Jump to content

Σεισμός


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Stis Serres, pali kala, exei poli kairo na kanei seismo! Den thimame pote eixe ginei o teleftaios...! Tora omos, meta apo ton megaloutsiko seismo pou egine stin Pelloponiso, anamenontai mikroi seismoi se oli tin Ellada! Genika fetos, o diktis ton sismon (den ksero an to eipa sosta... nomizo etsi legete! :p) einai sto kokkino...! :!:

[sIGPIC][/sIGPIC]

myspace.com/djfia123

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι, γιατί αυτά τα νέα ανακοινώνονται αυτόματα μέσω ίντερνετ. Δεν έχουν κανένα λόγο να βιάζονται. Απλά κάνουν τη δουλειά τους οι ξένοι. Οι δικοί μας κοιμούνται. 7 το πρωί ήταν μόνο ένας σεισμολόγος βάρδιας στο Αστεροσκοπείο. Με εφημερίες δουλεύουν σε μας τέτοιες υπηρεσίες... Γιορτές, άδειες...

Αυτο το πραγμα που το ξερεις?Δουλευει κανεις δικος σου στο αστεροσκοπιο και σου τα ειπε πως δουλευουν και ποτε εχουν βαρδια? Βρε παιδια ηρεμια δηλαδη.

 

Είναι το γμτ γιατί η Ελλάδα να ανακοινώνει αργότερα από το εξωτερικό το επίκεντρο και το μέγεθος σε ελλαδικό χώρο. Τα ποσά που έχουμε επενδύσει για σεισμολογικές έρευνες είναι τεράστια, πολύ μεγαλύτερα από άλλες χώρες, οι οποίες σπεύδουν και μας ανακοινώνουν αυτές πρώτα επίκεντρο, μέγεθος κλπ... Άρα τίθεται κι εδώ θέμα: Πού πάνε τα λεφτά και ποιος τα τρώει;

 

Συγγνωμη αλλα και εδω θα σε ρωτησω παλι...πως ξερεις τι ποσα εχουμε επενδυσει εμεις και ποσα οι αλλες χωρες? Αυτο που ακουμε την καθε μακακια των δημοσιογραφων που κανουν την τριχα - τριχια ειναι ελεος.Εχθες εψαχναν απεγνωσμενα ενα γκρεμισμενο σπιτι και οταν δεν τους ''εκατσε'' βρηκαν αλλα να πουν...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

ti psaxnete na vrite???

an ta xena kanalia eipan protoi to epikentro kai to megethos???

ta xena kanalia einai eidisiografika den einai mpoyrde..... kanala opos ta ellinika opou proi ksipniseis mesimeri bradi tha deis tsifteteli kai xorous..

episeis den exo dei poythena parathira pou blepoyme edo po po xamos ginete ase pou asxolounte me ena thema meres . px zaxopoulos, zogiana. kai den mathenoume tipota aples eideiseis px pakistan texnologikes iatrikes opos kanei to bbc.. exete dei pouthena ena thema 30 lepta sto bbc px???

 

ekreso to mega. kai antena,

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πραγμα που το ξερεις?Δουλευει κανεις δικος σου στο αστεροσκοπιο και σου τα ειπε πως δουλευουν και ποτε εχουν βαρδια? Βρε παιδια ηρεμια δηλαδη.

To λένε οι ίδιοι αγαπητή. ;) Ότι εκτός εργάσιμων ωρών είναι μόνο ένας σεισμολόγος βάρδιας. Το έχω ακούσει και από τον Σταυρακάκη (έτσι δε λέγεται ο μουστακαλής; ) και από τον Γεράσιμο Παπαδόπουλο.

Συγγνωμη αλλα και εδω θα σε ρωτησω παλι...πως ξερεις τι ποσα εχουμε επενδυσει εμεις και ποσα οι αλλες χωρες? Αυτο που ακουμε την καθε μακακια των δημοσιογραφων που κανουν την τριχα - τριχια ειναι ελεος.Εχθες εψαχναν απεγνωσμενα ενα γκρεμισμενο σπιτι και οταν δεν τους ''εκατσε'' βρηκαν αλλα να πουν...:worry:

Ο προϋπολογισμός του κράτους είναι ανοιχτός και διαθέσιμος για τον καθένα. Έχουν γίνει πάμπολλες διαμαρτυρίες παλιότερα από τις εκάστωτε αντιπολιτεύσεις για τα τεράστια ποσά που έχουμε δώσει για δυο λόγους:

 

1. Εξοπλιστικά προγράμματα ενόπλων δυνάμεων.

2. Για σεισμολογική έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Ο προϋπολογισμός του κράτους είναι ανοιχτός και διαθέσιμος για τον καθένα.

