Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε επανεκινηση και θα φτιάξει

Μπα δεν φτιάχνει. Ούτε με Factory reset φτιάχνει, bug της lollipop είναι και δεν επηρεάζει σε κάτι το πετάει σε πολλούς

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπα δεν φτιάχνει. Ούτε με Factory reset φτιάχνει, bug της lollipop είναι και δεν επηρεάζει σε κάτι το πετάει σε πολλούς

Γενικα η lolipop εχει ενα καρο μαλ.χχ.ες. Σε μενα ας πουμε το GPS καποιες φορες κανει drop signal στα ξεκουδουνα ενω εχει ενα καρο δορυφορους κλειδωμενους και απο τι διαβασα ειναι πολυς κοσμος που παραπονιεται με λογιων λογιων μαρκες τηλεφωνων για το συγκεκριμενο θεμα ενω σε κιτκατ δουλευε αψογα.

Τι να πω εχω ψαξει και εχω δοκιμασει ενα σωρο. Το συμπερασμα που κατεληξα ειναι οτι σε λειτουργια πτησης δεν μου εκανε (ακομα κατι) τιποτα.

Αλλα μπορει να ειναι συπμτωση.

Και εννοειται για να το δεις χρειαζεται δοκιμη διοτι πχ στην ωρα μπορει να το κανει και 2-3 φορες αλλα μπορει και καθολου.

 

Να τονισω ομως οτι στοκ lolipop δεν δοκιμασα παρα μονο custom roms.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Για αφησε την να ξεφορτισει πληρως μεχρι να σου κλεισει και δοκιμασε παλι κλειστο

 

θα το δοκιμασω στην επομενη φορτιση

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η lolipop εχει ενα καρο μαλ.χχ.ες. Σε μενα ας πουμε το GPS καποιες φορες κανει drop signal στα ξεκουδουνα ενω εχει ενα καρο δορυφορους κλειδωμενους και απο τι διαβασα ειναι πολυς κοσμος που παραπονιεται με λογιων λογιων μαρκες τηλεφωνων για το συγκεκριμενο θεμα ενω σε κιτκατ δουλευε αψογα.

Τι να πω εχω ψαξει και εχω δοκιμασει ενα σωρο. Το συμπερασμα που κατεληξα ειναι οτι σε λειτουργια πτησης δεν μου εκανε (ακομα κατι) τιποτα.

Αλλα μπορει να ειναι συπμτωση.

Και εννοειται για να το δεις χρειαζεται δοκιμη διοτι πχ στην ωρα μπορει να το κανει και 2-3 φορες αλλα μπορει και καθολου.

 

Να τονισω ομως οτι στοκ lolipop δεν δοκιμασα παρα μονο custom roms.

Της αδερφής μου το s5 το έσκισε η lollipop έχει αχρηστευτει το τηλέφωνο. Πήρε την 5.0. Της γυναίκας μου το εταιρικό s4 GT-I9506 πήρε την 5.0.1 και πετάει και έχει φτιάξει και απίστευτα η αυτονομία στο δεύτερο... Στο lg g2 τίποτα ακόμα περιμένουμε άλλα μακάρι να πάρει μια και καλή 5.0.1 τρέμω με αυτά που είδα στο s5. Μετά ποιος την ακούει και το μου έκανες εδώ και σέρνεται και μπλα μπλα μπλα :p:p:p:p:p:p

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Της αδερφής μου το s5 το έσκισε η lollipop έχει αχρηστευτει το τηλέφωνο. Πήρε την 5.0. Της γυναίκας μου το εταιρικό s4 GT-I9506 πήρε την 5.0.1 και πετάει και έχει φτιάξει και απίστευτα η αυτονομία στο δεύτερο... Στο lg g2 τίποτα ακόμα περιμένουμε άλλα μακάρι να πάρει μια και καλή 5.0.1 τρέμω με αυτά που είδα στο s5. Μετά ποιος την ακούει και το μου έκανες εδώ και σέρνεται και μπλα μπλα μπλα :p:p:p:p:p:p

 

Αστα να πανε μιλαμε πολυ bagιαρικια η ατιμη.

Και γι αυτο που σου λεω κοιτα εδω να δεις τι γινεται.

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=81140

Αλλιως θα ελεγα οτι φταιει το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε μιλαμε πολυ bagιαρικια η ατιμη.

Και γι αυτο που σου λεω κοιτα εδω να δεις τι γινεται.

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=81140

Αλλιως θα ελεγα οτι φταιει το hardware.

Μακελειό....

