Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά μια ερώτηση:

 

για 1 προς 1 μεταφορά από LG G2 σε G3 υπάρχει κάτι; Το LG backup κάνει δουλειά;

 

θέλω να μεταφερθούν τα πάντα όχι μόνο contacts αλλά και apps, settings και data των apps, sms κλπ. κλπ.

 

Δεν το συνιστώ σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση αυτό που θες να κάνεις. Ειδικά για δεδομένα εφαρμογών!!!! Για sms, call logs OK. Αλλά για δεδομένα εφαρμογών? Με τίποτα. Μπορεί να μην γίνει και τίποτα μπορεί και να αρχίσουν τα conflicts. Ποτέ δεν ξέρεις.

 

Για να προλάβω όποιον πει εγώ το έκανα και δεν έγινε τίποτα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα πάντως με το backup της ίδιας της συσκευής (G2) πρόσφατα δεν την επανεφερα. ...άγνωστο το γιατί, πόσο μάλλον από G2 σε G3
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση:

 

για 1 προς 1 μεταφορά από LG G2 σε G3 υπάρχει κάτι; Το LG backup κάνει δουλειά;

 

θέλω να μεταφερθούν τα πάντα όχι μόνο contacts αλλά και apps, settings και data των apps, sms κλπ. κλπ.

Εγώ όταν έκανα μετάβαση από το galaxy nexus στο G3, με το που έβαλα τον Google λογαριασμό μου στο G3, εκτός από τις επαφές, άρχισαν να κατεβαίνουν από το play store όλες οι εφαρμογές που είχα στο nexus. Χωρίς τα δεδομένα τους. Μια καλή εφαρμογή είναι η παρακάτω τουλάχιστον για τα call logs και τα sms.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω την ερώτηση του άσχετου: πως γίνεται ρε παιδιά στο ios αυτό που ζητάει το παιδί να είναι υπόθεση 15 λεπτών και σε μας δεν γίνεται η τεσπα είναι πολυυυυύ δύσκολο;

Άντε καταλόγους μνμ κτλ άμα πας από ένα Samsung σε lg οκ, αλλά οι εφαρμογές και τα δεδομένα τους;

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα εφαρμογών μπορείτε να τα επαναφέρετε με helium(αν δεν είστε root) ή titanium(αν είστε).

Το συνιστώ μόνο για περιπτώσεις που είναι απαραίτητα (π.χ. saves παιχνιδιών).

Όσο πιο καθαρό στήσιμο γίνεται, τόσο καλύτερα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, την βοήθεια σας. Χθες το βράδυ φόρτισα το κινητό μέχρι 100%, το έβγαλα από το φορτιστή, το άφησα στο κομοδίνο και σήμερα που ξύπνησα, ήταν νεκρό.

Δεν ανοίγει, δεν ανταποκρίνεται, δεν ανάβει το λαμπάκι φόρτισης όταν το βάζω στο φορτιστή, βάζω βγάζω μπαταρία τπτ.

 

Καμία ιδέα;

 

ΥΓ. Βρίσκομαι εξωτερικό για σπουδές οπότε δε ξέρω επίσης τι παίζει εδώ (Δανία) με service, εγγύηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, την βοήθεια σας. Χθες το βράδυ φόρτισα το κινητό μέχρι 100%, το έβγαλα από το φορτιστή, το άφησα στο κομοδίνο και σήμερα που ξύπνησα, ήταν νεκρό.

Δεν ανοίγει, δεν ανταποκρίνεται, δεν ανάβει το λαμπάκι φόρτισης όταν το βάζω στο φορτιστή, βάζω βγάζω μπαταρία τπτ.

 

Καμία ιδέα;

 

ΥΓ. Βρίσκομαι εξωτερικό για σπουδές οπότε δε ξέρω επίσης τι παίζει εδώ (Δανία) με service, εγγύηση κλπ.

 

Οποιοδήποτε κινητό εντός EU έχει 2 χρόνια πανευρωπαϊκή εγγύηση αντιπροσωπείας. Άρα το πας κανονικά με την απόδειξη αγοράς στο service της Δανίας

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες να βγάλεις την μπαταρία για λίγο και να την ξαναβάλεις?
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες να βγάλεις την μπαταρία για λίγο και να την ξαναβάλεις?

