Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. :)

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας, αν έχει κάποιος ιδέα. Ένας φίλος μου έχει το 7320 και σήμερα εκεί που μιλούσε με κάποιον το κινητάκι έσβησε και από τότε δεν ανάβει. Η μπαταρία μάλιστα, εκείνη την ώρα ήταν σχεδόν γεμάτη. Του πρότεινα να κάνει τα βασικά που μου ήρθαν στο μυαλό άμεσα, δηλαδή να βγάλει για λίγο τη μπαταρία, να την ξαναβάλει και να το βάλει πάλι στο φορτιστή και να δοκιμάσει αν ανάβει... Δυστυχώς κανένα αποτέλεσμα. Επίσης όταν το έχει στο φορτιστή δεν ανάβει ούτε το led πάνω, ούτε προφανώς δείχνει κάτι η οθόνη... Σε μένα δεν έχει τύχει ποτέ κάτι ανάλογο (με κανένα κινητό που είχα), ούτε έχω δει κάτι αντίστοιχο για το 7320 εδώ. Μήπως έχει να προτείνει κανείς κάτι ή να του πω να συνεννοηθεί με το Vickmall από όπου το πήρε, για το τι προβλέπεται για εγγύηση κλπ...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Billator να εισαι καλά, έχεις βοηθήσει πάρα πολύ.

 

Αν και ειναι νωρις ακόμα για ασφαλή συμπεράσματα, ειμαι πολύ ευχαριστημένος με την CM-AOSP v2.3.4, αν θα έπρεπε να πω τι μου λειπει από την μαμά ρομ, ειναι η ευκολία του dialer με τα δυο κουμπιά, ένα για κάθε sim με το χρώμα της, καθώς επίσης και το quick dialer όπου σε ένα κουμπι αντιστοιχούσες όχι μόνο ποιον θα καλεί αλλά και προκαθορισμένα από ποιά sim. Προσάθησα να εγκαταστήσω τα CP_dial.apk και CP_Quickdial.apk εχοντάς τα τραβηξει από backup που ειχα πάρει στην μαμά ρομ αλλά δεν εγκαθίστανται στην custom rom. Μαζι με τα .apk υπάρχουν και αντιστοιχα .odex, μπορύσα να κάνω κάτι με αυτά? Στο παρελθόν ειχα δοκιμάσει να εγκαταστήσω τον dialer του 7320 σε ένα F1 με μαμά ρομ, πάλι χωρίς επιτυχία.

 

Σε αυτήν κατεβάζεις την μπαρα ειδοποιήσεων και διαλέγεις κάθε φορά με ποιο νούμερο θες να πάρεις τηλέφωνο. Προσωπικά το έχω στην επιλογή "Πάντα ερώτηση" για να διαλέγω ακριβώς πριν πάρω τηλέφωνο, με βολεύει περισσότερο γιατί κάνω λιγότερα λάθη :P

Αν το χρησιμοποιήσεις με το "πάντα ερώτηση" και βάλεις quick dialer με ένα κλικ παραπάνω διαλέγεις με ποιο θες να πάρεις τηλέφωνο.

Στείλε μου σε πμ να τα δοκιμάσω (ανέβασε τα δλδ κάπου και στείλε μου link) να δω αν μπορώ να κάνω κάτι για να μπαίνουν.

 

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας, αν έχει κάποιος ιδέα.

 

SP Flash Tools και προσπάθεια εγκατάστασης της μαμας rom εφόσον λειτουργήσει. Κατά 99% δουλεύει ακόμα το κινητό. Εμένα πέρασε τα πάνδεινα και δεν δείχνει ούτε ένα σημάδι κούρασης.

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Βillator ευχαριστώ για την απάντηση, να σαι καλά.

Μήπως υπάρχει κάπου εδώ ή αλλού κάποιος οδηγός για το πως χρησιμοποιείται αυτό το Sp Flash tools;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κάνω deodex εφαρμόζοντας την παρακάτω μέθοδο:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2213235

 

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε μια χαρά, τo τελικό apk όμως συνεχίζει να μην εγκαθίσταται. Ισως κάτι γίνεται με το signing του πακέτου. :dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Βillator ευχαριστώ για την απάντηση, να σαι καλά.

