Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω διαβάσει τα καλύτερά και από ντιζάιν μια χαρά είναι.πρέπει να είναι λίγο χοντροκομμένο ομως σε σχέση με τα καινούργια κινητά πάντα.ήμουν σε αυτό και το μι4c αλλά δεν μπορω τόσο πλαστικό.άλλωστε στα 170€ πιστεύω είναι vfm

 

απλά θα περιμένω άλλο λίγο μήπως και πέσει η τιμή του redmi note 3 pro και θα αποφασίσω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια, δεν ξερω αν ειναι λιγο εξω απο το θεμα η ερωτηση μου αλλα ξερω πως αυτες τις μερες τα κινεζομαγαζα δεν θα στελνουν κινητα για καποιο διαστημα λογο της γιορτης. Θελω να παραγειλω το xiaomi mi4 αλλα προλαβαινω τωρα η ηδη βγηκαν σε διακοπες οι ανθρωποι? Τους ειχα στειλει μηνυμα στο βικμολ την παρασκευη αλλα ακομα να μου απαντησουν. Ξερει κανεις τι γινετε με αυτο η τα υπολοιπα σιτε ποτε κλεινουν και μεχρι ποτε θα παραμεινουν κλειστα? :P
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πια είναι η καλύτερη ελληνική stable για ΜΙ4??

Απροβληματιστη χωρίς bugs...

 

Όλες απροβλημάτιστες είναι.

Η τελευταία stable https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5928-Stable-V7-1-3-0-Xiaomi-MI-4-Kit-Kat/

Υπόψιν αν δεν κάνω λάθος οι stable δεν εχουν root

 

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5911-6-1-28-Xiaomi-MI-4/#description

η τελευταία dev

Αν πας για την Dev μελετησε λίγο το forum γιατι θα θελει merge partitions (αν δεν κανω λάθος) οποτε θα έχει άλλη διαδικασία

 

Προσωπικα χρησιμοποιώ την πρότελευταία dev και τα bus ειναι ουσιαστικά ελλάχιστα και άνευ σημασίας. Χτες βγήκε η .28 οποτε δοκιμάζω τωρα

 

Οι roms που σου δίνω είναι ουσιαστικά ελληνοποιημένες official με μερικές βελτιώσεις ακόμα, όπως root. Δεν ειναι custom και δεν εχουν bugs που θα βρείς σε custom roms οπως AOSP, CM κτλ

 

Η DEV ειναι android 6 ενώ η stable 4.4

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την τιμη που παιζει δεν εχει αντιπαλο στις 5 ιντσες.

Εαν δεν ειχα ηδη το letv x600 για δευτερο, το χτυπαγα με κλειστα ματια.

Μη ξεγελιεστε απο το οτι ειναι στην αγορα 1μιση χρονο. Ο snapdragon 801 με 3γιγα ραμ εχουν πολλα ψωμια ακομη.

Μονο μειον τα 16γιγα το οποιο λυνεται με 1 usb key που να ειναι και otg. Not a big deal.

Το εχω παρει στη γυναικα μου για αντικαταστατη galaxy s4 9506 και το βρισκει ανωτερο σε ολους τους τομεις. Συν το οτι παιρνει και επισημα αναβαθμιση. Βουρ

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την τιμη που παιζει δεν εχει αντιπαλο στις 5 ιντσες.

Εαν δεν ειχα ηδη το letv x600 για δευτερο, το χτυπαγα με κλειστα ματια.

Μη ξεγελιεστε απο το οτι ειναι στην αγορα 1μιση χρονο. Ο snapdragon 801 με 3γιγα ραμ εχουν πολλα ψωμια ακομη.

Μονο μειον τα 16γιγα το οποιο λυνεται με 1 usb key που να ειναι και otg. Not a big deal.

Το εχω παρει στη γυναικα μου για αντικαταστατη galaxy s4 9506 και το βρισκει ανωτερο σε ολους τους τομεις. Συν το οτι παιρνει και επισημα αναβαθμιση. Βουρ

 

