Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα. εχω ενα σοβαρο προβλημα με το κινητο μου κ δεν μπορω με τιποτα να το λυσω. ''brom error sdl get dram setting fail (5054)'' δεν μπορω να το απαναφερω με τιποτα... καμια βοηθεια?

 

Φίλε δεν έχω ιδιαίτερη ιδέα από φλασαρίσματα, αλλά από ένα google search που έκανα για αυτό το error, μου βγάζει το παρακάτω:

"Message: BROM ERROR S_DL_GET_DRAM_SETTINGS_FAIL (5054) please check your load matches your target which is to be downloaded Meaning: The files you're trying to flash do not belong to or are not compatible with the phone you're trying to flash them to Solution: * Ensure you're using the correct files. If you're sure they are, then try formatting before flashing again"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο το διαβασα κ εγω. το θεμα ειναι πως μαλλον εσβησα το preloader κ δεν μπορω να φλασαρω με τιποτα το κινητο.

 

Φίλε τι να σου πω, μακάρι να ήξερα, αλλά δυστυχώς δεν έχω ιδέα... Περίμενε λίγο μήπως απαντήσει κανένας από αυτούς που έχουν ασχοληθεί με το αντικείμενο... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να το φλασαρεις με spflashtools ρίξε μια ματια στο λήμα του coolpad f1 κ εκεί τα παιδιά στην πρωτη σελιδα έχουν εναν οδηγό που αναφέρουν το περασμα ρομς με πρόγραμμα της coolpad.....Εσύ με ποιο τροπο προσπάθησες να περάσεις τη Ρομ;
Link to comment
Share on other sites

αυτο το διαβασα κ εγω. το θεμα ειναι πως μαλλον εσβησα το preloader κ δεν μπορω να φλασαρω με τιποτα το κινητο.

 

Δοκίμασε το scatter file να το βάλεις στον εξής φάκελο: CM-AOSP v2.3.4.zip\system\bin

και το recovery.img στον φακελο: CM-AOSP v2.3.4.zip

 

Προσπάθησε να κάνεις ξανά την ίδια διαδικασία στο SP Flash Tools:

Βάλε Mode MOTA SIU Like

(ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Πάντα ξετικάρουμε το preloader) και έχε όλες τις όλες τις άλλες επιλογές τικαρισμένες.

Όταν τικάρεις όλες τις επιλογές δες αν δεξιά εκεί που γράφει Location τα αρχεία έχουν βρεί την σωστή διαδρομη μέσα στην rom. Αυτό θα το καταλάβεις αν γράφει κάτι τέτοιο : C:\CM-AOSP v2.3.4.zip\system\bin

 

Η διαδικασία είναι όπως την ξέρεις απλά κάνε επιπλέον τα παραπάνω και ξαναδοκίμασε. Και πες μας τι έγινε :)

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους....τελικα το εσπασα και το τζαμι απο το 7320 ....το εχει αλλαξει κανεις γιατι περιμενω να παραλαβω και να το αλλαξω..μη βρισκοντας τιποτα στο ιντερνετ για αλλαγη τζαμιου 7320.
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα αυτο που λες κ εχω δεν αωαγνωριζει καποια ρομ...

 

Βρήκα ένα παλιό backup θα σου το στείλω στο email μόλις ανέβει στο OneDrive να το δοκιμάσεις. Τωρα recovery image θα βάλεις αυτό που βρίσκεται μέσα στο backup που θα σου στείλω.

 

Δεν ξέρω ποια rom είναι ακριβώς αλλά δεν μας νοιάζει αφού έτσι κ αλλιώς μετά θα την αλλάξεις, αρκεί να ανοίξει το κινητό.

 

edit: Κατέβασε και την official rom σε περίπτωση που δεν πιάσει το backup που θα σου στείλω και μετά αν είναι την αλλάζουμε https://yadi.sk/d/XWjG0_TtdxKKp

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα καθαρό backup της AOSP 2.3.4 ή της AOSP 2.3.3d?

 

Ήρθε στα χέρια μου ένα coolpad 7320 και προσπαθώ να το φτιάξω καθώς δεν δουλεύει καθόλου.

Ευχαριστώ :)

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα καθαρό backup της AOSP 2.3.4 ή της AOSP 2.3.3d?

 

Ήρθε στα χέρια μου ένα coolpad 7320 και προσπαθώ να το φτιάξω καθώς δεν δουλεύει καθόλου.

Ευχαριστώ :)

Τι εννοείς καθαρό backup? Το αρχικό zip της ρομ σου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω το κινητό περίπου 1 χρόνο με την rom που είχε από τη μάνα του (0.28).

