Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφαγα άκυρο στο ενατο βήμα του οδηγού σου kandilak please your lights.

Εβαλα το TWRP και όταν πήγα να φλασαρω την ρομ moy έβγαλε FAILED

 

 

Εκανα reboot και το κινητο γύρισε όπως το πήρα ότι έβαλα εγώ σβήστηκε από εφαρμογες που περασα μεχρι και ο τηλ.καταλογος (τον είχα κρατήσει backup και δεν έχασα τα τηλ.)

 

 

Καμιά ιδέα τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εφαγα άκυρο στο ενατο βήμα του οδηγού σου kandilak please your lights.

Εβαλα το TWRP και όταν πήγα να φλασαρω την ρομ moy έβγαλε FAILED

 

 

Εκανα reboot και το κινητο γύρισε όπως το πήρα ότι έβαλα εγώ σβήστηκε από εφαρμογες που περασα μεχρι και ο τηλ.καταλογος (τον είχα κρατήσει backup και δεν έχασα τα τηλ.)

 

 

Καμιά ιδέα τι να κάνω;

 

 

ΑΚΥΡΟΟ

 

 

Η 1441 πόσα ΜΒ είναι;

κατέβασα ένα αρχείο με το όνομα VIBE_UI_Flash.zip.που είναι 4,8 ΜΒ Σίγουρα δεν είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΥΡΟΟ

 

 

Η 1441 πόσα ΜΒ είναι;

κατέβασα ένα αρχείο με το όνομα VIBE_UI_Flash.zip.που είναι 4,8 ΜΒ Σίγουρα δεν είναι αυτό.

όχι αυτό είναι το Flash tool το κινέζικο. Πρέπει να κατεβάσεις αυτό που λέει 1441 ή 1443

Έχεις όμως πάρει backup την κατάσταση που ήσουν πριν αρχίσεις τον οδηγό. Οπότε θες μπορείς να μπεις στο TWRP και να το κανείς Restore

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας απο εμένα,

Σκοπεύω να αγοράσω ένα κινητάκι και είμαι ανάμεσα απο το A8 και το coolpad f1.

Εσείς τι προτείνετε;

Επίσης,εκτός απο τα παραπάνω μαγαζιά το έχω βρει και στο pandawill http://www.pandawill.com/lenovo-a806-smartphone-4g-lte-android-44-mtk6592-octa-core-50-inch-hd-screen-white-p92641.html

 

Τι μου λέτε να κάνω?

Edited by baggelisp
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας απο εμένα,

Σκοπεύω να αγοράσω ένα κινητάκι και είμαι ανάμεσα απο το A8 και το coolpad f1.

Εσείς τι προτείνετε;

Επίσης,εκτός απο τα παραπάνω μαγαζιά το έχω βρει και στο pandawill http://www.pandawill.com/lenovo-a806-smartphone-4g-lte-android-44-mtk6592-octa-core-50-inch-hd-screen-white-p92641.html

 

Τι μου λέτε να κάνω?

 

Από το pandawill έχουνε πολλοί προβλήματα τον τελευταίο καιρό. Προτείμησε vickmall,minideal ή to2c. Α και πάρε το Α8 Α806.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...εχει παρει ενας φιλος μου το Α806 και εχει ενα θεματακι...ενω το βαζει στο αθορυβο (στη δονηση εννοω) οταν τον παιρνουν τηλεφωνο μενει για 10 δευτερολεπτα στη δονηση και μετα αρχιζει να χτυπαει κανονικα με ηχο (λεει και κατι για VIP ring αν σας λεει αυτο κατι).

 

Υ.Γ: Συγγνωμη αν εχει ηδη απαντηθει σε προηγουμενο ποστ αλλα δε το ειδα.

 

Λοιπόν το είχα και εγώ αυτό το θέμα. Αν παρατηρήσεις, όσο χτυπάει στην δόνηση λέει ότι η κλήση είναι από VIP επαφή, ή κάπως έτσι. Εμένα όλες μου οι επαφές συγχρονίστηκαν από το gmail μου. Μετά από δοκιμές, κατάλαβα ότι αν οι επαφές είναι στο κινητό και όχι συγχρονισμένες από gmail, τότε δεν τις βλέπει σαν VIP! Άσχετα που δεν τις έχεις στην ομάδα VIP που έχει το κινητό μέσα! Έτσι τις μετέφερα όλες στο κινητό και έστρωσε!

 

Δοκίμασε το και πες μας!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς τις μετέφερες στο κινητό?? Από ότι βλέπω στο πρόγραμμα contacts της lenovo έχει μόνο τις επαφές που έγραψα τις τελευταίες μέρες ενώ στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ έχει όλες τις επαφές που συγχρόνισα από την google.