Μήπως υπάρχει κάπου εδώ ή αλλού κάποιος οδηγός για το πως χρησιμοποιείται αυτό το Sp Flash tools;

 

Για ριξε μια ματιά εδώ... Λίγο παλιό αλλά οι βασικές οδηγίες είναι ίδιες και για τη καινουρια εκδοση του SP Flash tools..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματιά εδώ... Λίγο παλιό αλλά οι βασικές οδηγίες είναι ίδιες και για τη καινουρια εκδοση του SP Flash tools..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

By the way ψιλοπερίεργη μου φαίνεται η διαδικασία, ελπίζω να μην κάνω κάνα λάθος και πάει άχρηστο τελείως το κινητό... χεχε

Όπως και να έχει ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

By the way ψιλοπερίεργη μου φαίνεται η διαδικασία, ελπίζω να μην κάνω κάνα λάθος και πάει άχρηστο τελείως το κινητό... χεχε

Όπως και να έχει ευχαριστώ! :)

 

Δεν παθαίνει τίποτα μην ανησυχείς... Αν έχεις κάποιο πρόβλημα εδώ είμαστε να βοηθήσουμε! ;)

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

2) Το κινητό να βλέπει την SD ως internal memory εδώ ως external εδώ.

Το κάνουμε εγκατάσταση από recovery mode φυσικά.

 

δεν κατεβαζει τα αρχεια... ενα exe μονο στελνει το οποιο ειναι downloader προγραμμα κλπ... μπορεις να μου στειλεις ή να τα ανεβασεις εδω απτο σκληρο σου ? εβαλα την 2.3.4 και δουλευουν ολα μια χαρα επιτελους !!!!! μονο τις καρτες βλεπει αναποδα κ δεν το θελω

Link to comment
Share on other sites

2) Το κινητό να βλέπει την SD ως internal memory εδώ ως external εδώ.

Το κάνουμε εγκατάσταση από recovery mode φυσικά.

 

δεν κατεβαζει τα αρχεια... ενα exe μονο στελνει το οποιο ειναι downloader προγραμμα κλπ... μπορεις να μου στειλεις ή να τα ανεβασεις εδω απτο σκληρο σου ? εβαλα την 2.3.4 και δουλευουν ολα μια χαρα επιτελους !!!!! μονο τις καρτες βλεπει αναποδα κ δεν το θελω

 

Ελα τώρα δεν είναι επιστήμη :p Δεν κατεβάζεις κανένα .exe αλλά το αρχείο zip κατευθείαν

1)http://prntscr.com/6ifq2z

2)http://prntscr.com/6ifqgr

3)http://prntscr.com/6ifqvd

Και κατέβηκε..Εχω θέμα με το internet και δεν μπορώ να κάνω upload ακόμα και τόσο μικρά αρχεία. Αύριο θα μπορώ.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Ελα τώρα δεν είναι επιστήμη :p Δεν κατεβάζεις κανένα .exe αλλά το αρχείο zip κατευθείαν

1)http://prntscr.com/6ifq2z

2)http://prntscr.com/6ifqgr

3)http://prntscr.com/6ifqvd

Και κατέβηκε..Εχω θέμα με το internet και δεν μπορώ να κάνω upload ακόμα και τόσο μικρά αρχεία. Αύριο θα μπορώ.

 

οκ, το πηρα. πρεπει να εισαι επιστημονας τελικα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά ή αν αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα... Εγώ είχα πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό με το Google Maps... Όποτε το άνοιγα μετά απο 20-30 secs κράσαρε... Χθες έβαλα την τελευταία ενημέρωση του Google Maps από το Store και επιτέλους είναι η πρώτη έκδοση (σε μένα τουλάχιστον) που μετά από καιρό δουλεύει κομπλέ...

Απλά είπα να το αναφέρω, μήπως έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα :)

 

Παιδιά καλησπέρα και πάλι... Θέλω τη βοήθειά σας, γιατί (μάλλον) έκανα λαλακία... :p

 

Ακολούθησα τις οδηγίες που υπάρχουν για να λαμβάνουμε sms από 4-5 ψηφία και συγκεκριμένα έκανα τα εξής:

1) Έκανα backup με το titanium το default messaging app και μετά το έκανα uninstall

2) Έκανα install το Go Sms και επειδή δεν είχε ρυθμίσεις για SMS, έβαλα όπως αναφέρεται με mobile uncle tools το νούμερο της Q (είναι η πρώτη sim)...

