Jump to content

Σεισμός


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γίνεται να λένε τα ξένα ειδησεογραφικά πρακτορεία για σεισμό 7,1 και τα ελληνικά να τον δίνουν 5,8.Εχω πολλούς λόγους να πιστεψω ότι ήταν πολύ μεγαλύτερος.Άκουγα σεισμό και γελούσα όσο θυμάμαι τον εαυτό μου αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχει ξαναγίνει.Οι μετασεισμοί όπως είπα είναι πάρα πολλοί....Επίσης το θέμα είναι να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και όχι να τα κρύβουμε....

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν γίνεται να λένε τα ξένα ειδησεογραφικά πρακτορεία για σεισμό 7,1 και τα ελληνικά να τον δίνουν 5,8.Εχω πολλούς λόγους να πιστεψω ότι ήταν πολύ μεγαλύτερος.Άκουγα σεισμό και γελούσα όσο θυμάμαι τον εαυτό μου αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχει ξαναγίνει.Οι μετασεισμοί όπως είπα είναι πάρα πολλοί....Επίσης το θέμα είναι να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και όχι να τα κρύβουμε....

 

Αν ήταν 7,1 θα είχε πολλές περισσότερες ζημιές και θα ηταν και αισθητός στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

παντως εκανε αρκετες ζημιες και με δεδομενο οτι ειναι και καλα κατασκευασμενα τα σπιτια....βεβαια δεν ηταν στην θαλασσα...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος είπε ρε παιδιά ότι δεν ακούστηκε στην Αθήνα.Μίλησα με φίλους σε Κερκυρα Λάρισα και Αθήνα και τον άκουσαν....

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να λένε τα ξένα ειδησεογραφικά πρακτορεία για σεισμό 7,1 και τα ελληνικά να τον δίνουν 5,8.Εχω πολλούς λόγους να πιστεψω ότι ήταν πολύ μεγαλύτερος.Άκουγα σεισμό και γελούσα όσο θυμάμαι τον εαυτό μου αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχει ξαναγίνει.Οι μετασεισμοί όπως είπα είναι πάρα πολλοί....Επίσης το θέμα είναι να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και όχι να τα κρύβουμε....

 

Που το ειδες το 7.1?Ολα τα ξενα sites 5.9 λενε.7.1 ηταν ο σεισμος του '53 που ειχε χιλιαδες νεκρους.

Link to comment
Share on other sites

Που το ειδες το 7.1?Ολα τα ξενα sites 5.9 λενε.7.1 ηταν ο σεισμος του '53 που ειχε χιλιαδες νεκρους.

 

Μαρτυρίες κατοίκων που έζησαν και τους 2 σείσμους άλλα λένε.Δυστυχώς που τα κανάλια παρουσιάζουν ότι θέλουν...Όσο και να είναι δεν γίνεται να έχει ακουστεί μέχρι την Αθήνα κ την λάρισα χωρίς να είναι πάνω απο 6...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Μαρτυρίες κατοίκων που έζησαν και τους 2 σείσμους άλλα λένε.Δυστυχώς που τα κανάλια παρουσιάζουν ότι θέλουν...Όσο και να είναι δεν γίνεται να έχει ακουστεί μέχρι την Αθήνα κ την λάρισα χωρίς να είναι πάνω απο 6...

 

Οι σεισμολογικες υπηρεσίες σε όλο τον κόσμο δίνουν τον σεισμό από 5,7 έως 6,5. Σε καμιά περίπτωση 7,1. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να κρύψουν το πραγματικό μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Ο παπαζαχος στη σαλονικη 6.1 τον εδωσε.τον ακουσα σε δελτιο το απογευμα.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Οι σεισμολογικες υπηρεσίες σε όλο τον κόσμο δίνουν τον σεισμό από 5,7 έως 6,5. Σε καμιά περίπτωση 7,1. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να κρύψουν το πραγματικό μέγεθος.

 

αν ειναι 6+ ριχτερ ειναι υποχρεωμενο το κρατος να πληρωσει ΟΛΕΣ τις ζημιες...

 

παιδια ολα τα σπιτια εκει ειναι εξτρα ενισχυμενα και μερικα ανοιξαν στα 2... σπασαν ποσες τζαμαριες... θεσσαλονικη 6+ το βγαζουν..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να λένε τα ξένα ειδησεογραφικά πρακτορεία για σεισμό 7,1 και τα ελληνικά να τον δίνουν 5,8.Εχω πολλούς λόγους να πιστεψω ότι ήταν πολύ μεγαλύτερος.Άκουγα σεισμό και γελούσα όσο θυμάμαι τον εαυτό μου αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχει ξαναγίνει.Οι μετασεισμοί όπως είπα είναι πάρα πολλοί....Επίσης το θέμα είναι να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και όχι να τα κρύβουμε....

