Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά επειδή είμαι ένα βήμα πρίν το αγοράσω θέλω να σας ρωτήσω αν αξίζει στα λεφτά που είναι τώρα ή θεωρείται ότι υπάρχει κάτι καλύτερο και αν υπάρχει υποστήριξη πέρα απο το ελληνικό φόρουμ και απο την επίσημη εταιρία ?

ΖΤΕ v967s

ONDA V975M rozak v 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις το παρέλαβα !....!

 

και εγω μόλις!

Η 1η οθόνη γράφει MIUI7

επιλέγω Ελληνικά

στην επόμενη οθόνη ζητά να επιλέξω τοποθεσία.

Αλλά δεν έχει την Ελλάδα στην λίστα! :confused:

πφφφ οκ! Διάβασμα το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

είμαι με την τελευταία 6.3.17

η μπαταρία νομίζω φεύγει αρκετά γρήγορα. Έρχομαι από moto g που με greenify και το καθαρό android κρατούσε άπειρα. Επίσης το έχω πιάσει από χθες που το έχω να μου χάνει το σήμα (νέα micro sim).

Ξέρω ότι τα restarts που κάνει ίσως φταίει ότι πέρασα με titanium από το moto κάποιες εφαρμογές.

 

Έχει βάλει κανείς CM ή κάποια άλλη aosp based rom? πως είναι εκεί τα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

είμαι με την τελευταία 6.3.17

η μπαταρία νομίζω φεύγει αρκετά γρήγορα. Έρχομαι από moto g που με greenify και το καθαρό android κρατούσε άπειρα. Επίσης το έχω πιάσει από χθες που το έχω να μου χάνει το σήμα (νέα micro sim).

Ξέρω ότι τα restarts που κάνει ίσως φταίει ότι πέρασα με titanium από το moto κάποιες εφαρμογές.

 

Έχει βάλει κανείς CM ή κάποια άλλη aosp based rom? πως είναι εκεί τα πράγματα?

 

Μισό λεπτό,

Έχεις την 6.3.17 (άρα dev). Είναι η ελληνική (GTV); Την έβαλες εσύ βάσει του οδηγού ή την είχε όταν παρέλαβες;

Τα restarts που λες μπορεί να είναι όντως από πολλές πηγές. Εγώ θεωρώ σχεδόν απαραίτητο το clean install της πρώτης rom μετά την παραλαβή ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού που έδωσα παραπάνω (πρώτη εγκατάσταση android M).

 

Τώρα πριν προχωρήσεις σε δοκιμές aosp και cm θεωρώ πως πρέπει να κάνεις σωστή εγκατάσταση της miui για να έχεις δεδομένα να κρίνεις. Προσωπικά πέραν συγκεκριμένων περιόδων, όπου οι dev roms είχαν προβλήματα, ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη να δοκιμάσω κάτι εκτός miui.

 

Κακά τα ψέματα η μισή αλληλεπίδραση είναι ο launcher, οπότε με έναν nova (π.χ.) φεύγεις από το mi home (αν αυτό είναι το πρόβλημα).

 

Στο θέμα της μπαταρίας εγώ με gtv 6.3.17 είμαι σήμερα στις 4,38 ώρες sot και στο 18% μπαταρία (επίσης με greenify και μονίμως wifi και δεδομένα ανοιχτά).

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό,

Έχεις την 6.3.17 (άρα dev). Είναι η ελληνική (GTV); Την έβαλες εσύ βάσει του οδηγού ή την είχε όταν παρέλαβες;

Τα restarts που λες μπορεί να είναι όντως από πολλές πηγές. Εγώ θεωρώ σχεδόν απαραίτητο το clean install της πρώτης rom μετά την παραλαβή ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού που έδωσα παραπάνω (πρώτη εγκατάσταση android M).

 

Τώρα πριν προχωρήσεις σε δοκιμές aosp και cm θεωρώ πως πρέπει να κάνεις σωστή εγκατάσταση της miui για να έχεις δεδομένα να κρίνεις. Προσωπικά πέραν συγκεκριμένων περιόδων, όπου οι dev roms είχαν προβλήματα, ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη να δοκιμάσω κάτι εκτός miui.

 

Κακά τα ψέματα η μισή αλληλεπίδραση είναι ο launcher, οπότε με έναν nova (π.χ.) φεύγεις από το mi home (αν αυτό είναι το πρόβλημα).

 

Στο θέμα της μπαταρίας εγώ με gtv 6.3.17 είμαι σήμερα στις 4,38 ώρες sot και στο 18% μπαταρία (επίσης με greenify και μονίμως wifi και δεδομένα ανοιχτά).

 

Ακολούθησα τον οδηγό αλλά μετά πέρασα την fastboot developer που έχει στο xiaomigr και απο πάνω την τελευταία developer.

