Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...Μόλις απέκτησα το lenovo A806 (η αγορά έγινε από φίλο μέσω vickmall και δεν έχω πειράξει κάτι στην συσκευή). Ήθελα να ρωτήσω, καθώς δεν έχω καθόλου εμπειρία με κινέζικα, εάν πρέπει να εγκαταστήσω την κάποια άλλη rom ή να κρατήσω την μαμίσια (9432_st); Ποιά θα είναι η διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

Αν του βαλω αυτη ειναι ολα καλα;

http://www.needrom.com/download/lenovo-a808t-vibeui-2-0/ επειδη δεν γραφει για ελληνικα ρωταω

θα βάλεις αυτή και αφού ανοίξει κανονικά και δουλεύει η SIM μπορείς μετά να κάνεις επαναφορά το backup

Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις αυτή και αφού ανοίξει κανονικά και δουλεύει η SIM μπορείς μετά να κάνεις επαναφορά το backup

 

Τα αλλα τα βαζει κανονικα οπως στο δικο μου; Εννοω το update και τα apps. Και να ρωτησω, αν βαλει αυτη τη ρομ και δουλευει και εχει σιμ μετα γιατι να βαλει την πρωτη που ειχε;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για τα ελληνικά ξανά πηγές στην 1447?

 

Ναι. Η 1508 δειχνει πιο σταθερη. Ομως θα περιμενω να βγει σε multi.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Τα αλλα τα βαζει κανονικα οπως στο δικο μου; Εννοω το update και τα apps. Και να ρωτησω, αν βαλει αυτη τη ρομ και δουλευει και εχει σιμ μετα γιατι να βαλει την πρωτη που ειχε;

Αν δεν θέλει να γυρίσει στην προηγούμενη, δεν χρειάζεται να επαναφερει backup. Αυτή όμως είναι αγγλοκινεζικη rom

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλει να γυρίσει στην προηγούμενη, δεν χρειάζεται να επαναφερει backup. Αυτή όμως είναι αγγλοκινεζικη rom

 

Και δεν θα εχει καθολου ελληνικα;

'Η απλα θα ειναι το μενου στα αγγλικα; Δηλαδη ελληνικα γραμματα να γραφει μηνυματα θα εχει; Κ ποια ειναι η τελευταια ελληνικη ραμ που μπορει να βαλει;

Link to comment
Share on other sites

Και δεν θα εχει καθολου ελληνικα;

'Η απλα θα ειναι το μενου στα αγγλικα; Δηλαδη ελληνικα γραμματα να γραφει μηνυματα θα εχει; Κ ποια ειναι η τελευταια ελληνικη ραμ που μπορει να βαλει;

Τα υπολοιπα αρχεία του οδηγού μπορεί να τα βάλει. Μονο την rom αλλάζει. Μόνο το menu θα είναι αγγλικά. Με το Locale more pro θα έχει ελληνικά στα υπόλοιπα (όσα διαθέτουν)

Δεν ξέρω λεπτομέρειες για multilanguage rom για το A808T.

Link to comment
Share on other sites

3 ωρες για να φορτισει δεν ειναι λιγο υπερβολικο?

 

Ναι, αλλα να ξερεις οτι το 100% φορτισμα με ενα τετοιο φορτιστη δεν ειναι ιδιο με το 100% φορτισμα του φορτιστη με τα μαμισια χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα πηρα στα χερια μου το A806 απ το to2c.com

με version : εκδοση android : 4.4.2

εκδοση βασικου φασματος : A806,v30,2014/07/31 14:53

αριθμο εκδοσγης : VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

ολα μι χαρα αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι στις ενημερωσεις αυτα που λεει σε καποια λειπουν γραμματα

π.χ κατεβασα κατι απ το playstore και εγραφε << η εγκ τασ αση ολ κλ ρωθ κε >>

και κατι τεοια η λεει κατι το ονοματα με κενα π.χ Κ ω σ τ ας

Link to comment
Share on other sites

ολα μι χαρα αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι στις ενημερωσεις αυτα που λεει σε καποια λειπουν γραμματα

π.χ κατεβασα κατι απ το playstore και εγραφε << η εγκ τασ αση ολ κλ ρωθ κε >>

και κατι τεοια η λεει κατι το ονοματα με κενα π.χ Κ ω σ τ ας

 

Ψαξε λιγο τον οδηγο, θα βρεις απαντηση σε πολλες αποριες σου.

