Jump to content

Ρετιρέ (Mega)


agleouras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το βιβλίο λέγεται "Ελληνική Τηλεόραση"(1969-1998) και ο συγγραφέας είναι ο Στάθης Βαλούκος.Πολύ καλή δουλειά δυστυχώς μόνο μέχρι το 1998,μια ανανέωση κάθε πενταετία θα ήταν χρήσιμη...

Το έχεις; Απο ποιόν εκδοτικό οίκο κυκλοφορεί; Να ψάξω λίγο στο ίντερνετ γιατί μπορεί να έχει ανανεωθεί. Πάντως σήμερα δεν είχε Ρετιρέ.

 

http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=52994&mscssid=WTLBDRVRMR789H1US5J9XE65WEHTB1CF

Το βρήκα τελικά. Ενδιαφέρον τολμώ να πω. Αν και μια ανανέωση θα έπρεπε να την είχε. Ίσως το πάρω. Why not?

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το βιβλιο ειναι πολυ καλο. Αν το αγορασεις θα παθεις πλακα με τον αριθμο των σηριαλ που εχουν γινει στην ελληνικη τηλεοραση, τους ηθοποιους που εχουν παιξει και το γεγονος οτι τα περισσοτερα απο αυτα ειναι "χαμενα" η σβησμενα. Σηριαλ με την Καρεζη, Βουγιουκλακη, Παπαγιαννοπουλο, Κωνστανταρα, Βλαχοπουλου, Λασκαρη, Ηλιοπουλο, Φωτοπουλο, κλπ, κλπ, κλπ.

 

Φιλε APOSTOLISHATZ σε συγχαιρω για τις γνωσεις σου. Μηπως εχεις στο αρχειο σου και αλλες παλιες σειρες? Ψαχνω 2-3 του mega και καμια δεκαρια απο την ΕΡΤ.

 

Οσο για τα επεισοδια του Ρετιρε, κατι περιεργο συμβαινει. Επισημα ειναι 84. Μετρησα ομως προσεκτικα τα επεισοδια και μου βγαινουν 83 (μαζι με τα 8 εορταστικα και τα 4 προς το τελος που εκοψαν, τα οποια τα ειχα απο παλια).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεος με αυτην την σειρά και όλες του Δαλιανίδη. Υποτίθετε οτι εχουν χιουμορ; Ολο γκρινια, γκρινια, γκρινια είναι :mad: :mad: :mad:
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι ποτε να εχω γελασει με ατακα απο αυτη τη σειρα!

το μονο που θυμαμαι ειναι οτι καθε καλοκαιρι το Mega θυμαται ολα τα ακυρα!!!

:( :mad: :( :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανένας τη μουσική των τίτλων σε αρχειάκι ήχου; Είναι τόσο εκνευριστική αλλά θέλω να τη βάλω στο κινητό μου όταν με καλεί κάποια συγκεκριμένη ομάδα καλούντων (οι πλέον σπαστικοί) δεδομένου ότι ο Ταμπάκης που "εκτελεί" το My Number One είναι εντελώς πασέ και θέλω να τον αλλάξω...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανένας τη μουσική των τίτλων σε αρχειάκι ήχου; Είναι τόσο εκνευριστική αλλά θέλω να τη βάλω στο κινητό μου όταν με καλεί κάποια συγκεκριμένη ομάδα καλούντων (οι πλέον σπαστικοί) δεδομένου ότι ο Ταμπάκης που "εκτελεί" το My Number One είναι εντελώς πασέ και θέλω να τον αλλάξω...

 

Βεβαίως και την έχω,θα σε ενημερώσω με p.m

 

Το βιβλιο ειναι πολυ καλο. Αν το αγορασεις θα παθεις πλακα με τον αριθμο των σηριαλ που εχουν γινει στην ελληνικη τηλεοραση, τους ηθοποιους που εχουν παιξει και το γεγονος οτι τα περισσοτερα απο αυτα ειναι "χαμενα" η σβησμενα. Σηριαλ με την Καρεζη, Βουγιουκλακη, Παπαγιαννοπουλο, Κωνστανταρα, Βλαχοπουλου, Λασκαρη, Ηλιοπουλο, Φωτοπουλο, κλπ, κλπ, κλπ.

