Jump to content

Ηuawei Ascend P7


GMF80
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα παιδιά! Καινούργιος στη μεγάλη παρέα σας! Έχω να σας ρωτήσω κάτι.

 

Πριν δύο βδομάδες αγόρασα ένα Huawei Ascend P7 και θα ήθελα τη γνώμη από εσάς που έχετε περισσότερο χρόνο τη συσκευή για το εξής:

 

Από την πρώτη φόρτιση της συσκευής, παρόλο που δεν έκανα ιδιαίτερα μεγάλη χρήση του κινητού ούτε σε τηλέφωνα αλλά ούτε σε χρήση wifi, η διάρκεια της μπαταρίας ήταν λιγότερη από 14 ώρες.

 

Τις επόμενες μέρες για να δοκιμάσω την μπαταρία έκανα τις εξείς ενέργειες:

 

α. Μίλησα στο τηλέφωνο για λιγότερο από 10 λεπτά

β. Είχα συνεχώς απενεργοποιημένο το wifi, το bluetooth, το gps και τα δεδομένα δικτύου.

γ. Ρύθμισα την οθόνη του κινητού να κλείνει αυτόματα σε 15 δευτερόλεπτα

δ. Απενεργοποίησα όλες τις εφαρμογές παρασκηνίου που καταναλώνουν ενέργεια.

 

Παρά αυτές τις ενέργειες η διάρκεια της μπαταρίας ήταν πάλι λιγότερη από 16 ώρες μόνο (μη φυσιολογικό για καινούργια συσκευή έτσι δεν είναι?).

 

Αυτές τις ενέργειες τις έκανα για ακόμα μερικές μέρες και η διάρκεια της μπαταρίας ήταν πάλι η ίδια.

 

Επίσης με 100% φόρτιση του κινητού στις ρυθμίσεις συσκευής στο μενού εξοικονόμηση ενέργειας η υπολειπόμενη διάρκεια που δείχνει είναι πάλι γύρω στις 16 ώρες. Μήπως δεν έχω απενεργοποιήσει κάτι που καταναλώνει αρκετή ενέργεια ή μήπως έχει πρόβλημα η συσκευή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Υ.Γ. Με απενεργοποιημένο το wifi και τα δεδομένα δικτύου εμφανίζεται συνέχεια το 3G ή 4G (ανάλογα με πιο είναι διαθέσιμο στην περιοχή που βρίσκομαι) δίπλα στην ένδειξη του σήματος. Έτσι συμβαίνει και σε εσάς ή πρέπει να εμφανίζεται μόνο όταν ενεργοποιείς τα δεδομένα δικτύου? (όπως συμβαίνει σε άλλα smartphones)

Edited by epam74
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 659
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ βγάζω 2 ημερες με σύνολο 4 ώρες οθόνης και δυο ωρες κλήσεων. Wifi και data τα ανοίγω μονο όταν τα χρειάζομαι και δεν παίζω παιχνίδια.

Για το ΥΓ ναι ετσι ειναι σε όλους.

Στις ρυθμισεις που λες η υπολοιπωμενη ενέργεια ειναι απλα εκτιμηση και τουλαχιστον σε εμενα δεν εχει καμια σχεση με το τελικο αποτελεσμα.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα παιδιά! Καινούργιος στη μεγάλη παρέα σας! Έχω να σας ρωτήσω κάτι.

 

Πριν δύο βδομάδες αγόρασα ένα Huawei Ascend P7 και θα ήθελα τη γνώμη από εσάς που έχετε περισσότερο χρόνο τη συσκευή για το εξής:

 

Από την πρώτη φόρτιση της συσκευής, παρόλο που δεν έκανα ιδιαίτερα μεγάλη χρήση του κινητού ούτε σε τηλέφωνα αλλά ούτε σε χρήση wifi, η διάρκεια της μπαταρίας ήταν λιγότερη από 14 ώρες.

 

Τις επόμενες μέρες για να δοκιμάσω την μπαταρία έκανα τις εξείς ενέργειες:

 

α. Μίλησα στο τηλέφωνο για λιγότερο από 10 λεπτά

β. Είχα συνεχώς απενεργοποιημένο το wifi, το bluetooth, το gps και τα δεδομένα δικτύου.

γ. Ρύθμισα την οθόνη του κινητού να κλείνει αυτόματα σε 15 δευτερόλεπτα

δ. Απενεργοποίησα όλες τις εφαρμογές παρασκηνίου που καταναλώνουν ενέργεια.

 

Παρά αυτές τις ενέργειες η διάρκεια της μπαταρίας ήταν πάλι λιγότερη από 16 ώρες μόνο (μη φυσιολογικό για καινούργια συσκευή έτσι δεν είναι?).

