Jump to content

ΖΤΕ Nubia Ζ7 Mini


gdimitris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο το lenovo εχει σιγουρα καλυτερη :)

Δες εδω ενα δειγμα πως βγαζει βιντεο

Στο ποστ #31 εχω βαλει δυο φωτογραφιες --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=404135&page=3 και εχω λινκ για να κατεβασεις και να δεις και τις υπολοιπες.

Εχω ενα βιντεο, δες ποσο γρηγορα τραβαει μετα το 6:40

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, θέλω όποιος το εχει στην κατοχή του και έχει λίγο χρόνο να μου γράψει μια αντικειμενική γνώμη για το κινητό.Κυρίως με ενδιαφέρει η κάμερα αφου απο οτι διαβασα απ αυτα που έχετε γράψει κατα τα αλλα καλά τα πάει

Τώρα εχω το lenovo a850

Ευχαριστώ

Η κάμερα του είναι αρκετά καλή.. Και οι βραδινές λήψεις είναι αξιόλογες... Άμα ασχοληθείς και με τις ρυθμίσεις pro της κάμερας θα έχεις επιθυμητά αποτελέσματα στις νυχτερινές (σκοτεινές) λήψεις... Έχει αρκετά δυνατό φλας και πολύ γρήγορο κλειστρο(διάφραγμα) δεν ξέρω άμα το ονομαζω σωστά τον όρο (άμα δεις το βίντεο του karthan7 θα καταλάβεις τι θέλω να πω) .. Και έχει πάρα πολύ καλό βίντεο σε ανάλυση..

Την συσκευή την έχω μια βδομάδα.. Κάτι άσχετο που παρατήρησα, που ίσως μπορεί να κάνω κάτι λάθος εγώ, είναι ότι δεν μπορώ να βάλω ξεχωριστό ήχο κλήσης σε επαφές.. Το χρησιμοποιώ με δυο sim και μπορεί να μπερδεύονται οι επαφές, γιατί τον ίδιο αριθμό από την μια στην άλλη sim τον έχω με διαφορετικό όνομα.. και ένα άλλο παράξενο που εντόπισα είναι ότι πατούσα διαγραφή η επεξεργασία σε επαφή της δεύτερης sim και έμενε ανέπαφη :D

Το κινητό είναι γενικά πολύ καλό και με φοβερή ευκρινεια οθόνης κάτω από τον ήλιο.. Και κάτι άλλο που μου άφησε εντύπωση είναι ο ήχος που βγάζει από τα ακουστικά(του galaxy note n7000).. Ότι πιο δυνατό έχω ακούσει σε ένταση και με ποιοτικό ήχο...GPS αστραπιαίο.. Μπαταρία 3 με 4 ώρες ανοιχτής οθόνης.. Με μέτρια χρήση βγάζει 2-3 μέρες.. Σαν συσκευή εμένα μου αρέσει πολύ εξωτερικά, έχω το φουλ μαύρο.. Το πίσω καπάκι βγαίνει σχετικά εύκολα μπορώ να πω.. Ήθελα να βγάλω την θήκη σιλικόνης και βγήκε και το πίσω καπάκι μαζί ξεκουμπωσε για την ακρίβεια (αυτό το θέμα το είχε και το ZTE geek με το πίσω καλλυμα να ξεκουμπωνει εύκολα βγάζοντας τη θήκη.. Πάντως είναι στιβαρη συσκευή και χωρίς τριγμούς, απλά το πίσω καλλυμα είναι λίγο φευγάτο όταν πας να ξεκουμπωσεις μια θήκη που έχει εφαρμόσει καλά στη συσκευή σου.. Κάτι άλλο που μου αρέσει και είναι πολύ βολικό, είναι το διπλό tap στην οθόνη για να ανοίξει από την αδράνεια το κινητό..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά και καλη χρόνια. Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του smartdigi που μας παρέχει τόσο καλη υποστήριξη σε θέματα rom του κινητού.εχω προς το παρόν την 1.72 ν5 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την συμβατότητα και την λειτουργία τις.το τελευταιο διαστημα ειχαμε μια έκρηξη σε ρυθμό ανανεώσεις με τις ROM οποτε ήμουν λίγο διστακτικός πλέον με τις αλλαγές αφού διάβαζα προβλήματα ασυμβατότητας με εφαρμογές στα σχόλια του needrom.στην έκδοση 1.72 ν5 δν έχω αντιμετώπιση κανένα πρόβλημα ακόμα και το sygic 14.6.6 δουλεύει χωρίς πρόβλημα.ενοψη πριν το lollipop θα ήθελα να κατασταλαξω στην πλεον πιο σταθερή και γρήγορη rom.με την εμφάνιση τις v5.7 οι επιδόσεις εκτοξεύτηκαν αλλά δν ξέρουμε απο feedback την συμβατότητα. Το μονο αρνητικό πλεον είναι ο περιορισμός τις εσωτερικής μνήμης εφαρμογών και η μπαταρία του σε οθονη ανοιχτή.έχω προσπαθηση να κάνω παραμετροποίηση της εσωτερικής μνήμης αλλά δν τα κατάφερα να αναγνώριση την συσκευή.ελπίζω να γίνει πιο εύκολη η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Με μια sim εχει καλυτερη διαχειριση μπαταριας..