 

Φιλε APOSTOLISHATZ σε συγχαιρω για τις γνωσεις σου. Μηπως εχεις στο αρχειο σου και αλλες παλιες σειρες? Ψαχνω 2-3 του mega και καμια δεκαρια απο την ΕΡΤ.

 

Οσο για τα επεισοδια του Ρετιρε, κατι περιεργο συμβαινει. Επισημα ειναι 84. Μετρησα ομως προσεκτικα τα επεισοδια και μου βγαινουν 83 (μαζι με τα 8 εορταστικα και τα 4 προς το τελος που εκοψαν, τα οποια τα ειχα απο παλια).

 

ΚΑταρχάς ευχαριστώ.Στο αρχείο μου περιέχονται οι εξής σειρές(ολόκληρες ή το μεγαλύτερο μέρος τους)

-Απαράδεκτοι

-Εις θάνατον

-Εγκλήματα

-Κωνσταντίνου και Ελένης

-Ο χριστός ξανασταυρώνεται(ΕΡΤ 1976)

-Ο συμβολαιογράφος(ΕΡΤ 1979)

-Γαλήνη(ΕΡΤ,δεκαετία '70)

-Λωξάντρα(ΕΡΤ,δεκαετία '70)

 

Έχεις από Ρετιρέ τα επεισόδια 77-80 και κάποιο ή όλα τα εορταστικά????Σε τι μορφή??Στείλε P.M οπωσδήποτε!!!!!!!!!!!!και για όποια άλλη σειρά έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και την έχω,θα σε ενημερώσω με p.m

 

Κι εγώ τη θέλω. Ποτέ δεν ξέρεις:p

Πάντως λεω να το πάρω το βιβλίο. Απο Δευτέρα στο βιβλιοπωλείο.:p

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το βιβλίο. Πραγματικός θησαυρός για τους υποστηρικτές της τηλεόρασης. Θα έπρεπε βέβαια να το έχουν ανανεώσει, αλλά κι αυτό που προσφέρει πολύ είναι.

Ελληνική Τηλεόραση 1967-1998 - Στάθης Βαλούκος. Εκδόσεις Αιγόκερως 1998

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

το ρετιρε δεν ειναι απλος καλο για τις μερες μας!

για τοτε ηταν πολυ καλο!!!

Δαλιανιδης ειναι αυτος!

εε και παιζει και η Θεα!!οποτε τελειο!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το ρετιρε δεν ειναι απλος καλο για τις μερες μας!

για τοτε ηταν πολυ καλο!!!

Δαλιανιδης ειναι αυτος!

εε και παιζει και η Θεα!!οποτε τελειο!!:)

η θεα ποια ειναι??

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ ρε παιδιά!όχι και cult το ρετιρέ!!! cult για τα ελληνικά δεδομένα είναι οι ταινίες με Πανούση και Πουλικάκο...το ρετιρέ, όπως ακριβώς και οι ταινίες του Ψαλτη και του Ταμτάκου, είναι trash - ελληνιστι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!- και μάλιστα από τα αθλιότερα! Εγώ προσωπικά όταν κάνοντας ζάππιγκ πέφτω πάνω στις κυράτσες του ρετιρέ που ξεκατινιάζονται έχω μια έντονη τάση να χώσω το χέρι μου στο μάτι και να ξύσω το μυαλό μου απο μέσα!!!

 

Οσο για τη σύγκριση Δαλιανίδη - Καπουτζίδη που είδα σε κάποια posts, τη βρίσκω εντελώς αστοχη: ο μεν πρώτος μπορεί βέβαια να αξίζει σεβασμό ως γέρος άνθρωπος και ως άνθρωπος που έφαγε τα χρόνια του στη 'βιομηχανία του θεάματος" αλλά μέχρι εκεί: οι ταινίες κα τα σήριαλ του Δαλιανίδη είναι τουλάχιστον αβάσταχτα ανόητα (για να μη πω ότι ο Δαλιανίδης είναι ο ηθικός αυτουργός της παρακμής του ελληνικού cinema)

