Jump to content

Ρετιρέ (Mega)


agleouras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

thymate kaneis tous aftairetoys???me afth th tromaktikh mousikh stoys titlous.poly geloia seira!!!!valavanidisrulezzzz:lol: :lol: :lol: :lol:

sto retite sto telefteo episodio h zaxaropoulou ti apegine?>??

 

Μήπως έχεις αυτό το τραγουδάκι να το ακούσουν και οι νεότεροι;

Η Ζαχαροπούλου τι να έπαθε. Μια χαρά επιχειρηματίας απέμεινε.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως έχεις αυτό το τραγουδάκι να το ακούσουν και οι νεότεροι;

Η Ζαχαροπούλου τι να έπαθε. Μια χαρά επιχειρηματίας απέμεινε.

 

dikio exeis ti na pathei afth??tha spitwse kana tekno...dystyxws de to xw an to exei kanenas as symvallei sth politistikh morfwsh kai veltiwsh ths koultouras twn neaniwn afths ths xwras:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Πέθανε η γνωστή ηθοποιός Κούλα Αγαγίωτου σε ηλικία 101 ετών όπου ενσάρκωσε τον ρόλο της γιαγίας Σοφίας στην σειρά ρετιρέ

 

 

Παρακάτω μια μικρή βιογραφία

 

 

Η Κούλα Αγαγιώτου είναι ελληνίδα ηθοποιός του κινηματογράφου και της τηλεόρασης. Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1915 . Δυο από τις σημαντικές της εμφανίσεις στον κινηματογράφο ήταν στην ταινία Ευδοκία του Αλέξη Δαμιανού και στην ταινία Δόκτωρ Ζι-Βέγγος με τον Θανάση Βέγγο και τον Διονύση Παπαγιαννόπουλο , όπου επαιζε τον ρολο

 

 

Ο ρόλος που την έκανε περισσότερο γνωστή στο ελληνικό κοινό,ειναι της μητερας του Βασου Ανδριανου [ΑΛΕΞΗ] στην σειρα Μεθοριακος Σταθμος [1975-1981] της ΥΕΝΕΔ, σημερινης ΝΕΤ, αν και πολλοί δεν γνωρίζουν το όνομά της, και στο ρολο της κας Σοφίας Σοφιανού στην σειρά "Το ρετιρέ ", παραγωγής 1990 από το Mega Channel . Ως μητέρα της Κατερίνας (Κατερίνα Γιουλάκη ), κατάφερνε πάντα να δημιουργεί σουρεαλιστικές καταστάσεις, συνεπικουρούμενη από την ανηψιά της Ειρήνη (Τζόυς Ευείδη ).Σημερα ζει στο Κουκακι ξεχασμενη με την φροντιδα της ανηψιας της Σοφια Μπουκου.Εχει μια κορη.

 

 

Φιλμογραφία

 

 

Το Ρετιρέ (1991) TV σειρά .... Σοφία Σοφιανού

 

 

Καμικάζι, αγάπη μου (1983) .... Δόμνα Σγουρού

 

 

Η στροφή (1982)

 

 

Ο Τρομοκράτης (1975)

 

 

Ευδοκία (1971) .... Mαρία

 

 

Δόκτωρ Ζιβέγγος (1968)

 

 

Αντίο για πάντα (1967)

 

 

Παιδί μου δεν αμάρτησα (1964)

 

 

Αμαρτωλά νειάτα (1963)

 

 

Ο λουστράκος (1962)

 

 

Ποτέ την Κυριακή (1960)

 

 

Το Αγρίμι (1960)

 

 

Η Κυρία Δήμαρχος (1960) .... Kούλα Προκόπη

 

 

Γαλήνη (1958) .... Θεία Μαρία

Nευρωτικός είναι ο άνθρωπος που χτίζει κάστρα στον αέρα. Ψυχωτικός είναι εκείνος που ζει μέσα σ' αυτά και ψυχίατρος αυτός που παίρνει τα νοίκια.

http://i17.photobucket.com/albums/b63/votris/tttt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφου γεννηθηκε ομως το 1915 ηταν 91 οχι 101. :wacko:

 

Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα την σκεπασει.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Μετα το Βασικα καλησπερα σας...
Link to comment
Share on other sites

Oxi re gmt... Mia apo tis pio cult ithopoious kai apo tis agapimenes mou.

 

Vrisketai se ena kalitero meros

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται αλλαγμένο το κτίριο ,ακόμη και ο χρωματισμός του ίδιος παραμένει.

 

Η γωνία που έχει ληφθεί η φωτογραφία είναι η ίδια όπως και στο σηριαλ , βέβαια τα αυτοκίνητα που περνάνε στο δρόμο έχουν αλλάξει λίγο και εμείς έχουμε μεγαλώσει :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι, προσπάθησα να την τραβήξω από την ίδια γωνία όπως θυμόμουν ότι ήταν στο σήριαλ. Το έχουν ντύσει με κάτι τουβλάκια το κτήριο.

Πως πέρασαν τα χρόνια...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
To πρώτο επεισόδιο είναι αυτό που παίζει τώρα; Δεν το έχω δει ποτέ.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Desert όχι γιατί το 1ο επεισόδιο γράφτηκε και δόθηκε ήδη στο BWGT από εχτές..

