Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρέλαβα το κιν.κινητάρα!

λοιπόν ήρθε με την ρομ 1447_7.39.1 multi lang από vickmall την αφήνω έχει κάποιο bug? να περάσω κάποια άλλη?

Η 1447 ειναι σταθερη ρομ χωρις προβληματα, αν θες την κρατας.

Καλησπέρα σας. Έχω το Α806 με την εκδοση VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 (είμαι άσχετος για αυτο τα γράφω όλα) κάθε βράδυ το φορτίζω μπορεί και πιο συχνά. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να μου πει ποια rom να βάλω και πως να το ρουτάρω? Αυτό που θέλω είναι να μου πει με την σειρά ποια βήματα του πρώτου ποστ πρέπει να ακολουθήσω.

Βασικα σιγουρα δεν εισαι ρουτ? Κατεβασε πρωτα το root checker https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck&hl=el και δες αν οντως εισαι ή δεν εισαι ρουτ .

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει κανεις σας γιατι ενω εχω σωστες ρυθμισεις δν μπορω να συνδεθω με δεδομενα με τπτ.?? ενω αλλο παιδι που εχει ιδιο με το δικο μου μπαινει κανονικα..... τι με συμβουλευεται να κανω?

 

μπορει καποιος να με βοηθησει.??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα το οποίο προέκυψε από το πουθενά. Χθες το βράδυ συνδέθηκα κανονικά με wifi από το κινητό μου, το έβαλα να φορτίσει και το πρωί που προσπάθησα να ανοίξω το wifi δεν άνοιγε.

Τώρα έχει κολλήσει σε μία κατάσταση όπου το εικονίδιο WLAN αναβοσβήνει και αν πάω από τις ρυθμίσεις γράφει "Ενεργοποίηση του WLAN..." και δεν ενεργοποιείται ποτέ. Αν κάνω restart το κινητό είναι πάλι στην ίδια κατάσταση, δηλαδή αναβοσβήνει και προσπαθεί να ενεργοποιήσει το WLAN χωρίς καν να πατήσω εγώ να ενεργοποιηθεί.

 

Έχω απελπιστεί :(:(:(

 

υγ. έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και εκεί τα ίδια

Edited by Njoy
Once you 'll have me, you will love me.
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να με βοηθησει.??

 

Εισαι σίγουρος ότι δεν έχεις πατήσει καμιά φραγή δεδομένων από Security ή από ή από το data usage and app control?

Έχεις δοκιμάσει με άλλη SIM?

Έχεις δοκιμάσει factory reset? Έχεις δοκιμάσει να περάσεις άλλη rom?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

 

έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα το οποίο προέκυψε από το πουθενά. Χθες το βράδυ συνδέθηκα κανονικά με wifi από το κινητό μου, το έβαλα να φορτίσει και το πρωί που προσπάθησα να ανοίξω το wifi δεν άνοιγε.

Τώρα έχει κολλήσει σε μία κατάσταση όπου το εικονίδιο WLAN αναβοσβήνει και αν πάω από τις ρυθμίσεις γράφει "Ενεργοποίηση του WLAN..." και δεν ενεργοποιείται ποτέ. Αν κάνω restart το κινητό είναι πάλι στην ίδια κατάσταση, δηλαδή αναβοσβήνει και προσπαθεί να ενεργοποιήσει το WLAN χωρίς καν να πατήσω εγώ να ενεργοποιηθεί.

 

Έχω απελπιστεί :(:(:(

 

υγ. έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και εκεί τα ίδια

Ή πρόβλημα hardware (να το δει τεχνικός) ή πρόβλημα στο σύστημα (ξαναφλασαρισμα rom από TWRP με εκκαθάριση και της εσωτερικής μνήμης ή ξαναφλασαρισμα με SP flash tool μια από τις rom που κάνει για SP flash toool).

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σίγουρος ότι δεν έχεις πατήσει καμιά φραγή δεδομένων από Security ή από ή από το data usage and app control?

Έχεις δοκιμάσει με άλλη SIM?

Έχεις δοκιμάσει factory reset? Έχεις δοκιμάσει να περάσεις άλλη rom?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

δν εχω φραγη με seκιουριτη κ τετοια... δοκιμασα αλλη σιμ...αλλη ρομ δν δοκιμασα .. υπαρχει καποια με πληρη ελληνικα να βαλω να δοκιμασω.??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

δν εχω φραγη με seκιουριτη κ τετοια... δοκιμασα αλλη σιμ...αλλη ρομ δν δοκιμασα .. υπαρχει καποια με πληρη ελληνικα να βαλω να δοκιμασω.??

 

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/

Link to comment
Share on other sites

 

αυτη ακριβως φοραω τωρα..!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Ή πρόβλημα hardware (να το δει τεχνικός) ή πρόβλημα στο σύστημα (ξαναφλασαρισμα rom από TWRP με εκκαθάριση και της εσωτερικής μνήμης ή ξαναφλασαρισμα με SP flash tool μια από τις rom που κάνει για SP flash toool).