 

Συγκριτικά με τον μεγάλο της Λευκάδας το 2003; Πολύ δυνατότερος;

Ρωτάω γιατί παραθέριζα στο Ληξούρι τότε και θυμάμαι ήταν κι αυτός 6 ρίχτερ. Αλλά μάλλον σε μεγαλύτερο βάθος.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να κρύψουν το πραγματικό μέγεθος.

 

αν ειναι 6+ ριχτερ ειναι υποχρεωμενο το κρατος να πληρωσει ΟΛΕΣ τις ζημιες....

 

Bρε λες?..

Link to comment
Share on other sites

Είχε μικρό εστιακό βάθος για αυτό και είχε πολλές ζημιές. Πάντως δεν μπορεί οι περισσότερες σεοσμολογικες υπηρεσίες να είχαν συμφωνήσει να βγάλουν τον σεισμό πιο μικρό.
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο δυνατό τον αισθάνεσαι το σεισμό έχει να κάνει με το εστιακό του βάθος, το σημείο που βρίσκεσαι εσύ και το κτήριο στο οποίο βρίσκεσαι μέσα. Δε θα ξεχάσω το σεισμό της Πάρνηθας που εμείς δεν τον νιώσαμε γιατί ήμασταν εν κινήσει με το σχολικό αλλά όταν φτάσαμε στα Αστυνομικά της Ηλιούπολης (βουνό) η μαμά των παιδιών που έμενε στον 6ο όροφο ήταν σε άθλια κατάσταση από το φόβο της. Αν ρωτούσες εμένα που ήμουν στο φανάρι της Βουλιαγμένης, θα σου έλεγα ότι ήταν πεντάρι. Η μαμά των παιδιών έλεγε ότι πρέπει να είναι πάνω από 7 και κάποιος άλλος μπορεί να απορούσε αν έγινε σεισμός.

 

Γι' αυτό και οι σεισμοί δεν καθορίζονται από τις μαρτυρίες των κατοίκων αλλά με μηχανήματα ακριβείας. Δεν ξέρω αν πληρώνει ή δεν πληρώνει το Κράτος τις ζημιές των 6 ρίχτερ αλλά όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω, είναι αδύνατον να έχουν συνεννοηθεί τόσα σεισμολογικά ανά τον κόσμο να πουν ψέματα για να γλυτώσει λεφτά η Ελληνική κυβέρνηση. Δεν είμαστε Σαν Φρανσίσκο του 1906 που μαγείρεψαν τους θανάτους από τον σεισμό και τη φωτιά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο 4,6 τον έδωσαν...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

http://www.red-card.gr/forum/images/smilies/appl.gif

 

Ας πουμε οτι υπαρχει η δυνατοτητα να ενημερωνετε ο κοσμος για εναν σεισμο που ερχεται.

Ποση ωρα ΠΡΙΝ θα θελατε να ειστε ενημερωμενοι; μιση ωρα, μια ωρα, μια μερα;

Εστω οτι υπαρχει η προβλεψη για μιση ωρα. Τι θα γινει; Τρελο μποτιλιαρισμα, κρισεις πανικου κλπ.

 

Σημασια εχει να γνωριζει ο καθενας τι θα πρεπει να κανει. Ειτε ειναι η νοικοκυρα σπιτι, ειτε ειναι ο φοιτητης/μαθητης στη σχολη/σχολειο, ειτε καποιος στη δουλεια του, ειτε στον δρομο.

Ο σεισμος μπορει να μας πετυχει οποιαδηποτε ωρα, σε οποιοδηποτε μερος.

 

Οπως επισης, πρεπει να γνωριζουμε πρωτες βοηθειες επειδη μπορει να χρειαστουν οποιαδηποτε ωρα, σε οποιοδηποτε μερος.

Τα παραπάνω τα εγραψα 19/10/2013

--

Σεισμοί http://www.civilprotection.gr/el/%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF

• Μην παρασυρθείτε από το πανικόβλητο πλήθος που κινείται άτακτα προς τις εξόδους γιατί κινδυνεύετε να ποδοπατηθείτε.

 

Ελληνες....

Link to comment
Share on other sites

Σεισμοί http://www.civilprotection.gr/el/%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF

• Μην παρασυρθείτε από το πανικόβλητο πλήθος που κινείται άτακτα προς τις εξόδους γιατί κινδυνεύετε να ποδοπατηθείτε.

 

Ελληνες....

