Jump to content

Moto G 4G/LTE


programmergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 461
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Έκανα ένα νέο προγραματακι cosmote πριν λίγες μέρες και σήμερα ενεργοποίησα και το 4G για πρώτη φορά.

Η συσκευή όμως δεν φαίνεται να το πιάνει, πάει μέχρι Η+ όπως και πριν. Εννοείται πως έχω ενεργοποιήσει να πιάνει 4G από τις ρυθμίσεις της συσκευής.

 

Τι λέτε να συμβαίνει?

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα κάρτας sim? Αυτή που έχω είναι από τα τέλη του 2010.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έκανα ένα νέο προγραματακι cosmote πριν λίγες μέρες και σήμερα ενεργοποίησα και το 4G για πρώτη φορά.

Η συσκευή όμως δεν φαίνεται να το πιάνει, πάει μέχρι Η+ όπως και πριν. Εννοείται πως έχω ενεργοποιήσει να πιάνει 4G από τις ρυθμίσεις της συσκευής.

 

Τι λέτε να συμβαίνει?

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα κάρτας sim? Αυτή που έχω είναι από τα τέλη του 2010.

 

ενεργοποιησες το 4g απο την κοσμοτε;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει η κάρτα Sim να είναι 4G, δε νομίζω το 2010 να είχαμε 4G στην Ελλάδα. Οπότε πας σε ένα κατάστημα ΟΤΕ, Cosmote ή Γερμανός και ζητάς μια καινούρια (micro-SIM).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έκανα ένα νέο προγραματακι cosmote πριν λίγες μέρες και σήμερα ενεργοποίησα και το 4G για πρώτη φορά.

Η συσκευή όμως δεν φαίνεται να το πιάνει, πάει μέχρι Η+ όπως και πριν. Εννοείται πως έχω ενεργοποιήσει να πιάνει 4G από τις ρυθμίσεις της συσκευής.

 

Τι λέτε να συμβαίνει?

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα κάρτας sim? Αυτή που έχω είναι από τα τέλη του 2010.

ενεργοποιησες το 4g απο την κοσμοτε;

 

Ναι, ενεργοποιήθηκε κανονικά.

 

Πρέπει η κάρτα Sim να είναι 4G, δε νομίζω το 2010 να είχαμε 4G στην Ελλάδα. Οπότε πας σε ένα κατάστημα ΟΤΕ, Cosmote ή Γερμανός και ζητάς μια καινούρια (micro-SIM).

 

Αυτό σκεφτόμουν και 'γω, αλλά είπα να κάνω μια ερώτηση και εδώ πριν πάω, μήπως παραβλέπω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άκυρος ο συναγερμός.

Αν και μου είχαν στείλει χτες μεσημέρι μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε, άρχισε να δουλεύει κανονικά σήμερα. Οπότε δεν χρειάζεται αλλαγή sim.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άκυρος ο συναγερμός.

Αν και μου είχαν στείλει χτες μεσημέρι μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε, άρχισε να δουλεύει κανονικά σήμερα. Οπότε δεν χρειάζεται αλλαγή sim.

Φιλε joca εισαι ευχαριστημενος απο το Motorola?Ειναι γρηγορο ή ερχονται στιγμες που θελεις να το πατησεις κατω?

Σκεφτομαι να τα παρω,δεν εχω τρελες απαιτησεις απλα το 1g RAM δεν ειναι τοσο...διαχρονικο.

Απο χωρο για εφαρμογες και απο μπαταρια εισαι ικανοποιημενος?Δηλαδη ανοιγει μεχρι 6-7 εφαρμογες απροβληματιστα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικος οποιος κατοχος του moto g 4g (xt1039) θελει να παραθεσει + και - θα ημουν ευγνωμων.

Ψηνομαι να το παρω και θελω λιγο...σμπροξιμο,αφου πηγαινα για το Ζ1 compact αλλα κατω απο 200€ δεν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε joca εισαι ευχαριστημενος απο το Motorola?Ειναι γρηγορο ή ερχονται στιγμες που θελεις να το πατησεις κατω?

Σκεφτομαι να τα παρω,δεν εχω τρελες απαιτησεις απλα το 1g RAM δεν ειναι τοσο...διαχρονικο.

Απο χωρο για εφαρμογες και απο μπαταρια εισαι ικανοποιημενος?Δηλαδη ανοιγει μεχρι 6-7 εφαρμογες απροβληματιστα?

 

 

Σε γενικές γραμμές, ναι είμαι ευχαριστημένος. Δεν μετάνιωσα για την αγορά μου. Είναι γρήγορο.

