Jump to content

ΖΤΕ Nubia Ζ7 Mini


gdimitris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίεργο κανονικά έπρεπε να την διαβάσει.Μπορείς να βάλεις το update.zip της καινούριας rom στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο του κινητού και να κάνεις το update από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους τους κατόχους του Nubia Z7 Mini. To συγκεκριμένο κινητό πωλείται πλέον στα 145.99$ από το merimobiles κ έχει για εμένα προσωπικά κορυφαία χαρακτηριστικά ειδικά σε σχέση με την κάμερά του κ το γεγονός ότι δέχεται 2 sim + sd κάρτες. Ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του κινητού δύο πράγματα, πρώτον το εν λόγω κατάστημα θεωρείται αξιόπιστο κ δεύτερον πως πάει από αυτονομία πχ θα βγάζει την ημέρα με 1-2 συνολικά ώρες fb, wifi ή 3g, + 1 ώρα τηλέφωνα κ περίπου + 1 ώρα browsing? Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους κατόχους του Nubia Z7 Mini. To συγκεκριμένο κινητό πωλείται πλέον στα 145.99$ από το merimobiles κ έχει για εμένα προσωπικά κορυφαία χαρακτηριστικά ειδικά σε σχέση με την κάμερά του κ το γεγονός ότι δέχεται 2 sim + sd κάρτες. Ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του κινητού δύο πράγματα, πρώτον το εν λόγω κατάστημα θεωρείται αξιόπιστο κ δεύτερον πως πάει από αυτονομία πχ θα βγάζει την ημέρα με 1-2 συνολικά ώρες fb, wifi ή 3g, + 1 ώρα τηλέφωνα κ περίπου + 1 ώρα browsing? Ευχαριστώ πολύ!

 

Μακριά από αυτό το ο θεός να το κάνει κατάστημα είναι αναξιόπιστο και πουλάει μεταχειρισμένα και ανακατασκευασμένα κινητά.

Δες εδώ ποστ #1659 μια πρόσφατη αγορά από αυτό το κατάστημα ένα παιδί που πήρε το nubia z7 max και τι γράφει αφού παρέλαβε και κατάλαβε ότι είναι μεταχειρισμένο.

Επίσης αν ψάξεις στο forum θα βρεις και άλλες αρνητικές μαρτυρίες για το εν λόγο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πήρα την πολύ όμορφη αυτή συσκευή και έχω το θέμα που παραθέτω απο κάτω. Πως λύνεται αυτό; Σκέφτομαι μήπως επειδή στις επαφές μου έχω μπροστά το +30; Αλλά και πάλι θα έπρεπε να το αναγνωρίζει..

 

Καλησπέρα! Στην V5.4 τις επαφές τις εμφανίζει (επίθετο,όνομα) και όταν δέχομαι κλήσεις εμφανίζεται μόνο ο αριθμός και δε γίνεται αναγνώριση επί τόπου.Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα η κάποια πρόταση για λύση?

 

Επίσης, έχει την έκδοση UI V2.5.0. και ρομ την NX507J_CNCommon_V9.42

Μου δίνει μια αναβάθμιση NX507J_CNCommon_V1.62...( ;;; ) η οποία δεν καταλαβαίνω τι είναι διότι είναι κινέζικα... Φαντάζομαι οτι δεν θα έχω θέμα να την κάνω.. ή θα έχω; θα μου γίνει κινέζικο;; :)

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου είναι η ρομ που έχεις δεν υπάρχει έκδοση ν9.42 αυτήν η έκδοση είναι πειραγμένη απο το κενεζο-κατάστημα που το αγόρασες για να λένε ότι έχει Ελληνική γλώσσα και διάφορα άλλα πρόσθετα διαφημιστικά.

Η εργοστασιακή έκδοση ρομ της ΖΤΕ δεν έχει Ελληνικά.

