Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια βοήθεια ακόμα...

Κατάφερα να περάσω την stocκ B535 και να ρουτάρω το τηλέφωνο με TWRP και το multi tool του VirusPlus (Μεγάλος Παίκτης!!!:respect::thanks:) και τώρα προσπαθώ να πειράξω το local.prop για να ξεφορτωθώ τα κινέζικα στον dialer και να έχω και την επιλογή για όνομα/επίθετο στην καταχώρηση νέων επαφών. Ακολουθώ τις οδηγίες από το ποστ 2551 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5732799#post5732799).

 

Αλλάζω τις παραμέτρους αλλά δεν το σώνει με τίποτα!!! Μου βγάζει " Failed saving local.prop". Τα permissions του local.prop είναι rw-r--r--

 

Τί κάνω λάθος; :cry:

 

Edit!! Τα κατάφερα με τον ES Explorer !!!:up::superman:

Edited by douglas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από περιέργεια πόσο σου κόστισε; 18 ευρώ μεταφορικά συν το ξεμπρικαρισμα από Κινέζους

 

Στο δρομο για κινα ειναι σε καμια βδομαδα 10 μερες θα ξερωκαι θα πω.

Link to comment
Share on other sites

Κολλημένος στην 6.3.1 και προσπαθώντας να βρω τρόπο να πάω στην 6.3.16 (χωρίς να χάσω data) βρήκα ότι πληκτρολογώντας στον dialer *#*#2846579#*#* εμφανίζεται ένα menu όπου η 4η επιλογή είναι Software Upgrade. Αν βάλω σε φάκελο dload το update OTA-EMUI 4.0_H60-L02-L12_6.3.1_6.3.16 θα γίνει η δουλειά ή όχι; Edited by pgia
Link to comment
Share on other sites

Κολλημένος στην 6.3.1 και προσπαθώντας να βρω τρόπο να πάω στην 6.3.16 (χωρίς να χάσω data) βρήκα ότι πληκτρολογώντας στον dialer *#*#2846579#*#* εμφανίζεται ένα menu όπου η 4η επιλογή είναι Software Upgrade. Αν βάλω σε φάκελο dload το update OTA-EMUI 4.0_H60-L02-L12_6.3.1_6.3.16 θα γίνει η δουλειά ή όχι;

 

 

Δε νομιζω να γίνει το Update. Παντως δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.

OnePlus 12 16-512GB Green

Link to comment
Share on other sites

Κολλημένος στην 6.3.1 και προσπαθώντας να βρω τρόπο να πάω στην 6.3.16 (χωρίς να χάσω data) βρήκα ότι πληκτρολογώντας στον dialer *#*#2846579#*#* εμφανίζεται ένα menu όπου η 4η επιλογή είναι Software Upgrade. Αν βάλω σε φάκελο dload το update OTA-EMUI 4.0_H60-L02-L12_6.3.1_6.3.16 θα γίνει η δουλειά ή όχι;

 

για να πας σε 6.3.16 θα πρέπει να κάνεις ρολμπακ σε 6.2.1 από την 6.3.1 που είσαι. Δε γνωρίζω γιατί δε γίνεται με το ΟΤΑ που λες, κι εγώ είχα το ίδιο θέμα και όλοι λένε ότι μόνο έτσι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 6.3.1 και θέλω να γυρίσω στην 6.2.1. με σκοπό να το αναβαθμίσω στην 6.3.16.

 

Έτσι λοιπόν έφτιαξα στην SD κάρτα ένα φάκελο dload, έβαλα εκει το H60_EMUI3.1_Android5.1_6.2.1.zip κάνοντας το rename σε update.zip.

Κλείνω την συσκευή, ξεκινάω με 3Κ, εμφανίζεται ο κύκλος EMUI και άμεσα δείχνει ότι ξεκινάει κάποιο update (πριν βάλω την SD) φτάνει μέχρι 5% και βγάζει μήνυμα failed, reboot device.

 

Προσπάθησα να βάλω την SD λίγο νωρίτερα, όταν σβήνει το σήμα honor και λίγο πριν εμφανιστεί το EMUI αλλά κάνει το ίδιο.

 

Στον εσωτερικό χώρο της συσκευής και στους φακέλους dload, dload_ota, HwOUC δεν υπάρχει κάποιο αρχείο.

 

Κάνω κάπου λάθος;

 

Αν βάλω το update.zip στον εσωτερικό χώρο της συσκευής στον dload φάκελο είναι το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 6.3.1 και θέλω να γυρίσω στην 6.2.1. με σκοπό να το αναβαθμίσω στην 6.3.16.

