Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα Ota δεν θα μου έρθει αν έχω την ελληνικη. Αν περάσω την developer θα έρθει Ota το update η και πάλι οχι?

 

Όχι υπάρχει πρόβλημα με τους server της Κίνας γι'αυτο είναι αοενεργοποιημενα τα ΟΤΑ update.

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι υπάρχει πρόβλημα με τους server της Κίνας γι'αυτο είναι αοενεργοποιημενα τα ΟΤΑ update.

 

Ok σε ευχαριστω πολυ!

 

Μολις φλασαρα την developer που ανεφερες και οντως το κινητο δειχνει να αλλαξε εμφανισιακα με τις καποιες μικρες νεες προσθηκες!

Επισης λιγο που επαιξα μαζι του καθως το σεταρα ολα δειχνουν να δουλευουν ρολοι χωρις το παραμικρο προβλημα. Η διαχειριση μνημης δειχνει να ειναι η ιδια με την ελληνικη stable που ειχα προηγουμενως (κατι που θα το δω καλυτερα με τον καιρο) και μενει να δουμε απο αποψη αυτονομιας πια πως τα πηγαινει με αυτην μιας και με την αλλη ημουν υπερ ικανοποιημενος.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ την έκανα την πατάτα πάντως. έπλενα πιάτα και είχα το κινητό δίπλα, και εισχώρησε νερό στην υποδοχή για τα ακουστικά. :rolleyes: το θέμα είναι ότι έχει κολλήσει το εικονίδιο των ακουστικών στην μπάρα πάνω.

Εμένα μου έπεσε σε μια λακούβα με λασπόνερα και είχε κολλήσει το εικονίδιο των ακουστικών στην πάνω μπάρα αλλά έφυγε όταν σύνδεσα ένα handsfree bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έπεσε σε μια λακούβα με λασπόνερα και είχε κολλήσει το εικονίδιο των ακουστικών στην πάνω μπάρα αλλά έφυγε όταν σύνδεσα ένα handsfree bluetooth.

 

γενικα το νερο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα ... μπορει επιτοπου να κρασαρει μπορει ομως και σε 6 μηνες , παρακαλα μη περασε μεσα

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

γενικα το νερο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα ... μπορει επιτοπου να κρασαρει μπορει ομως και σε 6 μηνες , παρακαλα μη περασε μεσα

 

Λογικα και εμενα εκει οφειλεται το ανεξηγητο lag και προφανως το εβγαλε στη φορα μετα απο μηνες.. νομιζα πως τη γλιτωσα.. αμ δεν!

Link to comment
Share on other sites

φλάσαρα ξανά την ρομ και εξαφανίστηκε. έκανα και μια πατέντα. Πήρα χαρτί υγείας:lol: το γύρισα γύρω από το βύσμα και το έβαλα στην υποδοχή. το έκανα 2-3 στροφές, όταν έβγαλα το χαρτί ήταν ψιλό υγρό. Τώρα αν σώθηκε θα δείξει η νεκροψία εν καιρώ, όπως ανέφεραν και τα παιδιά παραπάνω:)
Link to comment
Share on other sites

Το παραγγειλα απο vickmall. Υποτιθεται οτι ειναι για την κοπελα μου αλλα μπορει να τις το σουφρωσω και να της δωσω το oppo μου :p
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
φλάσαρα ξανά την ρομ και εξαφανίστηκε. έκανα και μια πατέντα. Πήρα χαρτί υγείας:lol: το γύρισα γύρω από το βύσμα και το έβαλα στην υποδοχή. το έκανα 2-3 στροφές, όταν έβγαλα το χαρτί ήταν ψιλό υγρό. Τώρα αν σώθηκε θα δείξει η νεκροψία εν καιρώ, όπως ανέφεραν και τα παιδιά παραπάνω:)

 

Δυστυχώς η υγρασία δεν αφαιρείται τόσο εύκολα. Κάποιοι τα βάζουν για μία με δύο ημέρες σε μπολ με ρύζι εκμεταλλευόμενοι την ιδιότητά του να απορροφά υγρασία.

 

Όπως και να έχει... τα αποτελέσματα της υγρασίας (διάβρωση πλακέτας) δεν εμφανίζονται άμεσα και είναι κάτι που σου το απεύχομαι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λογικα και εμενα εκει οφειλεται το ανεξηγητο lag και προφανως το εβγαλε στη φορα μετα απο μηνες.. νομιζα πως τη γλιτωσα.. αμ δεν!

 

 

Σήμερα μπορείς να βρεθούμε;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

σχεδον αδυνατον να τη γλυτωσεις αν πεσει στο νερο μπορει σε 10 λεπτα μπορει σε 1 μηνα μπορει σε 5 αλλα το προβλημα θα στο βγαλει

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με τις φωτογραφίες με ανοιχτό το φλας. Βγαίνει θολή και αχνή με πολύ φως . Και νομίζω πως φταίει η θήκη που έχω. Μου την είχαν στείλει μαζί με το κινητό. Δερμάτινη άσπρη.
Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με τις φωτογραφίες με ανοιχτό το φλας. Βγαίνει θολή και αχνή με πολύ φως . Και νομίζω πως φταίει η θήκη που έχω. Μου την είχαν στείλει μαζί με το κινητό. Δερμάτινη άσπρη.

 

Βγαλτη και δοκίμασε να τραβήξεις φωτογραφία ξανά να δεις αν φαίνεται έτσι πάλι.

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αλλά Είναι με κόλλα. Αν την βγάλω μετά θα ξανά κολλήσει;;

 

Τι εννοεις; Κολλησες τη θήκη πάνω στο κινητό;

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; Κολλησες τη θήκη πάνω στο κινητό;

Μωρέ Κώστα ή θήκη ήταν αυτοκόλλητη. Είχε κόλλα εξαρχής και για να την βάλω έβγαλα την ζελατίνα και την τοποθέτησα.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ Κώστα ή θήκη ήταν αυτοκόλλητη. Είχε κόλλα εξαρχής και για να την βάλω έβγαλα την ζελατίνα και την τοποθέτησα.

