Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστηχώς δεν δουλευει το link Που εχεις βαλει.

Ειναι πολυ σπαστικο αυτο το πραγμα ομως. Πρώτη φορά το βλέπω σε κινητό τηλέφωνο.

Το Link ξανα λειτουργει .

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια θελω να περασω μια ρομ στο κινητο και διαβαζω τις οδηγιες αρχικα για το πως βαζεις το twrp αλλα το αρχειο A806 TWRP2.8 MDS.zip δεν υπαρχει ειναι χαλασμενο το λινκ και αυτο που ρωταει απο πανω το παιδι και τ στελνει ο kadilak ενα λινκ ειναι ενα .img file οχι zip ειναι το ιδιο αυτο η αλλο? γιατι δεν μπορω να το ανοιξω αυτο με κανενα προγραμμα και δεν ξερω τι να το κανω
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ήδη root το τηλέφωνο σου ,ο ευκολότερος τρόπος να βάλεις το twrp είναι φλασαροντας το img που αναφέρεσε με το mobileuncle tool. Η μέθοδος με το sp flash tool θέλει μεγάλη προσοχή γιατί αν δεν προσέξεις είναι αρκετά επικίνδυνη για το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ήδη root το τηλέφωνο σου ,ο ευκολότερος τρόπος να βάλεις το twrp είναι φλασαροντας το img που αναφέρεσε με το mobileuncle tool. Η μέθοδος με το sp flash tool θέλει μεγάλη προσοχή γιατί αν δεν προσέξεις είναι αρκετά επικίνδυνη για το τηλέφωνο.

 

σε ευχαριστω πολυ :) απλα πιστευω οτι αν ακολουθησω τις οδηγιες θα ειναι κομπλε γτ το εχω ξανακανει για αυτο ηθελα το αρχειο....με το προγραμμα που λες δεν εχω ιδεα τι κανω και θελω να περασω την 1536 Multilanguage και αναφερεις και στους τρεις τροπους με twrp(εγω θα κανω το δευτερο)...(το κιν μολις ηρθε απο κινα οποτε δεν εχω και κατι να φοβηθω μν χασω κτλ)

Edited by akuros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εδω και 1.5 χρονο εχω αγορασει για τον πατερα μου απο τα γνωστα μαγαζια του εξωτερικου το συγκεκριμενο τηλεφωνο. Τις τελευταιες ημερες μου εκανε παραπανω για τα πολλα "κινεζικα" που του εμφανιζει.

 

Ετσι πηγα να του περασω την Rom που υπαρχει στο φορουμ συμφωνα με τις οδηγιες, αλλα αντιμετωπισα πολλα προβλημα και οταν εκανα clean wipe data + flush μηπως στρωσουν τα πραγματα, το κινητο επαψε πια να ανοιγει ... Βαζεις το Pin της Sim αλλα δε φορτωνει τιποτα, σαν να μην εχει λειτουργικο περασμενο.

 

Τι μπορω να κανω τωρα ? Πηγα στο Ηρακλειο στην Active Systems και μου ειπαν οτι εκει φτιαχνουν μονο Thinkpads και καθολου κινητα.

Υπαρχει καποια λυση ? Καποιο service, καποιος που μπορει να το φτιαξει η το κινητο παει για φουντο :wacko: ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ανοίγει που βάζεις το pin της sim? Σίγουρα κάποιος πρέπει να βρεθεί στην περιοχή σου να σε βοηθήσει γιατί όπως τα λες, μάλλον τα έχεις μπερδεμένα τα πράματα.
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ανοίγει που βάζεις το pin της sim? Σίγουρα κάποιος πρέπει να βρεθεί στην περιοχή σου να σε βοηθήσει γιατί όπως τα λες, μάλλον τα έχεις μπερδεμένα τα πράματα.

 

Ανοιγει , βαζεις το Pin και μετα βγαζει ενα κινεζικο μηνυμα που οσες φορες και να το πατησεις δε φευγει με τιποτα και απο πισω η οθονη δεν δειχνει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπερνα την rom από την αρχή προσεχτικά αυτή τη φορά.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες εχω παιδευτει πολυ να βρω ακρη με το Flash Tool και το Scatter File το οποιο δε φορτωνε με τιποτα...

Με τα χιλια ζορια με αντιγραφη κωδικων για το Scatter μπορεσα και ετρεξα το προγραμμα αλλα μου βγαζει το παρακατω μηνυμα οταν παταω download και σταματαει στο 11ο δευτερολεπτο παντα και δε ξερω τι να κανω.

 

http://i68.tinypic.com/2rfydzc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες εχω παιδευτει πολυ να βρω ακρη με το Flash Tool και το Scatter File το οποιο δε φορτωνε με τιποτα...

Με τα χιλια ζορια με αντιγραφη κωδικων για το Scatter μπορεσα και ετρεξα το προγραμμα αλλα μου βγαζει το παρακατω μηνυμα οταν παταω download και σταματαει στο 11ο δευτερολεπτο παντα και δε ξερω τι να κανω.

 

http://i68.tinypic.com/2rfydzc.jpg

Πρόσεξε παρά παρά παρά πολύ τι scatter φορτωνεις . Δες το http://www.needrom.com/download/recovery-twrp-mds-2-8-0-0-lenovo-a806/

Επίσης δοκίμασε με αλλη έκδοση sp flash tool (1352) και σύνδεσε το σε usb 2 θύρα , όχι usb 3.

