Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και μπορείς, s-off δεν μπορείς να κάνεις..

 

πως το κανω? υπαρχει καποιος οδηγος?

χανω εγγυηση αν το κανω? εμενα με νοιαζει μονο το ροοτ και οχι να βαλω recovery και custom rom

 

 

 

εχω και ενα θεμα με το facebook messenger....οταν παταω να στειλω μηνυμα σε φιλο,αργει να το στειλει και οταν ξαναπατησω να του απαντησω παγωνει στιγμιαια ολη η εφαρμογη και το πληκτρολογιο μαζι....μονο σε μενα το κανει???

 

παγωνει και το facebook εκεινη την ωρα...

Edited by alexclone
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 731
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσο το κινητό είναι s-off ή unlocked η εγγύηση παύει να ισχύει..

Όσο για το πως θα το κάνεις θα βρεις οδηγίες στο htcdev.com.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο το κινητό είναι s-off ή unlocked η εγγύηση παύει να ισχύει..

Όσο για το πως θα το κάνεις θα βρεις οδηγίες στο htcdev.com.

 

 

 

καταλαβα...

θα μπω htcdev.com να ριξω διαβασμα

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εχω και ενα θεμα με το facebook messenger....οταν παταω να στειλω μηνυμα σε φιλο,αργει να το στειλει και οταν ξαναπατησω να του απαντησω παγωνει στιγμιαια ολη η εφαρμογη και το πληκτρολογιο μαζι....μονο σε μενα το κανει???

 

παγωνει και το facebook εκεινη την ωρα...

 

Και εμενα το εκανε... Ξαναεβαλα την 4.4.4 και ολα λειτουργουν ρολόι τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να κανω δουλεια με το HTC One M8 Toolkit αλλα δεν υπαρχει το αρχειο Firewater που μπορω να το βρω?

Το κινητο ειναι γερμανικο T-Mobile

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να κανω δουλεια με το HTC One M8 Toolkit αλλα δεν υπαρχει το αρχειο Firewater που μπορω να το βρω?

Το κινητο ειναι γερμανικο T-Mobile

Φανταζομαι οτι ψαχνεις το αρχειο για το s off το link ειναι εδω http://firewater-soff.com/instructions/

Αλλα υπαρχει ενα θεμα δεν υποστιριζει πλεον την συσκευη ,το αρχειο δεν δουλευη η σελιδα εκλεισε.

Νομιζω πως το s off γινεται μονο με το sunsaine με κοστος 20 ευρω.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαστειτε ερχεται και η viper lolipop :D:D

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=58825955&postcount=18398

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να βαλω custom rom πρεπει να πληρωσω το Sunshine?

 

Όχι το sunshine είναι για να μπορείς να κάνεις εύκολα τα updates χωρίς wipe κάθε φορά, για να το κάνεις unbranded αν θέλεις και για να το κάνεις να φαίνεται ότι δεν το έχεις πειράξει ποτέ αν χρειαστεί να πάει για επισκευή..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το sunshine είναι για να μπορείς να κάνεις εύκολα τα updates χωρίς wipe κάθε φορά, για να το κάνεις unbranded αν θέλεις και για να το κάνεις να φαίνεται ότι δεν το έχεις πειράξει ποτέ αν χρειαστεί να πάει για επισκευή..

 

Δηλαδη εγω που εχω γερμανικο T-Mobile πρέπει να το αγοράσω για να γυρισω το κινητο σε stock αμα χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα αυτό.. Σε stock θα μπορείς να το γυρίσεις και χωρίς αυτό. Απλά θα φαίνεται πως το έχεις πειράξει. Βέβαια η εγγύηση θα ισχύει κανονικά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα lolipop ξέρω οτι προς το παρων δεν μπορω να κανω S-OFF μερικές ερώτησης

 

1)Κανω unlock-root-custom recovery-flash custom rom με S-ON μερικες ROM ζητάνε το τελευταίο firmware τωρα που εβαλα Lolipop εχω το τελευταίο firmware η αυτο το περνας μονο με S-OFF?