 

Ποια να βάλω; Είχα την 3447 και απ'ότι βλέπω δεν υπάρχει εδώ

Once you 'll have me, you will love me.
Link to comment
Share on other sites

αυτη ακριβως φοραω τωρα..!!

Δεν είπα ντε και καλά ν' αλλάξεις rom. Είπα να ξαναπεράσεις rom μήπως και διορθωθεί κάτι που μπορεί να έχει πειραχτεί. Στο needrom έχει πολλές επιλογές. Βάλε όποια θες ίσα ίσα για να δεις αν αλλάζει κάτι στο πρόβλημα που έχεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια να βάλω; Είχα την 3447 και απ'ότι βλέπω δεν υπάρχει εδώ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6276498#post6276498

Link to comment
Share on other sites

 

bricked :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

 

Χρειάζομαι μία rom για να προσπαθήσω με SP Flash Tool (αυτό δεν χρησιμοποιούμε για να περάσουμε rom όταν δεν ανοίγει τίποτα;)

Δοκίμασα την δική σου αλλά μου βγάζει το σφάλμα που επισυνάπτω

Once you 'll have me, you will love me.
Link to comment
Share on other sites

bricked :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

 

Χρειάζομαι μία rom για να προσπαθήσω με SP Flash Tool (αυτό δεν χρησιμοποιούμε για να περάσουμε rom όταν δεν ανοίγει τίποτα;)

Δοκίμασα την δική σου αλλά μου βγάζει το σφάλμα που επισυνάπτω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6270618#post6270618

Link to comment
Share on other sites

Η 1447 ειναι σταθερη ρομ χωρις προβληματα, αν θες την κρατας.

 

κάτι που πρέπει να ξέρω υπάρχει?

το antivirus που έχει χρειάζεται?

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το antivirus που έχει χρειάζεται?

Το security εννοεις? Μην το πειραζεις, εγω δεν το χρησιμοποιω για κατι αλλα ουτε και το πειραζω.

Link to comment
Share on other sites

Το security ή dr Safety? Το δεύτερο μπορεις να το βγάλεις ανετα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νοειται συγκριση, το ενα εχει 100€ και το αλλο 350€.

Παρολα αυτα, το Samsung εχει πολυ καλυτερη καμερα και καλύτερη οθονη. Για όλα τα άλλα χαρακτηριστικά ψηφιζω Α806

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα δύο τι κάνουν? Μπορώ να τα ξηλώσω?

Αναβαθμιζονται συνεχεια και όλο κάτι μηνύματα στα κινέζικα βγάζουν.

Καθώς και το Lenote.

Μπορώ να το κάνω uninstall? εχει κάποια χρησιμότητα?

 

Πάντως να πώ ότι με την 1536, 3 φορές μέχρι τώρα το τηλέφωνο έχει παγώσει. Κόλλημα όπως οι υπολογιστές. Με restart επανήλθε.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα δύο τι κάνουν? Μπορώ να τα ξηλώσω?

Αναβαθμιζονται συνεχεια και όλο κάτι μηνύματα στα κινέζικα βγάζουν.

Καθώς και το Lenote.

Μπορώ να το κάνω uninstall? εχει κάποια χρησιμότητα?

 

Πάντως να πώ ότι με την 1536, 3 φορές μέχρι τώρα το τηλέφωνο έχει παγώσει. Κόλλημα όπως οι υπολογιστές. Με restart επανήλθε.

 

Αυτο με το κόκκινο εικονίδιο είναι το lenovo store το οποίο όμως έχω αφαιρέσει από το σύστημα της 1536. Για να είναι έσένα εκεί μάλλον στην προηγούμενη rom του είχες κάνει αναβάθμιση και έχει μείνει σαν εφαρμογή χρήστη πλέον. Μπορείς να την απ απεγκαταστήσεις για να μην πω ότι επιβάλλεται να την απεγκαταστήσεις. Το ίδιο και για την άλλη κινέζικη εφαρμογή που έχεις στην εικόνα. Για τα κολλήματα , αν συνεχίσουν και δεν οφείλονται σε κάποια εφαρμογή , μπορεί να χρειαστεί να κάνεις clean flash για να δούμε αν συνεχίζει ή σταματά το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το κόκκινο εικονίδιο είναι το lenovo store το οποίο όμως έχω αφαιρέσει από το σύστημα της 1536. Για να είναι έσένα εκεί μάλλον στην προηγούμενη rom του είχες κάνει αναβάθμιση και έχει μείνει σαν εφαρμογή χρήστη πλέον. Μπορείς να την απ απεγκαταστήσεις για να μην πω ότι επιβάλλεται να την απεγκαταστήσεις. Το ίδιο και για την άλλη κινέζικη εφαρμογή που έχεις στην εικόνα. Για τα κολλήματα , αν συνεχίσουν και δεν οφείλονται σε κάποια εφαρμογή , μπορεί να χρειαστεί να κάνεις clean flash για να δούμε αν συνεχίζει ή σταματά το πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ένα το βρήκα και το απεγκατέστηκα. Το άλλο το βρήκα απλά και το έβγαλα απο το να ανοίγει αυτόματα.

Μαζί με το System Update.

Τα Backup που τράβηξα κατά την διαδικασία του update, που μπορώ να τα βρώ για να τα σβήσω?