Και πώς να αντιδράσει ο άνθρωπος που δεν έχει εκπαιδευτεί ποτέ;

Οι ασκήσεις ετοιμότητας στα σχολεία γίνονται ΠΑΝΤΑ μετά από κάποιον σεισμό και για λίγο καιρό, όσο συζητάνε στα κανάλια για τις ζημιές.

 

Δε θα ξεχάσω μια φορά που με φιλοξένησε η θεία μου και πάνω από το κρεβάτι μου ήταν ένα τεράστιο ρολόι. Το κατέβασα πριν ξαπλώσω κι όταν με ρώτησε το λόγο, της απάντησα "Γιατί άμα γίνει κανένας σεισμός το βράδυ, θα μου ανοίξει το κεφάλι". Γελούσε μια ώρα... :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μα στο γηπεδο τωρα και να φοβασαι ετσι, ωστε να τρεχεις ουρλιαζοντας;;;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε παιδιά, εχτές το βράδυ έβλεπα τα βιντεάκια που ανεβάσατε στην προηγούμενη σελίδα και μετά είδα μια εκπομπή για το 9αρι στην Ιαπωνία!

Μένω στην Άρτα και το βράδυ ξύπνησα ακριβώς την ώρα του σεισμού! Ευτυχώς για μένα δεν ήταν τόσο δυνατός..

 

Καλή δύναμη στους κατοίκους Λευκάδας και Κεφαλλονιάς..

Link to comment
Share on other sites

Και πώς να αντιδράσει ο άνθρωπος που δεν έχει εκπαιδευτεί ποτέ;

Οι ασκήσεις ετοιμότητας στα σχολεία γίνονται ΠΑΝΤΑ μετά από κάποιον σεισμό και για λίγο καιρό, όσο συζητάνε στα κανάλια για τις ζημιές.

 

Δε θα ξεχάσω μια φορά που με φιλοξένησε η θεία μου και πάνω από το κρεβάτι μου ήταν ένα τεράστιο ρολόι. Το κατέβασα πριν ξαπλώσω κι όταν με ρώτησε το λόγο, της απάντησα "Γιατί άμα γίνει κανένας σεισμός το βράδυ, θα μου ανοίξει το κεφάλι". Γελούσε μια ώρα... :confused:

 

το θέμα είναι να έχεις εκπαιδευτεί. θυμάμαι χαρακτηριστικά σ'όλη τη σχολική μου ζωή έχω κάνει άσκηση μόνο μία φορά κι αυτή ήταν με τη σκέψη. δηλαδή, μπήκε ο δάσκαλος μέσα και πριν ξεκινήσει το μάθημα είπε "αν κάνει σεισμό, να ξέρετε να κρυφτείτε κάτω από τα θρανία ή αν είστε όρθιοι, να πάτε κάτω από την πόρτα, μην τρέξετε στο διάδρομο, εντάξει?". ήταν λιτός και περιεκτικός. :p

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι να έχεις εκπαιδευτεί. θυμάμαι χαρακτηριστικά σ'όλη τη σχολική μου ζωή έχω κάνει άσκηση μόνο μία φορά κι αυτή ήταν με τη σκέψη. δηλαδή, μπήκε ο δάσκαλος μέσα και πριν ξεκινήσει το μάθημα είπε "αν κάνει σεισμό, να ξέρετε να κρυφτείτε κάτω από τα θρανία ή αν είστε όρθιοι, να πάτε κάτω από την πόρτα, μην τρέξετε στο διάδρομο, εντάξει?". ήταν λιτός και περιεκτικός. :p

 

Α... πρέπει να σου ρίχνω χρονάκια. Ήμουν μωρό στο σεισμό του 81 αλλά κατάλαβα το σεισμό της Καλαμάτας. Κι εμείς με τη σκέψη κάναμε τις ασκήσεις ετοιμότητας αλλά είχαμε στην τάξη κρεμασμένη την αφίσα και έπαιζαν σποτάκια στην τηλεόραση. Τις θυμάμαι ακόμα τις εικόνες: Μην πάτε στην παραλία, μην βρίσκετε καταφύγιο κοντά σε καλώδια της ΔΕΗ, μη στέκεστε κοντά σε τζάμια, στερεώστε τα βαριά έπιπλα, μην κρεμάτε γλάστρες από τα μπαλκόνια.

Ευτυχώς είμαι οπτικός τύπος και τα θυμάμαι ακόμα... :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρατε το σχολείο και εγώ, που είμαι νεότερος από εσας (σπόντα :p), δεν έκανα πάνω από 3-4 φορές άσκηση σε όλα τα χρόνια του σχολείου. Εκτός αυτού βέβαια, πάντα το παίρναμε στη πλάκα και δεν γινόταν σοβαρά τίποτα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...