 

http://img300.imageshack.us/img300/8703/retireis2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Desert όχι γιατί το 1ο επεισόδιο γράφτηκε και δόθηκε ήδη στο BWGT από εχτές..

 

Α Οκ... Thanks :) ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που πετυχαίνω επεισόδιο στην τηλεόραση είναι λες και το βλέπω για πρώτη φορά.. άφθονο γέλιο και οικογενιακές καταστάσεις που μπορείς να "ταιριάξεις" με πολλές real time που συμβαίνουν σε πολλούς από εμάς..

 

ας πούμε ποιός δεν βρέθηκε μπροστά απο το κατηγοριματικό ΟΧΙ των γονιών του όταν είμασταν πιο μικροί και θέλαμε εκείνο το καινούριο hi-fi με CD πλέον και όχι μόνο με πικάπ ?

πόσες φορές προσπαθησαμε να εκσυνχρονίσουμε τους δικούς μας και να τους κάνουμε να κάνουν κάποια πράγματα όπως τα κάνουμε εμείς? (πχ στο πρώτο επεισόδιο η ανιψιά προσπαθεί να κάνει την θεία της να δεχθεί τα προιόντα σόγιας που μπορούν να αντικαταστήσουν πολλά από τα everyday ingredients)

είμαι σίγουρος πως αν γυριζόταν ακόμα η σειρά θα είχε και θέμα με το ίντερνετ και πώς εμείς βολευόμαστε με τις αγορές online, πληρωμές λογαριασμών, αδειών κυκλοφορίας, φορολογικά και οι δικοι μας ακόμα τίποτα..

 

χαίρομαι που τα δείχνουν ξανά και μάλιστα΄ευκαιρία να ανεβούν και στα γνωστά τα μέρη γιατί κάποια μέρα θα ζητάμε από το κανάλι να τα βάλει και δεν...

Link to comment
Share on other sites

αχ ναι ναι το ρετιρέ είναι υπέροχο! είναι ένα έργο τέχνης! τι αισθητική απόλαυση! τι εποικοδομητικά μηνύματα! τι μεγαλείο ψυχής των χαρακτήρων!:lol: :lol:

Θεέ μου όλη αυτή η μικροαστική μιζέρια με την αποθέωση του κιτς και τα κατινίστικα μαλλιοτραβήγματα με κάνουν να θέλω να χώσω το χέρι μου στο μάτι και να ξύσω το μυαλό μου από μέσα! :p

Link to comment
Share on other sites

Lol. Κατ΄αρχήν δεν είναι και η ενδέκατη πληγή το Ρετιρέ, αλλά ούτε και καμμια σειρά που είχα να δω χρόνια. (Ανα εξάμηνο ή δωδεκάμηνο -το πολύ- προβάλλεται).

 

Πάντως είναι θλιβερό το ότι το Mega έχει μονιμοποιήσει στο default -σε αυτοματο πιλότο- καλοκαιρινό του πρόγραμμα τις επάναληψεις του Ρετιρέ. Όλη αυτή η επαναλαμβανόμενη υστερία και ο συσσωρευμένος εκνευρισμός σε κάθε επεισόδιο ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έχει καμμία σχέση με την καθημερινότητα μου (btw δεν είμαι απο Αθήνα), είναι αφόρητη μέσα στο κατακαλόκαιρο.

 

Να πω ωστόσο εδώ ότι η σειρά μου άρεσε την 1η φορά που έπαιζε, και κατα τις 2 πρώτες επαναλήψεις της ως Ρετιρε (γιατί μετά παίχθηκε με *παραλλαγή* και ως "Μικρομεσαίοι" και ως διάφορα άλλα).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

ειναι το μεγαλειο του κιτς! τρελλαινομαι να το βλεπω (με τα ηρεμιστικα διπλα στο τηλεκοντρολ) και καθε Ιουνιο περιμενω με μεγαλη ανυπομονησια να αρχισει η προβολη του

 

ειναι το ακρων αωτον της μικροαστιλας, της μιζεριας, της κατινιας και της γκρινιας (βλεπε Χαρουλα και Κατερινα). αλλα εχει τοση πλακα!

 

μαλλον ειναι απο τα πραγματα που λατρευουμε να μισουμε :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικο Post του enteka για τους ηθοποιους που επαιξαν στο Ρετιρε, αλλα και για τα κλισε αυτου -> εδω :D

 

Υ.Γ: Με το που διαβαζεις καποια απο τα κλισε, απευθειας σου ρχονται στο μυαλο οι σκηνες απο το Ρετιρε! Επισης, διαβαζοντας το τι (δεν) εκαναν οι ηθοποιοι του Ρετιρε μετα απο αυτο, και σε συνδυασμο με το παραδοξο οτι οι πιο πολλοι εξ αυτων εχουν χαραχτει στο μυαλο μου :p , υποθετω οτι οντως οι επαναληψεις του ειναι απειρες! :lol:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

χούρχουλε βρήκαμε πού μένεις..!

 

http://img523.imageshack.us/img523/9150/retiredarkkh2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε desert, αμάν.

Can't you keep your trap shut?

Μην σε καλέσουν για τσάι και κουλουράκια.

Αμέσως να το διαδώσεις

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...