Για το ερωτημα σου:

Κατεβασε πρωτα το ES File Explorer

Διόρθωση των fonts ειδοποιήσεων-Αναβαθμισμένος οδηγός:

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η 1508 δειχνει πιο σταθερη. Ομως θα περιμενω να βγει σε multi.

Ευχαριστώ. Την πέρασες από το update του κινητού η κανονικα με τον οδηγό στην πρώτη σελίδα?

Link to comment
Share on other sites

Αν συμφωνούν οι moderators, καλό θα ήταν να αφαιρεθεί από τον τίτλο του νήματος το "A808t" γιατί κατά την γνώμη μου παραπλανά υποψήφιους αγοραστές να παραγγέλνουν και το A808t και να χρησιμοποιούν τα αρχεία που αφορούν άλλο τηλέφωνο από το δικό τους.

Aντε καιρος ειναι να το διορθωσουν αυτο οι moderators, για πανε καιι αγοραζουν τα Α808twqrt λες και αν δωσουν κανενα 5ευρο παραπανω θα γλυτωσουν κατι.

Λογικά έχει περάσει τελωνείο. Σε πόσο χρόνο θα φτάσει Θεσσαλονίκη ? Ξέρει κανείς ? Στο περίπου.

Εμενα 2 μερες εκανε.

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις οτι δεν ειναι lenovo (δεν ξερω και πολλα)?

 

To home κουμπι δεν ειναι το κλασικο κουμπι της Lenovo. Αν ψαξεις λιγο στο ιντερνετ, θα δεις πως οσα δεν εχουν το κλασικο κουμπι home, χαρακτηριστικο της Lenovo, ειναι μαιμου Lenovo. Δες τις φωτο ολων των αλλων Lenovo για να δεις πως ολα εχουν το ιδιο κουμπι και τη διαφορα με αυτο που ειδες εσυ.

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο στο service να δω αν υποστιριζουν χωρις εγγυηση τετοια κινητα αγορασμενα απο εξω (έστω και γνησια) και ειπαν οχι. Τι κανει καποιο που εχει αγορασει απο εξω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.aliexpress.com/item/Free-case-Lenovo-A8-A806-A808T-Android-4-4-MTK6290-Octa-core-mobile-phone-FDD-LTE/2019103121.html

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟ ?

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο στο service να δω αν υποστιριζουν χωρις εγγυηση τετοια κινητα αγορασμενα απο εξω (έστω και γνησια) και ειπαν οχι. Τι κανει καποιο που εχει αγορασει απο εξω?

 

Τα θεματα εγγυησεων ειναι παραξενα, ειναι ταυτοχρονα και συγκεκριμενα. Οι εγγυησεις κατασκευαστη εχουν παγκοσμια ισχυ. Οι αηδιες των εδω αντιπροσωπων που λενε οτι τα προϊοντα που δεν εχουν αγοραστει στη χωρα δεν καλυπτονται απο εγγυηση, ειναι ξεκαθαρη παραβιαση του νομου και των κανονισμων του κατασκευαστη. Αρκετοι το χρησιμοποιουν ως μεσο αποτροπης αγορας προϊοντων εκτος χωρας. :mad:

Σε δικη μου περιπτωση ηχοσυστηματος αγορασμενο απο αμερικανικη βαση στη Γερμανια πισω στο 1994, η εδω αντιπροσωπεια της Pioneer αρνηθηκε τις καλυψεις εγγυησης. Ως λογο μου εδωσαν τη μη αγορα του στην Ελλαδα. Επικοινωνησα με την Pioneer απ' ευθειας η οποια διευθετησε το προβλημα σε 2 μερες. Η τοπικη αντιπροσωπεια αναγκαστηκε να καλυψει το ηχοσυστημα χωρις αλλες αντιρρησεις. Η ιδια η Pioneer απαντησε πως εγγυαται για τα προϊοντα της παγκοσμιως και πως ο τοπικος αντιπροσωπος ειναι υποχρεωμενος να καλυψει ολες τις συσκευες της Pioneer ανεξαρτητα απο προελευση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειναι η καλυτερη κινηση να πεις "γειας σας, πηρα ενα κινητο απο εξω..", ειδικα αν η μαρκα εχει παρουσια στην Ελλαδα. Σκοπος ειναι να εχει επισημη παρουσια, δλδ το να πας ενα Xiaomi σε ελληνικο καταστημα λογικα ειναι στη διακριτικη σου ευχερεια να σε εξυπηρετησουν, αλλα ενα Lenovo..? Εληξε η εγγυηση, σου το εκαναν δωρο, χιλιοι δυο λογοι να μην εχεις εγγυση (σα να το επαιρνες απεξω)

