Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άπαξ και το κάνεις s-off μπορείς να κάνεις τα πάντα.. Και φυσικά να το επεναφέρεις σε stock.

Και με s-on γυρνάει σε stock απλά γράφει relocked bootloader και όχι locked κάτι που σημαίνει ότι έχει πειραχτει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 731
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και με s-on γυρνάει σε stock απλά γράφει relocked bootloader και όχι locked κάτι που σημαίνει ότι έχει πειραχτει...

 

Σοβαρά? Δεν το πιστεύω.. :lol::p

 

Το ξέρω φίλε μου απλά απάντησα τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος με το s-off. Δεν ρώτησε για s-on.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δουνε στην αντιπροσωπεια s-off δεν εχουν προβλημα με την εγγυηση?

οκ παιδες το βραδυ θα δω το κιν αν ειναι s-on που μαλλον ειναι και ξεκιναω διαβασμα :X

 

Πρωτα s-off, μετα ξεκλειδωμα bootloader, μετα google edition? με default recovery, σωστα(λεω να το αφησω αρουταριστο για να παιρνει τις ΟΤΑ)?

Link to comment
Share on other sites

Με S-Off ή ξεκλείδωτο bootloader δεν θα σε καλύψει η εγγύηση. Αλλά μπορείς να ξανά κλειδώσεις τον bootloader και να το γυρίσεις σε S-On πριν το πας στο σέρβις και είσαι οκ. Το μόνο που γνωρίζω για τη διαδικασία είναι ότι θέλει s-off και ότι γίνεται με φλασαρισμα RUU.
Link to comment
Share on other sites

Αν το δουνε στην αντιπροσωπεια s-off δεν εχουν προβλημα με την εγγυηση?

οκ παιδες το βραδυ θα δω το κιν αν ειναι s-on που μαλλον ειναι και ξεκιναω διαβασμα :X

 

Πρωτα s-off, μετα ξεκλειδωμα bootloader, μετα google edition? με default recovery, σωστα(λεω να το αφησω αρουταριστο για να παιρνει τις ΟΤΑ)?

 

Αν δούνε s-off ή unlocked δεν καλύπτεται από εγγύηση..

Πρώτα unlock bootloader, μετά s-off και μετά τα υπόλοιπα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με το GPE έχεις καθαρό/vanilla Android λειτουργικό χωρίς τις παραμετροποιήσεις από την HTC, δηλαδή χάνεις το HTC Sense. Αλλά με GPE θα παίρνεις πιο γρήγορα τις ενημερώσεις του λειτουργικού.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιπτώσεις ένας bootloader που έχει ξανα κλειδωθεί γράφει relocked και σε ποιες locked; Γιατί δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η μέθοδος που γράφει στο link παρακάτω για να ξανα κλειδωθεί ο bootloader και παντού διαβάζω ότι το S-Off είναι απαραίτητο για relock; Μετά από relock (αν γίνεται χωρίς S-Off) μπορώ να τρέξω RUU;

http://htcsource.com/2014/04/how-to-unlcok-the-htc-one-m8-bootloader-with-official-htc-dev-tool/

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιπτώσεις ένας bootloader που έχει ξανα κλειδωθεί γράφει relocked και σε ποιες locked; Γιατί δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η μέθοδος που γράφει στο link παρακάτω για να ξανα κλειδωθεί ο bootloader και παντού διαβάζω ότι το S-Off είναι απαραίτητο για relock; Μετά από relock (αν γίνεται χωρίς S-Off) μπορώ να τρέξω RUU;

http://htcsource.com/2014/04/how-to-unlcok-the-htc-one-m8-bootloader-with-official-htc-dev-tool/

Ναι μπορείς να τρέξεις ruu με relocked bootloader και s-on

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, είναι πολύ χρήσιμη η πληροφορία που μου δίνεις. Επειδή όμως έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω και δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα, μπορώ να κάνω relock χωρίς να έχω κάνει ποτέ S-Off ή είναι απαραίτητη προϋπόθεση το S-Off; Το ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι με S-Off κάνεις relock και μετά το αλλάζεις σε S-On και είσαι έτοιμος για RUU, εγώ όμως δεν είχα ποτέ S-Off. Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Με s-off το κανεις είτε locked είτε relocked. Με s-on μόνο relocked

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνω root το τηλέφωνό μου και στην συνέχεια εγκαταστήσω μια custom rom θα αυξηθεί σημαντικά η ταχύτητα του τηλεφώνου μου(app opening ,multitasking και ταχυτητα browsing)?
Link to comment
Share on other sites

SOS , παιδιά..χθες φλασαρα την rom του skydragon και δεν έχω πλέων δόνηση..το απ εγκατέστησα φλασαρα άλλες ρομ όπως leedroid an hd πάλι τίποτα..gpe τα ίδια..έχω ξενερώσει.. τι μπορεί να φταίει ξέρει κάνεις?
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν μειονεκτήματα εάν rootάρουμε τη συσκευή ?Διάβασα αυτό το άρθρο( http://www.bullguard.com/bullguard-security-center/mobile-security/mobile-threats/android-rooting-risks.aspx ) και από εκεί μου δημιουργήθηκε η απορία...ήξερα ότι στις περισσότερες περιπτώσεις χάνεις την εγγύηση αλλά δεν ήξερα ότι γίνεσαι και πιο ευάλωτος σε ιούς ...