 

Το 1GB RAM είναι πιο πολύ θέμα android. Ακούω από πολλούς ότι με την έκδοση 5.0.2 και ακόμα πιο πολύ με την 5.1 έχουν βελτιωθεί τα πράγματα όσον αφορά το multitasking. Με 4.4.4 υπάρχουν προβλήματα αλλά εξαρτάται τι εφαρμογές θα χρησιμοποιήσεις (π.χ η εφαρμογή του Facebook είναι βαρίδι στα πόδια το Μοτο) και εάν έχεις σκοπό να κάνεις root. Με root υπάρχει τρόπος να παρέμβεις και να βελτιώσεις το θέμα μνήμης μέχρι να βγει επίσημα για μας το Lollipop.

 

Από χώρο για εφαρμογές δεν εχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα εγώ προσωπικά (δεν παίζω γενικά games στο κινητό που τρώνε και τον πιο πολύ χώρο). Και από μπαταρία το ίδιο, βγάζω τη μέρα άνετα και ούτως ή άλλως πάντα το βάζω για φορτίσει πριν πάω για ύπνο.

 

Το Ζ1 δεν το γνωρίζω ως κινητό οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση.

Edited by joca
Link to comment
Share on other sites

Φιλε joca εισαι ευχαριστημενος απο το Motorola?Ειναι γρηγορο ή ερχονται στιγμες που θελεις να το πατησεις κατω?

Σκεφτομαι να τα παρω,δεν εχω τρελες απαιτησεις απλα το 1g RAM δεν ειναι τοσο...διαχρονικο.

Απο χωρο για εφαρμογες και απο μπαταρια εισαι ικανοποιημενος?Δηλαδη ανοιγει μεχρι 6-7 εφαρμογες απροβληματιστα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικος οποιος κατοχος του moto g 4g (xt1039) θελει να παραθεσει + και - θα ημουν ευγνωμων.

Ψηνομαι να το παρω και θελω λιγο...σμπροξιμο,αφου πηγαινα για το Ζ1 compact αλλα κατω απο 200€ δεν.

 

Έχοντας το μόνο για τηλέφωνο (λόγο του δυνατού ήχου, επειδή το Sony δεν το άκουγα πάνω στη μηχανή), χωρίς να χρησιμοποιώ τίποτα άλλο, διότι ιντερνέτ, ατζέντες, εφαρμογές, παιχνίδια, βιβλία, μουσική κ.τ.λ. τα έχω όλα στο z3. Με τίποτα λοιπόν από αυτά και μόνο με δύο widget το κινητό αφήνει ελεύθερη 300-400 mb μνήμη.

Όπως καταλαβαίνεις δεν «σηκώνει» και πολλά-πολλά κατά τη γνώμη μου. Αν δεν έχεις απαιτήσεις αγορασέτο.

Πάρε όμως και άλλων τη γνώμη διότι δεν είμαι μεγάλος γνώστης του είδους!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικος οποιος κατοχος του moto g 4g (xt1039) θελει να παραθεσει + και - θα ημουν ευγνωμων.

Ψηνομαι να το παρω και θελω λιγο...σμπροξιμο,αφου πηγαινα για το Ζ1 compact αλλα κατω απο 200€ δεν.

 

Το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό και είμαι ευχαριστημένος.

 

Με την χρήση που του κάνω (πολύ τηλέφωνο, πολύ email, μέτριο σερφάρισμα κυρίως για ειδήσεις, καθόλου facebook, twitter κλπ) μου κρατάει 1-1,5 μέρα (από το πρωί μέχρι την επόμενη το απόγευμα) συνέχεια αναμμένο, αν και για σιγουριά το φορτίζω κάθε βράδυ. Αν το κλείσω το βράδυ, τότε κρατάει άνετα δύο μέρες.

 

Για πολλαπλές εφαρμογές, μου έχει τύχει να έχω ανοίξω max. 6-7 και δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο. Από την άλλη βέβαια (με εξαίρεση το Waze) μπορεί και να μην ήταν ιδιαίτερα βαριές :)

 

Σύνοψη: Δεν μετάνιωσα που το αγόρασα.

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα τελικα και ειναι μια χαρα.Φυσαει και δεν το εχουν παραφορτωσει με περιττα.

Ξερει κανεις πως μπορω να βαλω εικονα φοντο οχι στην επιφανεια εργασιας αλλα στο board με τις εφαρμογες?

Στο nova launcher δεν βρηκα τροπο...:what:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα τελευταία update από εδώ --> https://forums.motorola.com/posts/edc7501cc4 λένε:

 

Updated 5/19/2015: Select users on Retail BR( 21.31.1.peregrine_retbr.retbr.en.BR retbr and 21.11.56.peregrine_retbr.retbr.en.BR retbr) can download and install Android 5.1.