Ποιο βρισκεις καλυτερο το letv x600 η το mi4?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,τελικά παρειγγειλα και εγώ το mi4 fdd lte από vickmall.com στις 30/1 μέσω paypal με χρέωση της πιστωτικής μου. Όλο το πακέτο μαζί με θήκη και προστασία οθόνης πήγε στα 190€. Είναι το πρώτο μου xiaomi και ελπίζω να μην έχω θέματα!θέλω να ρωτησω τα εξής:στο site ή παραγγελία μου φαίνεται ολοκληρωμένη και ή χρέωση στην καρτα μου έχει γίνει κανονικά. Έχω tracking number από το site ωστόσο πατώντας δεν εμφανίζει καμία πληροφορία. Ο τρόπος αποστολής που επέλεξα είναι singapore post,σε πόσες ημέρες μετά την αποστολή θα παραλαβω σύμφωνα με την εμπειρία σας;όταν έρθει το πακέτο υπεύθυνο για την παράδοση είναι τα ΕΛΤΑ ή αναλαμβάνει κάποια άλλη εταιρεία;ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τα λέμε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,τελικά παρειγγειλα και εγώ το mi4 fdd lte από vickmall.com στις 30/1 μέσω paypal με χρέωση της πιστωτικής μου. Όλο το πακέτο μαζί με θήκη και προστασία οθόνης πήγε στα 190€. Είναι το πρώτο μου xiaomi και ελπίζω να μην έχω θέματα!θέλω να ρωτησω τα εξής:στο site ή παραγγελία μου φαίνεται ολοκληρωμένη και ή χρέωση στην καρτα μου έχει γίνει κανονικά. Έχω tracking number από το site ωστόσο πατώντας δεν εμφανίζει καμία πληροφορία. Ο τρόπος αποστολής που επέλεξα είναι singapore post,σε πόσες ημέρες μετά την αποστολή θα παραλαβω σύμφωνα με την εμπειρία σας;όταν έρθει το πακέτο υπεύθυνο για την παράδοση είναι τα ΕΛΤΑ ή αναλαμβάνει κάποια άλλη εταιρεία;ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τα λέμε!!!

 

Με ΕΛΤΑ θα παραλαβεις, αλλά λόγω της αργίας που έχουν μπορεί να μην έχει φύγει το δέμα σου ακόμα. Γιαυτό και δε σου δείχνει τίποτα το tracking. Κάνε λίγο υπομονή. Εμένα με singapore post ότι έχω παραγγείλει έχουν σε 10 μέρες το πολύ.

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιστεύετε ότι αξίζει στα 170 ευρώ η αγορά του κινητού?

 

δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλυτερο στα 170ευρω

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανείς εδώ που να κατάφερε να ξε-μπρικάρει Mi4 που δεν ανοίγει-δεν φορτίζει-δεν μπαίνει σε fastboot ούτε σε recovery ??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανείς εδώ που να κατάφερε να ξε-μπρικάρει Mi4 που δεν ανοίγει-δεν φορτίζει-δεν μπαίνει σε fastboot ούτε σε recovery ??

 

Καλησπέρα φίλε. Έτσι όπως το περιγράφεις θα μπορούσε να έχει πεθάνει κάποιο μέρος της συσκευής οπότε η συζήτηση δεν μπορεί να ξεκινήσει.

Βασικά ερωτήματα:

 

1. LED ανάβει όταν συνδέεις στο ρεύμα;

2. η οθόνη αποκρίνεται καθόλου; Δεν μιλάω για logo mi, αν έστω αλλάζει ελάχιστα ο φωτισμός ώστε να καταλάβεις ότι υπάρχει σφυγμός.

 

Αν στα παραπάνω η απάντηση είναι όχι τότε στην θέση σου θα το άνοιγα να τσεκάρω μπαταρία και power button.

 

Επίσης θα ήταν χρήσιμο να μας πεις πως προέκυψε το πρόβλημα. Όταν λέμε για brick εννοούμε ότι πέθανε επάνω σε αλλαγή rom ή πειραματισμό στο software. Δεν πιστεύω να έκανε κανένα μακροβούτι και να ψάχνουμε τρόπο να το ζωντανέψουμε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με τη ποιότητα κλήσεων;;μου λένε ότι δεν ακούγομαι καθαρά;παίζει να είναι θέμα Ρομ;έχω τη τελευταία dev..
Link to comment
Share on other sites

Ποιο βρισκεις καλυτερο το letv x600 η το mi4?

 

Το mi4 νομίζω είναι καλύτερο εάν κάποιον δεν τον νοιάζει η διαγώνιος της οθόνης.

Πιο καλή οθόνη, καλύτερο touch, μπαταρία.

Το letv υπολείπεται, πολύ λίγο πάντως, σε αυτά τα 3, αλλά έχει 5.5 οθόνη που εγώ την θέλω.

Εάν ήθελα λίγο μικρότερο κινητό το mi4 θα επέλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Το mi4 νομίζω είναι καλύτερο εάν κάποιον δεν τον νοιάζει η διαγώνιος της οθόνης.

Πιο καλή οθόνη, καλύτερο touch, μπαταρία.

Το letv υπολείπεται, πολύ λίγο πάντως, σε αυτά τα 3, αλλά έχει 5.5 οθόνη που εγώ την θέλω.

Εάν ήθελα λίγο μικρότερο κινητό το mi4 θα επέλεγα.

 

Ευχριστώώ, μιας και συμπαθώ περισσότερο τις 5 ίντσες θα το προτιμήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις μου ήρθε το συγκεκριμένο κινητό. Είμαι άσχετη οπότε συγχωρείστε τον τρόπο που τα γραφω.