 

Έπειτα από πολλές ώρες διαβάσματος σε αυτό το topic το μόνο που μπορώ να πω είναι πως δεν κατάλαβα τίποτα μιας και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από τηλέφωνα αλλά θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ λίγο περισσότερο σε βάθος με το τηλέφωνο μου ΧΩΡΊΣ όμως να κάνω κάποια ζημιά .Κατ'αρχάς ποια είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του root ?Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει βήμα-βήμα πως θα ξεκλειδωσω τον bootloader πως θα κάνω root και στην συνέχεια πως θα flashάρω μια custom rom ΧΩΡΙΣ να χάσω την εγγύηση?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν μειονεκτήματα εάν rootάρουμε τη συσκευή ?Διάβασα αυτό το άρθρο( http://www.bullguard.com/bullguard-security-center/mobile-security/mobile-threats/android-rooting-risks.aspx ) και από εκεί μου δημιουργήθηκε η απορία...ήξερα ότι στις περισσότερες περιπτώσεις χάνεις την εγγύηση αλλά δεν ήξερα ότι γίνεσαι και πιο ευάλωτος σε ιούς ...

 

Έπειτα από πολλές ώρες διαβάσματος σε αυτό το topic το μόνο που μπορώ να πω είναι πως δεν κατάλαβα τίποτα μιας και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από τηλέφωνα αλλά θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ λίγο περισσότερο σε βάθος με το τηλέφωνο μου ΧΩΡΊΣ όμως να κάνω κάποια ζημιά .Κατ'αρχάς ποια είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του root ?Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει βήμα-βήμα πως θα ξεκλειδωσω τον bootloader πως θα κάνω root και στην συνέχεια πως θα flashάρω μια custom rom ΧΩΡΙΣ να χάσω την εγγύηση?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Καλησπερα θα σου προτεινα να χαρεις και να μαθεις την συσκευη σου οπως ειναι :) Δεν χρειαζεται πιστευω να μπεις στην διαδικασια της custom rom, οταν βαρεθεις και θελεις καποια αλλαγη τοτε λυσεις υπαρχουν αρκετες .

Εδω υπαρχει ενας οδηγος για το android ριξε μια ματια θα σου λυθουν πολλες αποριες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146

Custom rom root δεν πανε μαζι με εγγυηση .

Οσο για το αρθρο και ευαλωτο σε ιους δεν το σχολιαζω Ανοησιες.:X

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παίδες έχω ένα πρόβλημα τσακωθήκαμε μέσω μηνυμάτων σε ένα help chat του sunshine για s_off νομίζοντας ότι είναι απλά ένας help assistant και μου έκανε μπλοκ την συσκευή και δεν μπορώ να κάνω s_off και s_on ξανά. Υποθέτω ότι αυτός μπόρεσε να μπλοκάρει την συσκευή μου με βάση το imei την συσκευής όταν πρώτο έτρεξα το sunshine.γνωρίζει κάποια μέθοδος - λύση κάποιος γιατί το imei δεν μπορώ να το αλλάξω εκ των πραγμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κιόλας αλλά τι μπορεί να αλλάξει σε σχέση με δύο μήνες πριν που ρώτησες ακριβώς το ίδιο πράγμα και σου είπαμε ότι δεν γίνεται κάτι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορούν να αλλάξουν σε δυο μήνες φίλε μου όπως πχ ένας άλλος τρόπος εκτός του sunshine.δεν είναι απαραίτητο να τα γνωρίζεις όλα Εσυ ή Ο καθένας που έχει διαβάσει ήδη το post μου μπορεί κάποιος που θα μπει τώρα και να το διαβάσει να έχει κάτι κατά νου. Επίσης το θέμα μου είναι σοβαρό μιας που εξακολουθεί να μην ισχύει ή εγγύηση μου και έχει ως αποτέλεσμα να το παλεύω ακόμα. Φιλικά πάντα Edited by tsamers
Link to comment
Share on other sites

1) Πάντα προσέχουμε πως μιλάμε στο διαδίκτυο και δεν προβάλλουμε τον/τους συνομιλητές μας. Εσύ αυτό δεν το τήρησες και γι' αυτό τώρα τρέχεις.

2) Πρώτα ψάχνουμε στο ίντερνετ σχετικά με αυτό που θέλουμε και μετά παίρνουμε σβάρνα τα forum και ρωτάμε.

3) Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις υπάρχει το xda το οποίο καλό θα είναι να παρακολουθείς για το αν βγήκε κάτι καινούργιο σχετικά με το s-off. Αν, και στο υπογράφω αυτό, δεν πρόκειται ποτέ να βγει κάτι άλλο για τον πολύ απλό λόγο ότι πίσω από το sunshine δεν υπάρχει ένα μόνο άτομο αλλά ολόκληρη ομάδα η οποία αποτελείται από άτομα που έβγαζαν παλιότερα τα s-off. Πλέον όλοι τους συνεργάζονται και δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο αυτοί έχουν τις γνώσεις για να κάνουν δυνατό το s-off σε συσκευές HTC.

4) Προσπάθησες εσύ να ζητήσεις συγγνώμη στο forum υποστήριξης του sunshine στο xda και δεν τη δέχτηκαν; Δεν ξέρω τι είπες και ούτε που με νοιάζει αλλά καλό θα ήταν να ξεκινήσεις από κει και να μην θεωρείς ότι κάποιος σου χρωστάει απλά και μόνο επειδή σου δίνει την δυνατότητα για κάτι. Ότι κάνουνε το κάνουμε με δική μας ευθύνη πάντα και καλό θα είναι να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.

5) Γιατί είσαι εκτός εγγύησης; Τι έκανες και το λες αυτό; Πληροφοριακά αν ξανακλειδώσεις τον bootloader μια χαρά εγγύηση θα έχεις..

 

Όσο για το αν έχουν αλλάξει πολλά, άσε να το ξέρω καλύτερα μιας και ψάχνομαι περισσότερο απ' όχι φαντάζεσαι...

 

Φιλικά πάντα και χωρίς καμία διάθεση να σε προσβάλω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον φίλε μου δεν ξέρεις την περίπτωση μου .δεύτερον δεν προσέβαλα κανενα απλά Ο τύπος του susnshine την έχει δει μονοπωλείο και όλο αυτό έγινε επειδή δεν βγήκα από private chat στο public με την δεύτερη φορά που μου το είπε. Όταν πληρώνεις υπηρεσίες απαιτείς και βοήθεια. Και συγνώμη ζήτησα και σε δυο developers κιόλας και να φανταστείς το s_off έγινε από προτροπή δικιά τους για να προχωρήσω την διαδικασία την προηγούμενη μέρα πριν τύχει να μιλήσω με τον developer.Ο πρώτος helper που μίλησα ήταν απίστευτα εξυπηρετικός την δεύτερη μέρα έγινε η δουλειά. Το s_off δηλαδή δεν επηρεάζει την εγγύηση κατά την γνώμη σου? Γιατί εμένα άλλα μου έλεγαν από το sunshine.
Link to comment
Share on other sites

Πες μου λίγο πρώτα τι ακριβώς λέει η συσκευή όταν μπαίνεις στον bootloader.. Τις πρώτες 3-4 γραμμές θέλω για να καταλάβω τι έχει γίνει στην συσκευή και να σου πω τι παίζει με την εγγύηση από δω και πέρα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου λίγο πρώτα τι ακριβώς λέει η συσκευή όταν μπαίνεις στον bootloader.. Τις πρώτες 3-4 γραμμές θέλω για να καταλάβω τι έχει γίνει στην συσκευή και να σου πω τι παίζει με την εγγύηση από δω και πέρα..

Ή συσκευή έχει γίνει root s_off και έχει unlocked bootloAder.δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το sunshine να κάνω s_on .

Link to comment
Share on other sites

S-on θα κανεις με εντολή μέσω fastboot. Απλα σιγουρευεσαι ότι έχεις stock boot loader πριν αλλάξεις το flag. Ή εντολή είναι fastboot oem writesecureflag 3

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψε ήδη ο Finn το sunshine δεν κάνει s-on..

Αυτό που θες εσύ στη ουσία είναι να το κάνεις να λέει locked και software status official, αν δεν το λέει ήδη..

Αυτά γίνονται με εντολές μέσω fastboot..

Είμαι 99% σίγουρος ότι το ban το έφαγες λόγω ημιμάθειας και γι' αυτό φυσικά και δεν κάνουν άρση για να σε βοηθήσουν..

Το sunshine έκανε κανονικά την δουλειά του κι εσύ ζητούσες support για κάτι άσχετο. Οπότε καλά έκαναν και σε έδιωξαν..

 

Το έχω πει άπειρες φορές, πρώτα διαβάζουμε αυτό που ξεκίνησε να κάνουμε, μετά το ξαναδιαβάζουμε μέχρι να κατανοήσουμε τι πάμε να κάνουμε και μετά προχωράμε σε ότι θέλουμε να κάνουμε.

 

Επειδή εγώ και μερικοί άλλοι ξέρουμε 5 πράγματα παραπάνω δεν σημαίνει ότι μπορεί να τα κάνει ο καθένας..

Διαβάζεται δηλαδή ότι κάτι γίνεται με έναν τρόπο και πριν καλά καλά καταλάβετε τι κάνετε ή γιατί το κάνετε παίρνετε για κι όποιον πάρει ο χάρος..

Δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα, κάτσε λοιπόν και διάβασε 5 πράγματα, κατανόησέ τα και μετά αν έχεις απορείες ευχαρίστως να σου τις λύσουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...