Η μια φωτογραφια ειναι βραδινη με φλας στο αυτοματο και η αλλη την ημερα στο αυτοματο παλι η καμερα..Στις pro ρυθμισεις εχουμε καλυτερα αποτελεσματα ακομα..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Γεια και παλι σε ολους.Προσπαθησα να περασω την ρομ του φιλου Smartdigi ω5,2,1.Αρχικα εχω φλασαρει το recovery CWM.Μετα εβαλα τη ρομ σε ενα φακελο στην SD μου.Μπηκα στο CWM recovery μου και εκανα τα wipe.Μετα πηγα και επελεξα να βρω τη rρομ απο την καρτα SD και μπηκα να στο SD1.Βρηκα το φακελο με την ρομ και μολις παταω να τον ανοιξω να φλασαρω τηρομ με πεταει πισω.Δοκιμασα να περασω τη ρομ στον αποθηκευτικο χωρο SD0 που βγαζει το CWM και εκανε παλι το ιδιο.Μπορει να βοηθησει καποιος ???

 

Edit :συγγνωμη παιδια δικο μου ηταν το λαθος που δεν το εβλεπε.Ολα ενταξει πλεον περαστηκε ρομ

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Γεια και παλι σε ολους.Προσπαθησα να περασω την ρομ του φιλου Smartdigi ω5,2,1.Αρχικα εχω φλασαρει το recovery CWM.Μετα εβαλα τη ρομ σε ενα φακελο στην SD μου.Μπηκα στο CWM recovery μου και εκανα τα wipe.Μετα πηγα και επελεξα να βρω τη rρομ απο την καρτα SD και μπηκα να στο SD1.Βρηκα το φακελο με την ρομ και μολις παταω να τον ανοιξω να φλασαρω τηρομ με πεταει πισω.Δοκιμασα να περασω τη ρομ στον αποθηκευτικο χωρο SD0 που βγαζει το CWM και εκανε παλι το ιδιο.Μπορει να βοηθησει καποιος ???

 

Edit :συγγνωμη παιδια δικο μου ηταν το λαθος που δεν το εβλεπε.Ολα ενταξει πλεον περαστηκε ρομ

Έπρεπε να κάνεις αποσυμπιεση στο zip και μετά έχει ένα φάκελο με το zip της rom.. Έτσι την είχα πατήσει και εγώ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια δυο διευκρίνισεις επειδή είμαι ενα κλικ πριν την αγορά.

Έχει υπέρυθρες,ενεργοποιούνται με κάποια Ρομ (οπως και στο max);

γενικά υπάρχει κάποια πλήρως εξελληνισμένη Ρομ,ΟΧΙ miui,που να το καθιστά σταθερό;τι σκορ βγάζει στο antutu,γιατί δεξια αριστερά γράφονται διάφορα...και τέλος κάνα κουπονακι,η καμμία πρόταση για αγορά απο κάπου συγκεκριμενα;

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για τους κατόχους του κινητού.. Δείχνει ότι έχει κολλημένη πολύ καλά προστασία στην οθόνη το κινητό από τη μαμά εταιρία.. Είναι η ιδέα μου? Την έχει αφαιρέσει κάποιος; Η θα γίνει κάποια στραβή;

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βγάλει και έβαλα tempered glass προστασία γιατι το φιλμάκι κράταγε μπίχλα :p

Όλα καλά και τζιτζι με το που το έβγαλα. btw ξέρουμε αν εχει τιποτα gorilla glass και λοιπές ιστορίες; Γιατι ψήνομαι να το δουλέψω χωρις προστασία μιας και είναι φτηνό και ίσως το αλλάξω σε κανέναν χρόνο:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια δυο διευκρίνισεις επειδή είμαι ενα κλικ πριν την αγορά.