Επίσης να σου πω οτι εσυ τώρα πρέπει να έχεις android v4.4 έχει βγει η ν5.1 εργοστασιακή που είναι σαφώς καλύτερή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Σωστά, έχω 4.4. Για την 5.1 απο xda; Απο οτι είδα ο οδηγός εδώ αφορά παλιές εκδόσεις κλπ.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω το max αλλά το ίδιο ισχύει και για το mini απλά δεν ξέρω απο έξω τις εκδόσεις απο της Ρομ θα πρέπει να κάνεις αναβάθμιση στην τελευταία και σταθερή έκδοση της 4.4 και μετα να κατεβάσεις το flash tool τής ZTE μαζί με την 5.1και να το φλασάρεις απο τον υπολογιστή.

 

Εδώ είναι όλες οι στόκ ρομ

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=2&hl=el&nv=1&rurl=translate.google.com&sl=zh-CN&tl=en&u=http://ui.nubia.cn/rom/lists&usg=ALkJrhg-oDEHXhIzAU3XwINqB_f33puHVw

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, η το έκανα τελικά ακολουθώντας τις οδηγίες της πρώτης σελίδας και οτι άλλο βρήκα :)

Έφτασα και πέρασα την 3.83 που είναι στις οδηγίες.

Όμως εκτός απο το οτι δεν έχει ελληνικά (που δεν με πειράζει) το βασικό είναι οτι πρέπει να είναι στον και ΔΕΝ έχει Gapps...

Κατέβασα μια έκδοση αλλά πρέπει να περαστεί μέσω custom recovery, το οποίο όμως ΔΕΝ μπορώ να το περάσω στη συσκευή με τπτ.. ούτε CMW ούτε TWRP, δεν περνάει τίποτα. Μόνο root με το kingroot έχω καταφέρει να κάνω.

Προφανώς κάτι κάνω λάθος...

 

Τελικα μπηκε και το twrp... Και τα gapps.

Τωρα που εχω stock 3.83 μπορω μεσω twrp να φλασαρω custom ROM που βασιζεται στην στοκ 3.81;;; Η θα γινει ζημια; Ξερει καποιος;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά καλού κακού κανε ενα backup απο twrp μήπως κάτι πάει στραβά να μπορείς να το επαναφέρεις.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μπηκε και το twrp... Και τα gapps.

Τωρα που εχω stock 3.83 μπορω μεσω twrp να φλασαρω custom ROM που βασιζεται στην στοκ 3.81;;; Η θα γινει ζημια; Ξερει καποιος;

Φίλε κέρας που την βρήκες την twrp για τη lollipop? :p θα μας πεις πληροφορίες?

Ναι μπορείς να φλασαρεις λογικά, αλλά κάνε ένα bαck up της τωρινής rom , για κάθε ενδεχόμενο... Ότι σου είπε και ο tigreos με πρόλαβε..

 

@tigreos είσαι από τους παλιούς κατόχους του Nubia z7 max, σου έχω μια ερώτηση, έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας του κινητού? Πάντως η Kit Kat τα πήγαινε καλύτερα σε αυτόν το τομέα..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δυο χρόνια η μπαταρία έπεσε μια ώρα οθόνη δηλαδή μέσο όρο στην αρχή μου έβγαζε 5-6 ώρες οθόνη και τώρα 4-5 ώρες οθονη.Η lollipop είναι καλύτερη σε θεμα μπαταρίας.Βέβαια αυτο είναι σχετικό ανάλογα με την χρήσει που κάνει ο κάθε ένας.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και δύσκολα να το αλλάξω...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δυο χρόνια η μπαταρία έπεσε μια ώρα οθόνη δηλαδή μέσο όρο στην αρχή μου έβγαζε 5-6 ώρες οθόνη και τώρα 4-5 ώρες οθονη.Η lollipop είναι καλύτερη σε θεμα μπαταρίας.Βέβαια αυτο είναι σχετικό ανάλογα με την χρήσει που κάνει ο κάθε ένας.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και δύσκολα να το αλλάξω...

