Jump to content

ZTE Nubia Z7 Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό το έχω στα χέρια μου, κατεβάζω update 1.41, θα παίξω λιγάκι και θα επανέλθω.

Πρώτες εντυπώσεις, ωραία οθόνη, στιβαρή κατασκευή και γρήγορο...

 

 

 

το to2c είναι από τα γνωστά μαγαζιά. Δώσε παραγγελία άφοβα.

Εδώ θα δεις οδηγίες για το πως να περάσεις custom recovery. Σε περίπτωση που θες να βάλεις την multilanguage, μέσω custom recovery θα την βάλεις

 

Έκανα την παραγγελία με όλα αυτά τα δωράκια και τώρα είμαι στο περίμενε...

Όταν λες "εδώ θα δεις οδηγίες"που ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Το μυαλό σου το έχεις αλλού τώρα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για την ταχύτητα δεν γράφω κάτι, ταχύτατο...

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ίσως καλύτερη από όποιο κινέζικο έχω πάρει, Lenovo και THL...

Έβαλα την τελευταία official rom, 1.41, ρουτάρεται πανεύκολα, άλλαξα launcher (Nova Launcher).

Πάει σφαίρα..., δεν είδα lag πουθενά, θερμοκρασίες δεν έβαλα κανα παιχνίδι για να δω

To GPS κλειδώνει σε 2 δευτερόλεπτα μέσα!! Καμία σχέση με τα MTK που ήθελαν (αναλόγως τη μέρα) κάμποση ώρα...

Επίσης, οι φωτογραφίες είναι καλές, 2-3 που έβγαλα μου φάνηκαν μια χαρά, όχι το χάλι του THL T11

 

Ήρθε με screen protector και θήκη σιλικόνης παρόλο που δεν αναφερόταν τίποτα στο σάιτ minideal.net...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για την ταχύτητα δεν γράφω κάτι, ταχύτατο...

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ίσως καλύτερη από όποιο κινέζικο έχω πάρει, Lenovo και THL...

Έβαλα την τελευταία official rom, 1.41, ρουτάρεται πανεύκολα, άλλαξα launcher (Nova Launcher).

Πάει σφαίρα..., δεν είδα lag πουθενά, θερμοκρασίες δεν έβαλα κανα παιχνίδι για να δω

To GPS κλειδώνει σε 2 δευτερόλεπτα μέσα!! Καμία σχέση με τα MTK που ήθελαν (αναλόγως τη μέρα) κάμποση ώρα...

Επίσης, οι φωτογραφίες είναι καλές, 2-3 που έβγαλα μου φάνηκαν μια χαρά, όχι το χάλι του THL T11

 

Ήρθε με screen protector και θήκη σιλικόνης παρόλο που δεν αναφερόταν τίποτα στο σάιτ minideal.net...

 

Μπορεις να μας πεις πως το ρουταρες?το to2c το στελνει αρουταριστο αλλα με google play,επισης πως περασες την ρομ?Ειμαστε μερικοι πολυ ξυραφια σε αυτα,δεν καταλαβαινουμε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για την ταχύτητα δεν γράφω κάτι, ταχύτατο...

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ίσως καλύτερη από όποιο κινέζικο έχω πάρει, Lenovo και THL...

Έβαλα την τελευταία official rom, 1.41, ρουτάρεται πανεύκολα, άλλαξα launcher (Nova Launcher).

Πάει σφαίρα..., δεν είδα lag πουθενά, θερμοκρασίες δεν έβαλα κανα παιχνίδι για να δω

To GPS κλειδώνει σε 2 δευτερόλεπτα μέσα!! Καμία σχέση με τα MTK που ήθελαν (αναλόγως τη μέρα) κάμποση ώρα...

Επίσης, οι φωτογραφίες είναι καλές, 2-3 που έβγαλα μου φάνηκαν μια χαρά, όχι το χάλι του THL T11

 

Ήρθε με screen protector και θήκη σιλικόνης παρόλο που δεν αναφερόταν τίποτα στο σάιτ minideal.net...