Εδω τα cubot s200 πανε σε ελληνικα μαγαζια και τους φτιαχνουν το ηχειο, το Lenovo δε θα φτιαξουν? Εγω εχω μαγαζι και μου φερνουν καθημερινα πραγματα για φτιαξιμο που κανενα δεν αγορασαν απο δω (απο μενα), παλι λεφτα θα βγαλω..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το ηχείο... Αν πιέσεις λίγο το ηχείο από πίσω ψιλοδουλεύει... Πρέπει να το στείλω πίσω μάλλον ε?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Δυστηχως ειμαι κατοχος του Α808t.Οταν το αγορασα δε γνωριζα και πολλα πραγματα.Την στιγμη που εγινα μελος στο forum αμεσως εμαθα πολλα πραγματα...Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης:Εαν υπαρχει περιπτωση με καποιο firmware να λειτουργησει το 3g ή 4g.Επισης τωρα δεν μου κατεβαζει apps απο το play store,μερικες φορες κολλαει..Αν εχει την καλοσυνη καποιος να με διαφωτισει θα το εκτιμουσα....
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω από vickmail το συγκεκριμενο κινητο που κοστιζει 140Ε (λευκο) . Όταν βαζω ότι θελω να πληρωσω με paypal το ποσο ανεβαινει στα 149Ε. Μπορει καποιος να μου πει γιατι γινετε αυτό????

Ευχαριστω πολύ !!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω από vickmail το συγκεκριμενο κινητο που κοστιζει 140Ε (λευκο) . Όταν βαζω ότι θελω να πληρωσω με paypal το ποσο ανεβαινει στα 149Ε. Μπορει καποιος να μου πει γιατι γινετε αυτό????

Ευχαριστω πολύ !!!!

 

Το PayPal ανανεώνει συνεχώς την σχέση euro € - δολάριο $. Το κινεζομάγαζο μπορεί να μην την έχει αλλάξει από όταν έκλεισαν για την Πρωτοχρονιά τους (της κατσίκας είναι, του τράγου δεν θυμάμαι) κι αν έχουν ανοίξει κιόλας...

 

Όποιος έχει υπομονή ας περιμένει μήπως και πάρει τα πάνω του το euro τώρα που τα βρήκαμε εμείς οι Ευρωπαίοι :chair: γιατί η διαφορά είναι αρκετή.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Το PayPal ανανεώνει συνεχώς την σχέση euro € - δολάριο $. Το κινεζομάγαζο μπορεί να μην την έχει αλλάξει από όταν έκλεισαν για την Πρωτοχρονιά τους (της κατσίκας είναι, του τράγου δεν θυμάμαι) κι αν έχουν ανοίξει κιόλας...

 

Όποιος έχει υπομονή ας περιμένει μήπως και πάρει τα πάνω του το euro τώρα που τα βρήκαμε εμείς οι Ευρωπαίοι :chair: γιατί η διαφορά είναι αρκετή.

 

σ' ευχαριστω πολυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Την πέρασες από το update του κινητού η κανονικα με τον οδηγό στην πρώτη σελίδα?

 

Από το Update του κινητού θα σου κρατήσει τις εφαρμογές αλλά όπως λένε τα παιδιά εδώ στο forum μπορεί να σου δημιουργήσει θέματα, καλύτερα με τον οδηγό.

Έχω βάλει όλα τα zip (Rom, TWRP, SuperSu, GApps) και κάποιες εφαρμογές (apk) που θέλω όπως το MobileUncle, MyBackup στην κάρτα SD.

Οπότε δεν χρησιμοποιώ καθόλου τον υπολογιστή και κάνω τα υπόλοιπα βήματα του Οδηγού από το 6 και μετά.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...