Έχει υπέρυθρες,ενεργοποιούνται με κάποια Ρομ (οπως και στο max);

γενικά υπάρχει κάποια πλήρως εξελληνισμένη Ρομ,ΟΧΙ miui,που να το καθιστά σταθερό;τι σκορ βγάζει στο antutu,γιατί δεξια αριστερά γράφονται διάφορα...και τέλος κάνα κουπονακι,η καμμία πρόταση για αγορά απο κάπου συγκεκριμενα;

 

Καλησπέρα, υπέρυθρες απόσο γνωρίζω δν έχει, ΡΟΜ με ελληνικά υπάρχει από την ομάδα smartdigi που έχουν customάρει την official, δίχως app drawer δηλαδή (η official φέρνει σε miui που εμένα με βολεύει περισσότερο από το κλασσικό). Υπάρχουν και άλλεσ ROM όπως cm11 cm12 και 2-3 άλλες που δν γνωρίζω όμως αν έχουν ελληνικά. Το Antutu εμένα μου βγάζει 38κ, γενικά πάει σφαίρα το κινητό! εγώ απο b2cbuying.com το είχα πάρει που είχε πάρα πολλά δώρα όπως και power bank με 2600mah, σε 20 μέρες το είχα στα χέρια μ.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βγάλει και έβαλα tempered glass προστασία γιατι το φιλμάκι κράταγε μπίχλα :p

Όλα καλά και τζιτζι με το που το έβγαλα. btw ξέρουμε αν εχει τιποτα gorilla glass και λοιπές ιστορίες; Γιατι ψήνομαι να το δουλέψω χωρις προστασία μιας και είναι φτηνό και ίσως το αλλάξω σε κανέναν χρόνο:lol:

Πριν το αγοράσω αυτό που έψαξα είναι άμα έχει gorilla glass.. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο honor 6..ρώτησα στο vickmall και μου είπαν ότι το z7 mini έχει gorilla glass 3 ,μου έδειξαν ακόμα και την επίσημη σελίδα που το αναφέρει της nubia.. Ενώ στο honor6 μου απάντησαν αρνητικά ότι δεν έχει.. Γιαυτό και ρώτησα αν έχει ζελατίνα από την μάνα του.. Γιατί κάτι φαινόταν σα γρατζουνιά ,πολύ μικρή αλλά άμα το προσεχές καλά σε φως με κλειστή οθόνη, τότε μπορεί και να το παρατηρούσες.. Γιαυτό και ρώτησα για την προστασία γιατι είναι πολύ καλά τοποθετημένη ..Την αφαιρεσες εύκολα φίλε; Είχε διάφορα στην αίσθηση χωρίς αυτήν; Και εγώ όταν γεμίσει η προστασία σίγουρα θα την βγάλω και δεν θα φορέσω άλλη.. :P

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το φιλμάκι βγαίνει όπως και κάθε άλλο φιλμάκι, πας στην γωνία με το νύχι και το τραβάς. Η διαφορά στην αίσθηση ειναι χαοτική, εξού και προτίμησα tempered glass, είναι σαν να ακουμπάς την οθόνη. Τωρα για το πως θα το καταλάβεις, κάνει μπάμ βασικα :p. Θα δεις εγκοπές στην κάμερα, στους αισθητήρες και στο ακουστικό. Εαν δεν υπάρχουν τότε δεν φοράει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπέρυθρες απόσο γνωρίζω δν έχει, ΡΟΜ με ελληνικά υπάρχει από την ομάδα smartdigi που έχουν customάρει την official, δίχως app drawer δηλαδή (η official φέρνει σε miui που εμένα με βολεύει περισσότερο από το κλασσικό). Υπάρχουν και άλλεσ ROM όπως cm11 cm12 και 2-3 άλλες που δν γνωρίζω όμως αν έχουν ελληνικά. Το Antutu εμένα μου βγάζει 38κ, γενικά πάει σφαίρα το κινητό! εγώ απο b2cbuying.com το είχα πάρει που είχε πάρα πολλά δώρα όπως και power bank με 2600mah, σε 20 μέρες το είχα στα χέρια μ.