Ο Καπουτζίδης από την άλλη μπορεί να μην έχει δώσει αρκετά "δείγματα γραφής" ωστε να μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα--κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντως τείνει στο να επαναφέρει την ελληνική κωμωδία στο ύψος της προ-Δαλιανίδη εποχής και ταυτόχρονα να την πάει ένα βήμα πιο πέρα (εισάγοντας στοιχεία από ένα σωρό άλλα κινηματογραφικα/τηλεοπτικά είδη)

[Όσο για την υπερβολική προβολή που λέτε, μου φαίνεται αναμενόμενη στην εποχή που την απόλυτη κυριαρχία έχουν οι Τατιανο-λαμπίριδες, οι σκουπιδοφυλλάδες και οι ειδήσεις του Star, για τους οποίους μια σειρα με 65% τηλεθέαση είναι χρυσωρυχίο!]

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ "just a comment"

Νομιζω πως εχεις ξεφυγει στους χαρακτηρισμους σου. Απο ποτε θεωρουνται "παρακμή του ελληνικού cinema" τα μιουζικαλ: Κατι να καιει, Οι θαλασσιες οι χαντρες, Κοριτσια για φιλημα, κλπ. Οι μουσικες κωμωδιες: Η Παριζιανα, Μια Ελληνιδα στο χαρεμι, Το ανθρωπακι, κλπ. Οι θεατρικες κωμωδιες: Η Χαρτοπαιχτρα, Φωναζει ο κλεφτης, Μια τρελλη τρελλη σαρανταρα, κλπ. Τα δραματα: Ο Κατηφορος, Εγωισμος, Στεφανια, Δακρυα για την Ηλεκτρα, Οταν η πολις πεθαινει, κλπ, κλπ, κλπ.

Απο ποτε θεωρουνται "παρακμή του ελληνικού cinema" η Βλαχοπουλου, ο Βουτσας, η Λασκαρη, η Χρονοπουλου, ο Παπαγιαννοπουλος και τοσοι αλλοι?

Ακομα και μετα την χρυση εποχη του ελληνικου κινηματογραφου, ο Δαλιανιδης εκανε τεραστιες επιτυχιες στην τηλεοραση με το θρυλικο Λουνα Παρκ (για 7 συνεχη χρονια), τα Καθημερινα, αλλα και πιο προσφατα το Τριτο στεφανι, κλπ. Ακομα και στο σινεμα με Τα Τσακαλια, Η Στροφη, Οι επικινδυνοι, Ισοβια, κλπ. Φυσικα και εκανε και καποιες ταινιες, τηλεοπτικες σειρες που δεν ηταν καλες, μα αυτο ειναι μεσα στο προγραμμα για ολους τους ανθρωπους.

Link to comment
Share on other sites

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ ρε παιδιά!όχι και cult το ρετιρέ!!! cult για τα ελληνικά δεδομένα είναι οι ταινίες με Πανούση και Πουλικάκο...το ρετιρέ, όπως ακριβώς και οι ταινίες του Ψαλτη και του Ταμτάκου, είναι trash - ελληνιστι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!- και μάλιστα από τα αθλιότερα! Εγώ προσωπικά όταν κάνοντας ζάππιγκ πέφτω πάνω στις κυράτσες του ρετιρέ που ξεκατινιάζονται έχω μια έντονη τάση να χώσω το χέρι μου στο μάτι και να ξύσω το μυαλό μου απο μέσα!!!

 

:) :cool: ...Ακριβώς έτσι νιώθω και γώ! Είναι άθλια η σειρά... και όντως μερικοί πρέπει να μάθουν τι σημαίνει Cult movie!!!