 

2)Επαναφορά σε "Stock" γίνεται μεσώ του Nandroid που θα πάρω απο οτι εχω καταλάβει το custom recovery πως φεύγει από την συσκευή ?

 

3)Η Maximus δουλεύει καλα με S-ON?

Link to comment
Share on other sites

Το carrier lock σε ποιο μέρος του τηλεφώνου είναι? Είναι στη ROM? Ένα carrier Μ8 (από αμερική) μπορώ να το ξεκλειδώσω αν αλλάξω rom ή CID? Έτσι κιαλλιώς εγγύηση δεν θα έχω, οπότε δεν με πειράζει να αλλάξω ό,τι χρειαστεί.
Link to comment
Share on other sites

Bγηκε η viper lolipop ViperOneM8 4.0.0 :D

http://venomroms.com/htc-one-m8/

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, παρακάτω θα βρείτε inverted splash screen και bootanimation για το M8..

 

http://www.dmonium.com/downloads/htc/android/m8/splash.png

 

splash screen

 

flashable bootanimation

 

Για το splash screen θέλετε απαραιτήτως s-off και το περνάτε με τις παρακάτω εντολές:

adb reboot-bootloader
fastboot oem rebootRUU
fastboot flash zip splash_m8_inverted_powered.zip
fastboot reboot

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε το m8 sense lollipop σε Google play edition?

 

Υγ πρέπει να το κάνουμε downgrade σε κιτ κατ...

Καμία ρομ σε gpe χωρίς soff?

Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια ερώτηση... Θέλω να βάλω μια gpe stock rom αλλά με soff καθώς σε λολιποπ ακόμα δεν έχει βγει sunshine... Επειδή προερχομαι από νεξους θέλω κάποια έξτρα αρχεία για να το ρουταρω; έχω θέματα αν κάποιος έχει δοκιμάσει στοκ rooted gpe rom χωρίς soff?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά καινούργιος κάτοχος του HTC ONE m8 και το παρέλαβα με lollipop.Κατευθείαν του έκανα unlock bootloader custom recovery και custom rom Viper Rom 4.3.0. Όλα τέλεια απλά κατέληξα να έχω μια απορία πως γυρνάμε σε stock τελείως μαζί με custom recovery εννοώ.Κοίταξα λίγο στο xda αλλά πραγματικά χάθηκα το μόνο που κατάλαβα αν κατάλαβα σωστά flashareis μέσω TWRP stock rom και μετά μέσω adb το recovery σωστά?Αν ναί το μεγάλο ερωτηματικό μου είναι τι είναι αυτο το RUU και πως ξέρω ποιο είναι για το κινητό μου.Γενικά αν κάποιος έχει την όρεξη να με καθοδηγήσει ή έστω να με παραπέμψει σε κάποιο αναλυτικό και κατατοπιστικό οδηγό θα με βοηθούσε πολύ.Ευχαριστώ.

Samsung Galaxy Note 3 N9005 32 GB + 32 Gb class 10 SD

X-Note 13.0 Rooted + leanKernel 2.2 with S5 Look

Arctic Black

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά καινούργιος κάτοχος του HTC ONE m8 και το παρέλαβα με lollipop.Κατευθείαν του έκανα unlock bootloader custom recovery και custom rom Viper Rom 4.3.0. Όλα τέλεια απλά κατέληξα να έχω μια απορία πως γυρνάμε σε stock τελείως μαζί με custom recovery εννοώ.Κοίταξα λίγο στο xda αλλά πραγματικά χάθηκα το μόνο που κατάλαβα αν κατάλαβα σωστά flashareis μέσω TWRP stock rom και μετά μέσω adb το recovery σωστά?Αν ναί το μεγάλο ερωτηματικό μου είναι τι είναι αυτο το RUU και πως ξέρω ποιο είναι για το κινητό μου.Γενικά αν κάποιος έχει την όρεξη να με καθοδηγήσει ή έστω να με παραπέμψει σε κάποιο αναλυτικό και κατατοπιστικό οδηγό θα με βοηθούσε πολύ.Ευχαριστώ.