 

Αυτές τις ενέργειες τις έκανα για ακόμα μερικές μέρες και η διάρκεια της μπαταρίας ήταν πάλι η ίδια.

 

Επίσης με 100% φόρτιση του κινητού στις ρυθμίσεις συσκευής στο μενού εξοικονόμηση ενέργειας η υπολειπόμενη διάρκεια που δείχνει είναι πάλι γύρω στις 16 ώρες. Μήπως δεν έχω απενεργοποιήσει κάτι που καταναλώνει αρκετή ενέργεια ή μήπως έχει πρόβλημα η συσκευή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Υ.Γ. Με απενεργοποιημένο το wifi και τα δεδομένα δικτύου εμφανίζεται συνέχεια το 3G ή 4G (ανάλογα με πιο είναι διαθέσιμο στην περιοχή που βρίσκομαι) δίπλα στην ένδειξη του σήματος. Έτσι συμβαίνει και σε εσάς ή πρέπει να εμφανίζεται μόνο όταν ενεργοποιείς τα δεδομένα δικτύου? (όπως συμβαίνει σε άλλα smartphones)

Πρώτα απο όλα δεν θα δεις απο την πρωτη φόρτιση πόσο κρατάει.Πρέπει να κάνεις μερικους κύκλους η μπαταρία για να δείξει.

Μετά για να δεις ποια εφαρμογή σου τραβάει ενέργεια πήγαινε στο διαχείρηση συσκευής ,είναι μαζί με τις αλλες εφαρμογές στο κεντρικό μενου.Εκεί έχει πολλά εργαλειά που θα σε βοηθήσουν για τις επιλογες που μπορείς να κάνεις.

Εγώ αυτή την στιγμη΄είμαι στο 46% με 2μερες8 ωρες .Οθονη στις 2.52 ώρες. Εχω κλειστά τα δεδομένα και σε αυτόματη εναλλαγή δικτύου,πιάνω και 4G εδω.Μη αντιπροσωπευτική μέτρηση βέβαια καθώς μόνο ταπαταλκ και lost bubble εχω χρησιμοποιήσει.

 

Το 3G/4G στο βγάζει ανεξάρτητα απο το αν έχεις τα δεδομένα ανοιχτά.Έπαθα και εγω ενα κοκομπλοκο μέχρι να το καταλαβω πως δουλέυει.

 

Επίσης κάτι βολικό και για την μπαταρία:το ξυπνητήρι δουλεύει ακόμα και αν κλείσεις το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα παιδιά! Καινούργιος στη μεγάλη παρέα σας! Έχω να σας ρωτήσω κάτι.

 

Πριν δύο βδομάδες αγόρασα ένα Huawei Ascend P7 και θα ήθελα τη γνώμη από εσάς που έχετε περισσότερο χρόνο τη συσκευή για το εξής:

 

Από την πρώτη φόρτιση της συσκευής, παρόλο που δεν έκανα ιδιαίτερα μεγάλη χρήση του κινητού ούτε σε τηλέφωνα αλλά ούτε σε χρήση wifi, η διάρκεια της μπαταρίας ήταν λιγότερη από 14 ώρες.

 

Τις επόμενες μέρες για να δοκιμάσω την μπαταρία έκανα τις εξείς ενέργειες:

 

α. Μίλησα στο τηλέφωνο για λιγότερο από 10 λεπτά

β. Είχα συνεχώς απενεργοποιημένο το wifi, το bluetooth, το gps και τα δεδομένα δικτύου.

γ. Ρύθμισα την οθόνη του κινητού να κλείνει αυτόματα σε 15 δευτερόλεπτα

δ. Απενεργοποίησα όλες τις εφαρμογές παρασκηνίου που καταναλώνουν ενέργεια.

 

Παρά αυτές τις ενέργειες η διάρκεια της μπαταρίας ήταν πάλι λιγότερη από 16 ώρες μόνο (μη φυσιολογικό για καινούργια συσκευή έτσι δεν είναι?).

 

Αυτές τις ενέργειες τις έκανα για ακόμα μερικές μέρες και η διάρκεια της μπαταρίας ήταν πάλι η ίδια.