Και εγώ νομίζω το mini το έχω κοντά στα 2 χρόνια άμα δεν κάνω λάθος.. Στην Kit Kat έπιανα 5 ώρες οθόνη.. Στην lollipop 4 με 4μισή ώρες και πλέον μετά από καιρό κάπου στις τρεις ώρες.. Να τονίσω ότι πάντα είχα custom kitkat και lollipop.. Δεν έκατσα ποτέ σε official..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ώρες που σου έδωσα είναι με lollipop stock Rom.

Και με την ευκαιρία αφού εχω σκοπό να το κρατήσω μέχρι όσο αντέξει παρήγγειλα και μια μπαταρία να την έχω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ώρες που σου έδωσα είναι με lollipop stock Rom.

Και με την ευκαιρία αφού εχω σκοπό να το κρατήσω μέχρι όσο αντέξει παρήγγειλα και μια μπαταρία να την έχω ;)

 

Και καλά θα κάνεις φίλε μου... Η συσκευή είναι πάρα πολύ καλή.. Αν και δεν το έχω πιάσει το Max στα χέρια μου , από ότι κρίνω από το mini που έχω.. Και κάτι άλλο και μπράβο σας, στο νήμα του max είστε πιο οργανωμένοι και βοηθάτε γενικά τα άλλα παιδιά και μπράβο,εύγε για μένα που έρχεσαι και από το νήμα του mini και δίνεις πληροφορίες βοήθειες κτλ, γιατί εδώ είναι πεσμένα τα πράγματα δυστυχώς..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω χρόνο και μπορώ βοηθάω όσο μπορώ.Μακάρι να το έκαναν όλοι αυτό,το λέω σαν παράπονο δεν θέλω να παρεξηγηθώ. :)
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω χρόνο και μπορώ βοηθάω όσο μπορώ.Μακάρι να το έκαναν όλοι αυτό,το λέω σαν παράπονο δεν θέλω να παρεξηγηθώ. :)

Ισχύει αυτό που λες και το έχω και εγώ παράπονο..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κέρας που την βρήκες την twrp για τη lollipop? :p θα μας πεις πληροφορίες?

Ναι μπορείς να φλασαρεις λογικά, αλλά κάνε ένα bαck up της τωρινής rom , για κάθε ενδεχόμενο... Ότι σου είπε και ο tigreos με πρόλαβε..

 

@tigreos είσαι από τους παλιούς κατόχους του Nubia z7 max, σου έχω μια ερώτηση, έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας του κινητού? Πάντως η Kit Kat τα πήγαινε καλύτερα σε αυτόν το τομέα..

 

Ευχαριστώ τον φίλο tigreos που ασχολήθηκε με τις απορίες μου και ακόμα περισσότερο τον φίλο Βαγγέλη vagosvts7 που με βοήθησε με το απαραίτητο twrp (2.8.6.0) που μου έλειπε!

Πέρασα μια χαρά τη νέα custom rom (stock based) και πάω και για τη νεότερη που μόλις είδα οτι βγήκε.

 

Θέλω να σημειώσω οτι στον οδηγό για την εγκατάσταση και update των firmware που υπάρχει στην πρώτη σελίδα, λείπουν οι διευκρινίσεις οτι οι ρομ αυτές είναι stock και δεν έχουν Gapps οπότε θέλει προσοχή για όποιον θέλει να τις περάσει, να είναι έτοιμος να μπορεί να περάσει custom recovery για να φλασάρει τουλάχιστον Gapps αλλιώς θα κολλήσει όπως την έπαθα εγώ, διότι θα πρέπει να βρει τρόπο να περάσει crw που δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα μιας και δεν κάνουν όλα και κάποια αρχεία λείπουν απο τους διάφορους οδηγούς.

Επίσης προσοχή οτι δεν είναι πολύ εύκολο να βρεθούν οι drivers της ΖΤΕ και χωρίς αυτούς και χωρίς τη σωστή και πλήρη εγκατάστασή τους η διαδικασία κολλάει...

Επίσης να τονίσω οτι στη Lollipop κατάφερα να κάνω root μόνο με το KingRoot. To Towelroot v3 δεν...