 

Έτσι λοιπόν έφτιαξα στην SD κάρτα ένα φάκελο dload, έβαλα εκει το H60_EMUI3.1_Android5.1_6.2.1.zip κάνοντας το rename σε update.zip.

Κλείνω την συσκευή, ξεκινάω με 3Κ, εμφανίζεται ο κύκλος EMUI και άμεσα δείχνει ότι ξεκινάει κάποιο update (πριν βάλω την SD) φτάνει μέχρι 5% και βγάζει μήνυμα failed, reboot device.

 

Προσπάθησα να βάλω την SD λίγο νωρίτερα, όταν σβήνει το σήμα honor και λίγο πριν εμφανιστεί το EMUI αλλά κάνει το ίδιο.

 

Στον εσωτερικό χώρο της συσκευής και στους φακέλους dload, dload_ota, HwOUC δεν υπάρχει κάποιο αρχείο.

 

Κάνω κάπου λάθος;

 

Αν βάλω το update.zip στον εσωτερικό χώρο της συσκευής στον dload φάκελο είναι το ίδιο;

 

Δε γίνεται να πας πίσω σε έκδοση με απλό φλας, πρέπει να περάσεις αρχείο rollback. Αν δυσκολεύεσαι να το βρεις πες μου να κάνω μια αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να πας πίσω σε έκδοση με απλό φλας, πρέπει να περάσεις αρχείο rollback. Αν δυσκολεύεσαι να το βρεις πες μου να κάνω μια αναζήτηση.

 

Αν εννοείς το H60-L02-L12_EMUI4.0_2_EMUI3.1 το έχω, Βάζω δηλαδή πρώτα αυτό με 3Κ και μετά την 6.2.1 με 3Κ ξανά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.το κινητό μου φοράει αυτη την ρομhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160619/dc5cf085e360ae3b3bdf7cb5446b9741.jpg πηγα στην εφαρμογή hi care Και μου έχει αυτο το updatehttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160619/c370beb74c51e696a7f6a45c109e65ba.jpg στην επιλογή του τηλέφωνου δεν μου εχει να κατεβάσω το νεο update.να το κάνω απο εκει η να περιμένω να μου έρθει ΟΤΑ?

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Huawei Mate 10 Pro [bLA-L29]
Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/folderview?id=0ByQQKrZjTB9lfnpEQnBiQ3BDVjlwTlVBRjUtbmZ2ak96U2pCNERuYTdBYzFxaHdLeXJLRDg&usp=sharing&tid=0ByQQKrZjTB9laXF5cXNHM0E1SEU .... Εψαξες παντου;Η Rom ειναι η iδια και για τα δυο μοντελα L02 και L12.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2317790 Κατεβασε το και φροντισε να χεις δημιουργησει εναν φακελο που να χει μεσα το cmd και το recovery.img ωστε οταν θα τρεξεις την εντολη να βρει το αρχειο.

 

γεια σου και παλι.το μονο που καταφερα ειναι να περασω αυτο TWRP με το multi tool του VirusPlus ξεκιναει αλλα οποια ρομ και να βαλω ζιπαρισμενη λεει παντα failed.κατι δεν κανω σωστα παλι ε.δεν μπορω να καταλαβω γιατι μπαινει μονο στο ρεκοβερυ αυτο και στα αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 6.3.1 και θέλω να γυρίσω στην 6.2.1. με σκοπό να το αναβαθμίσω στην 6.3.16.

 

Έτσι λοιπόν έφτιαξα στην SD κάρτα ένα φάκελο dload, έβαλα εκει το H60_EMUI3.1_Android5.1_6.2.1.zip κάνοντας το rename σε update.zip.

Κλείνω την συσκευή, ξεκινάω με 3Κ, εμφανίζεται ο κύκλος EMUI και άμεσα δείχνει ότι ξεκινάει κάποιο update (πριν βάλω την SD) φτάνει μέχρι 5% και βγάζει μήνυμα failed, reboot device.

 

Προσπάθησα να βάλω την SD λίγο νωρίτερα, όταν σβήνει το σήμα honor και λίγο πριν εμφανιστεί το EMUI αλλά κάνει το ίδιο.

 

Στον εσωτερικό χώρο της συσκευής και στους φακέλους dload, dload_ota, HwOUC δεν υπάρχει κάποιο αρχείο.