 

Τώρα ξεκίνησε να πετάει ένα μήνυμα στο desktop "Low storage Space"

Ταυτόχρονα δεν μπορώ να πάρω screenshot για να στο στειλω να δεις ακριβώς το μήνυμα. Το πατάω και δεν κάνει τίποτα.

Καμιά ιδέα?

 

Επίσης, αυτό το Security δεν εχω καταλαβει πως δουλευει. Μου κανει καποιος μια αναπάντητη (οχι παντα) και το βαζει στις spam calls.

Για την ακρίβεια δεν ξερω αν ειναι αναπάντητη ή του το κλεινει αυτο το security.

Edited by andreasp
Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ένα το βρήκα και το απεγκατέστηκα. Το άλλο το βρήκα απλά και το έβγαλα απο το να ανοίγει αυτόματα.

Μαζί με το System Update.

Τα Backup που τράβηξα κατά την διαδικασία του update, που μπορώ να τα βρώ για να τα σβήσω?

 

Τώρα ξεκίνησε να πετάει ένα μήνυμα στο desktop "Low storage Space"

Ταυτόχρονα δεν μπορώ να πάρω screenshot για να στο στειλω να δεις ακριβώς το μήνυμα. Το πατάω και δεν κάνει τίποτα.

Καμιά ιδέα?

 

Επίσης, αυτό το Security δεν εχω καταλαβει πως δουλευει. Μου κανει καποιος μια αναπάντητη (οχι παντα) και το βαζει στις spam calls.

Για την ακρίβεια δεν ξερω αν ειναι αναπάντητη ή του το κλεινει αυτο το security.

Τα backup τα παίρνεις στην εσωτερική μνήμη? Πόσα έχεις πάρει και έχεις γεμίσει την μνήμη? Επίσης βίντεο και φωτογραφίες τα έχεις βάλει ν'αποθηκεύονται στην εσωτερική μνήμη? Αν είναι έτσι και έχεις τραβήξει πολλά μεγάλα βίντεο λογικό είναι να έχεις ξεμείνει από ελεύθερο χώρο. Τα backup είναι στον φάκελο TWRP/BACKUPS/0000000000/
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας να μου πει τι κάνει το VibeXpert και αν θα υπάρξει πρόβλημα αν το απεγκαταστήσω?

 

Eπίσης έχω βάλει την 1516ST του kandilak. Μου βγάζει στις ρυθμίσεις αναβάθμιση στην 1536st. Μπορώ να την κατεβάσω απευθείας από το κινητό ή θα μου χάσει το root?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας να μου πει τι κάνει το VibeXpert και αν θα υπάρξει πρόβλημα αν το απεγκαταστήσω?

 

Eπίσης έχω βάλει την 1516ST του kandilak. Μου βγάζει στις ρυθμίσεις αναβάθμιση στην 1536st. Μπορώ να την κατεβάσω απευθείας από το κινητό ή θα μου χάσει το root?

Έχουμε πει σ'αυτό το τηλέφωνο δεν κάνουμε ποτέ update μέσω της εφαρμογής του συστήματος. Αλλαγή rom κάνουμε σύμφωνα με αυτά που περιγράφονται σ' αυτό το νήμα. Αν έχετε 2-3 μέρες υπομονή θα έχω έτοιμη την multilanguage έκδοση της 1536. Αν δεν σε ενδιαφέρει το multilanguage μπορείς να φλασαρεις την 1536 σύμφωνα με το link που έχω στην υπογραφή μου.

 

Το vibeexpert δεν κάνει τίποτα χωρίς να έχεις εγκαταστήσει το xposed framework. Οπότε αν δεν το θέλεις βγαλτο. Πιο πολύ το έβαλα για να υπάρχει η επιλογή αποθήκευσης των βίντεο σε mp4.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε 2-3 μέρες υπομονή θα έχω έτοιμη την multilanguage έκδοση της 1536.

Στην τωρινη εκδοση της 1536 η αποδοση της μπαταριας ειναι καλυτερη 'η χειροτερη σε σχεση με τις προηγουμενες εκδοσεις?

Link to comment
Share on other sites

Στην τωρινη εκδοση της 1536 η αποδοση της μπαταριας ειναι καλυτερη 'η χειροτερη σε σχεση με τις προηγουμενες εκδοσεις?

 

Την έχω εδώ και 10 μέρες, νομίζω η διαχείριση μπαταρίας είναι λίγο καλύτερη.

 

Τί διαφορά θα έχει η multilanguage ρομ από την 1536 που μας έχεις δώσει μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πάλι κι από μένα! Άρχικά να πω πώς ως πολύ άσχετη με έχετε τρομοκρατήσει εδώ μέσα με το πόσες αλλαγές αναφέρετε σχετικά με το κινητό όπως έρχεται "από τη μαμά του"!

Κατά δεύτερον, να ρωτήσω λίγο όποιον το έχει πάρει από vickmall... Πόσο καιρό έκανε να σας έρθει?Το έχω παραγγείλει εδώ και καμια 20αρια μέρες για την ακρίβεια 19 και δεν έχει έρθει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...