Και φυσικά μου παρουσιάζει και μένα το ίδιο θέμα με το κουδούνισμα μετα από μερικά δευτερόλεπτα!!

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς τις μετέφερες στο κινητό?? Από ότι βλέπω στο πρόγραμμα contacts της lenovo έχει μόνο τις επαφές που έγραψα τις τελευταίες μέρες ενώ στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ έχει όλες τις επαφές που συγχρόνισα από την google.

Και φυσικά μου παρουσιάζει και μένα το ίδιο θέμα με το κουδούνισμα μετα από μερικά δευτερόλεπτα!!

 

Αν ψάξεις λίγο καλύτερα στις επιλογές που έχει η στοκ εφαρμογή με τις επαφές, κάπου διαλέγεις να φαίνονται ποιες επαφές θέλεις. Το κινητό δεν το έχω μπροστά μου, θα το έχω το βράδυ γιατί δεν είναι δικό μου, απλώς το σετάρω. Ωστόσο ψάξου λίγο. Με τον ίδιο τρόπο θα βρεις πολύ εύκολα την μεταφορά των επαφών από google σε κινητό. Και μάλιστα μεταφέρονται εύκολα και όχι μία μία! Απλά θέλει λίγο να το ψάξεις μόνος σου, δεν θα σβηστεί τίποτα μην αγχώνεσαι! Απλά απέφυγε το κουμπί διαγραφή όλων! :P

 

Γενικά ψάξτο λίγο, το μυστικό με τις επαφές είναι να περαστούν στο κινητό. Για την κάρτα SIM δεν ξέρω.

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα ούτε στο αθόρυβο , ούτε στη δόνηση. Και όλες οι επαφές συχρονισμένες από το gmail χωρίς να τις έχω μεταφέρει στο τηλέφωνο. Ποια rom φοράει η συσκευή σας?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Antwny, το βρήκα, νόμιζα ότι χρησιμοποιούσες κάποιο app για να το κάνεις, παρά τη μεταφορά όμως το πρόβλημα παραμένει!!!!

Η ROM που φoράω είναι αυτή που μου το έστειλαν από το vickmall και πόσταρα εδώ πριν μερικές μέρες. (VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806)

Edited by gerakas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Antwny, το βρήκα, νόμιζα ότι χρησιμοποιούσες κάποιο app για να το κάνεις, παρά τη μεταφορά όμως το πρόβλημα παραμένει!!!!

Η ROM που φoράω είναι αυτή που μου το έστειλαν από το vickmall και πόσταρα εδώ πριν μερικές μέρες. (VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806)

Γι 'αυτό οι εταιρίες βγάζουν ενημερώσεις για να διορθώνουν κάποια τέτοια μικρά ή μεγάλα προβλήματα. Εγώ τα έχω ξαναπεί πάντως για τις "εργοστασιακές rom" των κινεζομάγαζων
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5693034#post5693034

 

Την παραπάνω λύση για την αναγνώριση μπορεί να την βάλει ο Admin στην πρώτη σελίδα, για να μην το ψάχνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα στην παρεα .

σκεφτομουν να αγορασω το συγκεκριμενο απο ebay αξηζει ?

σχετικα με το lenovo a808t τη διαφορες υπαρχουν?

ακουω της γνωμες σας..:)

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

 

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στα μέλη που έχουν πάρει αυτό το κινητό εδώ και καιρό.

Σήμερα πήρα το δικό μου.

Μου ήρθε κανονικά με ελληνικά google apps κτλ.,

 

Ερωτήσεις :

1) Αν κάνω factory defaults σε τί κατάσταση θα γυρίσει; εννοώ θα έχει μέσα τίγκα στα κινέζικα κτλ ?

2) πως καταλαβαίνω αν είναι rooted ?

3) Έχει ένα δικό του store επίσης που δεν βγαίνει με τίποτα (Mobogenie ??? )

 

Αυτά προσωρινά :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα στην παρεα .

σκεφτομουν να αγορασω το συγκεκριμενο απο ebay αξηζει ?

σχετικα με το lenovo a808t τη διαφορες υπαρχουν?

ακουω της γνωμες σας..:)

Αυτό είναι για τα Κινέζικα δίκτυα.

Θα πάρεις αυτό που έχουμε εδώ..... Α806

Και ασε το ebay ήσυχο.Έχουν προταθεί άρκετα κινεζομάγαζα αξιόπιστα.

Πληρώνεις με paypal και περιμένεις καμμιά 20αριά μέρες να σου'ρθει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά ,

 

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στα μέλη που έχουν πάρει αυτό το κινητό εδώ και καιρό.