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει το συγκεκριμενο Scatter με το συγκεκριμενο εργαλειο και παντα μου βγαζει το γνωστο σφαλμα για Initializing , για αυτο εψαχνα να βρω αλλα scatter απο google
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με την 5.1352 έκδοση του sp flash tool

https://androidmtk.com/smart-phone-flash-tool

 

Οσες φορες και αν το κατεβασα , και οσες φορες και αν κατεβασω και το Scatter file απο το Needrom λαμβανω το ιδιο σφαλμα συνεχως.

Το τηλεφωνο εχει μπρικαρει και οτι δοκιμασα δεν λειτουργησε

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο θα μπρικαρει αν χρησιμοποιησεις λαθος scatter . Αν έχεις χρησομοποιήσει scatter αλλου τηλεφώνου τότε λυπάμαι. Δοκίμασε να απεγκαταστησεις και να ξανά εγκαταστησεις τους lenovo drivers και ξαναπροσπαθησε. Υπάρχει link στο 1ο post για την σωστη εγκατάσταση τους.
Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες και αν το κατεβασα , και οσες φορες και αν κατεβασω και το Scatter file απο το Needrom λαμβανω το ιδιο σφαλμα συνεχως.

Το τηλεφωνο εχει μπρικαρει και οτι δοκιμασα δεν λειτουργησε

 

Το SP Flash Tool v5.1352.01 με τους LenovoUsbDriver_autorun_1.0.9 τα έχω δοκιμάσει πολλές φορές σε win7 x64 και δουλεύουν τέλεια. Iσως να τα δοκιμάσεις και ΠΡΟΣΟΧΗ σε usb 2 κι όχι usb 3 όπως σου είπε ο kandilak.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Το SP Flash Tool v5.1352.01 με τους LenovoUsbDriver_autorun_1.0.9 τα έχω δοκιμάσει πολλές φορές σε win7 x64 και δουλεύουν τέλεια. Iσως να τα δοκιμάσεις και ΠΡΟΣΟΧΗ σε usb 2 κι όχι usb 3 όπως σου είπε ο kandilak.

Καλή επιτυχία

 

οτι και να εχω κανει ρε παιδια σταματαει μετα απο 11 δευτερολεπτα βγαζοντας το παραπανω μηνυμα. το κινητο σημερα δεν κανει ουτε power on :wacko:

Link to comment
Share on other sites

οτι και να εχω κανει ρε παιδια σταματαει μετα απο 11 δευτερολεπτα βγαζοντας το παραπανω μηνυμα. το κινητο σημερα δεν κανει ουτε power on :wacko:

 

Μήπως το τηλέφωνο που έχεις δεν ειναι το A806. Απο που το έχεις πάρει? Υπάρχει link?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα προσπαθω να φλασαρω μια miui και συγκεκριμενα την MIUI_7_6.1.31 -Lenovo_A806-MULTI,αλλα βγαζει error στο TWRP,να φταιει το recovery η η ρομ?ειμαι ροοτ με VBIEUI V2 1536
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα προσπαθω να φλασαρω μια miui και συγκεκριμενα την MIUI_7_6.1.31 -Lenovo_A806-MULTI,αλλα βγαζει error στο TWRP,να φταιει το recovery η η ρομ?ειμαι ροοτ με VBIEUI V2 1536

Nα ελέγξεις την καρτούλα sd και φυσικά την πηγή απ'όπου κατέβασες την rom. Ανοίγει το αρχείο στον υπολογιστή; Από την sd μπορείς να το ξεζιπάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πριν περίπου 3 μήνες πέρασα την τελευταία που έχει ο kandilak στην υπογραφή του! Είχα την μαμίσια 9432 για 1 χρόνο και κάτι. Όλα καλά απλά παρατηρεί με την ίδια χρήση που έκανε πάντα, μεγαλύτερη κατανάλωση της μπαταρίας και από προχθες το βράδυ random force close στις στοκ εφαρμογές κλήσεις, μηνύματα, ρολόι και γενικά μία αστάθεια. Και καμιά φορά υπερθέρμανση (πάντα σε σχέση με την 9432). Σκέφτομαι να αλλάξω μπαταρία και να ξαναφλασάρω την ρομ. Να την περάσω απλώς από επάνω αφού κάνω clear cache και dalvik? Δεν παίζει να τα σβήσω όλα για καθαρή εγκατάσταση - η γκρίνια θα είναι άπειρη :cry:

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πέρασες τη ρομ του kandilak με clean flash, είναι φυσικό να έχεις αυτά τα προβλήματα και δεν θα στα λύσει το να ξανακάνεις dirty flash.

Διάβασε ξανά τον οδηγό του kandilak, θα καταλάβεις μόνος σου νομίζω τί πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πέρασες τη ρομ του kandilak με clean flash, είναι φυσικό να έχεις αυτά τα προβλήματα και δεν θα στα λύσει το να ξανακάνεις dirty flash.

Διάβασε ξανά τον οδηγό του kandilak, θα καταλάβεις μόνος σου νομίζω τί πρέπει να κάνεις.

 

Όχι καθαρή την είχα κάνει πρώτη φορά! Για τώρα λέω, για δεύτερη!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...