 

Αμα σου πω οτι τελικά το βρήκα και το πήρα απο παιδι που δεν τον βολεψε γιατί ήθελε windows???ουτε 1χρονιατικο να μου καθόταν...διάβασμα τώρα,περασμα Ρομ κλπ...αλήθεια αυτή η Ρομ του smartdigi τι διάφορα έχει απο cm?τίθεται θέμα σταθερότητας σε κάποιας απο τις δυο;έχει κάποια παραπανω λειτουργια η μια απο την αλλη;

Θα δοκιμασω πρωτα smartdigi γιατί διάβασα οτι έχει το συστημα ξεκλειδωματος lg με το tap tap που γουσταρω τρέλα....βουρ διάβασμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμα σου πω οτι τελικά το βρήκα και το πήρα απο παιδι που δεν τον βολεψε γιατί ήθελε windows???ουτε 1χρονιατικο να μου καθόταν...διάβασμα τώρα,περασμα Ρομ κλπ...αλήθεια αυτή η Ρομ του smartdigi τι διάφορα έχει απο cm?τίθεται θέμα σταθερότητας σε κάποιας απο τις δυο;έχει κάποια παραπανω λειτουργια η μια απο την αλλη;

Θα δοκιμασω πρωτα smartdigi γιατί διάβασα οτι έχει το συστημα ξεκλειδωματος lg με το tap tap που γουσταρω τρέλα....βουρ διάβασμα!!!

 

Η smartdigi rom ειναι ουσιαστικά η official με βγαλμένη την περισσότερη κινέζικη σαβούρα. Η cm ειναι η κλασσική vanilla android εμπειρία (προσωπικά την προτιμώ) αλλα δεν ειναι ιδιαίτερα σταθερή στο τηλέφωνο μας. Το συστηματάκι ξεκλειδωματος (double tap) το έχουν όλες οι official roms, οπότε ότι και να βάλεις θα το έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Η smartdigi rom ειναι ουσιαστικά η official με βγαλμένη την περισσότερη κινέζικη σαβούρα. Η cm ειναι η κλασσική vanilla android εμπειρία (προσωπικά την προτιμώ) αλλα δεν ειναι ιδιαίτερα σταθερή στο τηλέφωνο μας. Το συστηματάκι ξεκλειδωματος (double tap) το έχουν όλες οι official roms, οπότε ότι και να βάλεις θα το έχεις.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ερώτησεις.

1.Γίνεται να περαστεί twrp χωρίς pc?---άκυρο,έχει ηδη

2.Πως μπαίνω στο twrp?vol up+power on?

3.Τώρα φοράει την NX507J_CNCommon_V1.72.Αυτή είναι η τελευταια official? .Πως ξεφορτοναμαστε τα κινέζικα που γράφει;

4.Πως ενεργοποιείται σε αυτήν την Ρομ το tap tap ξεκλειδωματος;----άκυρο,το βρήκα.

 

Δεν αναβαθμίζει σε 1.76.Κανει download τα απαραίτητα αρχεία και στο reboot με βγάζει στο twrp χωρίς να κανει κάτι.Ξαναμπαινω system και ξανακάνει update σαν να μην είχε κατεβάσει ποτε αρχείο....;;;...τι κάνω ;οεο;

Edited by Aifel_tower
Link to comment
Share on other sites

Για να σου κανει αναβάθμηση OTA (over the air) πρέπει να έχεις και την stock recovery, εσυ έχεις την TWRP. Για να μπείς, οπως σωστά είπες, vol up + power.

Η 1,76 ειναι η τελευταία official και τα κινέζικα μπορεις εύκολα να τα ξεφορτωθείς με το titanium backup (διαγράφεις οτι δεν σου αρέσει, προσοχή όμως μην διαγράψεις κανένα αρχείο συστήματος)

Link to comment
Share on other sites

Για να σου κανει αναβάθμηση OTA (over the air) πρέπει να έχεις και την stock recovery, εσυ έχεις την TWRP. Για να μπείς, οπως σωστά είπες, vol up + power.

Η 1,76 ειναι η τελευταία official και τα κινέζικα μπορεις εύκολα να τα ξεφορτωθείς με το titanium backup (διαγράφεις οτι δεν σου αρέσει, προσοχή όμως μην διαγράψεις κανένα αρχείο συστήματος)

 

Οποτε εγώ πως αναβαθμιζω τώρα;

Οσον αφορα κινέζικα,εννοουσα κινέζικα γραμματα μέσα στην Ρομ ή μέσα σε διαλόγους της Ρομ,πως να σου το εξηγήσω...όχι τις κινεζικές εφαρμογές.αυτές τις ξηλωσα με το root uninstaller

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις την ρομ της αρεσκείας σου. Παίρνεις backup στο twrp, κανεις wipe, κάνεις install και απολαμβάνεις. Τα κινέζικα δεν εχω την παραμικρή ιδέα πως τα στέλνεις :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο βοηθεια γιατί πελάγωσα...