 

Θα κάνω πάλι ένα καθαρό install και ελπίζω να στρώσει.

 

Από εφαρμογές miui επειδή τρέχουν πολλά έχει κάνει κανείς freeze κάποιες από αυτές? Δεν με ενδιαφέρουν και πολύ οι υπηρεσίες τις...

ΥΓ. πάντως με 4,30 ώρες οθόνη με όλα ανοιχτά θα είμαι σχετικά ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις παρελαβα και μαλλον εκανα μεγαλη γκαφα προσπαθωντας να αναβαθμισω σε ελληνικη ρομ..

 

Κατεβασα την 6.3.17 και την εριξα χυμα μεσα στη συσκευη μετονομαζωντας την σε update..

 

Εκανα τα δυο πρωτα wipe και μετα πηγα να την εγκαταστησω..ολα απο recovery..

 

Δεν εγινε η αναβαθμιση και μετα εκανα τα παντα wipe.. Αυτη τη στιγμη ειμαι στο mi-recovery 2.0.1 κ δε μπορω να ξεκινησω το τηλεφωνο....

 

Παρακαλω βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις παρελαβα και μαλλον εκανα μεγαλη γκαφα προσπαθωντας να αναβαθμισω σε ελληνικη ρομ..

 

Κατεβασα την 6.3.17 και την εριξα χυμα μεσα στη συσκευη μετονομαζωντας την σε update..

 

Εκανα τα δυο πρωτα wipe και μετα πηγα να την εγκαταστησω..ολα απο recovery..

 

Δεν εγινε η αναβαθμιση και μετα εκανα τα παντα wipe.. Αυτη τη στιγμη ειμαι στο mi-recovery 2.0.1 κ δε μπορω να ξεκινησω το τηλεφωνο....

 

Παρακαλω βοηθεια!

 

Παρόλο πoυ δεν έχω το ίδιο τηλέφωνο θα πρότεινα να ακολουθήσεις τον παρακάτω οδηγό:

Unbrick or Recovery MI4 using Mi Flash – Guide to Fix it

 

Διάβασε προσεκτικά και μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Το καταφερα ανοιξε στο system 2 και λειτουργησε για λιγο κομπλε οπως το πρωι που το ειχα στη δουλειά.

 

Αυτη τη στιγμη ομως συμβαινει το εξης παραδοξο!

 

Πεταει μηνυμα οτι ειναι κλειδωμενη η συσκευη, I lost my device και τετοια!

 

Μου λεει οτι ισως συσχετιζεται με τον ταδε λογαριασμο mi και μου ζητα κωδικο!

 

Ξαναμπηκα σε recovery κ το παιδεμα συνεχιζεται...

Link to comment
Share on other sites

γειά σας παιδιά να σας ρωτήσω κάτι γιατί είμαι σε μεγάλο δείλημα.Θέλω να πάρω το τηλέφωνο αλλά είμαι ανάμεσα σε 2 εκδόσεις.Η μία είναι με 3 gb ram αλλά χωρίς 4G ΚΑΙ η άλλη είναι με 2 gb ram με 4G.Ποιάα προτείνετε να πάρω?Έλεγα με την 3 ραμ αλλά το σκέφτομαι ακόμα.οι τιμές είναι ίδιες και στις 2 περιπτώσεις..ακούω απόψεις...
Link to comment
Share on other sites

γειά σας παιδιά να σας ρωτήσω κάτι γιατί είμαι σε μεγάλο δείλημα.Θέλω να πάρω το τηλέφωνο αλλά είμαι ανάμεσα σε 2 εκδόσεις.Η μία είναι με 3 gb ram αλλά χωρίς 4G ΚΑΙ η άλλη είναι με 2 gb ram με 4G.Ποιάα προτείνετε να πάρω?Έλεγα με την 3 ραμ αλλά το σκέφτομαι ακόμα.οι τιμές είναι ίδιες και στις 2 περιπτώσεις..ακούω απόψεις...

Εξαρταται αν χρειαζεσε το 4G ή οχι..Επειδη και εγω ειμαι ενα βημα πριν το παρω (εχω στηλει τα χρηματα στην Revolut και περιμενω να μπουν εκει ) θεωρω οτι η εκδοση με τα 3GB RAM ειναι η πιο χρησιμη '.Κακα τα ψεματα wifi μπορεις να βρεις πλεον ευκολα και με μια συνδεση 3G να εισαι καλυμενος..Αυτη ειναι η προσωπική αποψη ...

Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό που λές από τη μία...με 3G πόσα mbps μπορείς να πιάσεις?

 

Αν πιάσεις καλά γύρω στα 20, αλλά είσαι καλυμμένος γνώμη μου πάρε με τα 3 γιγα Ραμ.

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

ουυυυ μιαα χαρα τότε.από ποιό μαγαζί προτείνετε?