 

Προφανώς! Τα πάντα όλα δοκίμασα. Χωρίς λόγο και αιτία, απλά ... πέθανε.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχω την απόδειξη μαζί μου. Το IMEI και η σειρά δε τους αρκεί; (δεν έχει κλείσει χρόνο)

 

Συνήθως αποδεικτικό της εγγύησης είναι η απόδειξη. Δεν είναι και τίποτα δύσκολο. Πες σε έναν στην Ελλάδα να στην σκανάρει αν έχει πρόσβαση σε αυτή και εκτύπωσε την εκεί.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντάξει πουτ@ν@ όλα!

Μόλις μίλησα με LG Δανίας και δε δέχονται να επισκευάσουν τηλέφωνο που αγοράστηκε σε άλλη χώρα εντός εγγύησης!. Μου είπε να το στείλω στον retailer που το πήρα. Τους λέω ότι είναι ευρωπαικό και έχει Ευρωπαική Εγγύηση σε όλη την EU και μου είπε ότι εδώ το πας στο μαγαζί που το πήρες και το μαγαζί το στέλνει σε αυτούς για επισκευή. Και τους λέω να πάω εγώ μόνος μου σε αυτούς και μου λένε μπορείς να το φέρεις αλλά δε θα σε καλύπτει η εγγύηση!!! Παράνοια!

 

Να το στείλω πίσω Ελλάδα ταχυδρομικά σε Procordia;

Link to comment
Share on other sites

Εαν θες να πιέσεις έχεις κάθε δικαίωμα και θα στο επισκευάσουν... Είναι υποχρεωμένοι βάσει Ε.Ε. Μπορείς να τους πεις για καταγγελίες και λοιπά. Τουλάχιστον έτσι γνωρίζω. Η εγγύηση είναι Πανευρωπαϊκή και είναι αντιπροσωπείας και όχι retailer. Αλλιώς το στέλνεις procordia. Είναι το πόσο θέλεις να ασχοληθείς.

 

Ας πούμε στο G2 που η Ελλάδα δεν εισήγαγε το 32GB αρχικά η LG Ελλάδας δεν τα δεχόταν καθώς ανέφερε πως εμείς δεν εισάγουμε το συγκεκριμένο μοντέλο. Όμως το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν κυκλοφορία της EU αχέτως που δεν το έφερναν Ελλάδα και ήταν υποχρεωμένοι να το καλύψουν. Εν τέλει μετά από πιέσεις υποχώρησαν στο να τα επισκευάζουν αλλά να μην κάνουν αντικατάσταση συσκευής αν θυμάμαι καλά.

 

EDIT: Το κινητό σου σε recovery μπαίνει??? Βασικά περισσότερο αν μπαίνει σε download mode. Καθώς αν μπαίνει σε download mode μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις νέο firmware από την αρχή μήπως λυθεί το πρόβλημα.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω την ερώτηση του άσχετου: πως γίνεται ρε παιδιά στο ios αυτό που ζητάει το παιδί να είναι υπόθεση 15 λεπτών και σε μας δεν γίνεται η τεσπα είναι πολυυυυύ δύσκολο;

Άντε καταλόγους μνμ κτλ άμα πας από ένα Samsung σε lg οκ, αλλά οι εφαρμογές και τα δεδομένα τους;

Νομίζω ότι αυτό που λες υπάρχει από το Lollipop και μετά. Είναι μια υπηρεσία που λέγεται "tap & go". Μόλις ανοίξεις την καινούργια σου συσκευή (με Android 5.0) μπορείς να μεταφέρεις μέσω NFC τα πάντα από την παλιά συσκευή (με Android 4.0 και πάνω). Διάβασα ότι με αυτόν τον τρόπο περνάει το Google account φυσικά, αλλά και όλες τις εφαρμογές μαζί με τα data τους, τις ρυθμίσεις, τις επαφές, τα call logs και τα sms.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αλλά και πάλι δεν είναι σαν το back up της apple. Άλλο nfc και άλλο να έχεις το back up σε ένα υπολογιστή η στο cloud και να ξέρεις ότι ότι και να συμβεί εσύ είσαι καλυμμένος. Θα πρέπει η Google κάπως να βρει έναν αντίστοιχο universal back up.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απίθανο. Πολύ πιθανό θα έλεγα. Αν έχεις κάποιον γνωστό με μπαταρία βάλε να δεις. Αλλιώς πήγαινε στο service να σου βάλουν μία άλλη μπαταρία για 5 λεπτά να δεις αν ανοίξει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αλλά και πάλι δεν είναι σαν το back up της apple. Άλλο nfc και άλλο να έχεις το back up σε ένα υπολογιστή η στο cloud και να ξέρεις ότι ότι και να συμβεί εσύ είσαι καλυμμένος. Θα πρέπει η Google κάπως να βρει έναν αντίστοιχο universal back up.