 

Ωστόσο έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί χρησιμοποιώ 2 sim στο κινητό (μια Q και μια Vodafone)... Έτσι όπως τα έκανα μπορώ να λάβω sms στην Q και να στείλω από τη Vodafone... Δε μπορώ να στείλω δηλ. από την Q και δε μπορώ να λάβω από τη Vodafone... Βγάζει κανένα νόημα αυτό;;;

Επίσης προσπάθησα να κάνω restore το default msging app με το Titanium αλλά παγώνει στο restore και δεν γίνεται τίποτα... Υπάρχει περίπτωση να βρω το apk για τα msgs της μαμίσιας Rom από αλλού; Ή υπάρχει κάποιος που να χει κάνει τα βήματα για τα 5ψήφια και να μπορεί να στείλει λάβει από το GoSms ή όποιο άλλο με 2 sim;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)

 

Edit: Αγνοήστε το μήνυμα, δεν ξέρω πως και γιατί, αλλά διορθώθηκε το πρόβλημα (αν ήταν όντως πρόβλημα)... :)

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά ή αν αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα... Εγώ είχα πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό με το Google Maps... Όποτε το άνοιγα μετά απο 20-30 secs κράσαρε... Χθες έβαλα την τελευταία ενημέρωση του Google Maps από το Store και επιτέλους είναι η πρώτη έκδοση (σε μένα τουλάχιστον) που μετά από καιρό δουλεύει κομπλέ...

Απλά είπα να το αναφέρω, μήπως έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα :)

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

Κι εγώ είχα μείνει στην παλιά έκδοση γιατί η νέα κολλούσε !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Πολύ ησυχία επικρατεί στο thread... :p Τι έγινε, κανείς δεν ασχολείται πλέον με το 7320; :p Καμιά νέα αξιόλογη rom να βγήκε; Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι, αλλά υπάρχει καμιά πιθανότητα να δούμε 4.4 ή/και Lolipop rom για το κινητάκι; Mπα ε;

Kρίμα πάντως που η Coolpad την άφησε χωρίς υποστήριξη τη συσκευή... Ενώ είναι αξιολογότατη από specs, με 4.2 Android μένει αρκετά πίσω δυστυχώς (αυτός είναι και ο βασικός λόγος που σκέφτομαι ήδη αγορά καινούργιου, ενώ η συσκευή καλύπτει τις ανάγκες μου)...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Πολύ ησυχία επικρατεί στο thread... :p Τι έγινε, κανείς δεν ασχολείται πλέον με το 7320; :p Καμιά νέα αξιόλογη rom να βγήκε; Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι, αλλά υπάρχει καμιά πιθανότητα να δούμε 4.4 ή/και Lolipop rom για το κινητάκι; Mπα ε;

Kρίμα πάντως που η Coolpad την άφησε χωρίς υποστήριξη τη συσκευή... Ενώ είναι αξιολογότατη από specs, με 4.2 Android μένει αρκετά πίσω δυστυχώς (αυτός είναι και ο βασικός λόγος που σκέφτομαι ήδη αγορά καινούργιου, ενώ η συσκευή καλύπτει τις ανάγκες μου)...

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Τους ίδιους προβληματισμούς έχω και εγώ.

Βρήκα κάποιους οδηγους για 4.4 αλλα είναι στα ρωσικα και δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα.

Επίσης είδα ότι το κινητό είναι το ίδιο με το Panasonic P81. Πέρνουν τις ίδιες roms νομίζω.

http://www.mobile.panasonic.co.in/productP81.html

 

To έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

έχω βρεί αυτό:

http://www.lollipop-update.org/mp3-0/panasonic-p81-6427.html

 

Το θέμα είναι να βρούμε AOSP lollypop

 

Το είδα και εγώ φίλε μου, απλά το θέμα είναι ότι βασικά είναι το μόνο site που έχω βρει που να αναφέρει για lolipop και μου φαίνεται επίφοβο... Αλλού λένε ότι δεν παίρνει/δε θα πάρει lolipop... Ας περιμένουμε και καμιά γνώμη από τα άλλα τα παιδιά που έχουν δοκιμάσει πολλές roms, μήπως έχουν βρει κάτι... Πραγματικά είναι κρίμα πάντως που δεν υπάρχει μεγάλη υποστήριξη γιατί το κινητάκι είναι σούπερ σε όλα του κατά τα άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, προς το παρον lollipop μην σκέφτεστε καν εδώ δεν έχουν βγάλει ακομα για αυτά που έλεγαν οτι θα έχουν.

