Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:confused: :confused: :confused:

Δεν ξέρω......έχει κανένα νόημα να πίνει κανείς καφέ χωρίς καφείνη;

Κι εγω αυτης της αποψης ειμαι.τον καφε τον πινω για να στανιαρω.εν δεν θελω να πιω καφε λογω καφεινης,θα επιλεξω αλλο ροφημα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θελω να αγορασω μια ηλεκτρικη μηχανη παραγωγης καφε espresso κ' capuccino που να μπορει να βγαζει και αφρογαλα.

 

Βασικα εχω μια ερασιτεχνικη μηχανη της Bialetti για το ματι της κουζινας που χρησιμοποιω καφε Illy (το μικρο ασημι κουτακι απο το σουπερ μαρκετ)

 

Θα ηθελα να μου προτεινετε τι να προσεξω στα χαρακτηριστικα μιας μηχανης, ποσα bar θα πρεπει να εχει κλπ.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω μια ηλεκτρικη μηχανη παραγωγης καφε espresso κ' capuccino που να μπορει να βγαζει και αφρογαλα.

 

Βασικα εχω μια ερασιτεχνικη μηχανη της Bialetti για το ματι της κουζινας που χρησιμοποιω καφε Illy (το μικρο ασημι κουτακι απο το σουπερ μαρκετ)

 

Θα ηθελα να μου προτεινετε τι να προσεξω στα χαρακτηριστικα μιας μηχανης, ποσα bar θα πρεπει να εχει κλπ.

 

? ? ?

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτης της αποψης ειμαι.τον καφε τον πινω για να στανιαρω.εν δεν θελω να πιω καφε λογω καφεινης,θα επιλεξω αλλο ροφημα.:)

 

Μια από τα ίδια. Άν και τελευταία όποτε βγαίνω έξω πίνω ότι πιο παράξενη σοκολάτα ή μιλκσεικ, με όσο πιο παράξενη γεύση υπάρχει. Ή ανάμικτο φυσικό χυμό φρούτων. Άν θέλω όμως να πιώ ένα πρόχειρο καφέ, 2 κουταλάκια καφέ, 2 ζάχαρη, νεράκι, ανακάτεμα και έτοιμος ο "αχτύπητος" (για τους τυπικούς ο αχτύπητος με 33 σβούρες το καλαμάκι για ανακάτεμα, έχει και ονομασία αλλά δεν τη θυμάμαι). Δεν μπορώ τα ζεστά. Πάντα κρύα χειμώνα καλοκαίρι.

...
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια. Άν και τελευταία όποτε βγαίνω έξω πίνω ότι πιο παράξενη σοκολάτα ή μιλκσεικ, με όσο πιο παράξενη γεύση υπάρχει. Ή ανάμικτο φυσικό χυμό φρούτων. Άν θέλω όμως να πιώ ένα πρόχειρο καφέ, 2 κουταλάκια καφέ, 2 ζάχαρη, νεράκι, ανακάτεμα και έτοιμος ο "αχτύπητος" (για τους τυπικούς ο αχτύπητος με 33 σβούρες το καλαμάκι για ανακάτεμα, έχει και ονομασία αλλά δεν τη θυμάμαι). Δεν μπορώ τα ζεστά. Πάντα κρύα χειμώνα καλοκαίρι.

 

 

Κι εγώ μια απ τα ίδια.Αλλά και γάλα επίσης. Δεν μπορώ να πιω καφέ με γάλα στο σπίτι, μόνο σε espresso bars. Και βέβαια δεν μπορώ το ζεστό γάλα. Μπλιάχ.

Προτιμώ το κρύο, σκέτο γάλα χίλιες φορές. :)

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια. Άν και τελευταία όποτε βγαίνω έξω πίνω ότι πιο παράξενη σοκολάτα ή μιλκσεικ, με όσο πιο παράξενη γεύση υπάρχει. Ή ανάμικτο φυσικό χυμό φρούτων. Άν θέλω όμως να πιώ ένα πρόχειρο καφέ, 2 κουταλάκια καφέ, 2 ζάχαρη, νεράκι, ανακάτεμα και έτοιμος ο "αχτύπητος" (για τους τυπικούς ο αχτύπητος με 33 σβούρες το καλαμάκι για ανακάτεμα, έχει και ονομασία αλλά δεν τη θυμάμαι). Δεν μπορώ τα ζεστά. Πάντα κρύα χειμώνα καλοκαίρι.