 

Τοτε πραγματικα χαιρομαι που μελετησες τον προυπολογισμο του κρατους μας και των αλλων χωρων και εβγαλες το συμπερασμα οτι δαπαναμε τεραστια ποσα...Τεσπα δεν εχει να κανει με εσενα αυτο, απλα νιωθω πλεον οτι εχουμε γινει ολοι ειδικοι σε ολα.Μετραμε τηλεθεασης, ξερουμε για το πως λειτουργει το αστεροσκοπιο και για το πως θα επρεπε να λειτουργει κανονικα και μια σειρα αλλων γεγονοτων που δεν υπαρχει λογος να αναφερουμε.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Τοτε πραγματικα χαιρομαι που μελετησες τον προυπολογισμο του κρατους μας και των αλλων χωρων και εβγαλες το συμπερασμα οτι δαπαναμε τεραστια ποσα...Τεσπα δεν εχει να κανει με εσενα αυτο, απλα νιωθω πλεον οτι εχουμε γινει ολοι ειδικοι σε ολα.Μετραμε τηλεθεασης, ξερουμε για το πως λειτουργει το αστεροσκοπιο και για το πως θα επρεπε να λειτουργει κανονικα και μια σειρα αλλων γεγονοτων που δεν υπαρχει λογος να αναφερουμε.:worry:

Eγώ πάλι δε καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να αγιοποιήσεις το ελληνικό κράτος ενώ όλοι ξέρουμε ότι διαχρονικά οργανωτικά πάμε κατά διαόλου. Είμαστε η χώρα της λαμογιάς, της αρπαχτής και του ρουσφετιού. Θα ανοίξουμε όμως άλλη συζήτηση και θα βγούμε - αν δεν έχουμε ήδη βγει - εκτός θέματος. :)

 

Και αυτό στο λέω εγώ που έχω ζήσει στο εξωτερικό πολλά χρόνια και μπορώ να συγκρίνω την Ελλαδίτσα μας που κατά τα άλλα είναι υπέροχη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι δε καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να αγιοποιήσεις το ελληνικό κράτος ενώ όλοι ξέρουμε ότι διαχρονικά οργανωτικά πάμε κατά διαόλου. Είμαστε η χώρα της λαμογιάς, της αρπαχτής και του ρουσφετιού. Θα ανοίξουμε όμως άλλη συζήτηση και θα βγούμε - αν δεν έχουμε ήδη βγει - εκτός θέματος. :)

 

Και αυτό στο λέω εγώ που έχω ζήσει στο εξωτερικό πολλά χρόνια και μπορώ να συγκρίνω την Ελλαδίτσα μας που κατά τα άλλα είναι υπέροχη χώρα.

 

Δεν προσπαθω να αγιοποιησω αλλα δεν μου αρεσει και να γκρινιαζω και να μιζεριαζω γενικα...αν μπορω να κανω κατι να αλλαξει να το κανω αλλα απλα δεν συμφωνω με αυτων τον τροπο...Τελος και απο εμενα στο off topic.

Παντως πραγματικα δεν καταλαβα σε τι μας πειραξε που ειπαν 10 λεπτα αργοτερα για το σεισμο...αυτο ειναι ολο.Δεν νομιζω να αλλαζε κατι αν ηξερα νωριτερα το επικεντρο.Το θεμα ειναι να το ξερεις πριν γινει (κατα την γνωμη μου).

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθω να αγιοποιησω αλλα δεν μου αρεσει και να γκρινιαζω και να μιζεριαζω γενικα...αν μπορω να κανω κατι να αλλαξει να το κανω αλλα απλα δεν συμφωνω με αυτων τον τροπο...Τελος και απο εμενα στο off topic.

Παντως πραγματικα δεν καταλαβα σε τι μας πειραξε που ειπαν 10 λεπτα αργοτερα για το σεισμο...αυτο ειναι ολο.Δεν νομιζω να αλλαζε κατι αν ηξερα νωριτερα το επικεντρο.Το θεμα ειναι να το ξερεις πριν γινει (κατα την γνωμη μου).

 

Αυτό από τη μία ίσως θα ήταν καλό, από την άλλη όμως δεν θα δημιουργούσε υστερίες; Πανικόβλητος κόσμος πριν ακόμη γίνει ο σεισμός και όσο για την καταστροφολογία που θα είχαμε από τα ΜΜΕ... :X

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Αυτό από τη μία ίσως θα ήταν καλό, από την άλλη όμως δεν θα δημιουργούσε υστερίες; Πανικόβλητος κόσμος πριν ακόμη γίνει ο σεισμός και όσο για την καταστροφολογία που θα είχαμε από τα ΜΜΕ... :X

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε ποτέ να κάνουν πρόβλεψη σεισμικού γεγονότος λες και είναι η πρόβλεψη του αυριανού καιρού.