Αν θέλετε "cult" θα βρείτε στα επόμενα site:

http://www.cineek.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=449 ( είναι απο το φεστιβάλ Cult Ελληνικού Κινηματογράφου που έγινε, απλά αξίζει να δείτε μερικούς τίτλους)

http://www.horror-movies.gr/

http://www.cultmovies.info/ (έχει πολύ "πράγμα" μέσα)

 

Είναι λίγο άστοχος ο τίτλος πάντως, με τίποτα η λέξη "cult" δεν κολάει... Εγώ θα έβαζα " Η πιο μ@λ@κί@ σειρά της Ελληνικής τηλεόρασης" :chair:

(δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν... Την γνώμη μου είπα :tease: )

Link to comment
Share on other sites

:) " Η πιο μ@λ@κί@ σειρά της Ελληνικής τηλεόρασης" :chair:

(δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν... Την γνώμη μου είπα :tease: )

 

Ε, καλά μην τρελαθούμε κιόλας, υπάρχει και το ανυπέρβλητο "Αραχτοί και light" που παίρνει το χρυσό! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά μην τρελαθούμε κιόλας, υπάρχει και το ανυπέρβλητο "Αραχτοί και light" που παίρνει το χρυσό! :lol:

 

Εμ βέβαια που το πάτε ολόκληρο

"Αραχτοί και light, together

Αραχτοί και light, forever.":wacko:

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ "just a comment"

Νομιζω πως εχεις ξεφυγει στους χαρακτηρισμους σου. Απο ποτε θεωρουνται "παρακμή του ελληνικού cinema" τα μιουζικαλ: Κατι να καιει, Οι θαλασσιες οι χαντρες, Κοριτσια για φιλημα, κλπ. Οι μουσικες κωμωδιες: Η Παριζιανα, Μια Ελληνιδα στο χαρεμι, Το ανθρωπακι, κλπ. Οι θεατρικες κωμωδιες: Η Χαρτοπαιχτρα, Φωναζει ο κλεφτης, Μια τρελλη τρελλη σαρανταρα, κλπ. Τα δραματα: Ο Κατηφορος, Εγωισμος, Στεφανια, Δακρυα για την Ηλεκτρα, Οταν η πολις πεθαινει, κλπ, κλπ, κλπ.

Απο ποτε θεωρουνται "παρακμή του ελληνικού cinema" η Βλαχοπουλου, ο Βουτσας, η Λασκαρη, η Χρονοπουλου, ο Παπαγιαννοπουλος και τοσοι αλλοι?

 

Καλά ντε, ομολογώ δεν έχω δει κ όλες τις ταινίες του Δαλιανίδη και σίγουρα δεν είναι όλες και τόσο κακές (μερικές απ αυτές που αναφέρεις πραγματι έχουν γέλιο) εγω για το μέσο όρο μιλούσα...εξάλλου όλα είναι θέμα γουστου (περι ορέξεως...)

[χωρις βεβαια να θέλω να θίξω κανένα... :O]

 

p.s. δεν είναι βέβαια παρακμή οι ηθοποιοί, παρακμή είναι οι ταινίες (ο Βουτσας ας πούμε -αν δεν κάνω λάθος- δεν έχει παίξει και σε κάτι τρισάθλιες ταινίες των 80's?)

Link to comment
Share on other sites

"Αραχτοί και light, together

Αραχτοί και light, forever...."

"...Αραχτοί και light,κι'ακόμα...

Αραχτοί και light,στο στρώμα..."

 

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ...... :cool: :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

"...Αραχτοί και light,κι'ακόμα...

Αραχτοί και light,στο στρώμα..."

 

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ...... :cool: :cool: :cool:

 

Γιατί εγώ τα θυμάμαι έτσι; Γιατί το αδέρφι μου όλη την ώρα το κορόιδευε. That's why. Πάντως έχει πάααααρα πολλά χρόνια να το βάλει επανάληψη. Θυμάμαι και το επεισόδιο που τις ψάχνανε και για να περάσει η ώρα παίζανε "Βάλε τώρα που γυρίζει".

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Καραγκιοζιλίκι όλη η σειρά αυτή....

OMG & 3 LOL

 

Μόνο;

2OMG και στο καπάκι 4LOL:X

:respect: στην ελληνική ηλιθιότητα

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

thymate kaneis tous aftairetoys???me afth th tromaktikh mousikh stoys titlous.poly geloia seira!!!!valavanidisrulezzzz:lol: :lol: :lol: :lol:

sto retite sto telefteo episodio h zaxaropoulou ti apegine?>??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...