Λοιπόν, με το που μπαίνω στο wifi ή κάνει επανεκκίνηση το κινητό ή κατεβάζει εικονίδια με τσόντες κτλ. Δεν ξέρω τι να τα κάνω, τα σβήνω και ξανακατεβαίνουν. Πριν το πετάξω απ το μπαλκόνι, γνωρίζετε καποιο τρόπο να διορθωθεί το πρόβλημα; (υγ: ενας φίλος που μας έπεισε να το αγοράσουμε επειδή το είχε πάρει κι εκείνος μας είπε οτι την επανεκκίνηση την έκανε και σε κείνον αλλα μετα απο ενα μήνα έστρωσε μόνο του...οσο για τις τσόντες έκανε καποια ρυθμιση που δεν τη θυμαται)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις μου ήρθε το συγκεκριμένο κινητό. Είμαι άσχετη οπότε συγχωρείστε τον τρόπο που τα γραφω.

Λοιπόν, με το που μπαίνω στο wifi ή κάνει επανεκκίνηση το κινητό ή κατεβάζει εικονίδια με τσόντες κτλ. Δεν ξέρω τι να τα κάνω, τα σβήνω και ξανακατεβαίνουν. Πριν το πετάξω απ το μπαλκόνι, γνωρίζετε καποιο τρόπο να διορθωθεί το πρόβλημα; (υγ: ενας φίλος που μας έπεισε να το αγοράσουμε επειδή το είχε πάρει κι εκείνος μας είπε οτι την επανεκκίνηση την έκανε και σε κείνον αλλα μετα απο ενα μήνα έστρωσε μόνο του...οσο για τις τσόντες έκανε καποια ρυθμιση που δεν τη θυμαται)

 

Καλησπέρα..

Είσαι σίγουρη ότι είναι αυθεντικό? Από που το πήρες?

 

Κάνε ενα factory reset και πέρασε την τελευταία ελληνική stable και όλα θα είναι εντάξει..

 

Θα βρεις την ρον και οτι απαντήσεις θες, στο https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/BoardList/ .

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρα αυθεντικο, δεν εχω ιδεα απο που το αγορασε ο αντρας μου αλλα το πηρε με εναν φιλο του, γνωριζουν απο αυτα...

πως κανω factory reset; και που βρισκω αυτην την ελληνικη stable; Ξερω, ειμαι εξωγηινος αλλα ντεν τα καταλαβαινει αυτα :lol:

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρα αυθεντικο, δεν εχω ιδεα απο που το αγορασε ο αντρας μου αλλα το πηρε με εναν φιλο του, γνωριζουν απο αυτα...

πως κανω factory reset; και που βρισκω αυτην την ελληνικη stable; Ξερω, ειμαι εξωγηινος αλλα ντεν τα καταλαβαινει αυτα :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα...το πηραν απο το Minideal.net

 

Μπες εδώ και ρώτησε ότι θέλεις να κάνεις. Είναι πολύ εύκολο να βάλεις τη stable ακόμα και αν δε ξέρεις ακολουθώντας τις οδηγίες.

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Έτσι όπως το περιγράφεις θα μπορούσε να έχει πεθάνει κάποιο μέρος της συσκευής οπότε η συζήτηση δεν μπορεί να ξεκινήσει.

Βασικά ερωτήματα:

 

1. LED ανάβει όταν συνδέεις στο ρεύμα;

2. η οθόνη αποκρίνεται καθόλου; Δεν μιλάω για logo mi, αν έστω αλλάζει ελάχιστα ο φωτισμός ώστε να καταλάβεις ότι υπάρχει σφυγμός.

 

Αν στα παραπάνω η απάντηση είναι όχι τότε στην θέση σου θα το άνοιγα να τσεκάρω μπαταρία και power button.

 

Επίσης θα ήταν χρήσιμο να μας πεις πως προέκυψε το πρόβλημα. Όταν λέμε για brick εννοούμε ότι πέθανε επάνω σε αλλαγή rom ή πειραματισμό στο software. Δεν πιστεύω να έκανε κανένα μακροβούτι και να ψάχνουμε τρόπο να το ζωντανέψουμε;;;;

1. Led ανάβει στιγμιαία και σβήνει

2. Καμία ανταπόκριση από την οθόνη, ούτε αλλάζει ο φωτισμός

Ξεκινώντας τη διαδικασία να φλασάρω fastbootrom το MiFlash "βλέπει" την συσκευή αλλά δεν ολοκληρώνει το φλασάρισμα, βγάζει ανεπανώρθωτο σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας τη διαδικασία να φλασάρω fastbootrom το MiFlash "βλέπει" την συσκευή αλλά δεν ολοκληρώνει το φλασάρισμα, βγάζει ανεπανώρθωτο σφάλμα.

 

εχεις επιλεξει στο μενουτου κινητου τον εντοπισμο σφαλματων USB ?

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

εχεις επιλεξει στο μενουτου κινητου τον εντοπισμο σφαλματων USB ?

 

Μπορεις να μου πεις τη διαδρομη στις ρυθμισεις για να το ενεργοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-> πρόσθετες ρυθμίσεις-> επιλογές για προγραμματιστες-> εντοπισμός σφαλμάτων usb
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...