 

Να σε ρωτήσω τώρα που το έχεις στα χέρια σου official rom, 1.41 έχει Ελληνικά;Επίσης αν κολλήσει λέμε τώρα αν κολλήσει υπάρχει κάποιο κουμπί που το κάνει ρεσετ;;γιατί από όσο ξέρω η μπαταρία δεν βγαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω προβλημα μου γραφει οτι δεν υπαρχει χωρος στη μνημη ενω εχω ελευθερα 23gb γιατι?πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?κατα τα αλλα το τηλ ειναι αψογο θα το σεταρω και θα επανελθω τα ελληνικα δεν ειναι σε ολη τη ρομ μαλλον θα του βαλω cm11
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω προβλημα μου γραφει οτι δεν υπαρχει χωρος στη μνημη ενω εχω ελευθερα 23gb γιατι?πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?κατα τα αλλα το τηλ ειναι αψογο θα το σεταρω και θα επανελθω τα ελληνικα δεν ειναι σε ολη τη ρομ μαλλον θα του βαλω cm11

 

Σύμφωνα με αυτό το

θα πρέπει να έχεις 2Gb ελευθέρα για εφαρμογές και τα 23Gb για αποθηκευτικό χορό.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω προβλημα μου γραφει οτι δεν υπαρχει χωρος στη μνημη ενω εχω ελευθερα 23gb γιατι?πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?κατα τα αλλα το τηλ ειναι αψογο θα το σεταρω και θα επανελθω τα ελληνικα δεν ειναι σε ολη τη ρομ μαλλον θα του βαλω cm11

 

γιατί κοιτάς λάθος storage,

 

http://i766.photobucket.com/albums/xx304/Ravendark/Screenshot_2014-10-27-21-41-30_zps0f30c85f.png

 

κάτω από το 8.14 πόσα ελεύθερα σου λέει; (εκεί που γράφει εμένα Available: 1.70Gb)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω κανένα λάθος εσένα λέει 1,7gb και στο βίντεο λέει 2,0gb.Εσύ έχεις 1,7gb ελεύθερο για να εγκαταστήσεις εφαρμογές.ποιο είναι το πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι δηλαδή να αλλάξεις το μέγεθος του partition των εφαρμογών.Είναι ανάλογα την Rom μου έχει από τον κατασκευαστή σε μερικά τηλέφωνα είναι ενοποιημένος ο χώρος αυτός.Πολύ πιθανόν στην CM11 να είναι ενοποιημένος αν θες δοκίμασε την.

 

Δηλαδή έχεις πάνω από 1,7Gb εφαρμογές :wacko: :wacko: απλά μου φαίνεται περίεργο εγώ ζήτημα να έχω 800Mb εφαρμογές αλλά δεν ασχολούμαι με παιχνίδια καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

Κατά πάσα πιθανότητα όταν λάβετε το κινητό σας, θα έρθει ρουταρισμένο, με multilingual rom και με gapps εγκατεστημένα.

Σε αντίθετη περίπτωση ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα για να ρουτάρουμε, να εγκαταστήσουμε CWM, official rom & gapps.

 

Όλα τα αρχεία που θα χρειαστούμε, τα βρίσκουμε εδώ: https://onedrive.live.com/?cid=ebdf4095e8cfe783&id=EBDF4095E8CFE783!114

 

Ρουτάρισμα:

 

Για να ρουτάρουμε το τηλέφωνο θα χρειαστούμε 2 εφαρμογές (apk), το Τowelroot.apk, και το SuperSU Pro v2.0,0.apk.

 

Τα βάζουμε και τα 2 αρχεία στην κάρτα μνήμης, και με έναν file manager πηγαίνουμε στο path που τα έχουμε και κάνουμε εγκατάση το towelroot και έπειτα το τρέχουμε. Στο interface του towelroot θα δούμε ένα κουμπάκι που γράφει "make it ra1n". Πατάμε και σε λίγα δευτερόλεπτα θα μας πει ότι ρουταρίστηκε επιτυχώς και σε 15 δευτερόλεπτα θα γίνει επανεκκίνηση...

 

Αφού επανεκκινήσει το κινητό, εγκαθιστούμε το superSU. Καλό είναι να κάνουμε άλλη μια επανεκκίνηση...

 

Εγκατάσταση CWM:

 

Αφού έχουμε ρουτάρει το κινητό, θα χρειαστούμε 2 zip αρχεία, το USB_Driver.zip και το cwm nx505j.zip.

Τα βάζουμε σε ένα σημείο στον υπολογιστή μας, ξεζιπάρουμε το πρώτο, και τρέχουμε την exe εφαρμογή. Αυτό θα εγκαταστήσει τους drivers για το κινητό...

