Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το κινητό εδώ και 1 εβδομάδα είμαι σχετικά ευχαριστημένος... Μου ήρθε με την 9432 και root και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν πάω να απεγκαταστησω κάποια εφαρμογή από το μενού crashαρει ο launcher... Υπέροχο το κινητό αλλά δεν με ευχαριστεί η μπαταρία του, με medium χρήση οριακά βγάζω την μέρα, είναι φυσιολογικό αυτό;

 

και εγω με την ιδια rom ειμαι και το ιδιο προβλημα ειχα και με βοηθησε πολυ η απαντηση του jiannis50 δες την απαντηση στο #2697 στην 180 σελιδα.Μεγαλη διαφορα!!

Link to comment
Share on other sites

-Όποτε κλείνω το gps με το κουμπί στις γρήγορες ρυθμίσεις, μου κλείνει και τη τοποθεσία. Έχει βρεθεί κάποια λύση να είναι ανεξάρτητα;

Ευχαριστώ

Εγώ έχω βάλει το widget Power control (Έλεγχος ισχύος) που υπάρχει ήδη στην rom στην αρχική οθόνη και το ανοιγοκλείνω από το μεσαίο κουμπί. Όταν είναι το μισό αναμένο έχεις ανοικτό το locations και με κλειστό το GPS, και όταν είναι όλο αναμένο είναι και το GPS ανοικτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει το widget Power control (Έλεγχος ισχύος) που υπάρχει ήδη στην rom στην αρχική οθόνη και το ανοιγοκλείνω από το μεσαίο κουμπί. Όταν είναι το μισό αναμένο έχεις ανοικτό το locations και με κλειστό το GPS, και όταν είναι όλο αναμένο είναι και το GPS ανοικτό.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα τα παμε καλα εδω περα.. Εχω βοηθησει οπου μπορω με οτι γνωσεις εχω και προσπαθώ να κρατησω τη συζητηση απο εκτος θέματος αποριες που επαναλαμβανονται συνεχως, ενω παρα πολλες μενουν και αναπαντητες. Η ερωτηση δεν ειναι καθολου off topic, οτι τηλέφωνο ειχα ειχε εφαρμογη "ληψεις". Λοιπον, αυτα απο μενα

 

Η "εφαρμογή" Λήψεις εμφανίζει της λήψεις που έχουν γίνει από την stock εφαρμογή internet στις android συσκευές. Εσύ έχεις στο τηλέφωνο σου την stock εφαρμογή internet? Από προεπιλογή οι περισσότεροι browser κατεβάζουν τα αρχεία στον φάκελο Download. Αν χρησιμοποιoύσες πχ Dolphin browser και έκανες λήψεις μέσω αυτού, ακόμα και εφαρμογή Λήψεις να είχες δεν θα εμφάνιζε αυτά που έχεις κατεβάσει.

 

Σχετικά με το offtopic. Και χθες σου είπα ότι παρόμοιες "εφαρμογές" με αυτή που εσύ χαρακτήρισες περίεργη (δεν αναφέρομαι στη Λήψεις) υπάρχουν καμιά 100σταρία στο τηλέφωνο (με τα ίδια χαρακτηριστικά που ανέφερες εσύ , "εφαρμογή συστήματος και δεν εχει επιλογή αμεσης εκκίνησης") οι οποίες είναι βασικές για κάποιες λειτουργίες στο τηλέφωνο . Αν εγώ φτιάξω εδώ ένα post για κάθε μια από αυτές και δίνω σχετικές πληροφορίες θα είμαι ή δεν θα είμαι offtopic?

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη ημίν συμφορουμίτες :)

 

Πήρα το κινητό για ένα ανηψιό μου.

Το VIBEUI ψιλοφαίρνει στο Flyme της Meizu :)

Όμορφη συσκευή, του πέρασα και την multilang, twrp κ.λ.π.

Να δούμε αν θα αντέξει στο χρόνο τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά μου και εμένα λοιπόν.

Μετά από αρκετό διάβασμα το έκανα το κλικ να έρθει από Minideal.