 

Κάνω κάπου λάθος;

 

Αν βάλω το update.zip στον εσωτερικό χώρο της συσκευής στον dload φάκελο είναι το ίδιο;

 

Με το που βγαίνει ο κυκλος και πριν φτάσει στο 5% βαζεις γρηγορα την sd.Εννοειται πως έχεις κάνει unzip την 6.2.1. και το UPDATE. APP το χεις στον φάκελο dload.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν εννοείς το H60-L02-L12_EMUI4.0_2_EMUI3.1 το έχω, Βάζω δηλαδή πρώτα αυτό με 3Κ και μετά την 6.2.1 με 3Κ ξανά;

 

Οχι βέβαια. Με τοπικη ενημέρωση περνας πρώτα το H60-L02-L12_EMUI4.0_2_EMUI3.1 και μετα την 6.2.1.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γεια σου και παλι.το μονο που καταφερα ειναι να περασω αυτο TWRP με το multi tool του VirusPlus ξεκιναει αλλα οποια ρομ και να βαλω ζιπαρισμενη λεει παντα failed.κατι δεν κανω σωστα παλι ε.δεν μπορω να καταλαβω γιατι μπαινει μονο στο ρεκοβερυ αυτο και στα αλλα τιποτα

 

 

 

Ακολουθησε τις οδηγιες απο #9247 χρησιμοποιώντας τον δεύτερο τρόπο.

OnePlus 12 16-512GB Green

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία και μόνο να αναφέρω πως το επανέφερα από την 6.3.1 στην 6.2.1

 

1) Αποσυμπίεσα το H60-L02-L12_EMUI4.0_2_EMUI3.1 σε φάκελο dload στην sd κάρτα.

2) Στον dialer πληκτρολόγησα *#*#2846579#*#*, από εκεί την επιλογή 4. Software Upgrade. Το κινητό κάνει restart και κάνει με επιτυχία την εγκατάσταση (EMUI κύκλος) πολύ γρήγορα.

3) Στην συνέχεια αποσυμπίεσα το H60_EMUI3.1_Android5.1_6.2.1 στον φάκελο dload στην sd κάρτα

4) Τερματισμός της συσκευής και εκκίνηση-εγκατάσταση με 3K

5) Μετά την εγκατάσταση και την επανεκκίνηση είχα εγκατεστημένη την 6.2.1 (Πήρε πάρα πολύ χρόνο, ειδικά μετά την επανεκκίνηση έβλεπα το Logo honor 10-15 λεπτά.)

 

Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο η εγκατάσταση του H60-L02-L12_EMUI4.0_2_EMUI3.1 και αν έκανε κάτι. Εννοώ μήπως δεν ήταν απαραίτητο και γινόταν η εγκατάσταση της 6.2.1 ακολουθώντας τα βήματα 3,4,5.

 

Αν πάω τώρα στην 6.3.16 με το OTA-EMUI 4.0_H60-L02-L12_6.2.1_6.3.1 θα μπορέσω στην συνέχεια να το αναβαθμίζω σε μεγαλύτερες εκδόσεις ή θα λείπει πάλι το local update από το menu;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο η εγκατάσταση του H60-L02-L12_EMUI4.0_2_EMUI3.1 και αν έκανε κάτι. Εννοώ μήπως δεν ήταν απαραίτητο και γινόταν η εγκατάσταση της 6.2.1 ακολουθώντας τα βήματα 3,4,5.

 

Αν πάω τώρα στην 6.3.16 με το OTA-EMUI 4.0_H60-L02-L12_6.2.1_6.3.1 θα μπορέσω στην συνέχεια να το αναβαθμίζω σε μεγαλύτερες εκδόσεις ή θα λείπει πάλι το local update από το menu;

 

 

Ναι θα λειπει και θα πρέπει να το περασεις εσυ.

OnePlus 12 16-512GB Green

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και παλι.το μονο που καταφερα ειναι να περασω αυτο TWRP με το multi tool του VirusPlus ξεκιναει αλλα οποια ρομ και να βαλω ζιπαρισμενη λεει παντα failed.κατι δεν κανω σωστα παλι ε.δεν μπορω να καταλαβω γιατι μπαινει μονο στο ρεκοβερυ αυτο και στα αλλα τιποτα

 

δεν κανει κατι πατωντας τα 3κ .το μονο που καταφερα ειναι να μπαινει σε ρεκοβερυ εμυι 4 TWRP 2,0,7,8 αλλα ολα τα ζιπ που δοκιμασα για ινσταλλ βγαζουν failed και απο την αλλη μονο αυτο το ρεκοβερυ βλεπει.αν μπορεις στειλε μου πιο αναλυτικες οδηγιες.σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δεν κανει κατι πατωντας τα 3κ .το μονο που καταφερα ειναι να μπαινει σε ρεκοβερυ εμυι 4 TWRP 2,0,7,8 αλλα ολα τα ζιπ που δοκιμασα για ινσταλλ βγαζουν failed και απο την αλλη μονο αυτο το ρεκοβερυ βλεπει.αν μπορεις στειλε μου πιο αναλυτικες οδηγιες.σε ευχαριστω

 

 

 

Βαλε το recovery.img της Rom που έβαλες...της 6.6.1 αν θυμαμαι καλα;

Το recovery θα το βρεις χρησιμοποιώντας το Huawei Update extractor.