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να σας πω και εγώ τις εντυπώσεις μου από το κινητό.. 32αρι 410 παρτίδα.

 

Οθόνη ανάλυση κάμερα τα γνωστά τα σπάνε!!! Έρχομαι από το G2 που επίσης είχε καλή κάμερα αλλά το θέμα με το focus κάνει την διαφορά παίδες κακά τα ψέμματα. Ειδικά στις νυχτερινές με φλάς που στο G2 έμενε με ανοιχτό φλας πολύ ώρα μέχρι να γίνει το σωστό focus με αποτέλεσμα να σε τυφλώνει μέχρι να κάνει την λήψη!!!

 

Πέρασα την 20h και από θέμα lag τίποτα εκτός από περιπτώσεις τύπου ανοίγω τις επαφές ή μπαίνω στο μενού που αργεί ελάχιστα χωρίς να με ενοχλεί φυσικά..

 

Αλλά όπως το περίμενα με το θέμα της μπαταρίας. Χωρίς να την έχω στρώσει ακόμα βέβαια η διαφορά με το g2 είναι τεράστια... Θα περιμένω και τις επόμενες φορτίσεις να δω πως θα πάει φυσικά και μετά θα κρίνω. Προς το παρόν το φόρτισα μια πλήρη φόρτιση 0%-100% και το ίδιο θα κάνω και σήμερα και καμία φορά ακόμα να δω πως θα πάει.. Αλλά παρατηρώ πολλά σκαμπανεύασματα ρε παίδες σε σχέση με το g2 που στο γράφημα πήγαινε ομαλά.. εδώ ανεβαίνει σε κάποιες φάσεις σας να φορτίζει ή άμα το λειτουργήσω απότομα πολύ πέφτει απότομα δεν έχει μια ομαλή πτώση... Την φωτεινότητα την έχω 30 με 35% μου φτάνει αν και στο g2 την είχα σταθερά στο 50%!!!

 

Δεν ξέρω η αλήθεια είναι με χάλασε λίγο το θέμα της μπαταρίας αρχικά σαν πρώτη εμπειρία μακάρι να στρώσει... Σκέφτομαι να πάρω την βάση ασύρματης φόρτισης όταν είμαι σπίτι απλά να το αφήνω εκεί να γεμίζει...

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο..με την μπαταρια λογω αναλυσεις στραγγιζει λιγο!!το g2 ειχε την καλυτερη μπαταρια απο ολα τα κινητα...
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο..με την μπαταρια λογω αναλυσεις στραγγιζει λιγο!!το g2 ειχε την καλυτερη μπαταρια απο ολα τα κινητα...

Δεν ειδες το Flex.

G2 x 2 ειναι στην μπαταρια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο αδελφός μου έχει G2. Κάναμε σύγκριση φωτογραφικής σε εσωτερικό χώρο στο σκοτάδι και στο σχεδόν σκοτάδι. Αν έβλεπες το αποτέλεσμα των φωτογραφιών του g3 δεν θα καταλάβαινες πως βρήκαν με flash. Στο g2 ήταν κάπως θολές, ειδικά στις άκρες.

 

Το G2 φορτίζει κάθε 2 μέρες, εμένα το G3 κάθε βράδυ στο φορτιστή. Όχι όμως πως με αφήνει μέσα στη μέρα ή με κάνει να νιώθω "άβολα". 1 βδομάδα που το έχω, στο τέλος της μέρας μου περισσεύει κάπου στο 20%-30% (οθόνη ανοικτή 3:30-4 ώρες), που σίγουρα δεν είναι αρκετό για να βγάλει και δεύτερη μέρα. Έτσι το φορτίζω. Αν κάποιος το χρησιμοποιεί σαν ταμπλέτα, για να βλέπει πολλά βίντεο στο youtube ή σαν gps ή σαν αντικατάσταση του laptop, σίγουρα θα έχει πρόβλημα. Σαν smartphone είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδες το Flex.

G2 x 2 ειναι στην μπαταρια. ;)

Τιτανας στην μπαταρια! Γενικά τηλέφωνο τα σπάει! Το έχει συνάδελφος... Το χαντακωσαν με την τιμή αλλά τώρα ώστε 300€ είναι απλά θεϊκό!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σαν smartphone είναι μια χαρά.