Updated 5/26/2015: All users on Retail BR (21.31.1.peregrine_retbr.retbr.en.BR retbr and 21.11.56.peregrine_retbr.retbr.en.BR retbr) can download and install Android 5.1.

 

Οπότε από select users περάσαμε σε all users στη Βραζιλία, πράγμα που (λογικά) σημαίνει πως το testing τελείωσε και άρχισε να δίνεται επίσημα το update. Φαντάζομαι δε θα αργήσει να γίνει και στις υπόλοιπες χώρες αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία update από εδώ --> https://forums.motorola.com/posts/edc7501cc4 λένε:

 

Updated 5/19/2015: Select users on Retail BR( 21.31.1.peregrine_retbr.retbr.en.BR retbr and 21.11.56.peregrine_retbr.retbr.en.BR retbr) can download and install Android 5.1.

Updated 5/26/2015: All users on Retail BR (21.31.1.peregrine_retbr.retbr.en.BR retbr and 21.11.56.peregrine_retbr.retbr.en.BR retbr) can download and install Android 5.1.

 

Οπότε από select users περάσαμε σε all users στη Βραζιλία, πράγμα που (λογικά) σημαίνει πως το testing τελείωσε και άρχισε να δίνεται επίσημα το update. Φαντάζομαι δε θα αργήσει να γίνει και στις υπόλοιπες χώρες αυτό!

Ελπίζω να το προλάβουμε πριν η συσκευή γίνει αντικείμενο για μουσείο. Το καλό είναι ότι όταν την βαρεθούμε, για όσους δεν την βαρεθήκανε ήδη δηλαδή, θα αποκτήσει νέο περιβάλλον για να παίξουμε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρε παιδιά είναι λογική η τιμή κατά την γνώμη σας για το 4G απέναντι στο δίκαρτο ?

Από το ίδιο μαγαζί (Public) με 50 ευρώ πάνω ?

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Λάθος τόπικ! Μπέρδεψα το 2gen με το 1gen.

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Updated 6/1/2015: Select users on Retail Germany (21.11.56.peregrine_retde.retdeall.en.DE) can download and install Android 5.1.

Updated 6/2/2015: Select users on O2 GB(21.11.56.peregrine_o2gb.o2gball.en.GB) and Tesco GB (21.11.56.peregrine_tescogb.tescogball.en.GB) can download and install Android 5.1.

Update 6/8/2015: Select users on Retail Spain (21.31.1.peregrine_retes.retesall.en.EU) can download and install Android 5.1.

 

έρχεται η σειρά μας ...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ξαφνικά τρελάθηκε. Ανοίγω π.χ τις ρυθμίσεις και από μόνο του βγάζει στην οθόνη το “play store”, η ανοίγω τις εφαρμογές στο play store και εμφανίζει το πληκτρολόγιο, το «κατεβάζω» κάτω και αυτό ξανά. Ένα χαμό κολλήματα.

Μόνο σαν απλό κινητό τηλέφωνο δουλεύει. Ότι άλλο πάς να κάνεις τρελαίνεται.

Απογοητεύτηκα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σήμερα το πρωί πήρε η κόρη να παίξει στο ιντερνετ και με τη σύνδεση της ήρθε το lollipop 5.1!!!

Αυτό που παρατήρησα αμέσως σε σχέση με το 5.0 είναι ότι τώρα όταν το τηλέφωνο είναι στην απόλυτη σίγαση (χωρίς δόνηση), και δεχτείς κλήση, μετά έχεις φωτεινή ειδοποίηση όπως είχαμε στο kit-Kat

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

μου ήρθε και εμένα ειδοποίηση για την 5.1, αλλά όταν επέλεξα να την κατεβάσω μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είχα αρκετό ελεύθερο χώρο. Απεγκατέστησα κάποια προγράμματα που δεν χρησιμοποιούσα, έκανα επανεκκίνηση και έφυγε η προειδοποίηση για περιορισμένο χώρο αλλά δεν μου βγάζει επιλογή να κατεβάσω την 5.1. Δοκίμασα να ψάξω και χειροκίνητα (Ρυθμίσεις -> Σχετικά με το τηλέφωνο -> Ενημερώσεις συστήματος)) αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι "το λογισμικό συσκευής είναι ενημερωμένο" (παρότι έχω παραμείνει στην 4.4.4).

 

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το αναγκάσω να (ξανα-)βρει την 5.1 ή πρέπει απλά να περιμένω υπομονετικά, μέχρι το τηλέφωνο να αποφασίσει να μου βγάλει την ειδοποίηση για την 5.1;

 

Ευχαριστώ

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G 4G/LTE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...