 

Επίσης με 100% φόρτιση του κινητού στις ρυθμίσεις συσκευής στο μενού εξοικονόμηση ενέργειας η υπολειπόμενη διάρκεια που δείχνει είναι πάλι γύρω στις 16 ώρες. Μήπως δεν έχω απενεργοποιήσει κάτι που καταναλώνει αρκετή ενέργεια ή μήπως έχει πρόβλημα η συσκευή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Υ.Γ. Με απενεργοποιημένο το wifi και τα δεδομένα δικτύου εμφανίζεται συνέχεια το 3G ή 4G (ανάλογα με πιο είναι διαθέσιμο στην περιοχή που βρίσκομαι) δίπλα στην ένδειξη του σήματος. Έτσι συμβαίνει και σε εσάς ή πρέπει να εμφανίζεται μόνο όταν ενεργοποιείς τα δεδομένα δικτύου? (όπως συμβαίνει σε άλλα smartphones)

Αν δεν κανεις χρηση data (internet) απο τον παροχο (voda-cosmote-wind) σου γυρισε το δικτυο σε 2g σκετο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και από μένα,

Λοιπόν το κινητό αυτό το έχω βάλει στο μάτι.Τώρα έχω Samsung Galaxy S4 Zoom οπότε καταλαβαίνεται ότι μου αρέσει πολύ το κινητό μου να έχει καλή κάμερα. Έχω διαβάσει και τις 37 σελίδες των σχολίων σας και το μόνο που με προβληματίζει είναι το lag στο fb messenger και στο viber. Πιστεύεται αξίζει να το πάρω?το έχω βρει από εδώ: http://www.sellphone.gr/shop/huawei/huawei-ascend-p7-4g-16gb-nfc-white-eu/?ref=bestprice.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος έχει την καλοσύνη ας βοηθήσει.. Με την emui 3 έχει θέματα το κινητό.. θέλω να περάσω custom recovery για να περάσω άλλη rom.. Σε fastboot το κινητό πως μπαίνει; με το volume- & power button δεν μπαίνει κάνει δόνηση και μπαίνει κανονικά στη rom.. Το κινητό το είχα κάνει root με το root genieus .. Αλλά κατι μου λέει ότι δεν είναι 100% root και ας γράφει το root checker ότι είναι.. Και θέλω να δω και άμα έχω ξεκλείδωτο boot loader.. Μόνο στο recover της emui 3 μπορώ να μπω και να κάνω τα wipe.. Αλλά το κινητό πάλι συνεχίζει να μου κάνει νούμερα..

ΥΓ. Όλα καλά .. Για να μπορείτε να μπείτε σε fastboot με το κινητό πρέπει να έχετε εγκαταστήσει το Hisuite πρώτα για τους drivers ... Σε fastboot μαπίνουμε με κλειστό το κινητό και πατάμε volume - και το συνδέουμε με το pc με το usb καλώδιο και είμαστε έτοιμοι .. Από εκεί βλέπουμε άμα έχουμε ξεκλείδωτο τον bootloader.. Εμένα ήταν ξεκλείδωτος και μετά φλασαρα recovery μέσω fastboot και μετά custom rom.. Οδηγίες για fastboot έχει γράψει το παλικάρι ο VirusPlus στο νήμα του honor 6 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5675449#post5675449

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

Λοιπόν το κινητό αυτό το έχω βάλει στο μάτι.Τώρα έχω Samsung Galaxy S4 Zoom οπότε καταλαβαίνεται ότι μου αρέσει πολύ το κινητό μου να έχει καλή κάμερα. Έχω διαβάσει και τις 37 σελίδες των σχολίων σας και το μόνο που με προβληματίζει είναι το lag στο fb messenger και στο viber. Πιστεύεται αξίζει να το πάρω?το έχω βρει από εδώ: http://www.sellphone.gr/shop/huawei/huawei-ascend-p7-4g-16gb-nfc-white-eu/?ref=bestprice.gr

 

OUT OF STOCK

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κόλλημα; Κόλλημα είχα δει μονο σε βιντεακια απο reviews στο youtube που είχαν εκδοση του κινητού pre release...
Link to comment
Share on other sites

Ποιο κόλλημα; Κόλλημα είχα δει μονο σε βιντεακια απο reviews στο youtube που είχαν εκδοση του κινητού pre release...