Λοιπόν,πήρα το κινητό απο ένα παλικαρι,και όπως προανέφερα σε προγούμενα post,εχει την έκδοση NX507j_v1.72 και περασμένο twrp.Θελω μία ρομ που να έχει ΜΟΝΟ αγγλικα (αφου δεν υπαρχει ελληνικη),λειτουργικη και σταθερή.

Το λεω γιατι αυτή που φοράει τώρα,βάζοντας την στα Αγγλικά,είναι τίγκα στα κινέζικα(πχ το κειμενο οταν πας να κάνεις update-δεν αναφερω τις εφαρμογες τις οποιες τις ξηλωσα.

Αν μπορει καποιος να δωσει ένα link απο κατι που το έχει δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο βοηθεια γιατί πελάγωσα...

Λοιπόν,πήρα το κινητό απο ένα παλικαρι,και όπως προανέφερα σε προγούμενα post,εχει την έκδοση NX507j_v1.72 και περασμένο twrp.Θελω μία ρομ που να έχει ΜΟΝΟ αγγλικα (αφου δεν υπαρχει ελληνικη),λειτουργικη και σταθερή.

Το λεω γιατι αυτή που φοράει τώρα,βάζοντας την στα Αγγλικά,είναι τίγκα στα κινέζικα(πχ το κειμενο οταν πας να κάνεις update-δεν αναφερω τις εφαρμογες τις οποιες τις ξηλωσα.

Αν μπορει καποιος να δωσει ένα link απο κατι που το έχει δοκιμάσει...

 

http://smartdigi.gr/shop/

Διάλεξε όποια θες και παίξε, εγώ παίζω με την V5.4 και είμαι ευχαριστημένος...η 1.72 είναι και σε multilaguage. Βέβαια δεν ξέρω αν θα σου κάνει τπτ κόλπα με το TWRP απο την 1.76 οπότε δοκίμασε καμία 1.72

Edited by dimlib
Link to comment
Share on other sites

http://smartdigi.gr/shop/

Διάλεξε όποια θες και παίξε, εγώ παίζω με την V5.4 και είμαι ευχαριστημένος...η 1.72 είναι και σε multilaguage. Βέβαια δεν ξέρω αν θα σου κάνει τπτ κόλπα με το TWRP απο την 1.76 οπότε δοκίμασε καμία 1.72

 

Προσπάθησα να κατεβασω απο εκεί 2 αρχεία,δεν μου τα κατέβασε.Πηγαίνοντας δηλαδή στο email που μου έστειλε το σάιτ,μου εμφανίστηκε ενα σκυλάκι που μου έγραφε "sorry...but..." και "error".:p

Η σωστη διαδικασία σκέφτομαι μήπως είναι να περάσω μια official rom,που να χαθούν όλα(root,twrp...) και μετα να περάσω custom rom με twrp k root απο την αρχή....

Αυτές οι εκδόσεις που έχει το smartdigi μπαίνουν όλες με cwm νομιζω,για αυτό κολλάω...πως θα ξαναπερασω cwm χωρίς υπολογιστη ρε γαμ@##το...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κατεβασω απο εκεί 2 αρχεία,δεν μου τα κατέβασε.Πηγαίνοντας δηλαδή στο email που μου έστειλε το σάιτ,μου εμφανίστηκε ενα σκυλάκι που μου έγραφε "sorry...but..." και "error".:p

Η σωστη διαδικασία σκέφτομαι μήπως είναι να περάσω μια official rom,που να χαθούν όλα(root,twrp...) και μετα να περάσω custom rom με twrp k root απο την αρχή....

Αυτές οι εκδόσεις που έχει το smartdigi μπαίνουν όλες με cwm νομιζω,για αυτό κολλάω...πως θα ξαναπερασω cwm χωρίς υπολογιστη ρε γαμ@##το...:mad:

Cwm θα περάσεις με την εφαρμογή flashify μέσα από το κινητό σου με ένα κλικ.. Θα την βρεις στο play store..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...