Θα είναι το εννατο κινητό από Κίνα και ελπίζω στο Lenovaki να μείνω για καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εκανα αναβαθμιση τον contact manager και στο dialer που παλια μου εμφανιζε τα τηλεφωνα που επερνα πιο πολλη τωρα μου εμφανιζει αυτα που ειναι και στο call log ξερει κανεις πως το φτιαχνω η δεν φτιαχτεται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Προσπαθώ από χθες να φλασάρω την 1447 σύμφωνα με τον οδηγό που υπάρχει στο σάιτ αλλά μάταια. Αφού εγκαθιστώ τους drivers της lenovo (έχοντας κάνει boot με disabled signature verification γιατί είμαι σε windows 8.1) συνδέω το τηλέφωνο και ακούγεται συνεχώς ο κλασικός ήχος που κάνουν τα windows ότι η συσκευή συνδέεται και αποσυνδέεται, και στη διαχείριση συσκευών συνεχώς εμφανίζεται και εξαφανίζεται η συσκευή lenovo preloader usb vcom. Δοκίμασα να απεγκαταστήσω και να εγκαταστήσω ξανα τους drivers αλλά τα ίδια. Μετά έκανα δοκιμές με ένα παλιό lg που έχω και παρατήρησα ότι έχει την ίδια συμπεριφορά, όμως αν το συνδέσω με πατημένα και τα δυο κουμπιά της έντασης του ήχου, τότε ανάβει η οθόνη και μου γράφει download mode και δεν αποσυνδέεται μόνο του ξανά, οπότε μπορώ να του κάνω ότι θέλω. Δοκίμασα και στο lenovo κάποιους συνδυασμούς πλήκτρων αλλά δεν γίνεται τίποτα και απ' ό,τι βλέπω παντού στο ίντερνετ όλοι αναφέρουν εγκαταστείστε τους ντάιβερς, συνδέστε το κινητό και είστε έτοιμοι. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

κ γω το χω παρατηρησει αυτο ... επισης μου κλεινει την εφαρμογη 'no led' που εχω βαλει γι αυτο το λογο ... ρομ 9432

 

 

 

εμενα νομιζω οτι καποιος φορες με βρισκει,αλλες κολαει σε τοποθεσια που ειμουν πριν ωρες ...:O

Συνεχιζει να μου κλεινει το no led κ να μην δεχομαι συνεχεια ειδοποιησεις ...

Ψαχνω τις εφαρμογες μην κ εχω ενεργοποιησει κατι αλλα δεν βρισκω τιποτα !

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Προσπαθώ από χθες να φλασάρω την 1447 σύμφωνα με τον οδηγό που υπάρχει στο σάιτ αλλά μάταια. Αφού εγκαθιστώ τους drivers της lenovo (έχοντας κάνει boot με disabled signature verification γιατί είμαι σε windows 8.1) συνδέω το τηλέφωνο και ακούγεται συνεχώς ο κλασικός ήχος που κάνουν τα windows ότι η συσκευή συνδέεται και αποσυνδέεται, και στη διαχείριση συσκευών συνεχώς εμφανίζεται και εξαφανίζεται η συσκευή lenovo preloader usb vcom. Δοκίμασα να απεγκαταστήσω και να εγκαταστήσω ξανα τους drivers αλλά τα ίδια. Μετά έκανα δοκιμές με ένα παλιό lg που έχω και παρατήρησα ότι έχει την ίδια συμπεριφορά, όμως αν το συνδέσω με πατημένα και τα δυο κουμπιά της έντασης του ήχου, τότε ανάβει η οθόνη και μου γράφει download mode και δεν αποσυνδέεται μόνο του ξανά, οπότε μπορώ να του κάνω ότι θέλω. Δοκίμασα και στο lenovo κάποιους συνδυασμούς πλήκτρων αλλά δεν γίνεται τίποτα και απ' ό,τι βλέπω παντού στο ίντερνετ όλοι αναφέρουν εγκαταστείστε τους ντάιβερς, συνδέστε το κινητό και είστε έτοιμοι. Καμιά ιδέα;

Μόλις το googlάρα και βρήκα αυτό --> http://thebroodle.com/android/install-mediatek-mt65xx-usb-vcom-drivers-windows-8-8-1/

 

Επίσης δοκίμασε και με αυτούς τους Lenovo Drivers --> https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12.exe

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Προσπαθώ από χθες να φλασάρω την 1447 σύμφωνα με τον οδηγό που υπάρχει στο σάιτ αλλά μάταια. Αφού εγκαθιστώ τους drivers της lenovo (έχοντας κάνει boot με disabled signature verification γιατί είμαι σε windows 8.1) συνδέω το τηλέφωνο και ακούγεται συνεχώς ο κλασικός ήχος που κάνουν τα windows ότι η συσκευή συνδέεται και αποσυνδέεται, και στη διαχείριση συσκευών συνεχώς εμφανίζεται και εξαφανίζεται η συσκευή lenovo preloader usb vcom. Δοκίμασα να απεγκαταστήσω και να εγκαταστήσω ξανα τους drivers αλλά τα ίδια. Μετά έκανα δοκιμές με ένα παλιό lg που έχω και παρατήρησα ότι έχει την ίδια συμπεριφορά, όμως αν το συνδέσω με πατημένα και τα δυο κουμπιά της έντασης του ήχου, τότε ανάβει η οθόνη και μου γράφει download mode και δεν αποσυνδέεται μόνο του ξανά, οπότε μπορώ να του κάνω ότι θέλω. Δοκίμασα και στο lenovo κάποιους συνδυασμούς πλήκτρων αλλά δεν γίνεται τίποτα και απ' ό,τι βλέπω παντού στο ίντερνετ όλοι αναφέρουν εγκαταστείστε τους ντάιβερς, συνδέστε το κινητό και είστε έτοιμοι. Καμιά ιδέα;

Αν είσαι root μην ασχολείσε με το φλασάρισμα μέσω υπολογιστή.