 

Καραβίσιος λέγεται φίλε μου.....:) :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια απ τα ίδια.Αλλά και γάλα επίσης. Δεν μπορώ να πιω καφέ με γάλα στο σπίτι, μόνο σε espresso bars. Και βέβαια δεν μπορώ το ζεστό γάλα. Μπλιάχ.

Προτιμώ το κρύο, σκέτο γάλα χίλιες φορές. :)

Εγώ δεν μπορώ το σκέτο γάλα. Μόνο κακάο.

Καμιά καινούρια καλή μπερδεμένη γεύση έχεις να προτείνεις;

Σκέφτομαι να κάνω παραλλαγή της Ισπανικής σοκολάτας με λευκή σοκολάτα και καλούα.

...
Link to comment
Share on other sites

Νescafe σκετο και βαρυ για να ξυπνανε τα αιματα :p Ε που και που και κανενα Freddo Cappucino... :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

:confused: :confused: :confused:

Δεν ξέρω......έχει κανένα νόημα να πίνει κανείς καφέ χωρίς καφείνη;

Φυσικα...Αν σ'αρεσει απλα η γευση του καφε αλλα χωρις να βαζεις ολη αυτη την καφεινη στον οργανισμο σου.

Παλιοτερα επινα ντεκαφεινε για ενα διαστημα και μ'αρεσε εξισου.

Γενικα παντως αποφευγω τους καφεδες και πινω σπανια.

Προτιμω cappucino το χειμωνα ή Fredoccino το καλοκαιρι και δεν μ'αρεσει καθολου ο φραπε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια τάση προς τους κρύους καφέδες όπως το κλασικό φραπόγαλο και τον καπουτσίνο φρέντο. Αραιά και στα μεγάλα κρύα νες με γάλα και καπουτσίνο αντίστοιχα. Ελληνικός μου αρέσει μόνο η μυρωδιά του όταν κόβεται. Ποτέ, μα ποτέ, χωρίς καφεΐνη...http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon8.gif

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία το έχω ρίξει στους καπουτσίνους

Αλλά το πρωι απαραιτήτως φραπεδιά!!χωρίς γάλα και με αρκετή ζάχαρη:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Jacobs με γευση toblerone ειναι ολα τα λεφτα παιδια δοκιμαστε το!!!!

;) ;) ;) Και με γευση lacta βεβαιως βεβαιως...:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό Λουμιδη
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Jacobs με γευση toblerone ειναι ολα τα λεφτα παιδια δοκιμαστε το!!!!

 

;) ;) ;) Και με γευση lacta βεβαιως βεβαιως...:happy:

 

Σοκολάτες δεν είναι αυτές;:confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα!

Αν και νομίζω οτι μιλάμε για καφέδες εδώ,

είναι υπέροχες και αυτές οι δύο αλλά και αυτή με την σοκολάτα υγείας...

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομίζω οτι μιλάμε για καφέδες εδώ,

είναι υπέροχες και αυτές οι δύο αλλά και αυτή με την σοκολάτα υγείας...

 

Πρόκειται για καφέδες που έχουν κομματάκια σοκολάτας μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για καφέδες που έχουν κομματάκια σοκολάτας μέσα.

 

Δεν επμένω αλλά αν και έχω δοκιμάσει όλες τις γεύσεις νόμιζα είναι σοκολάτες με κομματάκια.

Ισως με συνεπηραν οι γεύσεις από τα κομματάκια :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φραπεδακι... :cool:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

O espresso για μενα ειναι ο ποιο γευστικος - αρωματικος καφες ;)

Ειναι βαρυς ομως! :D

Γαλλικο πινω σε καθημερινη βαση ;) 1-2 καφεδες την ημερα. Αν δεν πιω ενα καφεδακι την ημερα δεν λειτουργω μετα :p

Εχουν υπαρχξει και μερες που εχω πιει και 4 καφεδες σε μια μερα...

Γενικα παντως μου αρεσει :happy:

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

+1 στο φραπεδακι και απο μενα.
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...