Αφού γίνει η εγκατάσταση των drivers, ενεργοποιούμε το USB debugging στο κινητό (Settings -> About phone και κάνουμε ταπ στο "Build number", μέχρι να μας βγάλει ειδοποίηση ότι είμαστε πλέον "developers". Μετά, στο Settings -> More -> Developers options, ενεργοποιούμε το USB debugging)

Ξεζιπάρουμε το δεύτερο ζιπάκι cwm nx505j.zip και μπαίνουμε στο path με τα ξεζιπαρισμένα αρχεία.

Συνδέουμε το κινητο με τον υπολογιστή και αφού αναγνωριστεί, τρέχουμε από το παραπάνω path, το αρχείο "FlashCWM.bat".

Στο Command Prompt των Winblowz που θα εμφανιστεί, θα έχει 2 επιλογές. Πληκτρολογούμε "1" (χωρίς τα "") και πατάμε Enter.

Να έχουμε το νου μας στο τηλέφωνο, γιατί θα χρειαστεί να δώσουμε root access...

Αφού τελειώσει η διαδικασία επανεκκινούμε το κινητό.

 

Εγκατάσταση τελευταίας official ROM:

 

Από needrom κατεβάζουμε την ROM

http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2014/09/NX505J-update.zip

Αυτή είναι η έκδοση 1.41.

 

Αφού έχουμε περάσει την CWM, περνάμε την ROM στην κάρτα μνήμης, σβήνουμε το κινητό, και μπαίνουμε στην CWM.

Για να μπούμε, θα πρέπει να πατήσουμε Volume+ και Power για λίγα δευτερόλεπτα, μέχρι να βγει το logo...

 

Στο μενού της CWM κάνουμε wipe data/factory reset, wipe cache & στο advanced, wipe dalvik cache.

Μετά install zip και επιλέγουμε από το storage1 το ζιπ της ROM και την εγκαθιστούμε...

 

Επανεκκινούμε το κινητό, το αφήνουμε να ολοκληρωθεί η εκκίνηση (μπορεί να πάρει ορισμένα λεπτά).

 

Gapps:

 

Βάζουμε το αρχείο gapps.zip στην κάρτα μνήμης, και μπαίνουμε στην CWM.

Install zip (όπως κάναμε και για την εγκατάσταση της ROM) και επιλέγουμε το αρχείο gapps.zip.

Επανεκκίνηση.

 

Τέλος.

Edited by Raven6681
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

Κατά πάσα πιθανότητα όταν λάβετε το κινητό σας, θα έρθει ρουταρισμένο, με multilingual rom και με gapps εγκατεστημένα.

Σε αντίθετη περίπτωση ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα για να ρουτάρουμε, να εγκαταστήσουμε CWM, official rom & gapps.

 

Όλα τα αρχεία που θα χρειαστούμε, τα βρίσκουμε εδώ: https://onedrive.live.com/?cid=ebdf4095e8cfe783&id=EBDF4095E8CFE783!114

 

Ρουτάρισμα:

 

Για να ρουτάρουμε το τηλέφωνο θα χρειαστούμε 2 εφαρμογές (apk), το Τowelroot.apk, και το SuperSU Pro v2.0,0.apk.

 

Τα βάζουμε και τα 2 αρχεία στην κάρτα μνήμης, και με έναν file manager πηγαίνουμε στο path που τα έχουμε και κάνουμε εγκατάση το towelroot και έπειτα το τρέχουμε. Στο interface του towelroot θα δούμε ένα κουμπάκι που γράφει "make it ra1n". Πατάμε και σε λίγα δευτερόλεπτα θα μας πει ότι ρουταρίστηκε επιτυχώς και σε 15 δευτερόλεπτα θα γίνει επανεκκίνηση...

 

Αφού επανεκκινήσει το κινητό, εγκαθιστούμε το superSU. Καλό είναι να κάνουμε άλλη μια επανεκκίνηση...

 

Εγκατάσταση CWM:

 

Αφού έχουμε ρουτάρει το κινητό, θα χρειαστούμε 2 zip αρχεία, το USB_Driver.zip και το cwm nx505j.zip.

Τα βάζουμε σε ένα σημείο στον υπολογιστή μας, ξεζιπάρουμε το πρώτο, και τρέχουμε την exe εφαρμογή. Αυτό θα εγκαταστήσει τους drivers για το κινητό...

Αφού γίνει η εγκατάσταση των drivers, ενεργοποιούμε το USB debugging στο κινητό (Settings -> About phone και κάνουμε ταπ στο "Build number", μέχρι να μας βγάλει ειδοποίηση ότι είμαστε πλέον "developers". Μετά, στο Settings -> More -> Developers options, ενεργοποιούμε το USB debugging)

Ξεζιπάρουμε το δεύτερο ζιπάκι cwm nx505j.zip και μπαίνουμε στο path με τα ξεζιπαρισμένα αρχεία.