 

Οχι. Δεν συμφωνω καθολου. Αφενος επειδη smartphone ειναι ακριβως αυτο. Multimedia χρηση. Επειδη αναπαραχθηκε πολυ εδω μεσα για να χρυσωσουμε το χαπι, τι να το κανω το smartphone αν ειναι να μην δω βιντεο στο youtube, ή να μην βγαλω φωτο/βιντεο ή να μην το χρησιμοποιησω σαν gps επειδη θα με κρεμασει;; Αφετερου επειδη η LG περσι μια χαρα τα καταφερε και μπορουσες να το χρησιμοποιησεις το G2 σαν smartphone σαν.... tablet, σαν ο, τι θες και ολοι ειχαμε να πουμε τα καλυτερα. Οτι τα σκ*τωσε φετος και εβγαλε τη χειροτερη μπαταρια του ανταγωνισμου δεν σημαινει οτι θα πρεπει να μην το χρησιμοποιουμε και να το κοιταμε.

 

Για τον φιλο που πιστευει οτι θα στρωσει η μπαταρια, δεν θα στρωσει. Σκαμπανεβασματα θα εχει και οσο το χεις με κλειστη οθονη εχει μια χαρα συμπεριφορα. Οταν ανοιξεις 3G (κατι λεγαμε για smartphone..φανταζομαι το 3G συμπεριλμβανεται στα καθηκοντα του smartphone :rolleyes:) τοτε να περιμενεις βαρια 3+ ωρες οθονης.

 

 

Edit. Το Flex θα ηταν το επομενο κινητο μου αν ειχε card slot

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να μην δεις βιντεάκι στο youtube ρε φίλε. Απλά ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη του ανάλογα με τις ανάγκες του. Εγώ μέχρι το 75% έχω σταθερά 1:30 ώρα οθόνη. Στο 50% - 3 ώρες. Στο 30% γύρω στις 4. Δηλαδή αν το "πιέσω" μέχρι το 0 μπορεί να φτάσει κοντά στις 6! Κάθε μέρα αυτά έχω, σε μια μέρα.

 

Ανοικτό συνεχώς wifi, σχεδόν όλη μέρα σε 2g (με wifi σχεδόν παντού 3g είναι πραγματικά περιττό ελάχιστα το ανοίγω), facebook, viber, emails, σερφάρισμα, κανένα 20λεπτό παιχνίδι, καμιά φωτογραφία ή βίντεο και γενικά ότι χρειάζομαι απο ένα smartphone. Και πραγματικά έχω άνετη χρήση, χωρίς να ζορίζομαι ή να σκέφτομαι την μπαταρία.

 

Γι' λέω, αν κάποιος το προορίζει για ταμπλέτα, για αντικατάσταση του laptop ή του xbox ε ρε παιδιά πως να το κάνουμε δεν κάνει. Άλλοι το έχουν να τους κατεβάζει μέρα-νύχτα τορεντ και περιμένουν να τους βγάλει 4+ ώρες!

 

Πριν το πάρω το περίμενα πολύ χειρότερο, και δίσταζα. Διάβαζα για lag, μπαταρία, σκοτεινή οθόνη κτλ. Ευτυχώς το πήρε ένα φιλαράκι και το είδα, και τότε κατάλαβα πως όλα ήταν υπερβολικά. Προσοχή, δεν λέω πως δεν έχει θέματα. Απλά νομίζω πως δεν αξίζει τόσο θάψιμο το κινητό. Εξάλλου, αν ήταν όντως τόσο χάλια δεν θα έπαιρνε τόσα βραβεία για το 2014.

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Το 2g να υποθέσω πως είναι το αντίστοιχο Ε (ταχύτητα) το οποίο το θεωρώ τραγικά αργό, άρα<άχρηστο> για τα σημερινά δεδομένα. Κάνει πάρα πολύ ώρα να φορτώσει....

 

 

*Αν κάνω λάθος διορθωστε με

2g=E ,3g=H , 3g plus=H+

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το 2g να υποθέσω πως είναι το αντίστοιχο Ε (ταχύτητα) το οποίο το θεωρώ τραγικά αργό, άρα<άχρηστο> για τα σημερινά δεδομένα. Κάνει πάρα πολύ ώρα να φορτώσει....

 

 

*Αν κάνω λάθος διορθωστε με

2g=E ,3g=H , 3g plus=H+

 

2G = G

E = Edge aka 2,5G

3G = 3G

H = HSPA aka 3G+/3,5G

H+ = HSPA+ aka 3,75G

LTE = LTE/4G

 

Αυτό που λέει το παιδί είναι ότι είναι σε 2G με wifi. Άρα δεν αργεί τίποτα να φορτώσει καθώς χρησιμοποιεί το internet από το wifi, και ταυτόχρονα δεν πιέζει το κινητό να αλλάζει όλη την ώρα σήμα ανάμεσα σε 5 διαφορετικά modes αλλά μόνο σε 2, G και E.

