρα.

Εχει αναφερθει τετοιο θεμα με τελωνεια απο τα γνωστα μαγαζια πχ minideal?

Και εγώ το περιμένω από τις 19 του μήνα, που έφυγε από Κίνα και μπορώ να πω ότι χαλάστηκα αρκετά από τα τελευταία προβλήματα που αναφέρονται εδώ!

Και γω χαλαστηκα με αυτα που διαβασα σημερα γιατι σημερα το παρηγγειλα. Μεχρι χθες ηταν ολα ενταξει!:p

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πολλους δεν μας ενδιαφερει αν δεν εχει ελληνικα στην περιπτωση που δουλευει καλα με το αγγλικο μενου.

Τι νοημα εχουν τα ελληνικα αφου αλλωστε σχεδον ολα τα προγραματα που βαζουμε στα αγγλικα ειναι.

 

Επι της ουσιας οποιος την εχει βαλει την ισπανικη 1439 απο το http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-mod-lenovo-a806-vibeui-2-0-1439-25-09-14-android-4-4-2-por-tiode-y-manowaracero.83100/ παει καλα χωρις τα προβληματα που εχει η πληρωτεα του needrom ??

 

Το GPS δουλευει οκ γιατι ειδα οτι λεει οτι το εχουν παραμετροποιησει για ισπανια.

 

Φιλε katagias η οποιος την τεσταρε ας μας πει δυο λογια για την συγκεκριμενη πως παει.

 

Το απόγευμα την πέρασα στο κινητό, το έστησα και το έδωσα στην κάτοχο του. σε λίγες μερες θα ξερω αν τα παει καλα η οχι.

 

PS: Η αλήθεια ειναι πως με το morelocale 2 που του εγκατέστησα, το μονο που εμεινε αγγλικό στο κινητο ειναι οι ρυθμίσεις και dialer, μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον λοιπον για μας τους πιο αδαεις ειναι καλυτερα να περιμενουμε να δουμε αν θα βγαλει προβλημα η ισπανικη η τελος παντων αν θα αναβαθμιστει το λογισμικο, και να παραμεινουμε με την υπαρχον ROM μεχρι νεοτερας... Εχει μπολικα θεματα, αλλα απο το να μην λειτουργει η συσκευη ως τηλεφωνο καλυτερα η εργοστασιακη, ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι μαλλον αυτη ειναι η λυση. Και γω περιμενα τοσο καιρο γιαυτο δεν το ειχα παραγγειλει, μηπως διορθωσουν τα προβληματα. Ελπιζω σε 20 μερες που θα ερθει το κινητο να ειναι ολα οκ. Γιαυτο τοσα χρονια δεν επερνα κινεζικα γιατι απο υποστηριξη ειναι μηδεν, ομως με κερδισαν τα χαρακτηριστικα.

Tελικα ολο τα προβληματα γινονται απο την διαγραφη των κινεζικων εφαρμογων?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Κανείς δεν έχει δοκιμάσει την ΕΠΙΣΗΜΗ αγγλοκινέζικη rom της VIBE από εδώ; Εγώ που δουλεύω τις αντίστοιχες VIBE στο S820 θεωρώ ότι είναι οι πιο απροβλημάτιστες ROM από οποιαδήποτε custom.
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που το λέω αλλά το κινητό που φοράει εδώ και 2 εβδομάδες την 1439 των 2$, έφαγε φρίκη σήμερα.

Απέρριπτε μόνο του τις κλήσεις, ενώ στο καπάκι έστελνε το μήνυμα "Οδηγώ, θα τα πούμε αργότερα":blink:

Του ξαναπέρασα τη rom, αυτή τη φορά με format & download, και τι ποιο φυσικό, χάσαμε το IMEI.

Τέσπα, το επανέφερα (

), ενώ ο δημιουργός της ρομ baralajbi, ισχυρίζεται ότι το θέμα με το ΙΜΕΙ είναι κατασκευαστικό και όχι δικό του σφάλμα.

Θα ασχοληθώ παραπάνω με το κινητό αυτές τις μέρες και θα σας ενημερώσω.

 

...

 

Αυτος ο baralajbi σου απαντησε σε τι οφειλεται το προβλημα με το incall_ui που ευθυνεται η δικια του ρομ;

Με reboot εφτιαχνε το προβλημα η' παρεμενε;

Παντως πολυ παραξενο μετα απο 2 βδομαδες να κρασαρει στο ξεκαρφωτο..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει και εγώ για έναν φίλο, πιστεύω σε 3 εβδομάδες που θα έρθει να έχει βγει και άλλη ΡΟΜ, σκέφτομαι να ου βάλω την Αγγλο/κινέζικη, να δω τουλάχιστον στα Αγγλικά εάν είναι όλα στα Αγγλικά χωρίς κινέζικους χαρακτήρες επίσης δεν ξέρω εάν δουλεύει και OTA Update θα ήταν πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι η original rom τις Lenovo δεν έχει ούτε root ούτε καν google play και έχει όπως ειπώθηκε αγγλικά και κινεζικα σαν γλώσσες μονο οποτε πρέπει κάπως να μπούν (root, Gapps) μετά και από ότι διαβάζω κανεις δεν τις έχει βάλει για να μας πει με σιγουριά ότι δουλέουν καλά μετά από 15-20 μέρες λειτουργίας.