 

Περίεργο αυτό αλλά κατά πάσα πιθανότητα αυτό φταίει που βγαίνουν έτσι οι φωτογραφίες. Χωρίς φλας δε βγαίνουν κανονικά;

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι αλλα σου εξηγησα το προβλημα, εχω δοκιμαστει τα παντα δε εχει μεινει κατι απο θεμα software..

(Επαναφορα Εργοστασιακων Ρυθμισεων, Ολα τα Wipe και format Που εχει απο CMW Recovery, Ολα τα Wipe

Και φορματ που εχει απο Mi Recovery, Φορματ με fastboot, Flash all εκανα και παλι τιποτα... Κινεζικη rom εβαλα,

Android 5.0 custom δοκιμασα, Γυρισα σε Miui 5, 6... το κινητο εχει θεματακι απο μεσα)

 

οποτε απο hardware αν εχεις γνωσεις ευχαριστως να στο στειλω και να στο πληρωσω αν επισκευαστει.

 

Αν και μου φαινεται οτι προοριζεται για πωληση ανταλλακτικων ως μονη λυση.

 

Τι έγινε το έφτιαξες;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. ενα φιλαρακι μου ειναι αναμεσα σε αυτο και στο Mi4c. ποιο προτεινετε να παρει; δεν ειναι power user μονο για social media το θελει, φωτογραφιες κλπ
My devices through the years: Ericsson T29s, Nokia 3510i, Sony Ericsson T610, Nokia 3220, Motorola RAZR V3, Sony Ericsson K750, Sony Ericsson P990, Nokia N82, Nokia X6, iPhone 4, Nokia lumia 630, Jiayu S3 Advanced(RIP),Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημερα παιδια. ενα φιλαρακι μου ειναι αναμεσα σε αυτο και στο Mi4c. ποιο προτεινετε να παρει; δεν ειναι power user μονο για social media το θελει, φωτογραφιες κλπ

 

To Mi4c είναι καλύτερο με πιο σύγχρονα χαρακτηριστικά. Ρίξε μια ματιά στο σχετικό θέμα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=421350

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορές έχει η dev από την stable? γιατί σκέφτομαι να περάσω stable, αλλά θα χάσω το root;)

 

Το root δεν χάνεται καθώς υπάρχει mod για το mi4 που το επαναφέρει (Εδώ). Βέβαια στο μέλλον ίσως χαθεί λόγω της πολιτικής της xiaomi.

Σε ότι αφορά τις διαφορές μην περιμένεις πολλά σε σχέση με τις τελευταίες dev καθώς αυτές είναι εξαιρετικά σταθερές χωρίς προβλήματα τουλάχιστον στο mi4.

Εγώ την έβαλα την stable επειδή ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την διαχείριση της μπαταρίας στην προηγούμενη stable (v6). Και σε αυτήν βλέπω πολύ καλά αποτελέσματα. Βγάζω 2 μέρες με την χρήση που του κάνω.

Σε κάθε περίπτωση είναι πιο απροβλημάτιστη και δεν θα έχεις να αντιμετωπίσεις ενδεχόμενο πρόβλημα σε κάποια "κακή ενημέρωση" της dev. Στην stable οι αλλαγές έρχονται μόνο εφόσον έχουν δοκιμαστεί και είναι ΟΚ (άρα και πιο σπάνια).

Link to comment
Share on other sites

Το root δεν χάνεται καθώς υπάρχει mod για το mi4 που το επαναφέρει (Εδώ). Βέβαια στο μέλλον ίσως χαθεί λόγω της πολιτικής της xiaomi.

Σε ότι αφορά τις διαφορές μην περιμένεις πολλά σε σχέση με τις τελευταίες dev καθώς αυτές είναι εξαιρετικά σταθερές χωρίς προβλήματα τουλάχιστον στο mi4.

Εγώ την έβαλα την stable επειδή ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την διαχείριση της μπαταρίας στην προηγούμενη stable (v6). Και σε αυτήν βλέπω πολύ καλά αποτελέσματα. Βγάζω 2 μέρες με την χρήση που του κάνω.

Σε κάθε περίπτωση είναι πιο απροβλημάτιστη και δεν θα έχεις να αντιμετωπίσεις ενδεχόμενο πρόβλημα σε κάποια "κακή ενημέρωση" της dev. Στην stable οι αλλαγές έρχονται μόνο εφόσον έχουν δοκιμαστεί και είναι ΟΚ (άρα και πιο σπάνια).

 

ποια stable προτείνεις? εννοείται να είναι και root :)

Link to comment
Share on other sites

ποια stable προτείνεις? εννοείται να είναι και root :)

 

Πλέον οι stable δεν είναι ροοτ...βάλε μια dev να σοθεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

ποια stable προτείνεις? εννοείται να είναι και root :)

 

Η μοναδική stable v7 είναι η 7.0.5.0 (εδώ.

Προσοχή πριν φλασάρεις από recovery θα κάνεις factory reset, clen cache και clean davlik cache.

Μετά αφού στήσεις την συσκευή φλάσαρε και το εργαλείο που μας έδωσε ο admin του miui εδώ (μόλις κατάλαβα ότι πριν σου έδωσα το mod για το recovery και όχι το root).

 

Εγώ το έκανα και δουλεύει η stable με root (edit: φαίνεται να ενεργοποιούνται δικαιώματα root αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύει σωστά το root).

Εννοείται ότι είναι άψογη.

Edited by annonnaki
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...