Συνδέουμε το κινητο με τον υπολογιστή και αφού αναγνωριστεί, τρέχουμε από το παραπάνω path, το αρχείο "FlashCWM.bat".

Να έχουμε το νου μας στο τηλέφωνο, γιατί θα χρειαστεί να δώσουμε root access...

Αφού τελειώσει η διαδικασία επανεκκινούμε το κινητό.

 

Εγκατάσταση τελευταίας official ROM:

 

Από needrom κατεβάζουμε την ROM

http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2014/09/NX505J-update.zip

Αυτή είναι η έκδοση 1.41.

 

Αφού έχουμε περάσει την CWM, περνάμε την ROM στην κάρτα μνήμης, σβήνουμε το κινητό, και μπαίνουμε στην CWM.

Για να μπούμε, θα πρέπει να πατήσουμε Volume+ και Power για λίγα δευτερόλεπτα, μέχρι να βγει το logo...

 

Στο μενού της CWM κάνουμε wipe data/factory reset, wipe cache & στο advanced, wipe dalvik cache.

Μετά install zip και επιλέγουμε από το storage1 το ζιπ της ROM και την εγκαθιστούμε...

 

Επανεκκινούμε το κινητό, το αφήνουμε να ολοκληρωθεί η εκκίνηση (μπορεί να πάρει ορισμένα λεπτά).

 

Gapps:

 

Βάζουμε το αρχείο gapps.zip στην κάρτα μνήμης, και μπαίνουμε στην CWM.

Install zip (όπως κάναμε και για την εγκατάσταση της ROM) και επιλέγουμε το αρχείο gapps.zip.

 

Τέλος.

 

 

Μπραβο,να ερθει τωρα να δουμετι θα καταφερω να κανω απο αυτα.Το cm11 εχει δυο εκδοσεις ,γιατι?την ρομ την βαζουμε ζιπαρισμενη στην καρτα η οχι?

 

Aν μπορεις ανεβασε και μερικες φωτο σε διαφορετικες συνθηκες να δουμε την καμερα.

Edited by daydream59
Link to comment
Share on other sites

Άμα βρεις χρόνο και θες να πειραματιστείς ρίξε μια ματιά και στην miui. Γτ σκέφτομαι να την βάλω όταν έρθει το δικό μιας και σκέφτομαι να το συνδυάσω με το miband λόγω αυτόματο ξεκλειδώματος της οθόνης.

romzj.com/rom/20549.htm

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο το σκορ είναι πολύ καλό πετάει το μηχάνημα :) Μια ερώτηση αν κολλήσει λέμε τώρα αν κολλήσει υπάρχει κάποιο κουμπί που το κάνει ρεσετ;;γιατί από όσο ξέρω η μπαταρία δεν βγαίνει...
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ καλή κάμερα θα βάλω και καμιά φωτογραφία αργότερα.αν κολλήσει μπορείς να κρατήσεις το power για κάποια δευτερόλεπτα και κάνει reset.η κάμερα είναι της σονυ απ ότι είδα στο antutu
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ καλή κάμερα θα βάλω και καμιά φωτογραφία αργότερα.αν κολλήσει μπορείς να κρατήσεις το power για κάποια δευτερόλεπτα και κάνει reset.η κάμερα είναι της σονυ απ ότι είδα στο antutu

 

Ωραίος ευχαριστούμε για της πληροφορίες.Ποιότητα κλήσεις ακουστικού και μικροφώνου πως είναι;Επίσης δοκίμασε κανείς να μιλήσει με Viber δουλεύει σωστά;σας ακούνε οι άλλοι;

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των κλήσεων έχω να πω ότι επειδή στο σπίτι μου δεν έχω καλό σήμα με τις προηγούμενες συσκευές έπρεπε να βγω στο μπαλκόνι σήμερα μίλησα κανονικά μέσα από το σπίτι μου και βλέπω γενικά πολύ καλό σήμα
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των κλήσεων έχω να πω ότι επειδή στο σπίτι μου δεν έχω καλό σήμα με τις προηγούμενες συσκευές έπρεπε να βγω στο μπαλκόνι σήμερα μίλησα κανονικά μέσα από το σπίτι μου και βλέπω γενικά πολύ καλό σήμα

 

ανεβαστε μερικες φωτογραφιες να παρουμε μια ιδεα.

Edited by daydream59
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...