 

Για το κινητό βγήκε αυτές τις μέρες μια kitkat 4.4.2 απλα δεν είναι aosp. Αυτή η kitkat είναι η ίδια που είχε κυκλοφορήσει πριν 5 μήνες αλλά πλέον σταθερή. Έχει πρόβλημα το headphone και η μπροστινή κάμερα ακόμα.. Υπομονή μερικές μέρες ;)

 

Την δοκιμασα πριν δώσω στην αδερφή μου το κινητό.. Δεν πιστεύω οτι θα δώσει κάτι πιο καινουριο στη συσκευή. Ίσως μόνο μεγαλύτερη συμβατότητα περιφερειακών.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, προς το παρον lollipop μην σκέφτεστε καν εδώ δεν έχουν βγάλει ακομα για αυτά που έλεγαν οτι θα έχουν.

 

Για το κινητό βγήκε αυτές τις μέρες μια kitkat 4.4.2 απλα δεν είναι aosp. Αυτή η kitkat είναι η ίδια που είχε κυκλοφορήσει πριν 5 μήνες αλλά πλέον σταθερή. Έχει πρόβλημα το headphone και η μπροστινή κάμερα ακόμα.. Υπομονή μερικές μέρες ;)

 

Την δοκιμασα πριν δώσω στην αδερφή μου το κινητό.. Δεν πιστεύω οτι θα δώσει κάτι πιο καινουριο στη συσκευή. Ίσως μόνο μεγαλύτερη συμβατότητα περιφερειακών.

 

Καλησπέρα!

Αν μπορείς αν λυθούν ότι προβλήματα υπάρχουν με αυτή την 4.4.2, ενημέρωσε και εδώ μήπως τη δοκιμάσουμε και εμείς... Όπως και να έχει πιστεύω με Kitkat θα είναι καλύτερα απ' ότι με το 4.2.2.... :)

Link to comment
Share on other sites

 

Σκούρα τα πραματα σύμφωνα με τους Ρώσους όσον αφορά rom >= 4.4 "You can not rely on a stable Kit Kat. We will continue to sit on 4.2"... Κρίμα και είχα μια ελπίδα... :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στην βιντεοκαμερα όταν τραβαμε βιντεακι και μετα το βλέπουμε με καταπληκτικη ομαλοτητα,

το εχετε δει σε καποιο άλλο κινητο παιδια κανενας?

εχω αγορασει πολλα κινητα μετα από το coolpad 7320 πολύ πιο καλυτερα,αλλα σε κανενα μεχρι τωρα

δεν υπαρχει αυτή η τελεια ομαλοτητα που εχει αυτό το κινητο όταν παρακουλουθεις καποιο βιντεο δυστηχως...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στην βιντεοκαμερα όταν τραβαμε βιντεακι και μετα το βλέπουμε με καταπληκτικη ομαλοτητα,

το εχετε δει σε καποιο άλλο κινητο παιδια κανενας?

εχω αγορασει πολλα κινητα μετα από το coolpad 7320 πολύ πιο καλυτερα,αλλα σε κανενα μεχρι τωρα

δεν υπαρχει αυτή η τελεια ομαλοτητα που εχει αυτό το κινητο όταν παρακουλουθεις καποιο βιντεο δυστηχως...

 

Φίλε προσωπικά δεν ξέρω γιατί δεν χρησιμοποιώ την κάμερα για videos... Αλλά θα το δοκιμάσω...

Btw να σε/σας ρωτήσω, η ποιότητα στις φώτος πως σας φαίνεται; Δεν ξέρω μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το δικό μου, αλλά μου φαίνεται ψιλοχάλια η ποιότητα... Και δεν εννοώ ότι περίμενα να τραβάει σαν compact μηχανή 13 MP, αλλά η ποιότητα παραείναι χαμηλή νομίζω...

Αναφέρομαι στο πως φαίνονται οι φώτος στον υπολογιστή, οχι στο κινητό... Και από μια πρόχειρη σύγκριση που έχω κάνει, είναι σίγουρα χειρότερες από όσα κινέζικα έχω τσεκάρει... Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο θέμα το δικό μου ή όντως η κάμερα είναι μέτρια/κακή;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. εχω ενα σοβαρο προβλημα με το κινητο μου κ δεν μπορω με τιποτα να το λυσω. ''brom error sdl get dram setting fail (5054)'' δεν μπορω να το απαναφερω με τιποτα... καμια βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση ρε παιδια ,παρελαβα ενα Coolpad 7320 και εχει επανω την miui 4.6.29 χωρις ελληνικα και ακομα χειροτερα χωρις GAPPS ,τι θα μου προτεινατε να κανω για να εχω ελληνικα ή τουλαχιστον να εχω GAPPS.

Πειτε το απλα για να το καταλαβω :lol::lol:

Edited by evmenis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...