Θεωρώ οτι πρέπει να συμπληρωθεί ο οδηγός αν είναι να βοηθήσει κάποιον, τουλάχιστον να γνωρίζει τι κάνει ακριβώς :)

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνει GApps από opengapps.org;

 

 

Βγήκε νέα beta, η 3.88. Η αναβάθμιση γίνεται μέσω SD.

https://drive.google.com/file/d/0B5SVuIs5JUa2UDE5M2FjRGZ1c2s/view

Όπως σχεδόν πάντοτε, η συσκευή πρέπει να έχει τουλάχιστον την 3.12.

【system】

Fix: Touch firmware due to differences lead to put out the palm screen failures (for NX510J models)

[Phone] Butler

New: Intelligent power-saving mode, in certain scenarios (such as the Internet, play games), the system automatically adjusts GPU

[Notification Center]

FIX: Notification Center switch, visual effects quick custom error problem

FIX: After the application is closed, the status bar icon residual problem

Fix: drop-down notification display problems

[Lock screen]

FIX: Right slide lock screen notification failures

FIX: Lock screen display white line problem

[screen layout]

New: Split Screen 2.0, a new interactive way, from the bottom of the screen to quickly open the split-screen slide

【information】

Optimization: Select delete information faster about 75%

FIX: SMS slide identified as multiple-choice questions

【communication】

Optimization: Dialer cold start speed increase of about 50%

FIX: contact flash back problems

【cloud】

New: Contacts Cloud Sync

【clock】

Optimization: the countdown stopwatch display of numbers separated

Repair: Alarm probabilistic problem is not beeping

【calendar】

Optimization: the upper right corner large font calendar "year, month, week, day" display problems

[Gallery]

Optimization: Gallery Cold start faster by 20%

[super screenshots]

Optimization: Super screenshots Visual Effects

FIX: Super screenshots flash back problem

【the weather】

Optimization: Weather speed automatic positioning

FIX: Weather question of error

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα. Εκανα εγκατασταση το twrp 2.8.1 και εκανα εγκατασταση την 3,2,0 ρομ που βρηκα στο needrom μαζι με την 3,8,3. προσπαθω να μπω τωρα στο recovery και δεν γινεται ειτε απο το κινητο ειτε με τα κουμπια power + volume up. εβαλα (μαλλον) και το twrp 2.8.3 αλλα παλι τιποτα. καμια βοηθεια να μπορεσω να μπω σε recovery;
ZTE nubia Z7 mini
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ο Smartdigi το παράτησε το άθλημα; Έχω παρατηρήσει εδώ και αρκετό καιρό το site του να είναι υπό κατασκευή.. Edited by sYn
Link to comment
Share on other sites

Ο Smartdigi το παράτησε το άθλημα; Έχω παρατηρήσει εδώ και αρκετό καιρό το site του να είναι υπό κατασκευή..

Ναι εδώ και καιρό.....Αν κάποιος έχει τις ρομ που έκανε ας τις ανεβάσει και να βάλει τα λινκ εδώ γιατί είναι άτομα που τις ψάχνουν και δεν μπορούν να τις βρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρασα την Resurrection Remix 5.7.3 (13-08-2016).

Περίμενα να ανακοινωθεί το HTC Nexus Sailfish, αλλά απ' ότι φαίνεται όλα κυλούν ομαλά! Μόνο με το 4G και γενικά τα δεδομένα φαίνεται να έχει θέμα, μιας και εμφανίζει το εικονίδιο μαζί με ένα θαυμαστικό και δεν έχω πρόσβαση στο internet.

 

Άλλαξα τη κάρτα sim στη δεύτερη θύρα και πλέον έχω 4G..

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τη κάρτα sim στη δεύτερη θύρα και πλέον έχω 4G..

 

Στην στοκ ρομ εχει 4G και στις δυο σιμ δοκιμασμένο.Στην Resurrection Remix 5.7.3 δεν το δοκίμασα αν λειτουργούν και οι δυο σιμ με 4G.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...