 

Την stock rom 4.16.401.10 μπορεις να την κατεβασεις απο εδω:

http://www.android-hilfe.de/custom-roms-fuer-htc-one-m8/594706-rom-stock-rom-recovery-firmware-zip-fuer-freie-geraete-ohne-branding-htc__102-a.html

 

Την περνας στην SDcard και την εγκαθιστας κανονικα απο TWRP σαν να ηταν custom. Κανε και ενα wipe καλου κακου.

 

Μετα κανεις μια επανεκινηση και βαζεις το κινητο σε fastboot (και οχι hboot που βρισκεται το recovery) το συνδεεις στο PC και δινεις μια εντολη fastboot και αλλαζεις το recovery σε stock.

Πρεπει το recovery να ειναι το αντιστοιχο της εκδοσης λειτουργικου σου για να λειτουργει και στην σελιδα που εδωσα παραπανω, θα το βρεις. Το κατεβαζεις το βαζεις στον ιδιο φακελο με το adb-fastboot αρχειο και δινεις σε DOS την εντολη fastboot flash recovery recovery.img και σου περναει το stock recovery και μπορεις να παιρνεις κανονικα update απο την htc απο δω και περα.

 

Ολα αυτα για να γινουν πρεπει να εχεις εγκαταστησει μια φορα το htc sync για να υπαρχουν οι drivers για την συσκευη αλλα να μην τρεχει στο PC σου

Link to comment
Share on other sites

Την stock rom 4.16.401.10 μπορεις να την κατεβασεις απο εδω:

http://www.android-hilfe.de/custom-roms-fuer-htc-one-m8/594706-rom-stock-rom-recovery-firmware-zip-fuer-freie-geraete-ohne-branding-htc__102-a.html

 

Την περνας στην SDcard και την εγκαθιστας κανονικα απο TWRP σαν να ηταν custom. Κανε και ενα wipe καλου κακου.

 

Μετα κανεις μια επανεκινηση και βαζεις το κινητο σε fastboot (και οχι hboot που βρισκεται το recovery) το συνδεεις στο PC και δινεις μια εντολη fastboot και αλλαζεις το recovery σε stock.

Πρεπει το recovery να ειναι το αντιστοιχο της εκδοσης λειτουργικου σου για να λειτουργει και στην σελιδα που εδωσα παραπανω, θα το βρεις. Το κατεβαζεις το βαζεις στον ιδιο φακελο με το adb-fastboot αρχειο και δινεις σε DOS την εντολη fastboot flash recovery recovery.img και σου περναει το stock recovery και μπορεις να παιρνεις κανονικα update απο την htc απο δω και περα.

 

Ολα αυτα για να γινουν πρεπει να εχεις εγκαταστησει μια φορα το htc sync για να υπαρχουν οι drivers για την συσκευη αλλα να μην τρεχει στο PC σου

 

Σε ευχαριστώ πολύ με έσωσες :) κάτι τελευταίο πως ξεχωρίζω ότι αυτό είναι για το κινητό μου δηλαδή πως ξέρω ότι είναι το σωστό RRU αν το λέω σωστά?Πρεπει να τρέξω κάτι σε fastboot για να το μάθω?

Samsung Galaxy Note 3 N9005 32 GB + 32 Gb class 10 SD

X-Note 13.0 Rooted + leanKernel 2.2 with S5 Look

Arctic Black

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ με έσωσες :) κάτι τελευταίο πως ξεχωρίζω ότι αυτό είναι για το κινητό μου δηλαδή πως ξέρω ότι είναι το σωστό RRU αν το λέω σωστά?Πρεπει να τρέξω κάτι σε fastboot για να το μάθω?

 

Αν βαλεις το κινητο σε κατασταση fastboot θα σου πει ποια εκδοση τρεχεις και περνας την αναλογη...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους λιγες ωρες εμειναν για το Sunshine V3 να κανουμε και εμεις S-OFF φημες λενε οτι ο Rootninja θα ανακοινωσει και temproot στην Lollipop οποτε δεν θα χρειαστει να γινει unlock ο bootloader μεσω htc dev :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...