Ακόμη και να έχουν βρει την μέθοδο ,αν δεν την έχουν ήδη ανακαλύψη δηλαδή,τέτοια ανακοίνωση θα προκαλούσε 100% περισσότερα θύματα από τον ίδιο καθ ευατό τον σεισμό.Η πολιτεία άλλα μέτρα πρέπει να λάβει...

Δεν μπορώ δηλαδή να φανταστώ δελτίο που να ανακοινώνει πως αύριο στην Αθήνα (ή Θεσσαλονικη, ...) θα κάνει σεισμό 6,5 ριχτερ και τι θα γίνει μετα στους δρομους ,οι περισσότεροι θα σκοτωθούμε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται, τζάμπα παραπονιόμαστε για την καθυστερημένη ενημέρωση. Διάβασα στο news.kathimerini.gr:

Οριστικό τέλος στην αγωνία των κατοίκων της Ελλάδας, οι οποίοι μόλις σημειωθεί κάποιος σεισμός ζητούν να ενημερωθούν για το μέγεθος και το επίκεντρο, δίνει ομάδα σεισμολόγων του πανεπιστημίου της Θεσσαλονίκης. Οι ενδιαφερόμενοι αντί να περιμένουν τη μετάδοση των δελτίων ειδήσεων μπορούν πλέον να ενημερώνονται απευθείας, σχεδόν σε πραγματικό χρόνο, για όλους τους σεισμούς που γίνονται στον ευρύτερο ελλαδικό χώρο μέσα από μια πρωτοποριακή ιστοσελίδα που δημιούργησε ο σεισμολογικός σταθμός του εργαστηρίου Γεωφυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

 

Η διεύθυνση της ιστοσελίδας είναι: http://lemnos.geo.auth.gr και οι επισκέπτες του Ιντερνετ μόλις περάσουν 20 λεπτά της ώρας από την εκδήλωση της δόνησης πληροφορούνται με απόλυτη ακρίβεια για το μέγεθος, το επίκεντρο και την ακριβή ώρα.

 

Για να δούμε τι θα δούμε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται, τζάμπα παραπονιόμαστε για την καθυστερημένη ενημέρωση. Διάβασα στο news.kathimerini.gr:

 

 

Για να δούμε τι θα δούμε...

 

20 λεπτά είναι too much!Οι ξένοι ενημέρωσαν σε λιγότερο από 10' (άσχετα αν έπεσαν έξω μερικές εκατοντάδες χλμ στην αρχή :p )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Eγώ τώρα είμαι στον πρώτο στο κέντρο και δεν κατάλαβα τίποτα..για πέστε λεπτομέρειες παιδιά...ΔΥΝΑΤΟΣ?Με πόση διάρκεια?

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σεισμός στην Αθήνα ,αισθητός.

 

Κι εγώ τον ένιωσα....

 

Ε,ελάχιστα αισθητός,ουτε αεράκι να ήταν.:p

Ελπίζω μόνο να μην φέρει κ αλλους παρέα.:ooch:

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Ε,ελάχιστα αισθητός,ουτε αεράκι να ήταν.:p

Ελπίζω μόνο να μην φέρει κ αλλους παρέα.:ooch:

Κι εγώ κέντρο Αθήνα κάτι κατάλαβα...

για δώστε κανένα Link απο τα ξένα ινστιτούτα...

Link to comment
Share on other sites

Σεισμική δόνηση μικτής διάρκειας έγινε αισθητή στο λεκανοπέδιο στις 5 και τέταρτο το απόγευμα της Τρίτης.

 

Σύμφωνα με το διευθυντή του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου Γ. Σταυρακάκη το μέγεθος ήταν 5 βαθμοί της κλίμακας Ρίχτερ, με επίκεντρο 50 χλμ νοτιοδυτικά της Αθήνας, νοτίως της Αίγινας.

 

Σύμφωνα με τον κ. Σταυρακή, πρόκειται για σεισμό χωρίς μεγάλο εστιακό βάθος, σε μία περιοχή που και στο παρελθόν έχει δώσει σεισμούς.

πηγή skai.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τον κατάλαβα.

Δεν μου φάνηκε για 5 ρίχτερ και η έντασή του ήταν μικρή(έτσι κατάλαβα τουλάχιστον)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τον κατάλαβα.

Δεν μου φάνηκε για 5 ρίχτερ και η έντασή του ήταν μικρή(έτσι κατάλαβα τουλάχιστον)

 

Οντως,κ εγώ νόμιζα οτι ηταν πολύ πιο "ελαφρύς",δεν είχε διάρκεια τελικά,γιαυτο κ δεν φόβισε.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Μια τρομάρα όμως μικρή την πήραμε..:lol:

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό:

http://lemnos.geo.auth.gr/

έγινε ακόμη ένας στο ίδιο σημείο, στις 17:57 ώρα Ελλάδας, μεθέθους 3,5 βαθμών.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...