Σήμερα πήρα το δικό μου.

Μου ήρθε κανονικά με ελληνικά google apps κτλ.,

 

Ερωτήσεις :

1) Αν κάνω factory defaults σε τί κατάσταση θα γυρίσει; εννοώ θα έχει μέσα τίγκα στα κινέζικα κτλ ?

2) πως καταλαβαίνω αν είναι rooted ?

3) Έχει ένα δικό του store επίσης που δεν βγαίνει με τίποτα (Mobogenie ??? )

 

Αυτά προσωρινά :)

1.Δεν ξέρω.... :p

2.Κάπου πρέπει να υπάρχει στο μενού ένα "superuser",άρα rooted......(είναι με S ή με # ή το γράφει όπως είναι...).

3.Αν δεν βγαίνει,"πάγωσέ το" με το Security.

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

κινεζικα μαγαζια οπως?κατατοπιστε με

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

κινεζικα μαγαζια οπως?κατατοπιστε με

 

Vickmall

Minideal

To2c

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για τα Κινέζικα δίκτυα.

Θα πάρεις αυτό που έχουμε εδώ..... Α806

Και ασε το ebay ήσυχο.Έχουν προταθεί άρκετα κινεζομάγαζα αξιόπιστα.

Πληρώνεις με paypal και περιμένεις καμμιά 20αριά μέρες να σου'ρθει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1.Δεν ξέρω.... :p

2.Κάπου πρέπει να υπάρχει στο μενού ένα "superuser",άρα rooted......(είναι με S ή με # ή το γράφει όπως είναι...).

3.Αν δεν βγαίνει,"πάγωσέ το" με το Security.

 

έχει μια εφαρμογή στα κινέζικα όμως που έχει ένα λιοντάρι. ξέρει κανείς τί είναι ? γιατί μόλις την ανοίγω μου φέρνει λίγο σαν to poweruser το κλασικό.

Link to comment
Share on other sites

έχει μια εφαρμογή στα κινέζικα όμως που έχει ένα λιοντάρι. ξέρει κανείς τί είναι ? γιατί μόλις την ανοίγω μου φέρνει λίγο σαν to poweruser το κλασικό.
Προφανώς η κινέζικη superuser εφαρμογή. Στην rom που έχει το κινητό σου αν πας στις ρυθμίσεις , εμφανίζει το menu στα ελληνικά η στα αγγλικά?
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η κινέζικη superuser εφαρμογή. Στην rom που έχει το κινητό σου αν πας στις ρυθμίσεις , εμφανίζει το menu στα ελληνικά η στα αγγλικά?

 

το έχω διαλέξει στα αγγλικα. δεν μπορω το ελληνικο menu

Link to comment
Share on other sites

το έχω διαλέξει στα αγγλικα. δεν μπορω το ελληνικο menu
Εαν βάλεις την γλώσσα του τηλ. στα ελληνικά, τότε το εμφανίζει στα ελληνικά ή στα αγγλικά?
Link to comment
Share on other sites

Εαν βάλεις την γλώσσα του τηλ. στα ελληνικά, τότε το εμφανίζει στα ελληνικά ή στα αγγλικά?

 

μόλις το έκανα και τα μισά είναι ελληνικά και τα άλλα μισά αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

μόλις το έκανα και τα μισά είναι ελληνικά και τα άλλα μισά αγγλικα

Οπότε και οι multilanguage rom δεν έχουν 100% ελληνικά στα menu τους. Σου προτείνω να αναβαθμίσεις είτε στην 1441, είτε στην 1443 επίσημη VibeUI rom. Οδηγίες θα βρεις στην υπογραφή μου. Για τις κινέζικες εφαρμογές τα έχουμε πει στο forum. Εαν πρόκειται για εφαρμογή συστήματος , που θα πρέπει να είσαι root για να την αφαιρέσεις, πριν το κάνεις ρώτησε εδώ στο forum αν θα υπάρξει πρόβλημα μετά την αφαίρεσή της.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε και οι multilanguage rom δεν έχουν 100% ελληνικά στα menu τους. Σου προτείνω να αναβαθμίσεις είτε στην 1441, είτε στην 1443 επίσημη VibeUI rom. Οδηγίες θα βρεις στην υπογραφή μου. Για τις κινέζικες εφαρμογές τα έχουμε πει στο forum. Εαν πρόκειται για εφαρμογή συστήματος , που θα πρέπει να είσαι root για να την αφαιρέσεις, πριν το κάνεις ρώτησε εδώ στο forum αν θα υπάρξει πρόβλημα μετά την αφαίρεσή της.

 

Εμενα λέει ότι έχω Vibeui_v2.0_9432_st_A806

Είναι παλαιά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...