Εγω σου προτείνω το http://www.everbuying.net/..

Εχω ψωνισει αρκετα πργματα απο εκει και δεν εχω κανενα παραπονο..Προσοχη μονο στo shipping ..εκανα το λαθος και εβαλα express και 2 φορες μου κολησε στο τελώνιο τους ....Με το που εβαλα το απλο (που ειναι και δωρεαν ) μεσα σε 20 μερες το ειχα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η συσκευασία τους δεν είναι καλή. Έχουν μόνο ένα παχύ νάιλον. Καμία σχέση με geekbuying ή banggood

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να ανακτησω τον mi λογαριασμό σε καινούρια συσκευή και είναι κλειδωμένη από χθες που τη παρέλαβα!

 

Δοκίμασα σε pc αλλά τίποτα. Αρχικά αναβε και χρησιμοποιουνταν μέχρι να μπει στο νετ όπου κλειδωνε. Τώρα είναι μονίμως κλειδωμένη και δε γίνεται τίποτα!

 

 

ΒΟΉΘΕΙΑ παρακαλώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να ανακτησω τον mi λογαριασμό σε καινούρια συσκευή και είναι κλειδωμένη από χθες που τη παρέλαβα!

 

Δοκίμασα σε pc αλλά τίποτα. Αρχικά αναβε και χρησιμοποιουνταν μέχρι να μπει στο νετ όπου κλειδωνε. Τώρα είναι μονίμως κλειδωμένη και δε γίνεται τίποτα!

 

 

ΒΟΉΘΕΙΑ παρακαλώ πολύ!

 

Καινούργια και κλειδωμένη δεν είναι λογικό.. Τη συνδεσες με mi account εσύ ή ήρθε κλειδωμένη;

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να ανακτησω τον mi λογαριασμό σε καινούρια συσκευή και είναι κλειδωμένη από χθες που τη παρέλαβα!

 

Δοκίμασα σε pc αλλά τίποτα. Αρχικά αναβε και χρησιμοποιουνταν μέχρι να μπει στο νετ όπου κλειδωνε. Τώρα είναι μονίμως κλειδωμένη και δε γίνεται τίποτα!

 

 

ΒΟΉΘΕΙΑ παρακαλώ πολύ!

Τελικα αφου δε καταφερα τιποτα, μπηκα στο twrp και εκανα wipe τα παντα! Τι κανουμε τωρα?

 

Το τηλεφωνο ειναι κενο πλεον, μονο με twrp. Καποιος οδηγος στησιματος εξαρχης?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αφου δε καταφερα τιποτα, μπηκα στο twrp και εκανα wipe τα παντα! Τι κανουμε τωρα?

 

Το τηλεφωνο ειναι κενο πλεον, μονο με twrp. Καποιος οδηγος στησιματος εξαρχης?

 

Μπορείς να δεις εδώ.

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Απο κει που σκεφτεσαι.. Fastcardtech

 

Έστρωσε μετά το wipe;

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Απο κει που σκεφτεσαι.. Fastcardtech

Καλημέρα, κλειδωμένο Mi account = 100% μεταχειρισμένη συσκευή, Fastcardtech= Τα μεγαλύτερα λαμογια που μπορείς να βρεις στο net...

Τόσα και τοσα έχουν γραφτεί γι αυτούς και παλι πάνω σε αυτούς πατε, τι να πω...

Fastboot rom κατέβασε για το κινητό σου και πέρασε την με το miflash: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10011-Flash-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-MiFlash-VIDEO/

AYTO BEBAIA ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ πάλι μπροστά σου θα το βρεις μετα το flash...

Εγώ θα έκανα αμεσα Dispute και άμεσα escalete σε claim για να μην σου ροκανίσουν τον χρόνο που θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω...

Τράβα βιντεο το κλείδωμα θα σου ζητήσει το paypal αποδείξεις...

Edited by spirosmeg
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Σωπα ρε φιλε..κοιτα τι παθαμε στα καλα καθουμενα για να γλιτωσουμε 10 ευρω!

 

Ελπιζω να μην εχω θεμα που το παρελαβα απο Πεμπτη.. Dispute ανοιγω σημερα στο PayPal? Θα χρεωθω να το στειλω πισω?

 

Δυστυχως θα μου παρει κ καποιο χρονο να το συνεφερω με Fastboot κλπ καθοτι ολιγον τι ασχετος κ με ιους στο λαπτοπ..

 

Αν μου ειχε ερθει νωριτερα ενα τετοιο μηνυμα σα το δικο σου δε θα ειχα μπλεξει με wipe κλπ και θα ειχα τραβηξει αμεσα το βιντεο κ το dispute..

 

Ελπιζω να μην εχω θεμα κ να δικαιωθω....

Edited by dkmtb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...