 

Η 1439 είναι Developer έκδοση οποτε σύντομος θα πρέπει να περιμένουμε την Stable έκδοση της με διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα το κινητό σήμερα...

 

Καταρχήν μου φαίνεται ότι δεν έχει πολύ δυνατό φωτισμό! Έχω ένα iNew V3 και έχουν τεράστια διαφορά! Αυτό το security δεν σβήνει με τίποτα έτσι..?:mad:

 

Εσας με εφαρμογές φορτωμένο, τι σκορ βγάζει στο antutu? Εμένα βγάζει 22.000 περίπου και όχι 33000..

Edited by Antwny
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το περιμένω από τις 19 του μήνα, που έφυγε από Κίνα και μπορώ να πω ότι χαλάστηκα αρκετά από τα τελευταία προβλήματα που αναφέρονται εδώ!

 

μάλλον το δικό σου είναι στο ίδιο σάκο με το δικό μου, άμα έχεις κάποιο νέο γράψε για να ξέρω

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

μάλλον το δικό σου είναι στο ίδιο σάκο με το δικό μου, άμα έχεις κάποιο νέο γράψε για να ξέρω

 

:offtopic: έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι έχουν χαθεί...

 

 

 

Όσο για τη ROM δεν μπορεί θα φτιαχτεί στο μέλλον είναι νωρίς ακόμα

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Λες?? Μήπως κάποιος μπορεί να μας πεί σε πόσες μέρες από τη στιγμή που έγινε Despatched τους ήρθε στα χέρια?? Έχουν περάσει 20 μέρες και ούτε φωνή ούτε ακρόαση!!!! Edited by gerakas
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα το κινητό σήμερα...

 

Καταρχήν μου φαίνεται ότι δεν έχει πολύ δυνατό φωτισμό! Έχω ένα iNew V3 και έχουν τεράστια διαφορά! Αυτό το security δεν σβήνει με τίποτα έτσι..?:mad:

 

Εσας με εφαρμογές φορτωμένο, τι σκορ βγάζει στο antutu? Εμένα βγάζει 22.000 περίπου και όχι 33000..

 

ενα παιδι πιο πριν, reggae boy η καπως ετσι, ειχε πει οτι αφαιρεσε το security με το link2sd. Και οτι μετα του εβγαλε ενα προβλημα με το notification center αλλα οτι εν τελει εστρωσε με τη ROM των 2 δολλαριων

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εάν βγάζω άκρη με τα κινεζικα που διαβάζω σήμερα Πέμπτη θα βγει η VIBEUI_V2.0_1441_DEV η οποια θα υποστηρίζεται και από το κινητό μας για την ακρίβεια από τα παρακάτω μοντέλα K910、K910e、P780、S920、S820、S898t+、S850、S850t、A806、A808t

 

Δυστυχώς δεν γραφει το άθρο τι διορθώνει θα βγει νέο σήμερα να λέει αναλυτικά

 

This version (1441) is mainly focused on user feedback to optimize and fix problems and BUG, ​​detailed updates, please also concerned about tomorrow

 

Επίσης να ξέρετε ότι θα βγαίνει κάθε 15 μέρες μια DEVeloper ROM έκδοση με update από το flash tool και 1 φορα τον μηνα θα βγαίνει STable έκδοση που θα μπορούμε να την κατεβάσουμε και με ΟΤΑ update κσι με το flash tool, προσοχή με αυτες τις ROM χάνουμε ελληνικά, root, gapps . Το κινητό μας θα είναι μέσα σε αυτά τα κινητά που θα έχουν αυτήν την συχνή ενημέρωση.

 

Να το γράψω γιατί έτσι θα συμβαίνει, πρώτα οι ROM που βγαίνουν επίσημα από Lenovo εχουν αγγλικά και κινεζικα μόνο και μετά κάποιος τρίτος πρέπει να περάσει τις υπόλοιπες γλώσσες όπως τα ελληνικά μαζί με root και google play κτλ, επειτα εμείς πρέπει να flashαρουμε αυτην την rom με το γνωστό τρόπο που έχει γραφτεί σε προηγούμενα posts.

Edited by SupraDiN
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η VIBEUI_V2.0_1441_DEV ειναι η επισημη απο lenovo ή απο προγραμματιστες?

Επισημη "beta", θα λεγαμε, μεχρι να ερθει η stable.

Οι αλλες με root , gapps και multi που λεει ο φιλος ειναι custom roms απο τριτους προγραμματιστες που βασιζονται στις επισημες.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το λίγο off topic, απλά να ρωτήσω τα παιδιά που έχουν παραγγείλει το κινητό από τις 19 Σεπτέμβρη από πιο μαγαζί το παράγγειλαν και μέσο SG η NL ταχυδρομείο επέλεξαν να ρθει ?

 

Εάν κατάλαβα καλά κάποια στιγμή το καλοκαίρι οι κινέζοι άρχισαν πιο εντατικούς ελεγχους στα τελωνεία και υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στο να φύγουν από Κίνα. Εμενα με NL ταχυδρομείο από vickmall το στείλανε 27/9 στις 30/9 το είδα στο tracking και κόλλησε εκεί 2014-09-30 12:29, The item is pre-advised !!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...