Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν παω starbucks frapuccino caramel ;)

Στα Starbucks εγω μονο M****ato caramel ζεστο ή κρυο αναλογα.:happy:

 

Edit: Χαχαχα μ'αρεσει η λογοκρισια στον Μακιάτο! Γουσταρω. :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαχαχα μ'αρεσει η λογοκρισια στον Μακιάτο! Γουσταρω

 

Όταν το διάβασα δεν κατάλαβα και νόμιζα το έγραψες εσύ. :p

Φτού κακα Μακιάτο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ξερει κανεις κάποιο που να κόβει πραγματικα μερακλιδικο ελληνικο καφεδακι;Τωρα τελευταια δεν μπορω να πετυχω καφε της προκοπής.
Link to comment
Share on other sites

σεενα στενο στο κεντρο της θεσσαλονικης το οποιο ειναι καθετο στην βενιζελου πρεπει να εχει.που ειναι τα λουλουδαδικα?σε εκεινο νομιζω ειναι.κοντα στην βενιζελου.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τον Ερμειδη λες. Δεν μου αρεσει ο καφες του. Εχει πολλά εκει γυρω,αυτο που ρωταω ειναι αν εξακολουθει καποιο απο αυτο να πουλάει καφε της προκοπής.
Link to comment
Share on other sites

ισως να ειναι αυτος που λες.εξαρταται απο το ατομο βεβαια αν του αρεσει ο καφες ή οχι.π.χ. απο εκει που σου λεω παιρνει μια φιλη και εχει πολυ καλο καφε.της αρεσει πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
οχι δεν προκειται περι αστειου... Ρωταω σοβαρα... Μπορω να "ψησω" ελληνικο καφε στο φουρνο μικροκυμάτων? το χει δοκιμασει κανεις?:ninja:
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Η πιο εύκολη λύση:Πήγαινε σε cafeτέρια!So simple!:)

 

cafeteria??? ελπιζω να μην εννοεις τα starbucks, καθως εδω τριγυρω μου μονο Starbucks and Cafe Nero εχει.. :(

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς την ποικιλία kopi luwak?

το έφερε κάποιος δώρο στον πατέρα μου,δεν ήξερα τι είναι κ με ένα πρόχειρο search βρήκα αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Kopi_Luwak

τελικά μετά απο πολύ σκέψη,αποφάσισα να δοκιμάσω και έμεινα.

θεσπέσιο άρωμα,κ μια γέυση ηδονική θα μπορούσα να πώ.

τέτοια γέυση δεν έχει κανένα ρόφημα-ποτό απο τα οποία είχα δοκιμάσει εως τώρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν προκειται περι αστειου... Ρωταω σοβαρα... Μπορω να "ψησω" ελληνικο καφε στο φουρνο μικροκυμάτων? το χει δοκιμασει κανεις?:ninja:

 

Το εχω δοκιμασει εγω.

Φουσκωνει ο καφες και νομιζεις οτι εχει γινει, αλλα οταν πας να τον πιεις... ειναι αψητος.

Link to comment
Share on other sites

Μπλιάχ...:ooch:http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon8.gif

 

Ο άψητος ελληνικός είναι όπως το σκέφτομαι; Σαν να πίνεις ένα ατελείωτο κατακάθι δηλαδή;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εχει δοκιμασει κανενας το λουμιδης frio? αυτον τον κρυο ελληνικό καφέ που διαφήμιζαν?

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εχει δοκιμασει κανενας το λουμιδης frio? αυτον τον κρυο ελληνικό καφέ που διαφήμιζαν?

 

Εγώ έχω δοκιμάσει. Ωραίος είναι, αλλά προτιμώ τον κανονικό τον ζεστό!:)

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου έκαναν πρόσφατα δώρο μια μηχανή Krups που μπορείς να φτιάξεις espresso, capuccino και γαλλικό...

 

Ποιες γνωστές μάρκες καφέ espresso υπάρχουν?!?Ξέρω μόνο τον illy και τον danesi (ή κάπως έτσι)..

 

Επίσης είχα ακούσει για κάτι έτοιμες δόσεις espresso σε φακελάκια αν δεν κάνω λάθος..Υπάρχουν στα supermarkets ή να πάω κατευθείαν στο καφεκοπτείο?

 

Τέλος μου είπαν για το αφρόγαλα να χρησιμοποιήσω κανονικό γάλα και όχι άπαχο..Γιατί?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Μου έκαναν πρόσφατα δώρο μια μηχανή Krups που μπορείς να φτιάξεις espresso, capuccino και γαλλικό...

 

Ποιες γνωστές μάρκες καφέ espresso υπάρχουν?!?Ξέρω μόνο τον illy και τον danesi (ή κάπως έτσι)..

 

Επίσης είχα ακούσει για κάτι έτοιμες δόσεις espresso σε φακελάκια αν δεν κάνω λάθος..Υπάρχουν στα supermarkets ή να πάω κατευθείαν στο καφεκοπτείο?

 

Τέλος μου είπαν για το αφρόγαλα να χρησιμοποιήσω κανονικό γάλα και όχι άπαχο..Γιατί?

 

Ο illy για μενα ειναι ο καλυτερος!

Υπαρχουν καψουλες ετοιμες για να μην κανεις την μηχανη σου χαλια με την σκονη και μπορεις να τις βρεις παντου!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο illy για μενα ειναι ο καλυτερος!

Υπαρχουν καψουλες ετοιμες για να μην κανεις την μηχανη σου χαλια με την σκονη και μπορεις να τις βρεις παντου!