ήρθε όμως ο καιρός να την αλλάξω.

αυτό που με νοιάζει καταχρήν είναι να είναι ελαφριά και σταθερή.

Οι πρότασή σας είναι να βάλω την AOSP 2.3.4 ή την AOSP 1.0 ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω το κινητό περίπου 1 χρόνο με την rom που είχε από τη μάνα του (0.28).

ήρθε όμως ο καιρός να την αλλάξω.

αυτό που με νοιάζει καταχρήν είναι να είναι ελαφριά και σταθερή.

Οι πρότασή σας είναι να βάλω την AOSP 2.3.4 ή την AOSP 1.0 ?

Εγώ είχα την 2.3.3 και τώρα την 2.3.4 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα την 2.3.3 και τώρα την 2.3.4 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το πρόβλημα που πλέον έχω με τη μανήσια είναι ότι πλέον το 1GB που έχει το κινητό συνεχώς φτάνει στο όριό της με αποτέλεσμα να αρχίζει τα μικρό κόλλήματα, την αργοπορία κλπ, οπότε αναγκάζομαι συχνά να κάνω reboot.

Άρα θέλω μια ελαφριά αλλά και σταθερή και τίποτε άλλο ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς καθαρό backup? Το αρχικό zip της ρομ σου κάνει?

Θέλω ένα backup πχ μέσω MobileUncle καθώς δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση της rom με τον συνηθισμένο τρόπο. Ζήτησα καθαρό για να μην μου στείλετε καταλάθος προσωπικά σας δεδομένα :)

 

Καλησπέρα,

 

Οι πρότασή σας είναι να βάλω την AOSP 2.3.4 ή την AOSP 1.0 ?

Πιστεύω η AOSP 2.3.4 είναι ίσως η πιο σταθερή και ελαφριά.

 

Το πρόβλημα που πλέον έχω με τη μανήσια είναι ότι πλέον το 1GB που έχει το κινητό συνεχώς φτάνει στο όριό της με αποτέλεσμα να αρχίζει τα μικρό κόλλήματα, την αργοπορία κλπ, οπότε αναγκάζομαι συχνά να κάνω reboot.

Άρα θέλω μια ελαφριά αλλά και σταθερή και τίποτε άλλο ιδιαίτερο.

 

Υπάρχει λύση και για αυτό, εγώ χρησιμοποίησα το Swapper https://play.google.com/store/apps/details?id=org.azasoft.free.swapper και έδωσε μια ανάσα μεγαλύτερη, ειδικά στο chrome. Επιλέξτε ένα partition 256Mb/512Mb στην εσωτερική μνήμη εκτός και αν έχετε πιο γρήγορη μνήμη sd και το βάλετε εκεί.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λύση και για αυτό, εγώ χρησιμοποίησα το Swapper https://play.google.com/store/apps/details?id=org.azasoft.free.swapper και έδωσε μια ανάσα μεγαλύτερη, ειδικά στο chrome. Επιλέξτε ένα partition 256Mb/512Mb στην εσωτερική μνήμη εκτός και αν έχετε πιο γρήγορη μνήμη sd και το βάλετε εκεί.

 

Τι ακριβώς κάνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς κάνει αυτό;

 

Από τον δημιουργό του:

So what is Swap?

 

A swap file allows an operating system to use hard disk space to simulate extra memory. When the system runs low on memory, it swaps a section of RAM that an idle program is using onto the hard disk to free up memory for other programs. Then when you go back to the swapped out program, it changes places with another program in RAM. This causes a large amount of hard disk reading and writing that slows down your computer considerably.

 

I can say Swap file is like Virtual Memory on your PC.

 

Υπάρχουν και άλλες παρόμοιες εφαρμογές, δες ποια σου κάνει/βοηθάει περισσότερο :)

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εννοείται έχω το ίδιο θέμα με τη μαμίσια rom, αλλά εντάξει το clean master ανα διαστήματα κάνει καλή δουλειά στο να κρατάει το κινητό με κάποια μικροκολλήματα βέβαια usable... Reboot πάντως για τέτοιο λόγο δεν έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ... Το σκέφτομαι και εγώ btw να βάλω custom rom, αλλά όποτε λέω να το κάνω, στο τέλος βαριέμαι και το παρατάω... :p

 