Κάτι έχει κι εκεί για προηγούμενα τηλέφωνα που δεν έχουν NFC. Της Apple δεν το γνωρίζω πως είναι για να κάνω την σύγκριση και να πω αν είναι το ίδιο ή όχι.

Σίγουρα πάντως θα είναι πιο δύσκολο με Android γιατί άλλο να αλλάξεις ένα απλό τηλέφωνο με ένα άλλο απλό τηλέφωνο της ίδιας εταιρείας κι άλλο ένα σαφώς πιο προηγμένο σε ένα άλλο ακόμα πιο προηγμένο και μάλιστα (κατά πάσα πιθανότητα) άλλης εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει κι εκεί για προηγούμενα τηλέφωνα που δεν έχουν NFC. Της Apple δεν το γνωρίζω πως είναι για να κάνω την σύγκριση και να πω αν είναι το ίδιο ή όχι.

Σίγουρα πάντως θα είναι πιο δύσκολο με Android γιατί άλλο να αλλάξεις ένα απλό τηλέφωνο με ένα άλλο απλό τηλέφωνο της ίδιας εταιρείας κι άλλο ένα σαφώς πιο προηγμένο σε ένα άλλο ακόμα πιο προηγμένο και μάλιστα (κατά πάσα πιθανότητα) άλλης εταιρείας.

Σίγουρα είναι πιο δύσκολο. Δεν το συζητάμε αυτό. Αλλά άμα τα κατάφερναν στο τέλος θα είχαμε κάτι πολύ καλό. Και η αλήθεια είναι ότι πρέπει να το προσπαθήσουν. Έτσι πάμε (πάνε) μπροστα. Είτε να βγάλουν ένα κοινό πρόγραμμα για τον υπολογιστή, πχ μέσω της Google, είτε να το κάνει η google μέσω cloud με 100% συμβατότητα, εφόσον βεβαίως και τα 2 τηλέφωνα τρέχουν Android.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα procordia για αλλαγή σε λευκό g3, είχα πάνω κάτω το ραγισμα αλλά μου είπε η κοπέλα ότι αφού υπάρχει κάτω είμαι οκ.

Περίμενα μισή ώρα και το έφτιαξε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω ενα lg g3 που οταν παταω δεξια την οθονη με λιγο παραπανω δυναμη κανει κατι σαν νερα.. Αν το παω procordia για αλλαγη οθονης ποσο καιρο περιπου κανουν?
nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω ενα lg g3 που οταν παταω δεξια την οθονη με λιγο παραπανω δυναμη κανει κατι σαν νερα.. Αν το παω procordia για αλλαγη οθονης ποσο καιρο περιπου κανουν?

 

Δεν ξερω για εσας αλλα εγω εχω κατι μερες που γλυκοκοιταω το v10

@imbalanced εξαρταται αν εχουν σε στοκ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για εσας αλλα εγω εχω κατι μερες που γλυκοκοιταω το v10

@imbalanced εξαρταται αν εχουν σε στοκ

Δεν έχει εμφανιστεί καν Ευρώπη το συγκεκριμένο ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει εμφανιστεί καν Ευρώπη το συγκεκριμένο ακόμα...

 

μωρε ναι το ξερω, αλλα δεν ειναι κακο να ονειρευεσαι τη στιγμη! :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα μου επεσε το κινητο ενω αυριο θα το πηγαινε στο service και εκανε ενα χτυπημα κατω αριστερα στο bezel λετε να εχω προβλημα με την εγγυηση ? :cry: :cry: :cry:
nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...