OnePlus 12 16-512GB Green

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το recovery.img της Rom που έβαλες...της 6.6.1 αν θυμαμαι καλα;

Το recovery θα το βρεις χρησιμοποιώντας το Huawei Update extractor.

 

εχω περασει τοσες τωρα που δεν θυμαμαι ποια ειχα βαλει τελικα.μπορω να το δω καπως ποια εχει τωρα μεσα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω περασει τοσες τωρα που δεν θυμαμαι ποια ειχα βαλει τελικα.μπορω να το δω καπως ποια εχει τωρα μεσα

 

μολισ καταφερα κ μπηκα και εκανα wipe

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιον μπορεί να βοηθήσει:

Μετά από προσπάθεια αναβάθμισης το κινητό κόλλησε και όποια επανεκκίνηση κι αν έκανα κολλάει στον οθόνη "Honor".Υπάρχει κάπου εντός Ελλάδας που μπορούν να το ξεκολλήσουν; Το τηλέφωνο είναι επαγγελματικό και το πρόβλημα επείγον!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιον μπορεί να βοηθήσει:

Μετά από προσπάθεια αναβάθμισης το κινητό κόλλησε και όποια επανεκκίνηση κι αν έκανα κολλάει στον οθόνη "Honor".Υπάρχει κάπου εντός Ελλάδας που μπορούν να το ξεκολλήσουν; Το τηλέφωνο είναι επαγγελματικό και το πρόβλημα επείγον!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Χωρίς απώλεια δεδομένων δε νομίζω να μπορεί κάποιο κατάστημα. Πιο πολύ τύχη έχεις με κάποιο από τα παιδιά εδώ που έχουν περάσει τόσες ώρες πάνω από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς απώλεια δεδομένων δε νομίζω να μπορεί κάποιο κατάστημα. Πιο πολύ τύχη έχεις με κάποιο από τα παιδιά εδώ που έχουν περάσει τόσες ώρες πάνω από το κινητό.

Δεν έχω θέμα , φτάνει κάποιος να προσπαθήσει.

Είμαι εν αναμονή, ελπίζοντας πως κάποιος θα έχει τη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας πληροφορίες. Ακριβές μοντέλο. Έκδοση που ήσουν. Έκδοση που προσπάθησες να πας. Τι ρικάβερι έχεις. Δοκίμασες unbrick με multitool?
Link to comment
Share on other sites

Για όσους βρίσκονται στην 6.3.16 (ίσως να πιάνει και στην 6.3.1) μπορούν να αναβαθμιστούν αυτόματα στις επόμενες εκδόσεις βάζοντας ένα κινέζικο proxy στις ρυθμίσεις του WLAN. Κατεβάζεις το update (ίσως χρειαστεί να πατήσουμε 4-5 φορές για να αναζητήσει το update) και αφού ολοκληρωθεί η λήψη αφαιρούμε από τις ρυθμίσεις τον proxy, η αναβάθμιση ολοκληρώνεται κανονικά.

 

Proxy δοκιμάζουμε από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολογεις google και κατεβάζεις την εφαρμογη με το ανθρωπακι.

Για τον συγχρονισμό ημερολογίου αυτη με τα πρασινα τετράγωνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πιεσε με τα δυο δάχτυλα (σαν σμικρυνση) την οθονη και κατω δεξια επιλέγεις τα περισσότερα. Εκει πας εικονίδια εφαρμογων σηματων και απενεργοποιεις οτι θες.

αν και δεν βρηκα κατι που να το κανει αυτο, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας πληροφορίες. Ακριβές μοντέλο. Έκδοση που ήσουν. Έκδοση που προσπάθησες να πας. Τι ρικάβερι έχεις. Δοκίμασες unbrick με multitool?

 

Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες για τη συσκευή. Ούτε είμαι τόσο εξικειωμένος με την υψηλή τεχνολογία. Μπορώ όμως να τη στείλω όπου χρειάζεται να δοκιμάσει όποιος μπορεί στην Αθήνα καταρχήν, αλλά και όπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν βρηκα κατι που να το κανει αυτο, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

 

Εαν πληκτρολόγησεις Google sync;

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12 16-512GB Green

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...