Βillator, μήπως έχεις καμιά ιδέα αν έχουν λυθεί τα προβλήματα με την Kitkat που ανέφερες παλίοτερα; Thanks... :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εννοείται έχω το ίδιο θέμα με τη μαμίσια rom, αλλά εντάξει το clean master ανα διαστήματα κάνει καλή δουλειά στο να κρατάει το κινητό με κάποια μικροκολλήματα βέβαια usable... Reboot πάντως για τέτοιο λόγο δεν έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ... Το σκέφτομαι και εγώ btw να βάλω custom rom, αλλά όποτε λέω να το κάνω, στο τέλος βαριέμαι και το παρατάω... :p

 

Βillator, μήπως έχεις καμιά ιδέα αν έχουν λυθεί τα προβλήματα με την Kitkat που ανέφερες παλίοτερα; Thanks... :)

 

Δεν είναι και καμία τεράστια διαδικασία να το αλλάξεις :P Μια απόφαση είναι...

Δες εδώ πέρα, γράφουν διάφορα αλλά έχει καιρό που σταμάτησα να το παρακολουθώ μιας και δεν έχω το κινητό πλέον https://www.facebook.com/groups/564186340349344/

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και καμία τεράστια διαδικασία να το αλλάξεις :P Μια απόφαση είναι...

Δες εδώ πέρα, γράφουν διάφορα αλλά έχει καιρό που σταμάτησα να το παρακολουθώ μιας και δεν έχω το κινητό πλέον https://www.facebook.com/groups/564186340349344/

 

Nαι I know, βασικά δε βαριέμαι τη διαδικασία αυτή καθ' αυτή, αλλά τα procedures πριν και μετά (back up εφαρμογές, restore κλπ)... :p

 

Τhanks για το link, θα μπω να δω... :)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έπεσε κάτω και η οθόνη έσπασε.

Δεν μπορώ να βρω πουθενά ανταλλακτικό, μήπως έχει άλλη κωδική ονομασία;

Αλλάζει εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έπεσε κάτω και η οθόνη έσπασε.

Δεν μπορώ να βρω πουθενά ανταλλακτικό, μήπως έχει άλλη κωδική ονομασία;

Αλλάζει εύκολα;

 

Η ονομασία του κινητού είναι Coolpad 7320. Ανταλακτικά υπάρχουν αν ψάξεις (πχ http://www.aliexpress.com/item/Full-LCD-Display-Touch-Screen-Digitizer-glass-panel-ForCoolpad-7320-Black-Replacement-Tools/32236261337.html?aff_platform=aaf&aff_trace_key=37384136792926712&sk=znEEIiQ3F%3A&cpt=1430852087341)

 

Ψάξε στο google για να δεις από που να το αγοράσεις https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=coolpad+7320+Digitizer++

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Τις τελευταιες δυο μερες το κινητο δεν βλεπει το ρουτερ του σπιτιου ενώ όλα τα αλλα γυρω γυρω τα βλεπει.Μου λεει ότι είναι εκτος εμβελειας.Εκανα reset στο ρουτερ αλλαξα καναλι αλλαξα ρουτερ αλλαξα rom στο κινητο τιποτα.Καμμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Τις τελευταιες δυο μερες το κινητο δεν βλεπει το ρουτερ του σπιτιου ενώ όλα τα αλλα γυρω γυρω τα βλεπει.Μου λεει ότι είναι εκτος εμβελειας.Εκανα reset στο ρουτερ αλλαξα καναλι αλλαξα ρουτερ αλλαξα rom στο κινητο τιποτα.Καμμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?

 

Αυτό δεν γίνεται...:)

 

Δες τις ρυθμίσεις του router σου, το κινητό σου εφόσον βλέπει δίκτυα που βρίσκονται πιο μακρυά σίγουρα δεν έχει πρόβλημα.

Άδικα άλλαξες rom, βασικά δεν είχε νόημα. Το πρόβλημα είναι αλλού και άδικα επικεντρώνεσαι στο κινητό.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεμα ειναι οτι μεχρι πριν δυο μερες δεν υπηρχε προβλημα.Ξαφνικα εγινε αυτο

 

Επιμένω ότι δεν φταίει το κινητό. Το πιθανότερο φταίει το router και οι ρυθμίσεις του. Πρέπει να ξεκινήσεις από εκεί την αναζήτηση σου.

 

Ο λόγος μπορεί να είναι από firmware update του router μέχρι και λόγω κάποιου προγράμματος που απλά άλλαξε τις ρυθμίσεις σου στο router. Αν το κινητό είχε πρόβλημα δεν θα συνδεόταν πουθενά και δεν θα έβλεπε κανένα δίκτυο. Οπότε ξεκίνα από το router σου ;)

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...