 

Ευχαριστώ..Θα πάω να αγορασω...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ..Θα πάω να αγορασω...

 

Τιποτα...θα δεις οτι ειναι καλυτερες!

Αααα οσο για το αφρογαλα προσωπικα (αν και θεμα γουστου ειναι αυτο)το καλυτερο για μενα αφραγαλα ειναι αυτο που εχει μεσα και μια κουταλια Ζαχαρουχο!Απλα τελειο....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για μενα οι καλυτεροι ειναι Portioli και Dimello! Βεβαια πολυ καλος κι ο Illy! Αυτες ομως οι καψουλες δε θελουν και ειδικη μηχανη??? Στη δικια μου τη Domus La Cimbali δε μπαινουν! Κι απο οσο εχω ρωτησει μπαινουν μονο σε ειδικες μηχανες!! Βεβαια μπορει να κανω και λαθος!
Hello !
Link to comment
Share on other sites

ας μας πει καποιος μια μηχανη περιπου στα 150 ευρω η οποια να παιρνει τις καψουλες που λετε,επειδη ειμαι φαν του καπουτσινο,το φτιαχνω με το κουταλακι :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μπορει να με διαφωτίσει καποιος; Εχω και γω -απο δωρο- τη μηχανή της Krups που λεει παραπάνω η cookie... Ξερει κανεις αν με το εργαλειο για καπουτσίνο μπορώ να φτιάξω σοκολάτα και πως; (Το δοκιμασα μια φορα, με γαλα και σοκολάτα και τα χτυπησα με τον ατμό, χαλια γινανε, κι ητανε κι ελαφρα χλιαρό...)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα...θα δεις οτι ειναι καλυτερες!

Αααα οσο για το αφρογαλα προσωπικα (αν και θεμα γουστου ειναι αυτο)το καλυτερο για μενα αφραγαλα ειναι αυτο που εχει μεσα και μια κουταλια Ζαχαρουχο!Απλα τελειο....

 

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω...

 

Για μενα οι καλυτεροι ειναι Portioli και Dimello! Βεβαια πολυ καλος κι ο Illy! Αυτες ομως οι καψουλες δε θελουν και ειδικη μηχανη??? Στη δικια μου τη Domus La Cimbali δε μπαινουν! Κι απο οσο εχω ρωτησει μπαινουν μονο σε ειδικες μηχανες!! Βεβαια μπορει να κανω και λαθος!

 

Από ότι έχω καταλάβει μπαίνουν σε όλες τις μηχανές στην θέση που μπαίνει ο καφές..Λες να κάνω εγώ λάθος?!?

 

Ρε παιδια, μπορει να με διαφωτίσει καποιος; Εχω και γω -απο δωρο- τη μηχανή της Krups που λεει παραπάνω η cookie... Ξερει κανεις αν με το εργαλειο για καπουτσίνο μπορώ να φτιάξω σοκολάτα και πως; (Το δοκιμασα μια φορα, με γαλα και σοκολάτα και τα χτυπησα με τον ατμό, χαλια γινανε, κι ητανε κι ελαφρα χλιαρό...)

 

Νομίζω πως πρέπει να βάλεις περισσότερη σοκολάτα για να βγει πιο παχύρευστο..Αν δεν είναι αυτό το μυστικό μπορείς να ρωτήσεις αν έχεις κανέναν δικό σου σε καμιά καφετέρια...

 

Μηχανή espresso capuccino με 150 ευρώ μπορείς να βρεις άνετα...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Μου έκαναν πρόσφατα δώρο μια μηχανή Krups που μπορείς να φτιάξεις espresso, capuccino και γαλλικό...

 

Ποιες γνωστές μάρκες καφέ espresso υπάρχουν?!?Ξέρω μόνο τον illy και τον danesi (ή κάπως έτσι)..

 

Επίσης είχα ακούσει για κάτι έτοιμες δόσεις espresso σε φακελάκια αν δεν κάνω λάθος..Υπάρχουν στα supermarkets ή να πάω κατευθείαν στο καφεκοπτείο?

 

Τέλος μου είπαν για το αφρόγαλα να χρησιμοποιήσω κανονικό γάλα και όχι άπαχο..Γιατί?

 

 

επειδη εχω την ιδια μηχανη αλλα χωρις τον γαλλικο,θα σου πω οτι η μηχανη δεν παιρνει ολες τις καψουλες ατομικης μεριδας.μονο ατομικές μερίδες espresso monodose.επισης θα βρεις παντου καφε.

τωρα εγω προτιμω τον lavazza & danesi.βεβαια ειναι καθαρα προσωπικο γουστο αυτα.

η μηχανη που εχω βγαζει καλο καφε εφοσον ειναι την εχω καμια ωρα ανοιχτη και παντα με νερο εμφιαλωμενο.

να προσεχεις το δοχειο που ειναι αποσπωμενο οταν το βγαζεις για καθαρισμο,να κανεις το χαρακτηριστικο "κλικ" οταν το ξαναβαζεις στην θεση του,δηλαδη να το κουμπωνεις με πιεση.

τωρα αυτες οι μηχανες επειδη ειναι "μαπα",τι θελω να πω..οτι ειναι μηχανες για 1-2 χρονια,πρεπει να την συντηρεις,δηλαδη μετα απο 100 καφεδες στο περιπου να γεμιζεις το δοχειο νερο και να ριχνεις μεσα ενα ειδικο υργο για τον καθαρισμο τετοιων μηχανων.

τωρα ανα εχεις αλλη απορια,ρωτησε'με :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...