Τι να το κάνεις λοιπόν το 3G??? ή το 4G??? Και εγώ αν δεν θέλω να μπώ στο internet είμαι μόνιμα σε 2G. Αν δεν είμαι σε wifi και θέλω να μπώ το γυρνάω σε 3G όσο χρειαστώ. Και κερδίζω +50% σε μπαταρία. Αξίζει να έχω από 3-4 ώρες οθόνης, 5-6 ώρες άμα το κάνω αυτό.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

2G = G

E = Edge aka 2,5G

3G = 3G

H = HSPA aka 3G+/3,5G

H+ = HSPA+ aka 3,75G

LTE = LTE/4G

 

Αυτό που λέει το παιδί είναι ότι είναι σε 2G με wifi. Άρα δεν αργεί τίποτα να φορτώσει καθώς χρησιμοποιεί το internet από το wifi, και ταυτόχρονα δεν πιέζει το κινητό να αλλάζει όλη την ώρα σήμα ανάμεσα σε 5 διαφορετικά modes αλλά μόνο σε 2, G και E.

Τι να το κάνεις λοιπόν το 3G??? ή το 4G??? Και εγώ αν δεν θέλω να μπώ στο internet είμαι μόνιμα σε 2G. Αν δεν είμαι σε wifi και θέλω να μπώ το γυρνάω σε 3G όσο χρειαστώ. Και κερδίζω +50% σε μπαταρία. Αξίζει να έχω από 3-4 ώρες οθόνης, 5-6 ώρες άμα το κάνω αυτό.

 

Καλά για το 4G δεν θα το συζητήσω... Μαρέσει που βγάλαν και 4G+ τα ταγάρια λες και θα το χρησιμοποιήσει κανένας!!!

 

Αλλά αν είσαι σε κίνηση που δεν έχεις wifi το 2g όντως είναι τραγικό παίδες να τα λέμε αυτά..Αν είσαι συνέχεια σε χώρο με wifi ξέρεις τους κωδικούς και τα σχετικά οκ αλλά είσαι συνέχεια σε ένα μέρος? Δεν νομίζω.. Είσαι στο αμάζι ακούς ένα τραγούδι και θες να δεις με το shazam πιο είναι τι κάνεις πας ρυθμίσεις βάζεις το 3g και ενεργοποιείς τα δεδομένα κτλ κτλ? Πάει το τραγούδι... Για παράδειγμα πχ..

 

Τίποτα η LG έκανε πατάτα στο G3 στο θέμα της μπαταρίας! Το λέμε όλοι δεν θα το αλλάξουμε τώρα ξαφνικά! Πριν 3 χρόνια είχα το Vodafone Smart 2 και είχα πάντα ανοιχτό το 3g δεν θα το γυρίσουμε τώρα στο 2g για να καλύψουμε τις λαλακίες της LG λες και είμαστε μέτοχοι!!!

 

Ελπίζω στο G4 να βάλουν 3500+mah γιατί δεν τους βλέπω κ εκεί να γλιτώνουν το κράξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλά για το 4G δεν θα το συζητήσω... Μαρέσει που βγάλαν και 4G+ τα ταγάρια λες και θα το χρησιμοποιήσει κανένας!!!

 

Αλλά αν είσαι σε κίνηση που δεν έχεις wifi το 2g όντως είναι τραγικό παίδες να τα λέμε αυτά..Αν είσαι συνέχεια σε χώρο με wifi ξέρεις τους κωδικούς και τα σχετικά οκ αλλά είσαι συνέχεια σε ένα μέρος? Δεν νομίζω.. Είσαι στο αμάζι ακούς ένα τραγούδι και θες να δεις με το shazam πιο είναι τι κάνεις πας ρυθμίσεις βάζεις το 3g και ενεργοποιείς τα δεδομένα κτλ κτλ? Πάει το τραγούδι... Για παράδειγμα πχ..

 

Τίποτα η LG έκανε πατάτα στο G3 στο θέμα της μπαταρίας! Το λέμε όλοι δεν θα το αλλάξουμε τώρα ξαφνικά! Πριν 3 χρόνια είχα το Vodafone Smart 2 και είχα πάντα ανοιχτό το 3g δεν θα το γυρίσουμε τώρα στο 2g για να καλύψουμε τις λαλακίες της LG λες και είμαστε μέτοχοι!!!