Βρές έναν υπολογιστή που τρέχει win 7 και ρίξε μέσα στο κινητό το TWRP και το τελευταίο SU 2.40, ρίξε σε μία microsd την 1447 DEV MULTI και ξεκίνα την διαδικασία.

Ή ρίξτα όλα στήν micro sd απο τον υπολογιστή και μετά μετέφερε τα 2 πρώτα στο τηλέφωνο απο την κάρτα.

Ακολούθησε τα βήματα του οδηγού και σε 10 - 15 λεπτά θα είσαι έτοιμος.

Τα win 8.1 είναι γενικώς προβληματικά με τους drivers.

Edited by MUSICMANIAC
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

kandilak, αυτόν ακριβώς τον οδηγό χρησιμοποιούσα, αλλά το θέμα είναι όχι ότι δεν δουλεύουν οι drivers αλλά οτι η συσκευή συνδέεται και αποσυνδέεται συνεχώς και μάλιστα σε δυο διαφορετικούς υπολογιστές (με windows 8.1).

MUSICMANIAC γίνε λίγο πιο σαφής αν μπορείς. Έχω twrp, su, τη 1447 που έχει ποστάρει ο kandilak και την 1447 από το needrom. Εσύ αναφέρεσαι σε κάποια άλλη; Αν ναι, μπορείς να δώσεις λινκ; Επίσης επειδή δεν έχω sd κάρτα μπορώ να πετάξω τη ρομ στο κινητό και να ακολουθήσω τη διαδικασία που περιγράφει ο kandilak σε μια παλιότερη δημοσίευση για εγκατάσταση της 9432 slim?

Edited by occam
Link to comment
Share on other sites

kandilak, αυτόν ακριβώς τον οδηγό χρησιμοποιούσα, αλλά το θέμα είναι όχι ότι δεν δουλεύουν οι drivers αλλά οτι η συσκευή συνδέεται και αποσυνδέεται συνεχώς και μάλιστα σε δυο διαφορετικούς υπολογιστές (με windows 8.1).

MUSICMANIAC γίνε λίγο πιο σαφής αν μπορείς. Έχω twrp, su, τη 1447 που έχει ποστάρει ο kandilak και την 1447 από το needrom. Εσύ αναφέρεσαι σε κάποια άλλη; Αν ναι, μπορείς να δώσεις λινκ; Επίσης επειδή δεν έχω sd κάρτα μπορώ να πετάξω τη ρομ στο κινητό και να ακολουθήσω τη διαδικασία που περιγράφει ο kandilak σε μια παλιότερη δημοσίευση για εγκατάσταση της 9432 lite?

Θα πρέπει να αγοράσεις μια microsd για να γίνει η δουλειά σωστά γιατί πρέπει να κρατήσεις backup της rom που έχεις 8gb είναι καλά για να χωράει και το backup που θα πάρεις και απο την καινούργια rom που θα βάλεις (ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ BACKUP).

Θα περάσεις την 1447 DEV MULTI rom την τελευταία που ποστάρησε ο kandilak.

Ακολούθησε τον οδηγό και θα είσαι εντάξει.

Τα έχει όλα η 1 σελίδα.

Edited by MUSICMANIAC
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

kandilak, αυτόν ακριβώς τον οδηγό χρησιμοποιούσα, αλλά το θέμα είναι όχι ότι δεν δουλεύουν οι drivers αλλά οτι η συσκευή συνδέεται και αποσυνδέεται συνεχώς και μάλιστα σε δυο διαφορετικούς υπολογιστές (με windows 8.1).

MUSICMANIAC γίνε λίγο πιο σαφής αν μπορείς. Έχω twrp, su, τη 1447 που έχει ποστάρει ο kandilak και την 1447 από το needrom. Εσύ αναφέρεσαι σε κάποια άλλη; Αν ναι, μπορείς να δώσεις λινκ; Επίσης επειδή δεν έχω sd κάρτα μπορώ να πετάξω τη ρομ στο κινητό και να ακολουθήσω τη διαδικασία που περιγράφει ο kandilak σε μια παλιότερη δημοσίευση για εγκατάσταση της 9432 slim?