 

Και εγώ εκεί το είδα. Δηλαδή δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωσε η Huawei το lolipop για το P7.Οι ημερονηνίες που έχει η ανακοίνωση είναι οι παρακάτω αλλά είναι για Κίνα,σε μας θα έρθει μερικούς μήνες αργότερα

 

http://i.imgur.com/r3U6e7y.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν καίγομαι αλλά κρίμα για το κινητό... Όταν βγει το καινούργιο android η διεθνής εκδοση θα πάρει το παλιό...
Link to comment
Share on other sites

Στο P7L10 έχετε το huawei cloud ? Το είδα σε φωτό στο https://www.facebook.com/groups/820966961269611/945376305495342/?notif_t=group_comment_reply αλλά στο δικό δεν το βρίσκω.Μηπως δεν είναι παντου διαθέσιμο;

 

Λεμε εμεις για αναβαθμίσεις που αργούν κλπ αλλα πολλοι τωρα έλαβαν αναβαθμιση σε emui 3.0 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Στο P7L10 έχετε το huawei cloud ? Το είδα σε φωτό στο https://www.facebook.com/groups/820966961269611/945376305495342/?notif_t=group_comment_reply αλλά στο δικό δεν το βρίσκω.Μηπως δεν είναι παντου διαθέσιμο;

 

Λεμε εμεις για αναβαθμίσεις που αργούν κλπ αλλα πολλοι τωρα έλαβαν αναβαθμιση σε emui 3.0 :blink:

 

θελει κολπο

κατεβασε και το RegionChange ..το εχω κανει καιρο και ειναι οκ. Δεν εχει σημασια ποια εκδοση εχεις.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά την αναβάθμιση είδαΤ καταλάβει στις πληροφορίες ότι ανάλυση οθόνης βγάζει 1280χ720 .Το έχει προσέξει κάνεις άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά την αναβάθμιση είδαΤ καταλάβει στις πληροφορίες ότι ανάλυση οθόνης βγάζει 1280χ720 .Το έχει προσέξει κάνεις άλλος;

 

Εχεις ενεργοποιήσει την προστασία οθόνης για αυτό. Και εγώ έτσι το έχω για οικονομία στην μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά την αναβάθμιση είδαΤ καταλάβει στις πληροφορίες ότι ανάλυση οθόνης βγάζει 1280χ720 .Το έχει προσέξει κάνεις άλλος;

ρυθμίσεις και απενεργοποίηση της προστασίας οθόνης

http://i.imgur.com/uLYMeNr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές το έχω βγάλει απο την θήκη και τις δύο μου γλύστρισε απο εκεί που το είχα ακουμπήσει και έπεσε.Λες και έχει λάδι είναι η πλάτη του. :mad:

Ευτυχως δεν έπαθε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές το έχω βγάλει απο την θήκη και τις δύο μου γλύστρισε απο εκεί που το είχα ακουμπήσει και έπεσε.Λες και έχει λάδι είναι η πλάτη του. :mad:

Ευτυχως δεν έπαθε τίποτα.

Ευτυχώς.. Πάλι καλά φίλε.. Το κινητό είναι λίγο ευαίσθητο.. Είχα πάρει στον father μια θήκη flip case με το παραθυράκι που έχει που υποστηρίζει και η rom emui τα κόλπα που δείχνει το καιρό κτλ.. Εεεε αυτήν η θήκη άφησε σημάδι στη οθόνη ένα Γ από το παραθυράκι.. Και του την είχα πάρει για να το προστατεύει από τυχόν γρατσουνιές.. Η ειρωνια δηλαδή.. Από το πουθενά και χωρίς πέσιμο και κακοποίηση άφησε σημάδι.. Κατά τα άλλα έχει gorilla glass 3..

YΓ. Αυτήν είναι η θήκη που έκανε το σημάδι http://www.ebay.com/itm/S-View-Window-Smart-Flip-Cover-Folio-Case-For-Huawei-Ascend-P7-Black-U8L7M-/151326260169?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item233bbf7bc9

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου κάνει εντύπωση η ησυχία σε αυτό το φορουμ. Είτε δεν πούλησε αρκετά το κινητό (κρίμα) είτε δεν έχει καθόλου προβλήματα που ίσως είναι και αυτό που συμβαίνει. 3μιση μήνες το έχω δεν μπορώ να βρω κάποιο πρόβλήμα και αν και αλλάζω συχνά κινητά δεν βρίσκω λόγο. Ναι μεν μου αρέσει η αλλαγή αλλά πως να αλλάξεις αυτό το κουκλί που δεν έχει ίχνος lag (πραγματικά δεν μου έχει λαγκάρει ποτέ - με Nova Launcher καθώς το emui δεν με τρελαίνει)....
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το βασικο μειονέκτημα. Huawei και update... Αλλα αφου με 4.4 δεν εχει θεματα δεν διαμαρτυρομαι προς το παρων...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ήρθε η στιγμή να αφήσω στην άκρη το LG P880 και να προβώ στην αγορά νέο κινητού είμαι μεταξύ του P7 και το Honor 4X. Η χρήση είναι περίπου 40 λεπτά ομιλία και 12 ώρες Data την ημέρα, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με την μπαταριά του P7 και γενικά εντυπώσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...