 

Ελπίζω στο G4 να βάλουν 3500+mah γιατί δεν τους βλέπω κ εκεί να γλιτώνουν το κράξιμο...

 

Δυστυχώς η ανάλυση της οθόνης ρουφάει την μπαταρία.... Η μόνη ένσταση μου είναι στο οτι δεν ξέρω αν τελικά είναι λάθος η επιλογή μπαταρίας ή επιλογή της οθόνης... εγώ τείνω προς το δεύτερο αν και την λατρεύω! Αν τα έβαζα σε μια ζυγαριά δηλαδή αυτονομία ή οθόνη πιστεύω θα με κέρδιζε η οθόνη δεδομένου οτι το κινητό με βγάζει μέχρι το βράδυ αλλά σχεδόν ποτέ παραπάνω και οτι σε περίπτωση που μείνω απο μπαταρία βγάζω το πίσω καπάκι και απλά κουμπώνω μια δεύτερη... Για να μην παρεξηγηθώ δεν υποστηρίζω οτι καλά έκανε η LG, εννοείται οτι θέλουμε καλύτερη αυτονομία στο G4...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά για το 4G δεν θα το συζητήσω... Μαρέσει που βγάλαν και 4G+ τα ταγάρια λες και θα το χρησιμοποιήσει κανένας!!!

 

Αλλά αν είσαι σε κίνηση που δεν έχεις wifi το 2g όντως είναι τραγικό παίδες να τα λέμε αυτά..Αν είσαι συνέχεια σε χώρο με wifi ξέρεις τους κωδικούς και τα σχετικά οκ αλλά είσαι συνέχεια σε ένα μέρος? Δεν νομίζω.. Είσαι στο αμάζι ακούς ένα τραγούδι και θες να δεις με το shazam πιο είναι τι κάνεις πας ρυθμίσεις βάζεις το 3g και ενεργοποιείς τα δεδομένα κτλ κτλ? Πάει το τραγούδι... Για παράδειγμα πχ..

 

Τίποτα η LG έκανε πατάτα στο G3 στο θέμα της μπαταρίας! Το λέμε όλοι δεν θα το αλλάξουμε τώρα ξαφνικά! Πριν 3 χρόνια είχα το Vodafone Smart 2 και είχα πάντα ανοιχτό το 3g δεν θα το γυρίσουμε τώρα στο 2g για να καλύψουμε τις λαλακίες της LG λες και είμαστε μέτοχοι!!!

 

Ελπίζω στο G4 να βάλουν 3500+mah γιατί δεν τους βλέπω κ εκεί να γλιτώνουν το κράξιμο...

 

Ε άμα είσαι στο δρόμο ναι.

Αλλά για shazam πρώτον δεν χρειάζεσαι 3g. Μια χαρά το βρίσκει και με 2g. Επίσης δεν είπα να κλείσεις δεδομένα. Ανοιχτά τα έχω πάντα. Το 2g και 3g επιλέγω ανάλογα με WiFi ή αν ας πούμε είμαι στο αυτοκίνητο.

Και δεδομένα να μην έχεις το κρατάει αυτό που άκουσε και όταν έχει Internet στο βρίσκει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το εξής ζήτημα με το G3;

Η φωτογραφία χρήστη (google account) εξαφανίστηκε από την πάνω δεξιά γωνία. Την αντικατέστησα με μια από τις φωτογραφίες του αλμπουμ. Πλεον δεν μπορώ να την καταργήσω για να επανέλθει ενδεχομένως, η αρχική (google account)

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το εξής ζήτημα με το G3;

Η φωτογραφία χρήστη (google account) εξαφανίστηκε από την πάνω δεξιά γωνία. Την αντικατέστησα με μια από τις φωτογραφίες του αλμπουμ. Πλεον δεν μπορώ να την καταργήσω για να επανέλθει ενδεχομένως, η αρχική (google account)

Καμιά ιδέα;

 

Δοκιμασε στις εφαρμογες να κανεις εκκαθαριση δεδομενων στο προγραμμα που λεει Διαχειριστης Λογαριασμου Google μηπως και αλλαξει σε στοκ

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε στις εφαρμογες να κανεις εκκαθαριση δεδομενων στο προγραμμα που λεει Διαχειριστης Λογαριασμου Google μηπως και αλλαξει σε στοκ

 

Τι άλλες συνέπειες έχει αυτή η ενέργεια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σου κανει κατι.

Εκκαθαριση δεδομενων κανεις.

Οχι διαγραφη.

 

Δεν άλλαξε κάτι. Κάποια άλλη πρέπει να είναι η λύση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...