Έχει δίκιο ο Musicmaniac. Δεν χρειάζεται Sp flash tool στην δική σου περίπτωση. Αν θες να βέλεις την 1447 multilanguage δες το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033

 

edit: η χρήση εξωτερικής microSD δεν είναι υποχρεωτική αλλά προτείνεται. Με την διαδικασία που γίνεται με τον οδηγό αναβάθμισης δεν επηρεάζεται η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. Δηλαδή φωτογραφίες video μουσική δεν διαγράφονται.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..για καποιον π ρωτησε η 1501 ειναι οκ...πολυ καλη χρηση μπαταριασ λιγεσ κινεζιεσ...(τισ κανεισ freeze...)και δουλευει τζαμι... ελληνικα κατεβασα το localemore...ειναι μονο αγγλικα και κινεζικα..........εφαρμογεσ απο οσο ειδα σαν την 1447..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..για καποιον π ρωτησε η 1501 ειναι οκ...πολυ καλη χρηση μπαταριασ λιγεσ κινεζιεσ...(τισ κανεισ freeze...)και δουλευει τζαμι... ελληνικα κατεβασα το localemore...ειναι μονο αγγλικα και κινεζικα..........εφαρμογεσ απο οσο ειδα σαν την 1447..

 

 

 

αφου δεν εχει βγει η stable γιατι να πειραματιζεστε??

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]55332[/ATTACH]

Δεν μπορω να κανω backup στο titanium backup, φταιει το μηνυμα που μου πεταει? Δεν μπορω να βρω στις ρυθμισεις αυτα που μου γραφει.

Τελικα υπαρχει λυση σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στην εφαρμογή του root (supersu) και θα ξετικαρεις την επιλογη αυτή ακριβώς που σου λεει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την βρηκα πουθενα αυτη την επιλογη που μου γραφει. Τελικα διεγραψα και ξανα εβαλα το TB και ειναι οκ τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχει λυση σε αυτο?

 

καλησπερα το backup που λεει για να κανεις την αλλαγη της ρομ το κανεις μεσα απο το προγραμμα που τρεχεις για να αλλαξεις την ρομ

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Musicmaniac. Δεν χρειάζεται Sp flash tool στην δική σου περίπτωση. Αν θες να βέλεις την 1447 multilanguage δες το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033

 

edit: η χρήση εξωτερικής microSD δεν είναι υποχρεωτική αλλά προτείνεται. Με την διαδικασία που γίνεται με τον οδηγό αναβάθμισης δεν επηρεάζεται η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. Δηλαδή φωτογραφίες video μουσική δεν διαγράφονται.

 

Ευχαριστώ! Τα κατάφερα τελικά. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχει πάρα πολλές από αυτές τις σπαστικές εφαρμογές τύπου ram booster / antivirus σαν εφαρμογές συστήματος και δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να τις έχει. Πάγωσα μερικές με το security, ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα. Επίσης, εκείνο το player's tutorial που δεν έδειχνε τίποτα στην 9432 και είχα απορία τι είναι, το πάτησα μόλις άνοιξα τη συσκευή και μου έδειχνε κάποια πράγματα, αλλά τώρα δε μου δείχνει τίποτα όπως και στην προηγούμενη ρομ. Κατα τ' άλλα μια χαρά, ευχαριστώ παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη εκ των προτερων αν ειναι ασχετη η ερωτηση μου αλλα αν δεν ρωτας δεν μαθαινεις και παθαινεις..

Εχω 2 καρτες μνημης, η μια απο android τηλεφωνο και η αλλη απο τα παλια. Μπορω να χρησιμοποιησω καμια απο τις 2 στο Lenovo ή πρεπει να αγορασω καινουρια; και αν ναι χρειαζεται να σβησω τιποτα απο μεσα;Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη εκ των προτερων αν ειναι ασχετη η ερωτηση μου αλλα αν δεν ρωτας δεν μαθαινεις και παθαινεις..

Εχω 2 καρτες μνημης, η μια απο android τηλεφωνο και η αλλη απο τα παλια. Μπορω να χρησιμοποιησω καμια απο τις 2 στο Lenovo ή πρεπει να αγορασω καινουρια; και αν ναι χρειαζεται να σβησω τιποτα απο μεσα;Ευχαριστω.

Φυσικά και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις.

Φορμαρισέ τις σε fat32 και είσαι Ο.Κ!

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις.

Φορμαρισέ τις σε fat32 και είσαι Ο.Κ!

 

ωχ να ψαξω στο google τι ειναι και πως γινεται αυτο; Ευχαριστω παντως!!:)

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν εχει βγει η stable γιατι να πειραματιζεστε??

 

απλα ηθελα να δοκιμασω....εβαλα την 1447 στου ξαδερφου και ειπα να βαλω την αλλη εγω..παντωσ μια χαρα ειναι....αν βγει αλλη ξανακανουμε/....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...